کد خبر : 139588

سردار حسن مؤمنی در گفتگو با خبرنگار مهر، در حاشیه سفر به استان سمنان ضمن اشاره و گلایه نسبت به آمار بالای تصادفات در این استان، تاکید کرد: در استان سمنان شاهد افزایش ۶۰ درصدی تعداد جان باختگان ناشی از تصادفات در هفت ماهه ابتدای سال جاری بوده‌ایم که بالاترین درصد در بین استان‌های کشور […]سردار حسن مؤمنی در گفتگو با خبرنگار مهر، در حاشیه سفر به استان سمنان ضمن اشاره و گلایه نسبت به آمار بالای تصادفات در این استان، تاکید کرد: در استان سمنان شاهد افزایش ۶۰ درصدی تعداد جان باختگان ناشی از تصادفات در هفت ماهه ابتدای سال جاری بوده‌ایم که بالاترین درصد در بین استان‌های کشور محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه ضرورت دارد که مسئولان استان سمنان حتماً عنایت ویژه‌ای در خصوص تصادفات داشته باشند، افزود: آمار واژگونی وسایل نقلیه در راه‌های استان سمنان بسیار بالا است به صورتی که در هفت ماهه اول سال جاری ۶۰ درصد تصادفات استان سمنان به واژگونی اختصاص داشته در صورتی که در کشور این شاخص تقریباً ۳۸ درصد برآورد می‌شود.

فقدان جلوه‌های بصری

رئیس پلیس راه کشور ادامه داد: یکی از دلایل افزایش واژگونی در راه‌های استان سمنان خشک و بی روح بودن مسیرها از لحاظ جلوه‌های بصری است که مسئولان باید راهکاری برای این منظور تدبیر کنند نیاز به استراحتگاه‌های بین راهی در استان سمنان بسیار احساس می‌شود تا مردم و زائران رضوی بتوانند از آنها استفاده کنند و دچار خستگی و خواب آلودگی نشوند.

سردار مؤمنی افزود: موضوع دیگری که در استان سمنان اهمیت دارد، سرعت زیاد است متوسط سرعت استان سمنان از میانگین کشوری ده کیلومتر بالاتر است که ضرورت دارد برای کنترل این سرعت حتماً دوربین‌های استان افزایش یابد و بتوانیم ارتقای آنها را شاهد باشیم.

وی با اشاره به ارتقای رصد محورهای استان سمنان ابراز کرد: سوی دیگر باید کیفیت رصد جاده‌های استان سمنان را بالا ببریم و بتوانیم به نحو بهتری از دوربین‌های موجود رصد کننده در استان سمنان بهره گیری کنیم.

معضلات جدی راه‌های استان سمنان

رئیس پلیس فرماندهی انتظامی کشور با بیان اینکه در کنار دو معضل استان سمنان یعنی سرعت بالا و واژگونی ناشی از عدم جلوه‌های بصری، شاهد فقر علائم و خط کشی‌ها و تابلوهای رانندگی نیز در سمنان هستیم، گفت: در استان سمنان نیاز به ایمنی بیشتر برای جاده‌ها احساس می‌شود.

مؤمنی با بیان اینکه نقاطی که از قبل به عنوان نقاط حادثه خیز در استان سمنان مشخص شده می‌بایست به خوبی برطرف شوند، تاکید کرد: با این اقدامات می‌توانیم دست کم حوادث جاده‌ای در استان سمنان راه کاهش دهیم.

وی همچنین درباره طرح زمستانی، گفت: از ۲۳ آذرماه سال جاری طرح زمستانی در سراسر کشور به صورت رسمی آغاز خواهد شد هر چند هم اکنون نیز مأموران راهور در محورهای برف گیر سراسر کشور و به خصوص استان سمنان حضور دارند اما به صورت رسمی از تاریخ مذکور این طرح آغاز می‌شود.

طرح زمستانی در سراسر کشور

رئیس پلیس راه کشور بیان کرد: در کل کشور ۱۱۱ گردنه برف گیر وجود دارد که طرح زمستانی در این نقاط انجام خواهد شد همچنین پیش بینی انجام هفت هزار نفر ساعت خدمت رسانی ۲۴ ساعته در طول شبانه روز تا بیستم اسفند ماه برای طرح زمستانی سال جاری انجام شده است امیدواریم که شاهد ارائه خدمات بهتر باشیم

مؤمنی با بیان اینکه باید رانندگان زنجیر چرخ را همراه داشته باشند، بیان کرد: مکان‌هایی که انسداد محورها را شاهد هستیم، می‌بایست همراهی مردم را داشته باشیم و ما این را از مردم می‌خواهیم تا در واقع همیار پلیس راه باشند زیرا مقوله ایمنی برای ناجا بسیار اهمیت دارد و اگر تشخیص داده شد که محوری مسدود شود، مردم حتماً همراهی داشته باشند چرا که تاکید پلیس، حفظ جان مردم است.

وی با بیان اینکه مردم باید بدانند که ایمنی هموطنان مهمترین رکن برای پلیس راه است، گفت: در روزهای اخیر شاهد افزایش تصادفات چند وسیله‌ای بودیم که دلیل آن لغزندگی جاده‌ها عنوان شده است لذا یکی از نکاتی که باید مردم به آن توجه داشته باشند سرعت ایمن و فاصله طولی مطمئن است چرا که در بارندگی، سطح استطحکاک خودروها با جاده کاهش می‌یابد و شاهد بروز حوادث خواهیم بود.

فرمانده پلیس راه کشور همچنین گفت: از مردم می‌خواهیم که در کنار همراه داشتن ابزار مورد نیاز فصل سرما مانند زنجیر چرخ و لباس گرم، غذای خشک و… حتماً در هنگام سفرهای زمستانی از وضعیت جاده‌ها نیز از طریق پلیس راه آگاهی کسب کنند و سپس وارد محورهای مواصلاتی شوند تا خدایی ناکرده برایشان مشکلاتی پیش نیاید.منبع: مهر