کد خبر : 137672

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در سخنانی به تازه‌ترین تحولات داخلی این کشور و پرونده ترسیم مرزهای دریایی با فلسطین اشغالی پرداخت. سید حسن نصرالله در ابتدای سخنان خود با اشاره به سالگرد شهادت فتحی شقاقی مؤسس جنبش جهاد اسلامی فلسطین گفت: شهید فتحی شقاقی […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در سخنانی به تازه‌ترین تحولات داخلی این کشور و پرونده ترسیم مرزهای دریایی با فلسطین اشغالی پرداخت.

سید حسن نصرالله در ابتدای سخنان خود با اشاره به سالگرد شهادت فتحی شقاقی مؤسس جنبش جهاد اسلامی فلسطین گفت: شهید فتحی شقاقی افق جدیدی را به روی مقاومت و ملت فلسطین گشود. شهید شقاقی به مسئله فلسطین وجهه عربی، قومیتی، اسلامی و جهانی بخشید. جنبش جهاد اسلامی که شهید شقاقی تأسیس کرد، شکست ناپذیر بوده و امروزه در شمار گروه‌های پیشگام مقاومت است و معادله سازی می‌کند و پیروزی‌های بزرگی به دست می‌آورد. شهید شقاقی خیلی زود ماهیت جمهوری اسلامی ایران را کشف کرد و به نقش سرنوشت ساز و تعیین کننده این انقلاب در مسئله فلسطین امیدوار شد.

وی در ادامه با اشاره به حمله تروریستی به حرم شاهچراغ در شیراز گفت: راهپیمایی‌های گسترده در شهرهای مختلف ایران تشییع باشکوه و عظیم پیکر شهدای مظلوم در حمله تروریستی به شهر شیراز ایران حامل پیام قوی از جانب ملت مجاهد و صبور ایران برای همه توطئه گران است مبنی بر اینکه آنها برای ایجاد نا امنی در ایران به سراب دل خوش کرده‌اند. آنها که در کمین ایران نشسته‌اند، ناامید خواهند شد. حضور گسترده ملت ایران و مواضع راسخ آن، نقطه آغاز پاسخ قاطع به توطئه‌ها و فتنه‌ها است.

سید حسن نصرالله سپس به پرونده ترسیم مرزهای آبی لبنان و فلسطین اشغالی پرداخت و تأکید کرد: دستاوردی که در زمینه ترسیم مرزهای دریایی کسب شد، پیروز بزرگ و تاریخی برای ملت، دولت و مقاومت است. لبنان مرزهای زمینی بین لبنان و فلسطین اشغالی توسط انگلیس و فرانسه ترسیم شده بود ولی مرزهای آبی ترسیم نشده بود. پس از سال‌ها سخن گفتن درباره وجود نفت و گاز لبنان به ترسیم مرزهای دریایی احساس نیاز می‌کرد. لبنان در سایه ترسیم مرزهای دریایی بلوک‌های اکتشاف و استخراج نفت و گاز را تعیین خواهد کرد.

وی تصریح کرد: مقاومت از زمان آزادسازی جنوب لبنان در سال ۲۰۰۰ تأکید می‌کرد که در ترسیم مرزهای دریایی جنوبی با فلسطین اشغالی دخالت نخواهد کرد و این کار به عهده دولت لبنان است و این رویکرد مقاومت، دلایل اعتقادی و سیاسی داشت. دولت لبنان بر خط ۲۳ به عنوان خط مرزی دریایی تکیه کرده است و مقاومت هیچ خط مرزی دیگری را در زمین و دریا تعیین نخواهد کرد. اگر دولت لبنان تصمیم می‌گرفت که خط ۲۹ را برای مرز دریایی به رسمیت بشناسد، مقاومت خود را ملزم می‌دید تا برای آزادسازی همه مساحت دریایی واقع در شمال این خط مبارزه کند. من به کسانی که درباره تعیین خط ۲۳ به عنوان خط ترسیم مرز انتقاد دارند و خواهان خط ۲۹ هستند می گویم به مبارزه خود ادامه دهید ولی بدون متهم کردن دیگران به خیانت و یا توسل به روش‌های دیگر.

دبیرکل حزب الله لبنان ادامه داد: دشمن خط از منطقه الناقوره را به عنوان مرز دریایی ترسیم کرده بود و آن را منطقه دریایی خود تلقی می‌کرد و دولت لبنان اعلام کرد که در آن منطقه حق دارد. شرکت‌هایی که در سال‌های گذشته برای فعالیت در بلوک نفت و گاز جنوب لبنان اعلام آمادگی کرده بودند، با کارشکنی آمریکا مواجه می‌شدند. آمریکا همه را تحت فشار قرار داد اما موضع رسمی لبنان از اینکه فشارها نهراسید.

سید حسن نصرالله افزود: از زمان آغاز مذاکرات ترسیم مرز تا اندکی قبل از پایان آخرین مرحله این مذاکرات، از مقاومت چیز مشخصی خواسته نشد. نبیه بری رئیس پارلمان لبنان طی تمام مراحل مذاکرات هیچ گونه امتیازی نداد و از حقوق لبنان کوتاه نیامد. پرونده مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی از دستِ امانتدار و محکم نبیه بری به دست فردی دیگر با همان خصوصیت یعنی میشل عون منتقل شده است.منبع: مهر