کد خبر : 135665

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، منابع آگاه در آمریکا گفته‌اند که واشنگتن در حال بررسی گزینه‌هایی برای اعمال بسته تحریمی علیه چین برای جلوگیری از حمله به تایوان است. همزمان گفته شده که اتحادیه اروپا نیز تحت فشار دیپلماتیک برای انجام همین کار قرار دارد. این منابع گفتند که مذاکرات در واشنگتن […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، منابع آگاه در آمریکا گفته‌اند که واشنگتن در حال بررسی گزینه‌هایی برای اعمال بسته تحریمی علیه چین برای جلوگیری از حمله به تایوان است. همزمان گفته شده که اتحادیه اروپا نیز تحت فشار دیپلماتیک برای انجام همین کار قرار دارد.

این منابع گفتند که مذاکرات در واشنگتن و لابی جداگانه تایپه با نمایندگان اتحادیه اروپا به سرعت در حال انجام است و علت آن هم نگرانی از عملیات چین علیه تایوان است.

در هر دو مورد، ایده اعمال تحریم‌ها فراتر از اقداماتی است که قبلاً در غرب برای محدود کردن تجارت و سرمایه‌گذاری با چین در فناوری‌های حساس مانند تراشه‌های رایانه‌ای و تجهیزات مخابراتی انجام شده است.

این منابع اما هیچ جزئیاتی از آنچه برای تحریم در نظر گرفته شده، ارائه نکردند. یکی از مقامات ارشد سابق وزارت بازرگانی ایالات متحده در این ارتباط گفت: با توجه به درگیری گسترده آمریکا و متحدانش با اقتصاد چین، اعمال تحریم‌های احتمالی علیه چین بسیار پیچیده‌تر از تحریم‌های روسیه خواهد بود.

همچنین یک مقام آمریکایی و یکی از مقامات یک کشور در هماهنگی نزدیک با واشنگتن گفت، مقامات در حال بررسی گزینه‌هایی برای بسته احتمالی تحریم‌ها علیه چین با هدف بازدارندگی از تلاش برای حمله به تایوان هستند. این دو منبع گفتند که مذاکرات ایالات متحده در مورد تحریم‌ها پس از حمله روسیه به اوکراین در ماه فوریه آغاز شد، اما پس از واکنش چین به سفر پلوسی، اعمال این تحریم‌ها در واشنگتن فوریت گرفته است.

برخی از تحلیلگران گفته‌اند که شاید ارتش چین در کانون توجه بسته تحریمی آمریکا علیه چین قرار گیرد.

همچنین شش منبع مطلع از گفتگوهای تایوان و اروپا به رویترز گفتند که تایوان پس از حمله روسیه به اوکراین، به شدت در تلاش بوده تا تحریم‌هایی از سوی اروپا علیه چین اعمال شود و تمرینات نظامی اخیر چین باعث تلاش دوچندان تایوانی‌ها برای متقاعد کردن اروپا به اعمال تحریم علیه چین شده است.

یکی از منابع آگاه گفته است که تایوان هیچ چیز خاصی از اروپا نخواسته، فقط خواسته است که اروپا در صورت حمله چین برنامه تحریم داشته باشد و تایوان از اروپا خواسته است به طور خصوصی به چین هشدار دهد که با عواقب جدی مواجه خواهد شد.

یکی دیگر از افراد آگاه گفت که مقامات اتحادیه اروپا تاکنون از اعمال تحریم‌های شدید علیه چین به خاطر مسائل حقوق بشر خودداری کرده‌اند، زیرا این کشور نقش به مراتب بیشتری نسبت به روسیه برای اقتصاد این اتحادیه دارد.

از سوی دیگر تحریم‌های اروپا مستلزم آن است که تمامی ۲۷ کشور عضو توافق کنند، که اغلب دست نیافتنی است.

چین تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند، اما کشورهای غربی و آمریکا طی چند ماه گذشته تحرکات خود را در تایوان افزایش داده‌اند و این موضوع با واکنش سخت چین روبرو شده است.منبع: مهر