کد خبر : 139934

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از هلث دی نیوز، دارو «تالکتاماب»، با اتصال به سلول‌های ایمنی بدن و همچنین به سلول‌های سرطانی مولتیپل میلوما عمل می‌کند. این درمان که به عنوان یک آنتی بادی دوتایی شناخته می‌شود گلبول‌های سفید را به حمله و از بین بردن سلول‌های مولتیپل میلوما هدایت می‌کند. محققان گزارش دادند […]به گزارش خبرنگار مهر به نقل از هلث دی نیوز، دارو «تالکتاماب»، با اتصال به سلول‌های ایمنی بدن و همچنین به سلول‌های سرطانی مولتیپل میلوما عمل می‌کند.

این درمان که به عنوان یک آنتی بادی دوتایی شناخته می‌شود گلبول‌های سفید را به حمله و از بین بردن سلول‌های مولتیپل میلوما هدایت می‌کند.

محققان گزارش دادند که در آزمایشات بالینی فاز ۲، حدود ۷۳ ٪ از بیماران توسط این دارو درمان شدند. کارآزمایی فاز ۲ اطلاعات بیشتری در مورد ایمنی و اثربخشی درمان نشان می‌دهد.

این کارآزمایی شامل نزدیک به ۳۰۰ بیمار بود که علی رغم درمان با حداقل سه داروی مختلف سرطانی، سرطان شأن بازگشت.

محققان گزارش می‌دهند که بیش از ۳۰ درصد از بیمارانی که به این دارو پاسخ دادند، پس از درمان با Talquetamab عاری از سرطان بودند. در ۶۰ درصد دیگر از کسانی که پاسخ دادند واکنش بسیار خوبی داشتند و سرطان آنها به طور قابل توجهی کاهش یافت.

محققان گفتند کمی بیش از یک ماه طول کشید تا بیماران به دارو پاسخ دهند و میانگین مدت پاسخ بیش از ۹ ماه است.

بیماران مولتیپل میلوما که سرطان آنها پس از درمان استاندارد و هدفمند بازمی گردد، پیش آگهی ضعیفی دارند. اما به گفته محققان، داروی Talquetamab گیرنده‌های متفاوتی را در سلول‌های سرطانی از سایر داروهای میلوما هدف قرار می‌دهد و امید تازه ای به این بیماران می‌دهد.منبع: مهر