کد خبر : 140102

به گزارش خبرنگار مهر، سیدرضا فاطمی امین ظهر پنج شنبه در جریان سفر به تبریز در دیدار با حجت الاسلام سیدمحمد علی آل هاشم، امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: زمانی که یک جامعه سالیان طولانی دچار تورم باشد دخل و خرج خانواده‌ها از تعادل خارج شده و موجب می‌شود […]به گزارش خبرنگار مهر، سیدرضا فاطمی امین ظهر پنج شنبه در جریان سفر به تبریز در دیدار با حجت الاسلام سیدمحمد علی آل هاشم، امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: زمانی که یک جامعه سالیان طولانی دچار تورم باشد دخل و خرج خانواده‌ها از تعادل خارج شده و موجب می‌شود آنها تحت فشار قرار گیرند.

وی دلیل وجود مشکلات معیشتی مردم با وجود شرایط اقتصادی رو به پیشرفت در حوزه صنعت را تورم انباشته طی سالیان گذشته عنوان کرد و گفت: راهکار عبور از این بحران افزایش تولید در واحدهای صنعتی است. این افزایش موجب اشتغال و در نهایت توازن در عرضه و تقاضا و کاهش قیمت‌ها می‌شود.

وزیر صمت رشد اقتصادی تولید در شش ماهه نخست سال جاری را ۴.۹ درصد اعلام کرد و افزود: در حالی که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۳.۵ و در سال ۱۳۹۹ حدود ۹ دهم درصد بوده است.

فاطمی امین تاکید کرد: داده‌ها نشان می‌دهد که در همه زمینه‌ها رشد تولید داشتیم و شرکت‌های صنعتی بورسی که ۵۰ درصد تولید کشور را انجام می‌دهند از تیرماه هر ماه ۶ درصد و بالاتر نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته اند که این آمار بی نظیر است.

فاطمی امین ادامه داد: زمانی که در یک جامعه اشتغال غیرمولد وجود داشته باشد موجب ضربه به اقتصاد آن جامعه می‌شود اما رشد تولید موجب افزایش اشتغال شده و مطابق آمار در ۶ ماهه نخست سال جاری بیش از ۸ میلیون نفر در واحدهای صنعتی و معدنی مشغول به کار بودند.

وی با اشاره به دغدغه‌های تولیدکنندگان و امام جمعه تبریز از رشد تولید در واحدهای صنعتی خبر داد و گفت: این اتفاق نوید بخش شرایط خوب اقتصادی در آینده است.

فاطمی امین به شاخص تولید که مهمترین شاخص اقتصادی محسوب می‌شود اشاره کرد و گفت: وقتی تولید افزایش می‌یابد به تقاضاها پاسخ داده می‌شود و این موضوع سبب به تعادل رسیدن بازار است.

وزیر صمت با تاکید بر این نکته که وضعیت واحدهای صنعتی در آذربایجان شرقی مناسب و تولید آنها رو به رشد است گفت: اکنون بازار تراکتور با افزایش ۷۰ درصدی تولید به تعادل و توازن رسیده است و سبب شده قیمت‌های کاذب کاهش یابد.منبع: مهر