کد خبر : 140506

اداره کل هواشناسی خوزستان روز شنبه نسبت به وقوع پدیده مه و افزایش غلظت آلاینده ها در هفته جاری ۲ هشدار سطح نارنجی و زرد صادر کرد.

 

 

به گزارش خوز ۲۴ به نقل از اداره کل هواشناسی خوزستان بر اساس هشدار سطح نارنجی وقوع پدیده مه یا مه رقیق و کاهش دید افقی از اواخر روز یکشنبه تا ظهر روز چهارشنبه هفته جاری برای بیشتر مناطق خوزستان و جاده های مواصلاتی این استان پیش بینی می شود.

بر اساس هشدار سطح زرد این اداره کل، پایداری جو و افزایش غلظت آلاینده ها و کاهش کیفیت هوا از اوایل فردا (یکشنبه) تا صبح روز چهارشنبه هفته جاری قابل انتظار است و شهرهای صنعتی و پرجمعیت استان به ویژه اهواز، آبادان و ماهشهر، امیدیه را تحت تاثیر قرار می دهد ،اثر مخاطره شامل انباشت آلاینده ها، افزایش شاخص های آلودگی جو و کاهش کیفیت هوا در حد ناسالم برای گروههای حساس است.

بنا به اعلام اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان هوای چهار شهر خوزستان بر اساس اعلام سامانه پایش هوای کشور در ساعت ۱۱ روز گذشته (جمعه) ” ناسالم” بود.

در زمان مذکور شاخص هوای اهواز ۱۵۷، ماهشهر ۱۷۰، شادگان ۱۵۳ و دشت آزادگان ۱۵۳ ” ناسالم” ثبت شد.

شاخص AQI معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامت افراد است.

این شاخص به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک یا سبز، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط قابل قبول یا زرد، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس یا نارنجی، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه یا قرمز، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم یا بنفش و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک یا ارغوانی تعیین شده است.