کد خبر : 139509

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «آناتولی آنتونوف»، سفیر روسیه در آمریکا روز جمعه گفت که واشنگتن به دنبال ایجاد مانع در توسعه فنی نظامی روسیه و تحمیل طرح‌های توافقی است که در آن مسکو در جایگاه دوم قرار می‌گیرد. وی گفت: «ایالات متحده به دنبال عقب انداختن توسعه فنی نظامی روسیه و […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «آناتولی آنتونوف»، سفیر روسیه در آمریکا روز جمعه گفت که واشنگتن به دنبال ایجاد مانع در توسعه فنی نظامی روسیه و تحمیل طرح‌های توافقی است که در آن مسکو در جایگاه دوم قرار می‌گیرد.

وی گفت: «ایالات متحده به دنبال عقب انداختن توسعه فنی نظامی روسیه و تحمیل طرح‌هایی از توافق‌های بالقوه است که موقعیت روسیه را در عرصه بین‌المللی تضعیف کند. ایالات متحده می‌خواهد اطلاعات بیشتری در مورد پیشرفته‌ترین سیستم‌های تسلیحات استراتژیک دریافت کند و ما را مجبور کند که تولید برخی از آنها را متوقف کنیم. برای مثال، آنها تمایل ندارند ما برخی تسلیحات پیشرفته داشته باشیم.»

سفر روسیه همچنین افزود: «ما به تضمین‌های الزام آور قانونی برای امنیت کشورمان نیاز داریم تا روسیه بتواند بر توسعه اجتماعی-اقتصادی جامعه تمرکز کند. ما به قابلیت پیش بینی در سیاست واشنگتن نیاز داریم که در سال‌های اخیر آن را ندیده ایم.»

به گفته این دیپلمات روس، سیاست مهار و تضعیف روسیه از سوی ایالات متحده اکنون که بودجه نظامی حدود ۸۵۸ میلیارد دلاری دارد، به وضوح مشهود است.

آنتونوف توضیح داد: «۶ میلیارد به مهار روسیه اختصاص داده شده است، اما پنتاگون در حال مدرن سازی مجموعه هسته‌ای خود است. یک سوال جدی در این زمینه مطرح می‌شود: آیا آمریکایی‌ها علاقه مند به گفتگو در مورد ثبات استراتژیک با ما هستند؟ در گفت وگویی که تنها می‌تواند بر اساس یک مبنای برابر، متقابل محترمانه، بدون خواسته‌ها و پیش شرط‌ها ایجاد شود، امروز بسیار دشوار است که آنها بتوانند به این سوال پاسخ دهند.»

سفارت روسیه در آمریکا دو شب پیش از این نیز با انتشار بیایه ای اعلام کرده بود که مسکو فقط بر اساس اصل برابری و در نظر گرفتن نگرانی‌های خود در مورد امنیت بین المللی آماده گفتگو با واشنگتن است.

سفارت روسیه در واشنگتن در بیانیه خود گفته بود: «ما از طرف آمریکایی می‌خواهیم که صادقانه کار کند. نادیده گرفتن منافع روسیه و همچنین عملکرد یک طرفه واشنگتن در سیاست خارجی خود از گذشته تا به امروز منجر به مشکلات و بحران‌های بزرگی در سیاست و اقتصاد جهانی شده است. ما از گذشته درس‌های زیادی را آموخته‌ایم. ما به خوبی از تمایل کابویی‌ها به حذف رقیب آگاه هستیم. لذا روسیه تنها بر اساس برابری و در صورت توجه به نگرانی‌های امنیتی خود آماده گفت و گو است.»

«آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در واشنگتن پیشتر هم اعلام کرده بود که آمریکا آمادگی خود را برای از سرگیری گفتگوها درباره ثبات راهبردی نشان نمی‌دهد، اما مسکو آماده است تا زمانی که طرف آمریکایی برای انجام این کار به بلوغ برسد، صبر کند. آنتونوف در این باره گفت: همکاران آمریکایی ما آماده از سرگیری تماس‌ها در مورد ثبات راهبردی نیستند. نمایندگان آنها چندین بار این مسئله را بیان کرده اند.منبع: مهر