کد خبر : 138295

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی ان ان، نتایج انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا در ایالت نوادا احتمالاً حزب پیروز در مجلس سنا را مشخص خواهد کرد. در نوادا رقابت نزدیک و سخت بین سناتور دموکرات «کاترین کورتز ماستو» و رقیب جمهوری خواه او «آدام لاکسالت» همچنان ادامه دارد و شمارش هنوز به […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی ان ان، نتایج انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا در ایالت نوادا احتمالاً حزب پیروز در مجلس سنا را مشخص خواهد کرد.

در نوادا رقابت نزدیک و سخت بین سناتور دموکرات «کاترین کورتز ماستو» و رقیب جمهوری خواه او «آدام لاکسالت» همچنان ادامه دارد و شمارش هنوز به پایان نرسیده است.

دموکرات‌ها تنها یک کرسی با کنترل اکثریت سنای ایالات متحده فاصله دارند.

«جو گلوریا»، مسئول انتخابات در نوادا گفت که شمارش برگه‌های رأی در شهرهای کلارک، نوادا در لاس وگاس که به شدت گرایش دموکرات دارند، همچنان در حال انجام است.

اگر کاترین کورتز ماستو، سناتور کنونی دموکرات سنا موفق شود آدام لاکسالت جمهوری خواه را در نوادا شکست دهد، حزب او ۵۰ کرسی از ۱۰۰ کرسی سنا را در اختیار خواهد داشت.

همچنین پیروزی دموکرات‌ها در جورجیا در ماه آینده، اکثریت مطلق سنا را به این حزب خواهد داد. در عین حال حتی با وجود شکست احتمالی دموکرات‌ها در جورجیا و پیروزی آنها در نوادا همچنان دموکرات‌ها اکثریت سنا را با کسب ۵۰-۵۰ کرسی‌ها در اختیار خواهند، زیرا «کامالا هریس»، معاون رئیس جمهور دموکرات می‌تواند یک رأی اضافی در سنا داشته باشد و رأی دموکرات‌ها را به ۵۱ عدد برساند.

سنا در حال حاضر ۵۰ به ۵۰ بین دموکرات‌ها و جمهوری خواهان تقسیم شده است. سنای تازه منتخب در ۳ ژانویه سوگند یاد خواهد کرد.

از صبح روز شنبه، با شمارش حدود ۹۷ درصد آرا در انتخابات سنای نوادا، لاکسالت با حدود ۸۰۰ رأی پیشتاز بود. با این حال، آرای شمارش نشده از سنگرهای کورتز ماستو می‌تواند او را به پیروزی برساند.

ترامپ اکنون مدعی است که دموکرات‌ها در تلاش برای «دزدیدن» رقابت‌های سنای نوادا هستند.

انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا هر ۲ سال یک بار برگزار می‌شود، اما زمانی که با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که هر ۴ سال یک بار برگزار می‌شود، هم زمان نباشد، اهمیت ویژه ای پیدا می‌کند.

همه اعضای مجلس نمایندگان برای یک دوره ۲ ساله انتخاب می‌شوند، بنابراین همه ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان در طول انتخابات میان دوره‌ای با هم رقابت می‌کنند. همچنین یک سوم از ۱۰۰ سناتور (۳۵ کرسی) در انتخابات میان دوره‌ای هر ۲ سال یک بار انتخاب می‌شوند. بعلاوه، انتخابات برای فرمانداران بسیاری از ایالت‌ها (۳۶ ایالت)، و همچنین بسیاری از مناصب سیاسی محلی در ایالت‌ها و شهرها نیز برگزار می‌شود.

روز سه شنبه ۸ نوامبر (۱۷ آبان) روز رسمی رأی‌گیری حضوری انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره بود، اما بسیاری از مردم آمریکا پیش از این آرای خود را از طریق پست ارسال کرده یا با حضور در مراکز رأی‌گیری، رأی داده بودند.منبع: مهر