کد خبر : 139798

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، «الکساندر ووچیچ» رئیس جمهور صربستان گفت: نزاع در اوکراین بیش از یک سال دیگر ادامه خواهد داشت و زمستان آینده دشوارترین زمستان تاریخ خواهد بود. بر اساس این گزارش، رئیس جمهور صربستان همچنین افزود که طبق برآورد وی، مواضع روسیه و اوکراین در خط درگیری ثابت […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، «الکساندر ووچیچ» رئیس جمهور صربستان گفت: نزاع در اوکراین بیش از یک سال دیگر ادامه خواهد داشت و زمستان آینده دشوارترین زمستان تاریخ خواهد بود.

بر اساس این گزارش، رئیس جمهور صربستان همچنین افزود که طبق برآورد وی، مواضع روسیه و اوکراین در خط درگیری ثابت شده است.

فوچیچ گفت: همه چیز پیچیده است. پیش بینی می‌کنم که این جنگ سال بعد هم ادامه داشته باشد و زمستان ۲۰۲۳-۲۰۲۴ دشوارترین زمستان تاریخ باشد.

رئیس جمهور صربستان پس از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین خطاب به مردم خود گفته بود که صربستان از تمامیت ارضی اوکراین حمایت می‌کند اما علیه روسیه تحریمی اعمال نخواهد کرد.

این در حالی است که سفیر روسیه در بلگراد می‌گوید این کشور صربستان را تحت فشار قرار نخواهد داد.

«الکساندر بوتسان-خارچنکو» سفیر روسیه در بلگراد اعلام کرد که روسیه هرگز هیچ نوع فشاری بر صربستان اعمال نکرده است. دیپلمات ارشد روسیه یادآور شد که گفت‌وگوی دوستانه دو کشور در بالاترین سطح ممکن حفظ شده است.

سفیر روسیه در بلگراد با انتقاد از پیامدهای اجتماعی-اقتصادی اسفناک سیاست‌های کوته فکرانه نخبگان اروپایی، هشدار داد که چنین اقداماتی پیامدهایی از جمله افزایش قیمت‌ها و کمبود انرژی را در اروپا داشت که منجر به برخی نتیجه گیری های اشتباه از سوی رسانه‌ها در مورد فشار روسیه بر صربستان شد.

دیپلمات ارشد روسیه در بلگراد تاکید کرد که روسیه هیچگاه به اعمال فشار بر صربستان متوسل نشده است و قصد ندارد به این کار روی آورد.

بوتسان- خارچنکو در ادامه یادآور شد: ما با بلگراد یک مشارکت استراتژیک قوی متقابلاً سودمند و روابط دوستانه در بالاترین سطح را داریم. دفتر مطبوعاتی سفارت روسیه به نقل از بوتسان-خارچنکو اعلام کرد: اگر صربستان در زمستان به مقادیر اضافی گاز روسیه نیاز داشته باشد، روسیه آماده مذاکره در این باره است. به گفته سفیر روسیه، قیمت این گاز روسیه برای بلگراد همچنان پایین‌ترین قیمت در اروپا خواهد بود.

لازم به ذکر است که ارتش روسیه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) «عملیات نظامی ویژه» خود را در شرق اوکراین آغاز کرد؛ مقامات ارشد دولت روسیه می‌گویند این عملیات در پاسخ به درخواست سران جمهوری‌های خودمختار دونتسک و لوهانسک برای حفاظت از آنها در برابر نیروهای اوکراینی آغاز شده است. به نوشته اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفته است که هدف از این عملیات «حمایت از مردمی است که بیش از هشت سال تحت نسل‌کشی و آزار و اذیت رژیم کی‌یف قرار داشتند».

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفته بود که هدف از این عملیات «حمایت از مردمی است که بیش از ۸ سال تحت نسل کشی و آزار و اذیت رژیم کی یف قرار داشتند».

آمریکا و کشورهای غربی برای مقابله با پیشروی ارتش روسیه، ضمن ارسال انواع تسلیحات پیشرفته به ارتش اوکراین، تاکنون تحریم‌های زیادی علیه روسیه اعمال کرده‌اند. از سوی دیگر «سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه نیز گفته است هر گونه محموله و کاروانِ حامل تسلیحات نظامی برای اوکراین، هدفی مشروع برای نیروهای روسیه است.

این در حالی است که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه، اقدامات غرب علیه روسیه را «جنگ اقتصادی» خواند و تأکید کرد: غرب تحریم‌های تهاجمی و بی‌سابقه‌ای را علیه روسیه به اجرا گذاشت که هدف آن از بین بردن اقتصاد ما در کوتاه مدت، سرقت ذخایر ارزی ما، سقوط پول ملی (روبل) و ایجاد تورم ویرانگر بود، اما غرب به هیچیک از این اهداف نرسید.منبع: مهر