کد خبر : 140168

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه هشدار داد که اگر جمهوری آذربایجان و ارمنستان از ارتباط و تعامل اجتناب کنند، درگیری‌ها در قره‌باغ تشدید می‌شود. لاوروف پس از گفت‌وگو با جیحون بایراموف، همتای جمهوری آذربایجانی وی، گفت: این حوادث در هر درگیری اجتناب‌ناپذیر بوده و البته نیاز به […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه هشدار داد که اگر جمهوری آذربایجان و ارمنستان از ارتباط و تعامل اجتناب کنند، درگیری‌ها در قره‌باغ تشدید می‌شود.

لاوروف پس از گفت‌وگو با جیحون بایراموف، همتای جمهوری آذربایجانی وی، گفت: این حوادث در هر درگیری اجتناب‌ناپذیر بوده و البته نیاز به رسیدگی فوری داشته و تلاش‌ها برای حل و فصل سریع آن باید انجام شود، اما در صورتی که هر بار پس از هر حادثه، یکی از طرفین از مذاکرات مورد توافق خارج شود، این حوادث طولانی‌تر خواهد شد. این کار هرگز به سود هیچ‌کس نبوده است.

لاوروف در واکنش به خودداری ارمنستان از شرکت در نشستی سه‌جانبه رد مسکو، گفت: هیچ معاهده و توافقی که پس از بیش از یک دهه جنگ برقرار می‌شود، به صورت ۱۰۰ درصدی و کامل اجرا نمی‌شود. هرکدام از طرفین این توافقات برای برقراری آتش‌بس، اقدامانی عملی در جهت ثبات‌بخشی به شرایط موجود اتخاذ می‌کند و در این مسیر به نحوی نقض‌هایی مرتکب می‌شود.

به گفته لاوروف، صلح‌بانان روس در منطقه قره‌باغ در تلاشند تا در اسرع وقت و با تعهد کامل به فرمانی که دارند، مناقشات را حل و فصل کنند.

وزاری خارجه روسیه و جمهوری آذربایجان دیروز (پنجشنبه) مکالمه تلفنی داشته و نسبت به تصمیم ارمنستان درباره خودداری از شرکت در مذاکرات سه‌جانبه برای دستیابی به توافق صلح بین ایروان و باکو، ابراز تأسف کردند. قرار بود این نشست ۲۳ دسامبر (امروز دوم دی‌ماه) در مسکو برگزار شود. دیروز گزارش شد که ارمنستان به دلیل شرایط جاری در کریدور لاچین، درخواست کرده تا نشست مذکور به تعویق بیفتد.

پس از جنگ ۴۴ روزه بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه قره‌باغ، دو کشور با میانجی‌گری روسیه توافق آتش‌بس را امضا کردند. بر اساس این توافق‌نامه سه‌جانبه، کنترل شهر لاچین به جمهوری آذربایجان واگذار شده است. شهر لاچین و مناطق و روستاهای پیرامون آن در سال ۱۹۲۲ به کنترل ارمنستان درآمد و دولت آذربایجان در سال‌های اخیر خواستار خروج نیروهای ارمنستان از این منطقه شده بود.منبع: مهر