کد خبر : 139820

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم اختتامیه شانزدهمین جشنواره فیلم مستند «سینماحقیقت» شامگاه جمعه ۲۵ آذرماه در تالار وحدت آغاز شد. محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی، محمد حمیدی‌مقدم مدیرعامل مرکز گسترش، سینمای مستند، تجربی و پویانمایی و داوران بخش‌های مختلف این دوره از جشنواره و جمعی از مدیران […]به گزارش خبرنگار مهر، مراسم اختتامیه شانزدهمین جشنواره فیلم مستند «سینماحقیقت» شامگاه جمعه ۲۵ آذرماه در تالار وحدت آغاز شد.

محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی، محمد حمیدی‌مقدم مدیرعامل مرکز گسترش، سینمای مستند، تجربی و پویانمایی و داوران بخش‌های مختلف این دوره از جشنواره و جمعی از مدیران سینمایی و مستندسازان و اصحاب رسانه از جمله حاضران این مراسم هستند.

این مراسم با اجرای پدرام کریمی و با حضور جمعی از مستندسازان، رأس ساعت ۱۸:۳۰ با قرائت قرآن و پخش سرود ملی آغاز شد.

پایان مسیری که از ابتدا می‌دانستیم چقدر سخت است

در آغاز این مراسم و پس از پخش کلیپی محمد حمیدی‌مقدم دبیر این رویداد روی صحنه آمد و گفت: سپاس خدای را که در کنار شما سینماگران و همراهان به پایان مسیری رسیدیم که از آغاز می‌دانستیم چقدر سخت است. تماشای این تصاویر رنگارنگ از ایران زیبا خستگی را از ما به در می‌کند.

وی با اشاره به آمار آثار راه‌یافته به بخش‌های مختلف این دوره از جشنواره افزود: حضور پرشور مستندسازان استانی، برگزاری نشست‌های صمیمانه، برپایی کارگاه‌های انتقال تجربه، همراهی سینماگران و… نشان می‌دهد که پس از ۱۶ دوره، نهال تنومند سینما حقیقت واقعیتی انکارنشدنی است. در چهارمین دوره خدمتگزاری در این رویداد آنچه دیدم پویایی سینمای مستند را عیان‌تر می‌کند. این دوره رنگ و بوی ایران را داشت و این شعار نبود. خروج از پایتخت در این دوره تجلی پیدا کرد. سینمای مستند از محفل‌های کوچک می‌گذرد تا به مخاطبان بیشتری برسد و تصویرگر ایران باشد، ایرانی که نامش پیوند دهنده همه سلایق است. مادری مهربان که ما را در آغوش گرفته است.

حمیدی‌مقدم ادامه داد: قبل از جشنواره گروهی از «انکار حقیقت» گفتند اما حقیقت انکارنشدنی است. سالن‌های مملو از تماشاگر و صف‌های طولانی یکی از پرشورترین ادوار جشنواره را رقم زد شما که بدون قضاوت پا به این ضیافت گذاشتید، آن را دیدید.

دبیر شانزدهمین جشنواره سینماحقیقت تأکید کرد: این دوره فضایی برای دیده شدن جوانان و استعدادهای استان‌ها هم بود. ۲۸ جوان مستندساز از ۱۶ استان آمدند دست همه آن‌ها را می‌فشارم. خوشحالم که شرایط میزبانی از آن‌ها فراهم شد. حضور آنها در خانه جشنواره، بخش خوش خاطرات جشنواره را رقم زد. امیدوارم سینما حقیقت فرصت دیده شدن را به آنها بدهد.

وی افزود: همراهی سینماگران داخلی و خارجی یکی دیگر از امتیازهای این دوره است. سینمای ایران پس انقلاب حرف‌های زیادی برای خارجیان داشته است. در زمینه نقد و نظر این دوره شاهد فضای تازه بودیم. شانزدهمین جشنواره با شما به پایان رسید، ما این مستندهای رنگارنگ و چهره‌های جدید را به یاد خواهیم داشت. آثاری که برخی از آنها منتقدانه بود. مستندهایی که امید را از یاد نبردند. امید نقطه عزیمت به سمت رستگاری و بخشی از باورهای ماست. ما امید را در این آثار را دیدیم.

حمیدی‌مقدم در پایان تأکید کرد: سینمای مستند با آثار جستجوگر و مطالبه گر زنده است. به نظر می‌رسد برخی از مستندسازان محافظه‌کار هستند و نمی‌خواهند از حاشیه امن بیرون بیایند امید که آنها جسارت را تقویت کنند. از وزیر ارشاد و رییس سازمان سینمایی هم ممنونم. توجه بیشتر به مطالبات این خانواده باعث پیشرفت می‌شود و از وزیر می‌خواهم نگاه مهربانانه خود را به خانواده مستند همواره داشته باشند.

اهدای جوایز بخش بین‌الملل

در ادامه مراسم نوبت به اهدای جوایز برگزیدگان بخش بین‌الملل رسید که با حضور هیأت داوران این بخش بر روی صحنه پی گرفته شد.

در این بخش جایزه بهترین مستند کوتاه مسابقه بین‌الملل به صورت مشترک به «یک قایق روی دریا» به کارگردانی آرمان قلی‌پور و «کشیم عاشق» به کارگردانی امیر آقاعبداللهی اهدا شد.

جایزه بهترین مستند نیمه بلند هم به «نردبان ایوان» به کارگردانی نیکولای بم از روسیه تعلق گرفت.

جایزه ویژه هیات داوران بخش بین‌الملل هم به مستند «مدار چهل و پنجم» به کارگردانی لارنس ابوحمدان از اردن اهدا شد.

در ادامه و پس از پخش کلیپ هیات داوران بخش مستندهای بلند مسابقه بین‌الملل، جایزه بهترین مستند بلند به «سه‌نهزارم» به کارگردانی بهروز نورانی پور از ایران رسید.

جایزه ویژه این بخش به «زندگی فولادی» به کارگردانی مانول باوئر از پرو اهدا شد.

در این بخش لئونید ساوین از اعضای هیات داوران پشت تریبون قرار گرفت و گفت: این جشنواره، جشنواره خوبی بود و فیلم‌های خوب زیادی دیدیم، ایونت‌های تخصصی زیادی هم داشت. این خیلی برای ما مهم است. چون روس‌ها در حملات غربی‌ها هستند. من فکر می‌کنم این جشنواره، جشنواره خوبی برای توسعه همکاری‌های فرهنگی است و امیدوارم ارتباطات خوبی در قالب آن شکل بگیرد.

جایزه ویژه شبکه مستند؛ مستند «برای پس از مرگم»

در ادامه محسن یزدی مدیر شبکه مستند روی صحنه آمد و گفت: هر سال شبکه مستند جایزه‌ای به یکی از فیلم‌های بخش مسابقه «سینما حقیقت» می‌دهد. ما این جایزه را امسال به فیلم خیلی خوب و جذاب «برای پس از مرگم» به کارگردانی عبدالرضا نعمت‌اللهی اهدا می‌کنیم.

اهدای جوایز بخش شهید آوینی

اهدای جوایز مسابقه شهید آوینی، بخش بعدی این مراسم بود که در این بخش تندیس برنزی به صورت مشترک به مستندهای «عملیات دماوند» به کارگردانی احسان مشکور و «در پس جنگ» به کارگردانی محمدحسین محمودیان اهدا شد.

در ادامه دو فیلم برای دریافت تندیس نقره‌ای معرفی شدند؛ «پاییز پنجاه سالگی» به کارگردانی محسن اسلامی زاده و «قرار روز شانزدهم» به کارگردانی احسان اصغرزاده.

اسلام‌زاده در این بخش گفت: با یاد حاج نادر و حاج قاسم و شهید جمالی. روزها و سال سختی را داریم می‌گذرانیم و همه نگران فرزندان خود هستیم. دیدم سخنگوی دولت گفته‌اند مستندسازان می‌توانند چراغ راه مسئولان باشند، اما مستندسازان رابط بین مردم و مسئولان هستند. می‌دانم درباره حوادث اخیر یک سری کار در حال ساخت است، اما از وزیر ارشاد انتظار بیشتری داریم. پس جایگاه خود را تعریف کنید. باید بگویم بودجه مستند کم است و خیلی از بچه‌ها در اسنپ کار می‌کنند احوال آنها را بپرسید.

تندیس طلایی این بخش به مستند «سه‌نهزارم» بهروز نورانی‌پور رسید.

این گزارش در حال به‌روزرسانی است…منبع: مهر