کد خبر : 129937

شهردار تهران در نشست خبری با رسانه‌ها با بیان اینکه بی‌عدالتی در جنوب شهر موج می‌زند، گفت: وقتی از اتاق خودم به جنوب و شمال تهران نگاه میکنم تبعیض را کاملا متوجه می‌شوم ، البته طرح‌هایی داریم که فاصله جنوب شهر با شمال پایتخت را کاهش خواهد داد و چهره جنوب شهر بهتر می‌شود.

 

 

 

 

به گزارش  خوز ۲۴ -علیرضا زاکانی روز دوشنبه در اولین نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: دولت سیزدهم و شخص دکتر رییسی پرچمدار رفع مشکلات این کشور است و جراحی بزرگی در حال شکل گیری است.

وی افزود: دولت در مسیر شعارها و سیاست های نظام قرار گرفته و تلاش دارد با اقدامات مناسب دشمنان نظام را مایوس کند.

شهردار تهران با بیان اینکه بسیاری از بدخواهان و دشمنان نظام نیز خشمگین هستند، گفت: شعارها و آرمان های انقلاب الگویی است که نیاز به تکثیر برای شکل گیری تمدن نوینی در جهان اسلام است و دولت در این مسیر مشغول خدمت است.

زاکانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کسانی‌ که تلاش می‌کنند ناکارآمدی را یک امر مسجل برای راه طی شده ۴۳ ساله تا به امروز و دروغ بزرگی تحت عنوان ناکارآمدی نظام اسلامی القاء کنند، درواقع به همان افرادی کمک می‌کنند که علاقه ندارند ایران و انقلاب اسلامی پابرجا بماند. اگر علاقه‌مند به ایران، اسلام و آسایش و رفاه مردم هستیم باید به تحول در کشور کمک کنیم.

جراحی بزرگ اقتصادی در حال انجام است

شهردار تهران با اشاره به اینکه در شرایط جراحی بزرگ اقتصادی هستیم، گفت: کاری که سالیان گذشته کسی جرات اجرای آن را نداشت در حال انجام است و کمک به دولت، مجلس و قوه قضاییه امری قطعی است.

زاکانی تاکید کرد: همه تلاش ما برای ساختن شهر پیشرفت مردم و آبادانی شهر است و ما توفیق داریم در این مسیر خدمت رسانی کنیم و ۶ ماهه اول دوره ساماندهی امور بود و امسال کارهای کوتاه مدت و سال بعد و پس از آن کارهای میان مدت و پس از آن کارهای بلندمدت صورت می‌گیرد.

۴۸۵ طرح در دست اقدام

وی گفت: ۹۰ کلان طرح را دنبال می کنیم و ۴۸۵ طرح نیز در دست اقدام خواهیم داشت.

زاکانی افزود: گفتمان ما، گفتمان «پیشرفت» و شعار تهران در این دوره، «تلاش و سرزندگی با مدیریت مشارکتی با نخبگان و مردم» است تا بر هم انباشتگی مشکلات امروز با فکر و توان آنها برطرف شود.

وی تاکید کرد: در تهران هیچ بن بستی نداریم، هرچند مشکلاتی داریم، اما این مشکلات و موانع هیچکدام راه ما را نبسته و امید ما را قطع نکرده است.

خط قرمز ما تراکم فروشی است

زاکانی با بیان اینکه ما تراکم فروشی نمی‌کنیم و این را برای خودمان خط قرمز می دانیم، تاکید کرد: به دنبال ساخت و ساز هستیم، چون اگر ساخت و ساز را رونق ندهیم تهران بر روی مردم خراب می شود.

وی با اشاره به اینکه ما متعهدیم ۱۸۰ هزار واحد در تهران بسازیم، گفت: ما تاکید داریم در بازار ساخت و ساز نقش آفرین باشیم چون براساس قانون اساسی ورود شهرداری ها به بازار مسکن تکلیف شده است.

شهردار تهران بلندمرتبه سازی در شهر در برخی پهنه ها را مجاز دانست و گفت: آن برج هایی که عمدتا در حال ساخت است، بر مبنای صدور پروانه های قبلی بوده است و تاکید می‌کنم برخی پهنه های شهر امکان بلندمرتبه سازی دارد اما باید مسیر کمیسیون ماده ۵ را دنبال کنند.

زاکانی تاکید کرد: ما به دور از تراکم فروشی شهر را به سمت نوسازی پیش می بریم، چون نیاز به فراهم آوردن شرایط ایمنی و نقش آفرینی در مسکن و حوزه ساخت و ساز است.

پروانه برج های در حال ساخت مربوط به دوره گذشته است

وی ادامه داد: اگر در دوره های گذشته به این بخش ورود نکردند در واقع مسئولیت خود را انجام نداده اند. اگر ساختمان بلندمرتبه ای نیز در شهر مردم می بینند که در حال ساخت است، عمده آنها مربوط به پروانه هایی است که از قبل داده شده، هرچند بلند مرتبه سازی نیز در شهر مجاز است و ۱۱ طبقه برای آن متعارف است. بلند مرتبه سازی در برخی از پهنه های شهر مشکلی ندارد اما برای آن باید مجوزها را دریافت کنند.

شهردار تهران با بیان اینکه امروز مساله مسکن بلای جان مردم شده و یک فرد دو سوم حقوق خود را برای مسکن هزینه می کند، گفت: خرید مسکن برای یک کارمند ۶۶ سال طول می کشد به طوری که تهیه مسکن به آرزو تبدیل شده است. باید شرایط را به سمت نوسازی شهری ببریم .

وی افزود: دولت راه های مختلفی برای تامین درآمد دارد، سال گذشته ۶۷ درصد درآمد شهرداری به ساخت و ساز اختصاص داشت ما به دنبال کاهش آن هستیم و تلاش می‌کنیم به سمت درآمدهای پایدار برویم.

هزار واگن کم داریم

شهردار تهران  در حوزه ترافیک و توسعه حمل و نقل عمومی و پرونده های تخلف برخی شهرداران مناطق در دوره گذشته گفت: برنامه های کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت در این زمینه داریم، در بخش کوتاه مدت تلاش می‌کنیم تشدید خدمت را در حوزه تاکسیرانی و اتوبوسرانی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در برنامه های میان مدت توجه ما به ظرفیت های مترو است، افزود: سال ۱۴۲۰ باید طبق سند حمل و نقل تهران ۳۰ میلیون مسافر جابجا شود و ۱۰ میلیون آن سهم مترو است، در موضوع مترو آنچه ظرفیت و سرمایه خلق می‌کند در میان مدت صورت می‌گیرد.

شهردار تهران ادامه داد: هفت خط مترو داریم که باید تکمیل شود و در این خطوط یک هزار و ۵۰۰ واگن داریم که دو سوم آنها نیاز به بازسازی دارند، در واقع هزار واگن کم داریم چرا که باید ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار جابجایی در این هفت خط انجام شود که نیاز به دو هزار و ۵۰۰ واگن دارد، در چهار خط دیگر نیز وظیفه مترو این است که سه میلیون و ۷۰۰ هزار مسافر را روزانه جابجا کنند که در این بخش نیز غیر از خط ۱۰ در مقطع کوتاهی، کاری انجام نشده است.

زاکانی همچنین درباره پیشنهاد شناورسازی ساعت کاری کارمندان گفت: این پیشنهاد را به دولت ارائه دادیم و از ماه آینده فعالیت کارمندان شهرداری بصورت سه شیفته برقرار خواهد شد.

وی ادامه داد: شیفت صبح به کارهای جاری شهرداری پرداخته می شود، شیفت عصر در حوزه مالی و اداری انجام می گیرد و شیفت شب نیز به کارکنان خدمات شهری اختصاص پیدا می کند.

شهردار تهران در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص برنامه های کوتاه مدت در حوزه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی نیز گفت: زمانی که وارد شهرداری شدیم دو هزار و ۲۲۵ دستگاه اتوبوس به ما تحویل شد که کمتر از یک سوم آن مربوط به مالکیت شهرداری بود و این اتوبوس‌ها نیاز به بازسازی داشتند به طوری که جوابگوی بار حمل و نقل مسافر نبود.

وی ادامه داد: بنابراین برای خرید ۱۷۵ دستگاه قرارداد بستیم و تا امروز ۱۲۰ دستگاه وارد مدار شده و ۵۰۰ دستگاه را نیز از طریق تعویض مخازن گاز وارد مدار می کنیم.

شهردار تهران افزود: اضافه کردن ۳۲۵۰ دستگاه اتوبوس را برای امسال برنامه ریزی کردیم که ۲ هزار دستگاه از طریق وزارت کشور و ۹۰۰ دستگاه آن به شهر تهران با قدرالسهم ۲۰درصد پرداخت هزینه از طرف شهرداری اختصاص دارد؛ ۱۴۰۰ دستگاه را در قانون بودجه تعهد کردیم که بازسازی کنیم و بخشی از آن نیز مجوز گرفتیم که یا واردات داشته باشیم یا از طریق داخل تامین کنیم که تعداد آن ۱۰۰۰ مورد است. ۵۰ دستگاه نیز اتوبوس برقی است که قرارداد بستیم.

وی خاطرنشان کرد: در کنار آن در تاکسیرانی از طریق مشارکت با بخش خصوصی نوسازی ۷۸ هزار تاکسی و ون که بالغ بر ۵۰ درصد آن فرسوده است و ۶ هزار ون که ۹۸ درصد آن فرسوده است را دنبال می کنیم.

 

افتتاح سامانه شفافیت در خردادماه

شهردار تهران درباره سامانه شفافیت نیز گفت: تمام امور شهرداری اعم از خرید، فروش، پروژه و کارشناسان دادگستری به سمت شفافیت پیش می‌رود تا از طریق سامانه‌ها امضای طلایی در شهرداری به صفر سوق داده شود. مجموعه گسترده‌ای در ابتدای خرداد افتتاح خواهد شد تا شفافیت، ارتباط و تعامل با شهروندان برقرار شود.

مدیریت شهری پیشین ۱۴۰۰ نیرو وارد شهرداری کرد

زاکانی ادامه داد: مدیریت شهری پیشین ۱۴۰۰ نیرو وارد کرده بود و ۲۵۰ نفر به عنوان نیروهای ممتاز وارد شده بودند. یک نفر در آزمون از ۱۰۰، نمره ۷ را کسب کرده؛ با این فرد باید چه کرد؟ می‌توان این فرد را جذب شهرداری کرد؟ حدود ۴۰ نفر دارای اشکالات هستند و الباقی در مسیر کاری خود قرار دارند و هیچ اختلالی برای این افراد ایجاد نشده است.

امسال؛ راه اندازی ۱۰۰ میدان میوه و تره بار

وی در خصوص توسعه مراکز میادین میوه و تره بار نیز گفت: از سال ۱۳۵۸ که میادین میوه و تره بار پایه گذاری شد، تا زمان ما ۲۶۳ میدان فعال شده بود. حدود ۲۴ میدان در دوره پیشین فعال شد. ۳۱ بازارچه در پایان سال ۱۴۰۰ توسط شهرداری فعلی فعال شد. زمانی که شهرداری را تحویل گرفتیم دو تن گوشت در شهر پخش می‌شد اما در روزهای پایانی سال این عدد به ۳۰ تن افزایش یافت و به تعبیری ۱۵ برابر شد. همچنین مرغ از ۶۰ تن به ۲۰۰ تن افزایش یافت. امسال ۱۰۰ میدان و سال آینده ۱۰۰ میدان دیگر اضافه خواهد شد. در پایان دو سال آینده ۵۰۰ بازارچه و میدان میوه و تره بار در خدمت شهروندان خواهد بود.

زاکانی درباره وضعیت قرارگاه جمعیت گفت: مدیریت ما مدیریت مشارکتی است و قرارگاه یعنی مسئولین با برنامه مشخص برای دستیابی به هدفی متعالی به یکدیگر کمک کنند. در هفته جمعیت درخصوص این قرارگاه به طور مفصل حرف خواهیم زد؛ به دنبال این هستیم تا از طریق ایجاد تسهیلات و مشوق ها، نقش پررنگی در توسعه نقش خانواده داشته باشیم.

وی درخصوص قرارگاه اجتماعی و مسائل مربوط به معتادان متجاهر و کودکان کار هم بیان کرد: آسیب های اجتماعی زیبنده این شهر نیست و حدود ۱۴ مجموعه در این قرارگاه حضور دارند. بخشی از معتادان به کمپ ها منتقل می شوند و الباقی نیز در ماه های آینده منتقل خواهند شد.

شهردار تهران با بیان اینکه سم زدایی، بازسازی شخصی، مهارت آموزی و یافتن شغل برای این معتادان متجاهر اتفاق می افتد، گفت: مهمترین نکته این بود که در مدیریت شهری قبلی می گفتند که اینها زیستی دارند و رهایشان کنید و این تعداد از حدود ۱۰ هزار نفر به ۲۱ هزار نفر رسید. این رویکرد را تغییر دادیم و گفتیم که اینها آسیب شهر است و به دنبال بازگرداندن این افراد به جامعه هستیم. یکشنبه صبح جلسه بود و مقرر شد که سه کارگروه تشکیل شود؛ یک کارگروه مربوط به کودکان کار است که چهار هزار کودک کار داریم و توجه به این بخش حائز اهمیت است؛ یک کارگروه برای کودکان پسماند می باشد و کارگروه دیگر برای خانواده معتادان و زندانیان تشکیل خواهد شد.

برای معتادان و کودکان کار ظرفیت سازی شده است

وی خاطرنشان کرد: ظرف دو هفته پیش نویس اولیه فراهم می شود؛ در شهرداری هم برای معتادان ظرفیت سازی صورت گرفته و هم راجع به کودکان کار ظرفیت ها را ایجاد می کنیم.

مسکن یک ساله ساخته نمی شود
شهردار تهران در خصوص نحوه مسکن سازی این نهاد گفت: در بحث مسکن تعهد ما ۱۸۰ هزار واحد در سال است اما مسکن یک ساله ساخته نمی‌شود و جنس مسکن حداقل دوساله است. از این میزان ۱۱۷ هزار واحد در قاعده جهش مسکن و تفاهم با وزارت راه انجام می شود تا بافت فرسوده و ناپایدار و زمین های راکد شهری را وارد چرخه کنیم. الباقی را باید از طریق تسهیلات تسهیل کنیم و برای این کار قرارگاه تشکیل دادیم و در آن میزان سهم ۲۲ منطقه مشخص شده است.

وی گفت: ۳۱ هزار صدور پروانه در سال ۹۰ به حدود پنج هزار پروانه در سال ۱۴۰۰ رسیده، باید در این زمینه قبول مسئولیت کنیم، اینکه چقدر از این مسکن ها استیجاری و چه میزان ملکی می شود بستگی به شرایط و سهم شهرداری و وزارت راه دارد

پیگیری وضع ساختمان های نا ایمن در دستور کار است

شهردار تهران در خصوص ساختمان های ناایمن نیز گفت: پیگیری وضع این ساختمان ها در دستور کار است. در دوره آقای قالیباف یک طبقه ساختمان علاءالدین را تخریب کردند چرا که ناایمن بود اما در دوره بعد از آن مجوز دو طبقه ساخت گرفت در حالی که یک طبق قبلی نیز کشش نداشت و در این دوره رای ماده ۳۸ قبلی لغو شد و به نفع شهرداری حکم صادرشده است.

زاکانی تاکید کرد: در این چند ماه موفق شدیم پروژه های بزرگی را پیش ببریم مثلا در منطقه یک سه هزار میلیارد تومان احقاق حقوق شد.

وی بیان کرد: برج میلاد ۵ لکه قابل ساخت و طراحی اولیه ساخت دارد.‌ کارگروهی تشکیل و بنا شد ایده جدید و جایگزینی برای ایده قبلی بیابد تا حداکثر بهره مندی را برای ساخت این مجموعه داشته باشیم تا برج میلاد با همه اجزای جانبی فرهنگی و اقتصادی و رفاهی به بهترین نحوی در خدمت مردم تهران باشد.

شهردار تهران درباره اصلاح عوارض نوسازی نیز گفت: این کار را انجام دادیم و در پنج سرفصل عوارض را تغییر دادیم، این سهم ‌در برخی پهنه ها ۴۰ درصد و در برخی از پهنه ها صفر است. میانگین آن ۲۰ درصد است. در بحث کاهش فاصله شمال و جنوب در ۹۰ کلان پروژه تعریف شده و این فاصله کاهش پیدا خواهد کرد.

با اصلاح ۹۸ تقاطع ۷۰۰ کیلومتر راه مردم تهران نزدیک تر می شود

وی درخصوص پروژه های مهمی که انتهای ۱۴۰۱ به بهره برداری می رسد، اظهار کرد: در حوزه زیرساختی به این موارد اشاره می کنم؛ یکی از پروژه ها بزرگراه شهید شوشتری است و تملکات آن در حال انجام است که بخشی از آن امسال به بهره برداری می رسد؛ پروژه دیگر ادامه یادگار امام(ره) و بروجردی تا سمت جاده ساوه است که آن هم امسال به بهره برداری می رسد. پروژه دیگر این است که ۹۸ تقاطع را اصلاح می کنیم که ۷۰۰ کیلومتر راه مردم تهران نزدیک تر می شود و در چند روز آینده تعدادی از آنها افتتاح خواهد شد.

وی افزود: پروژه دیگر مربوط به آب های سطحی است؛ ۵۳۰ کیلومتر جمع آوری آب سطحی داریم، در حالی که به ۷۰۰ کیلومتر نیاز داریم و ۱۷۰ کیلومتر کم است؛ در منطقه ۲۲ پروژه‌ای در این باره شروع شده است. پروژه بعدی ناظر به تامین آسفالت است که ۲ کارخانه تاسیسی و ۱ کارخانه بازسازی و ۱ کارخانه از بخش خصوصی اضافه می شود و ظرفیت آسفالت از ۶۰۰ هزار تن به ۲ میلیون تن خواهد رسید.

طراحی ادامه بزرگراه صیاد به آزادگان؛ برای نخستین بار در آسیا

شهردار تهران درباره پروژه شهید متوسلیان نیز گفت: این پروژه، ادامه بزرگراه صیاد را به آزادگان می رساند و طول آن ۹ و نیم کیلومتر است. طراحی اولیه آن به گونه ای است که برای نخستین بار در غرب آسیا با این شیوه انجام می شود و حدود ۳ سال زمان می برد که توجیه اقتصادی آن فوق العاده است.

به دنبال اخذ مجوز برای قطار سبک شهری هستیم

شهردار تهران درباره قطار شهری سبک نیز اظهار کرد: کارهای مطالعاتی آن انجام شده و به دنبال آن هستیم تا مجوزهای لازم را اخد نماییم.

شهردار تهران در خصوص تحقق برنامه‌های ارائه شده به شورای شهر در ابتدای مدیریت و تأثیر حضور شهردار در هیات دولت، نیز گفت: فراتر از برنامه‌هایی که به شورا ارائه شده در شهرداری دنبال می‌شود. حدود سه ماه گذشته جلسه‌ای در شورا برگزار شد تا شهرداری چشم انداز، راهبردهای چهارگانه، سیاست‌های ۱۲گانه و ۹۰ کلان پروژه را توضیح دهد. اعضای شورا به تعدد درباره بالا بودن پروژه‌ها و برنامه‌ها صحبت و اعلام کردند که برنامه بسیار بزرگی برای شهر تهران تعریف شده است. هر هفته درباره این برنامه‌ها به شورا توضیحاتی ارائه می‌شود. هفته گذشته در حوزه حمل و نقل، توضیحاتی ارائه شد که فراتر از برنامه اولیه ارائه شده به شهرداری بود. ذیل ۹۰ کلان پروژه ۴۸۵ پروژه متفاوت تعریف شده تا با زمان بندی، منابع تخصیصی آن تعیین شود. درضمن این پروژه‌ها به صورت هفتگی رصد می‌شود. برای مثال پروژه شهید شوشتری برابر با ۱۶/۵ کیلومتر است که ۱/۵ درصد بار ترافیک کل شهر و ۵/۵ درصد بار ترافیکی شرق تهران را کاهش می‌دهد؛ سهم مسئولیت‌های مختلف هر زیرمجموعه شهرداری در این پروژه کاملا مشخص است و هر هفته بررسی می‌شود.

زاکانی ادامه داد: تحقق منابع شهرداری در سال گذشته بی‌نظیر بود؛ سال ۱۳۹۹ حدود ۷۴ درصد از بودجه و در سال ۱۴۰۰ بیش از ۹۴ درصد محقق شد. برای این موضوع یعنی همه بسیج شدند تا چنین اتفاقی رخ دهد و تنها کار بنده نبود بلکه کار تمامی معاونت‌ها و زیرمجموعه‌ها بود. تیم ما کاملا همراه است البته ممکن است اختلاف سلیقه‌ای هم وجود داشته باشد که طبیعی است؛ اختلاف سلیقه به رشد ما کمک‌ می‌کند. تعهد ما به شورا یک اصل قرار گرفته است اما آن برنامه‌ای که روز اول در شورا اعلام کردم، امروز تکمیل و جامع شد.

در هیات دولت به صورت مستقیم ایده‌های شهر تهران بیان می‌شود

وی درباره تأثیر حضور در هیات دولت، گفت: هیات دولت محلی است که به صورت مستقیم ایده‌های شهر تهران بیان می‌شود و به صورت مستقیم در معرض تغییر و تحولات کشور قرار می‌گیریم. روز گذشته مصوبه‌ای در هیات دولت داشتیم که بند «۵» آن مربوط به شهرداری تهران بود. این طرح پیشنهاد خود شهرداری بود تا بر این اساس بتواند درصورت وجود سرمایه گذار، نوسازی و افزایش ناوگان را از طریق واردات خودرو هم انجام دهد. نامه‌ای در گذشته مبنی برتامین ۵۰ هزار دستگاه خودرو ارسال شده بود که موافقت از وزرا را دریافت کردیم و در کارگروه دولت و هیات دولت هم در روز گذشته مصوب شد.

اقدامات سازمان‌ زیباسازی تجلی کننده هویت های متفاوت پایتخت

زاکانی درباره هویت بخشی به شهر تهران و تبدیل تهران به کلانشهر الگوی جهان اسلام گفت: تهران به جز هویت پایتختی هویت ثانویه ای ندارد. هویت شهرسازی و معماری، فناورانه، فرهنگی و سبک زندگی مغفول مانده است و برای اینکار از چند جهت حرکت می کنیم.

وی افزود: ساخت و ساز را به نحوی پیگیری می کنیم که تغییر چهره شهر صورت گیرد. همچنین از طریق نوسازی پیرامون فضاهای ایستگاهی به ویژه در مترو می توانیم صورت جدیدی در شهر خلق کنیم تا هویت بخش باشد. همچنین با نوسازی شهری در محلات الگوهای جدیدی بسازیم و بی شک اقدامات سازمان‌ زیباسازی تجلی کننده هویت های متفاوت ما خواهد بود.

در گذشته نیز دزد- دزد نکردم / مسوول مبارزه با فساد خودم هستم

شهردار تهران در خصوص فساد ستیزی گفت: ما متولی و مسئول شهر هستیم. بنده در گذشته نیز دزد- دزد نکردم و به سراغ گردن کلفت ها رفتم که هر کسی هم در مقابل ما در دستگاه قضا مدعی شد، مغلوب شده است. لذا نیاز به مصاحبه و اعلام برای مواجهه با فساد ندارم. باید اقدام کنم مثلا در این مدت ۵ هزار میلیارد امکان به حق و حقوق شهر برگرداندیم یا اینکه یکی از سازندگان در دهه ۸۰ امکانی از ما گرفته که نصف قیمت واقعی بوده و ده ها هکتار را نصف قیمت واقعی دریافت کرده که تضییع حق از مردم بوده است و به هر دلیل مجوز نیز گرفته و این مسأله رسمی را کرده است. اگر این مبلغ به روز شود ۱۰ هزار میلیارد است اما ما در حال رسیدگی هستیم. بنابراین ما مبارزه با فساد را در بوق و کرنا نمی‌کنیم و وقتی حقی از حقوق به شهر برگشت خبر آن را اعلام می کنیم.

وی تاکیدکرد: در بحث شهروند، نیز شهروند را ۶۰۰ میلیارد قیمت گذاری کرده بودند و از قبل در بحث قضایی نیز این موضوع دنبال شد. در حوزه قضایی نیز حرف ما پیش رفت و منطق پیش روی ما است. ما مکلفیم با فساد برخورد کنیم امروز مسئول این کار هستم .

همکاری سپاه با شهرداری از قبل دوره قالیباف بوده است

زاکانی گفت: اینکه در دوران مدیریت ۱۲ساله آقای قالیباف ارتباط با سپاه بوده باید بگویم که این ارتباط از قبل از دوره ایشان هم بوده و بعد از آن نیز وجود داشته است. قرارگاه خاتم در همه دوره ها با شهرداری همکاری داشته زیرا که توان انجام پروژه های بزرگ را دارد و همه شهرداران به این مسأله اقبال داشتند، مگر کسی که می خواسته برخورد سیاسی کند. در برخی کشورها مجموعه های قدرتمند اقتصادی وجود دارند که وابسته به مجموعه های نظامی آنها هستند. بر همین اساس مجموعه قرارگاه و سپاه در ۱۱۸ کشور پروژه اجرا می‌کند.

شهردار تهران همچنین در ادامه با اشاره به حقوق کارگران افزود: حداقل حقوق پایه کارگران باید رعایت شود، اما برخی از پیمانکاران این مسأله را رعایت نمی کنند. بنابراین دنبال کردیم که چارچوبی تعیین شود تا حق و حقوق را درست پرداخت کنیم. افرادی که مستقیم با شهرداری در ارتباطند پرداخت می کنیم که با این پرداخت مستقیم و متمرکز ۳۰ میلیارد تومان در یک سازمان صرفه جویی شد اما در مورد کارگران که پرداخت آنها در تعهد پیمانکار است، الزامی برای پیمانکار ایجاد می کنیم تا اگر انجام نشد، جریمه شوند.

۵۰۰ هزار خانه خالی از سکنه در پایتخت

زاکانی در خصوص خانه‌های خالی از سکنه تهران نیز گفت: ۵۰۰ هزار خانه خالی به ویژه در مناطق بالای شهر ( ۱، ۲، ۲۲ و…) وجود دارد که عمده آن‌ها خانه‌های بزرگ مقیاس هستند. اما درباره خانه‌های متروکه و محیط‌های بی دفاع شهری و سازه‌های رها شده باید اعلام کنم که برخی از این سازه‌ها از شهرداری پروانه دریافت کرده‌اند اما در مرحله ساخت رها شده اند. شهرداری نمی‌تواند قاعده تطبیق را اعمال کند و ساماندهی این سازه‌ها از عهده شهرداری خارج است.

شناسایی ۳۰۰ خانه پلاک قرمز در شهر

زاکانی ادامه داد: حدود ۳۰۰ خانه پلاک قرمز در تهران شناسایی شده‌اند که حجم عظیمی از معتادان در آن حضور دارند. شهرداری در قرارگاه اجتماعی نسبت به هر منطقه نشانه گذاری کرد تا از مجموعه‌های دادگستری، نیروی انتظامی و ثبت اسناد برای مشخص شدن هویت آن‌ها پیگیری کند. زمانی‌که عمده هویت این خانه‌ها مشخص شد در دستورکار دستگاه قضایی قرار گرفت تا دستگاه درحوزه ناایمنی و … حکم صادر کند. میزان سهم مناطق هم مشخص شده است و بخشی از اقدامات این کار انجام شده است. درحال حاضر نزدیک به ۴۵ پلاک اعمال قانون شده‌اند. مناطق مکلف شده‌اند تا فضاهای بی دفاع شهری را ساماندهی کنند. عمده این فضاها در بافت فرسوده قرار دارند که با یک طرح کلی، این موارد رفع خواهد شد.

شهردار تهران تاکید کرد: نرخ خدمات شهری که ارائه می‌شود بالاتر از آن چیزی است که شهرداری دریافت می‌کند و آن چیزی که دریافت می‌شود تقریباً برابر با هیچ است. حدود ۴۶ هزار هکتار فضای سبز پیرامونی و حدود ۱۳ هزار هکتار فضای سبز درون شهری وجود دارد که برای نگهداشت ۵۹ هکتار فضای سبز، منابعی هزینه می‌شود اما به هیچ وجه ما به ازای قیمت آن از شهروندان هزینه‌ای دریافت نمی‌شود. بنا هم نیست که باری بر دوش شهروندان گذاشته شود بلکه این ارائه خدمت به شهروندان است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود کفت: امروز تفاهمی به امضا رسید تا فضای مجموعه جنگ افزار خیابان پیروزی به سرانه فضای سبز شهر تهران تبدیل شود. این طرح در شورای شهرسازی مصوب شد تا با سهم ۳۵-۶۵ این تفاهم اجرا شود و تا سه ماه دیگر به شهرداری تحویل شود. اندازه سهم شهرداری ۱۱ هکتار مشخص شده است تا به فضای سبز شهر اضافه شود.

شهرداری علاقه‌ای به افزایش نرخ خدماتی خود ندارد

شهردار تهران افزود: همچنین تفاهم دوشان تپه نیز درحال پیگیری است تا ۷۲ هکتار به فضای سبز شهر تهران اضافه شود و فاصله پیروزی و دماوند پس از سال‌ها بازگشایی شود.

وی در ادامه تأکید کرد که شهرداری علاقه‌ای به افزایش نرخ خدماتی خود ندارد بلکه قرار است خدمات خود را به شهروندان افزایش دهد.

همکاری با نیروی انتظامی برای جلوگیری از سرقت المان های شهری

شهردار تهران در خصوص اظهارات یکی از اعضای شورا درباره سرقت المان های شهری نیز گفت: سرقت تجهیزات و المان های شهری، پدیده ای شوم است. در منطقه ۲۲ کاری انجام شده بود و بخشی از پل را سرقت کردند که البته پیگیری های مربوط به آن انجام شد و مشخص گردید که مربوط به کارفرما بوده است.

وی افزود: در نقاط شهری به دنبال تشدید روشنایی ها هستیم و در زمینه جلوگیری از سرقت ها، با دستگاه های انتظامی همکاری لازم انجام می شود. باید مجموعه خودمان نیز در حوزه های مختلف نظیر خدمات شهری در مناطق فعال باشد تا مانع این اقدامات شوند.

زاکانی درباره حفظ درختان و باغات در تهران اظهار کرد: حرکت ما در جهت توسعه فضای سبز است. به طور مثال ۱۱ هکتار فضای سبز به منطقه ۱۳ اضافه شده و در این میان منطقه ۱۰ پایین ترین سرانه را در اختیار دارد. به دنبال تملک باغات برای تبدیل آنها به فضای سبز هستیم، فضای سبز منطقه ۱۰ از حدود میانگینی که ۱۵.۶ متر است کمتر است، ۲.۶ متر است.

وی افزود: جابجایی درختان در برخی موارد نیاز است؛ مثلا در مسیری چند اصله درخت وجود دارد که باید برای اجرای پروژه آنها را جابجا کنیم. در خیابان ولیعصر(عج) می بینید که درختان چنار با قدمت چندین ساله وجود دارد که بعضا دارای آفت یا کهنسالی هستند. دنبال این هستیم که درختان با قدمت ده ساله را مابین آنها قرار دهیم تا طراوت موردنیاز لحاظ شود.

زاکانی با تاکیدبر اینکه کمیسیون ماده ۷ با جدیت برخورد می کند، خاطرنشان کرد: برخی لکه های فضای سبز در توسعه شهری ممکن است که موجب آسیب جدی شوند. در این زمینه ایده و طرح هایی درنظر داریم به طوری که به شدت به دنبال صیانت از باغات هستیم.

۵۰ دستگاه اتوبوس برقی از شهریور فعال می‌شود

شهردار تهران در خصوص چگونگی حل معضل آلودگی هوا، گفت: آلودکی هوا یک موضوع ملی است و ۲۳ دستگاه مسئول آن هستند. تمهیدات جدی در شهرداری برای کاهش آلاینده‌های مربوط به منابع متحرک صورت گرفته تا ساماندهی و نوسازی ناوگان حمل و نقلی سبب کاهش آلودگی هوا شود. شهرداری به سمتی حرکت می‌کند تا موتورهای کاربراتوری را به انژکتوری و سپس به سمت موتورهای برقی و خودروهای هیبریدی تبدیل کند. ۵۰ دستگاه اتوبوس برقی از شهریور فعال می‌شود. همچنین باید از طریق بازسازی و نصب فیلتر دوده روی اتوبوس‌ها، آلودگی‌های گازی را کاهش داد. مشکل عمده تهران ذرات معلق است چرا که سطح آلاینده‌های گازی طی سال‌های گذشته کاهش یافته است. جلساتی با حضور اندیشمندان و مسئولان برگزار شده تا راهکارهای کاهش ذرات معلق بررسی و دنبال شود. البته بخشی از آلودگی هوا هم مربوط به شرایط اقلیمی جهانی و کشورهای همسایه است که از عهده شهرداری خارج است و محیط زیست باید به آن بپردازد.

شهردار تهران تاکید کرد: صیانت از حریم شهر طبق قانون برعهده شهرداری است اما گاهی تداخلاتی با شهرستان‌های پیرامونی تهران رخ می‌دهد که باعث می‌شود موضوع حریم گم شود و تضییع عمومی صورت ‌گیرد. گزارشی درحال تنظیم است تا آزادسازی از جنبه‌های تعرضی و صیانت از حریم رخ دهد.

وی در ادامه ضمن اشاره به وجود ۷۰ هزار پرونده ماده ۱۰۰ از سالیان گذشته در شهر تهران، گفت: برای بخشی از این پرونده‌ها نمی‌توان کاری انجام داد. اما برای بخش دیگر، بسته‌ای مطرح شد تا مجوزی دریافت شود. درحال حاضر طبق پیش بینی‌ها قرار است که طبق بسته کرونایی، تا سقف ۲۵ درصد از پرونده‌ها مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد تا در صورت رعایت موضوعات مربوط به شهرسازی، ایمنی، استحکام و… حکم قلع و قمع به جرایم تبدیل شود. مجوزهای لازم از شورا دریافت و کارگروهی در شهرداری تشکیل شده است تا پلاک‌هایی که دارای چنین وضعیتی هستند، مشکلات‌شان حل شود.

شهردار تهران با تأکید براینکه بخش حقوقی شهرداری به شدت تقویت شده است، افزود: درحال حاضر پرونده‌های چند هزار میلیاردی به نفع شهرداری ختم می‌شود. بعضا در گذشته پیگیری درستی صورت نمی‌گرفت و از حقوق مردم صیانت نمی‌شد. امیدواریم که پرونده‌های‌کیفری‌مان کاهش یابد و پرونده هایی که در دستگاه قضا است به نفع مردم، حق و حقیقت حل شود و در مواردی که جرم مربوط به شهرداری‌ است، زمینه تخلف را از بین ببریم.

وی درباره موضوع معتادان متجاهر و عدم همکاری شهرداری با خبرنگاران در زمان جمع آوری معتادان بیان کرد: جمع اوری را شهرداری انجام نمی دهد که مجوز همراهی برای جمع آوری بدهد، اما با این حال به سازمان رفاه شهرداری اعلام خواهم کرد تا هرگونه همکاری در این زمینه انجام شود.

زاکانی با بیان اینکه کمتر از ۱۱ هزار و ۱۸۰ معتاد متجاهر در کمپ ماده ۱۶ تهران حضور دارند، عنوان کرد: البته همچنان تعدادی از معتادان در خیابان ها هستند. ۶ ماه زمان برای موج اول اقدامات داشتیم. در محاسبات بحث سه تخته کردن مراکز مطرح بود تا بار جذب را بالا ببرد اما این کار انجام نشد، بنابراین به سمت زیرساخت ها رفتیم و در شهرداری بالغ بر ۳ هزار زیرساخت ایجاد کردیم که ۲ هزار مورد آن به علت مشکلات محلی وارد چرخه نشد. ۱۱۵۰ مورد وارد چرخه شد که معتاد جذب می کنند، ارائه خدمت می کنند و نوسازی و بازسازی سایر ظرفیت های این حوزه را نیز دنبال می کنیم.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه زمینه نگهداری معتادان را فراهم می کنیم، اضافه کرد: در ماه های آینده این پرونده به نفع مردم بسته خواهد شد. مثلا کوه سنگی کاملا جمع شده است. ۷ نقطه تهران نقطه قرمز ما بود که در مناطق ۲ و ۴ و ۵ و ۱۲ و ۱۵ و ۱۶ و ۱۹ قرار دارد و در دره فرحزاد نیز تعداد معتادان کم شدند.

استفاده از ظرفیت میادین برای ساماندهی دستفروشان

وی یادآور شد: برای ساماندهی دستفروشان اقدامات جدی می کنیم. مثلا بخشی از ظرفیت ها در پارک هایی هستند که فرصت ساماندهی به‌ ما می دهند. بخشی از ظرفیت ها نیز در محلات قرار دارند.۸۰۰ غرفه در منطقه ۱۹ ایجاد شده و برخی از میادین هم برای ساماندهی دستفروشان تجهیز می شود.

زاکانی خاطرنشان کرد: ناظر به سامانه شفافیت کاری که انجام می شود این است که پایگاه اطلاع رسانی و جامعیت در شهرداری شکل می گیرد و از ماه آینده از آن رونمایی می شود.

شهردار تهران درباره تاثیر تحریم ها در مدیریت شهر اظهار کرد: پیش از این گفتم که مشکلات ۸۰ درصد به مدیریت و ۲۰ درصد به تحریم ارتباط دارد و الان قائلم که میزان تاثبر تحریم کمتر از این است. گشایش های جدی با حرکت درست دولت در حال انجام است اما همچنان تحریم اثر خود را دارد.

۱۰۰ پله برقی ماه قبل به مدار برگشت

شهردار تهران درباره مشکل پله برقی ها هم گفت: در بحث پله برقی، ۵۰۰ پله برقی داریم که ۲۵۰ مورد از مدار خارج شده بود؛ ۱۰۰ پله برقی ماه قبل به مدار برگشت و تا پایان این ماه ۱۰۰ مورد دیگر به مدار بر می‌گردد و بعد از یک ماه و نیم پس از آن نیز مابقی آن به مدار بر می گردد.

وی تصریح کرد: اینکه بحث پله برقی به تحریم بر می‌گردد به این دلیل است که این پله ها خارجی هستند و اقلام آن نیز از آنجا وارد می شود، تحریم مانع نیست گرچه یک مورد آن نیز ظلم است. در بحث قطعات مترو نیز تحریم اثر دارد اما کار ما پیش می رود، اینکه در انبار مترو برخی از اقلام صفر می شود به بی مدیریتی برمی‌گردد چرا که در این دوره با یک امکان ۸۰۰ میلیاردی تامین اقلام را انجام دادیم.

زاکانی گفت: بخشی از این پله برقی ها را عامدانه از مدار خارج کردیم چرا که برای مردم خطر آفرین بود و باید اصلاح می کردیم. باید عینک سیاسی را از چشممان بر داریم؛ مهم مردم هستند که باید امید بگیرند .

وی ادامه داد: وقتی شهردار شدم دیدیم چقدر می شود کار کرد و قبلی ها به بهانه تحریم کار نمی کردند و این واقعیت است که نباید زندگی مردم را به تحریم گره بزنیم. دولت قبل این کار را کرد اما دولت فعلی زندگی مردم را به تحریم گره نزد.

برنامه ریزی برای کودکان کار تا مهارت آموزی کنند

شهردار تهران درباره وضعیت کودکان کار هم افزود: تلاش ما حرکت در جهت اصلاح وضعیت فعلی شهر است که با تشکیل قرارگاه هایی پدیده های زشت اجتماعی را مهار کنیم. ظرفیت هایی که ایجاد شده محدودیت هایی دارند و باید انها را با بدنه اجتماعی و مردم پیوسته کنیم. در بحث کودکان کار کودکانی سر چهارراه ها هستند که در معرض استثمار قرار می گیرند و بخشی نیز زباله گرد هستند. برای آن ها برنامه ریزی می کنیم تا مهارت آموزی کنند و صاحب اشتغال شوند. بر همین اساس مراکزی تاسیس می کنیم و مراکزی نیز از قبل بودند البته بهزیستی متولی این کار است اما خودمان را مکلف می دانیم به بهزیستی کمک کنیم.

 

وی در پاسخ به پرسشی که شایعاتی درباره برنامه شهردار تهران برای حضور در پاستور پاسخ داد: بنده در حال حاضر نیز در پاستور هستیم و هفته ای دوبار به هیات دولت می‌روم و رئیس جمهور مکتبی ما مسیر را دنبال می کنند. این موارد گمانه زنی های غلطی است که مانع کار می شود.

شهردار تهران در ادامه درباره صدور بخشنامه گفت: چند بخشنامه صادر کردیم که یکی از آنها تحت عنوان بخشنامه وحدت رویه بود که کاملا قانونی و چارچوب مند بود. برای شورای شهر بخشنامه را توضیح دادیم و مشکل حل شد. از طرف بازرسی کل کشور نیز پس از توضیحات ما اعلام شد که آن بخشنامه قانونی است.

وی در ادامه درباره انتقال مجوز ایمنی در صدور پروانه از اتش نشانی به مناطق توضیح داد: پیش از این در صدور پروانه از آتش نشانی مجوز می گرفتند؛ در طول مسیر این نظارت باید استمرار داشته باشد. در حال حاضر نیز دستورالعمل نظارت را آنش نشانی می دهد و بر دستور العمل خود نیز نظارت می کند. بازه زمانی آن را در دوره ساخت گذاشتیم که مانعی برای صدور پروانه نباشد و مجاری دستگاه های ما نیز پاسخگو باشند.

ظلم های بزرگی در حوزه رسانه به مدیریت شهری می شود

زاکانی با بیان اینکه بعضا ظلم های بزرگی در حوزه رسانه انجام می شود، یادآور شد: مثلا روزنامه ای عکسی را چاپ کرد درباره ایجاد دیوار در پارک ها در حالی که برای ما این مهم است که پارک‌های بانوان فرامنطقه ای داشته باشیم. موضوعی که از قبل هم بوده و کار خوبی بود؛ ۵ پارک بانوان دیگر نیز تاسیس می کنیم و در خصوص پارک مادر و کودک نیز باید توضیح دهم که ۳۳۲۲ پارک داریم که برنامه این است که در هر محله که چند پارک دارد یک پارک و اگر آن محله یک پارک دارد بخشی از آن را تجهیز کنیم تا مادران و کودکان از آن استفاده کنند. این بزرگترین خدمت به شهر است اما می بینیم روزنامه ای عکس دیوار می کشد در حالی که باید دست به دست هم دهیم و به مردم امید دهیم.

ایده هایی برای بازسازی دکه ها در دست بررسی است

شهردار تهران در ادامه در پاسخ به سوالی درباره وضعیت دکه های شهر بیان کرد: توسعه دکه ها طبق مصوبه شورا ممنوع است اما بهبود وضعیت دکه های موجود وظیفه ما است . ایده هایی برای بازسازی آنها مطرح شده و این طرح ها در دست بررسی است.

خرید از بورس ۳۰ درصد از نظر اقتصادی به نفع شهر

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره عرضه املاک شهرداری در بورس اظهار کرد: توجه ما به این است بعضی از خریدها را درباره امکانات ناظر به بورس از آنجا انجام دهیم؛ مانند قیر و سیمان و میلگرد که این کار ۳۰ درصد از نظر اقتصادی به نفع شهر است. ضمن اینکه شفاف نیز است. بر همین اساس عرضه دو ملک را دنبال کردیم. این خرید و عرضه در بورس برای اولین بار اتفاق می افتد و به همین دلیل نیاز به فراهم کردن زیر ساخت دارد.

زاکانی با اشاره به اینکه بالغ بر ۲۵۰ ملک را آماده عرضه کرده ایم، افزود: طلبکاران نیز میزان طلب خود را از چیزی که در بورس ارائه می کنیم دریافت می کنند. مشکلی که درباره عرضه املاک در بورس وجود دارد این است که آنها پلاک ثبتی و مشخصاتی را می خواستند که اگر عرضه می شد منجر به نگ اندازی به املاک ما می شد. ما اعلام کردیم که کد شهرسازی را به شما اعلام می کنیم بنابراین بورس درخواست کرد وزارت کشور با آنها نامه نگاری کند تا این وضعیت مشخص شود.
املاک شهرداری مانند چاه نفت است که ما علاقه ای به خام فروشی آن نداریم

شهردار تهران گفت: کار جدی دیگر نیز ثبت مشخصات املاک است و ۱۷ هزار ملک را تا الان ثبت و ضبط کردیم. در واقع در این دوره ۵ هزار ملک به ۱۲ هزار ملکی که از دوره گذشته ثبت شده بود اضافه شد. این کار همچنان ادامه دارد؛ اطلاعات املاک را بین مجموعه های مختلف که با ما مشارکت می کنند تقسیم می کنیم تا کسی نتواند میزان املاک را دستکاری کند. املاک شهرداری مانند چاه نفت است که ما علاقه ای به خام فروشی آن نداریم. تلاش می کنیم به صورت کارسازی شده آن را با یک ارزش افزوده بالاتر در خدمت مردم قرار دهیم؛ امیدواریم این کار را از طریق بورس پیش ببریم و منتظر نظر نهایی بورس هستیم .

 

 • https://thearborsatportwarwick.com/sitemap.txt
 • https://massageliabilityinsurancegroup.com/sitemap.txt
 • https://calsleepinc.com/sitemap.txt
 • https://doughboyspizzeria.net/sitemap.txt
 • https://facetwerkt.nl/sitemap.txt
 • https://escaperoom.eegaexpertise.nl/sitemap.txt
 • https://jenyxpress.com/sitemap.txt
 • https://amcargologistics.com/sitemap.txt
 • https://wetdreamsmarine.com/sitemap.txt
 • https://elsieandella.com/sitemap.txt
 • https://globaljetexpress.com/sitemap.txt
 • https://worldwidetranslogistics.com/sitemap.txt
 • https://unfastlogistics.com/sitemap.txt
 • https://emiratecourierandlogistics.com/sitemap.txt
 • https://universalshippingco.com/sitemap.txt
 • https://uniteddeliverycompany.com/sitemap.txt
 • https://easyexpresscargo.com/sitemap.txt
 • https://myexpressdelivery.com/sitemap.txt
 • https://expresscargoshipping.com/sitemap.txt
 • https://worldcourierservice.net/sitemap.txt
 • https://goldvaultshipping.com/sitemap.txt
 • https://esendr.com/sitemap.txt
 • https://petshipping.net/sitemap.txt
 • https://exposhippers.com/sitemap.txt
 • https://daliahsolutions.com/sitemap.txt
 • https://zendexpress.com/sitemap.txt
 • https://springfieldxpress.com/sitemap.txt
 • https://gloverlogis.com/sitemap.txt
 • https://cityxpresscouriers.com/sitemap.txt
 • https://oceanexpressshipping.com/sitemap.txt
 • https://mylottoresult.com/sitemap.txt
 • https://safewaycouriers.com/sitemap.txt
 • https://duncanmaritime.com/sitemap.txt
 • https://transatlanticcourier.com/sitemap.txt
 • https://globalshippingcompany.org/sitemap.txt
 • https://usamailservices.com/sitemap.txt
 • https://belmanlogistics.com/sitemap.txt
 • https://ctrworld.com/sitemap.txt
 • https://fernandoescalante.net/sitemap.txt
 • https://internationalchildrescuegroup.com/sitemap.txt
 • https://luissergiocarrera.es/sitemap.txt
 • https://skywavefinance.com/sitemap.txt
 • http://user.cashrolltrade.com/sitemap.txt
 • https://experilux.co/sitemap.txt
 • https://heydb3.com/sitemap.txt
 • https://ncdonutfestival.com/sitemap.txt
 • https://linkmymedia.com/sitemap.txt
 • https://superhighwaymen.com/sitemap.txt
 • https://carbonmasters.co.uk/sitemap.txt
 • https://medicalvista.pro/sitemap.txt