- خوز24 – khuz24 - https://khuz24.com -

وزارت دفاع توانسته نیازمندی‌های نیروهای مسلح را تامین کندبه گزارش خبرنگار مهر، امیر محمد رضا آشتیانی وزیر دفاع در برنامه صف اول شبکه خبر به مناسبت ۳۱ مرداد روز صنعت دفاعی گفت: موفقیت‌های صنعت دفاعی و توفیق‌ها به دست آمده مرهون تلاش‌ها و زحمات و همت بالا و تلاش جهادی همکارانم در وزارت دفاع است، البته همه اینها برگرفته از لطف خداوند متعال و رهنمودهای مقام معظم رهبری و حمایت‌های ستاد کل و دولت مردمی است.

وی ادامه داد: از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون دشمنان ما دسیسه‌های مختلفی را به کار گرفتند اما با ایستادگی مردم ما آنها نتوانستند به اهدافشان برسند بنابراین نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و وزارت دفاع در آن چرخی که ترسیم شده همپوشانی دارند و تدارک دیدند که امروز این اطمینان برای کشور ایجاد شده است که می‌تواند از خود دفاع کند.

وزیر دفاع گفت: وزارت دفاع با ساماندهی که کرده است توانسته در حوزه‌های مختلف قالب نیازمندی‌های نیروهای مسلح را تأمین کند.

امیر آشتیانی گفت: برای اینکه بتوانیم بر موضوعات و اهداف وزارت دفاع متمرکز شویم قرارگاه‌های مختلفی را در دوره جدید تشکیل دادیم، که از آن جمله می‌توان به تشکیل قرارگاه اقتصادی و قرارگاه مسکن و همچنین ایجاد ۷ شورا اشاره کرد. وزارت دفاع بر اساس اسناد بالادستی و بیانیه گام دوم انقلاب موضوعات را ساماندهی کرده است به عنوان مثال در حوزه‌های موشکی و پهپادی و صنایع مختلفی که وزارت دفاع در آنها مسئولیت دارد برنامه‌ریزی‌های انجام شده است.

وی ادامه داد: در حوزه موشکی ما موشک‌های کروز و بالستیک را تولید کردیم و در کیفیت و کمیت کارهای بسیار بزرگی انجام شده است همچنین در حوزه پهپادی در تولید پهپادهای رزمی و شناسایی و افزایش قابلیت این تجهیزات اقدامات بسیار خوبی شده است تا بتواند این پهپادها قابلیت پاسخگویی داشته باشند به دنبال تولید پهپاد های ترکیبی هستیم.

امیر آشتیانی ادامه داد: وزارت دفاع بر مبنای دکترین دفاعی بازدارندگی با راهبرد مقاومت فعال، نیروهای مسلح کشور را پشتیبانی می‌کند. تأثیر و کیفیت این پشتیبانی عملاً با موقعیت و توان نیروهای مسلح در سطح منطقه و ارتباط مستقیم و آثار و نتایج آن در میدان و کسب موقعیت و موفقیت‌های راهبردی برای انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی را رقم می‌زند و این مساله بر دوست و دشمن پوشیده نیست.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: وزارت دفاع بر مبنای تبعیت ولایی در قبال فرامین و تدابیر فرمانده معظم کل قوا و در چارچوب قانون اساسی، قانون برنامه ششم و سایر قوانین و برنامه‌های دولت سیزدهم و انتظارات نیروهای مسلح پرتوان و با عنوان نهاد پشتیبان از دفاع و امنیت ملت بزرگ ایران اسلامی، متعهد و پاسخگو است.

وی بیان کرد: وزارت دفاع در راستای سیاست‌های مقتدرانه نظام مقدس جمهوری اسلامی با توکل بر خدا و توسل به ائمه اطهار و تدابیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب و حمایت‌های بی شائبه رئیس جمهور، توانسته در طراحی و ساخت انواع تجهیزات و تسلیحات مورد نیاز نیروهای مسلح در حوزه‌های هوایی، دریایی، زمینی، موشک‌های بالستیک و کروز، پهپادهای شناسایی و تهاجمی، شناورهای سطحی و زیر سطحی، تجهیزات سایبری، پدافند هوشمند، حوزه‌های شناختی، زیستی و جنگ الکترونیک و ساخت انواع مهمات هوشمند و نقطه زن با مدیریت جهادی و بهره گیری از جوانان غیور و شایسته پا در رکاب، شرکت‌های دانش بنیان و دانشگاه‌های کشور با تکیه بر دانش کاملاً بومی به تولید و تأمین نیازمندی‌های کشور اقدام کند.منبع: مهر

توضیح صداوسیما درباره گزارش تخلفات فولاد مبارکه/۲۲ میلیارد چه شد؟

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Comments


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، در پی انتشار گزارش تحقیق و تفحص کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره تخلفات شرکت فولاد مبارکه اصفهان، اداره کل روابط عمومی صداوسیما به منظور تنویر افکار عمومی در اطلاعیه‌ای ضمن رد اتهامات وارد شده به صدا و سیما جزئیات قراردادهای قانونی یک دهه اخیر با شرکت فولاد مبارکه اصفهان را منتشر کرد.

متن اطلاعیه به این شرح است؛

باسمه تعالی

طی روزهای گذشته و در پی انتشار گزارش منسوب به کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اتهامات و ادعاهایی بی اساس درباره موضوع پرداخت ۲۲۱ میلیارد و ۲۷۰ میلیون ریال شرکت فولاد مبارکه اصفهان به صداوسیما مطرح شده است. این ادعاها که استناد آن به گزارش نهایی تحقیق و تفحص کمیسیون صنایع و معادن از عملکرد آن شرکت است. موضوعی بدون بررسی دقیق و کارشناسی بوده که موجب تشویش اذهان عمومی و وهن رسانه ملی شده است.

در این خصوص به استحضار افکار عمومی می‌رساند سازمان صداوسیما سال‌ها است در راستای انجام تکالیف قانونی و به منظور تأمین بخشی از بودجه مورد نیاز و در چارچوب قوانین و مقررات جاری برای تبلیغ کالا، خدمات و فعالیت‌های بنگاه‌های اقتصادی اقدام به عقد قرارداد با آنها می‌نماید.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان نیز همانند سایر بنگاه‌های اقتصادی مشمول این امر بوده و از سال ۱۳۹۰ تاکنون براساس قوانین، برای اطلاع رسانی فعالیت‌های خود، با رسانه ملی برای پخش آگهی قرارداد منعقد کرده که مبالغ حاصله بر اساس قرارداد، طبق قانون به حساب خزانه داری کل که از سوی وزارت اقتصاد و دارایی اعلام شده بود، واریز شده است.

صداوسیما در راستای تنویر افکار عمومی، جزئیات این پرداخت‌ها را به شرح زیر اعلام می‌کند؛

مجدداً یادآور می‌شود تمامی صورتحساب‌ها در زمان مقرر، صادر و تحویل شده و شرکت فولاد مبارکه اصفهان نیز به صورت مستمر و از سال‌های قبل، آگهی‌های خود را پخش کرده است. صداوسیما ضمن اعلام شفاف جزئیات این قراردادها و مبالغ حاصله، معتقد است در انعکاس گزارش کمیسیون صنایع و معادن، نام این سازمان بدون بررسی دقیق و کارشناسی برده شده است.

از این رو سازمان صداوسیما حق خود را برای پیگیری حقوقی این موضوع محفوظ می‌داند.منبع: مهر

فیلترینگ یک درمان موقت است/ افزایش استفاده از فیلترشکن‌ها

Posted By خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency On In ایرن و جهان | No Comments
فیلترینگ یک درمان موقت است/ افزایش استفاده از فیلترشکن‌هامنبع: مهر

کشف بسته حاوی مواد منفجره در استکهلم

Posted By خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency On In ایرن و جهان | No Commentsبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رویترز، پلیس سوئد امروز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که یک بسته حاوی مواد منفجره را در شهر استکهلم پایتخت این کشور کشف و خنثی کرده است.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، پلیس سوئد در این خصوص اعلام کرد که یک بسته حاوی مواد منفجره که اواخر یکشنبه شب در مرکز استکهلم پیدا شده بود را خنثی کرده است.

گزارش های رسانه ای درباره این خبر حاکیست که بسته حامل ماده منفجره مذکور در یکی از مکان‌ های برگزاری جشنواره فرهنگی سالانه پایتخت کشف و خنثی شد که قرار بود از ۱۷ تا ۲۱ آگوست برگزار شود.

پلیس سوئد در این باره اعلام کرد که مناطق اطراف این نقطه را به محاصره کامل خود درآورده است و تحقیق و تفحص پیرامون آن را نیز ادامه داده است.

سخنگوی پلیس سوئد نیز اعلام کرد که تحقیق برای یافتن بمب های احتمالی دیگر نیز ادامه دارد.

تا کنون اطلاعات بیشتری در این باره منتشر نشده است.منبع: مهر

آمادگی ایران برای سوآپ حداکثری گاز

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Commentsبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، محسن خجسته‌مهر امروز (دوشنبه، ۳۱ مردادماه) در حاشیه آیین آیین بهره‌برداری رسمی از طرح انتقال گاز به جزیره کیش در آغاز هفته دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به طرح‌هایی که قرار است در این هفته به بهره‌برداری برسد، گفت: در این هفته عملیات اجرایی توسعه تعدادی از میدان‌های مشترک نفت و گاز را در استان خوزستان و خلیج‌فارس خواهیم داشت.

وی در تشریح این طرح‌ها گفت: آغاز عملیات اجرایی چهار طرح توسعه میدان‌های مشترک نفت و گاز در هفته دولت شامل یاران شمالی، یاران جنوبی، بلال و سهراب و افتتاح واحد شیرین‌سازی فازهای ۲ و ۳ پارس‌جنوبی به مقدار ۶۰ هزار بشکه در روز، همچنین آغاز احداث خط لوله جدید گاز ترش ۳۲ اینچ فاز ۱۶ پارس جنوبی در این هفته انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به پرسشی درباره تصمیم برای توسعه میدان آرش گفت: شرکت ملی نفت ایران برای آغاز حفاری در میدان آرش آمادگی کامل دارد و به محض مشخص شدن شرایط و آغاز تشریفات کار، عملیات حفاری آغاز می‌شود و این شرکت برای توسعه بخش نفت و گاز این میدان برنامه کاملی دارد که به تصویب هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران نیز رسیده است.

خجسته‌مهر در ارتباط با پرسشی درباره تصمیم برای واردات گاز از روسیه گفت: به‌طور کلی موضع ایران درباره این موضوع، تجارت گاز است و جمهوری اسلامی به‌دلیل موقعیت جغرافیایی، آمادگی دارد سوآپ گاز را به مقاصدی که مدنظر تحویل‌دهنده گاز است، انجام دهد.

وی درباره مقدار تولید کنونی و برنامه برای افزایش ظرفیت تولید در صورت به نتیجه رسیدن برجام گفت: همان‌طور که پیش‌تر اعلام شد، ظرفیت تولید نفت شرکت ملی نفت ایران تا پایان سال ۱۴۰۰ برابر ۳ میلیون و ۸۳۸ هزار بشکه در روز بود و بر اساس برنامه‌ریزی، ظرفیت تولید نفت خام ایران تا پایان سال ۱۴۰۱ به بیش از ۴ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.منبع: مهر

بایدن دست خالی به واشنگتن بازگشت/ چرخش موقت عربستان به سمت چین

Posted By خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency On In ایرن و جهان | No Commentsخبرگزاری مهر، گروه بین الملل: هر کسی تحولات مربوط به سفر اخیر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به منطقه را پیگیری کند، با حجم عظیمی از مقالات، دیدگاه‌ها و تحلیل‌هایی رو به رو می‌شود که عمدتاً در دو جهت متناقض ارائه شده‌اند؛ به طوری که برخی‌ها این سفر را کم ارزش دانسته و برخی دیگر آن را بیش از حد بزرگ جلوه می‌دهند. عده‌ای پیش از آغاز این سفر آن را شکست خورده دانسته و معتقد بودند که نتایج آن نزدیک به صفر است. از سوی دیگر، برخی با توجه اهمیت راهبردی منطقه و نقش مؤثر آن در موازنه قدرت و قواعد درگیری منطقه‌ای و بین المللی، منتظر بودند سفر بایدن با خود مصیبت، فاجعه و مشکلات بزرگ به همراه داشته باشد. آمریکا در تلاش است تا برای کشورهای اروپایی جایگزینی برای گاز روسیه فراهم و عرضه نفت را به مقدار کافی تضمین کند و قیمت آن را کاهش دهد تا در حد امکان از فشار وضعیت اقتصادی شکل گرفته پس از حوادث اوکراین جلوگیری کند.

در همین راستا ورده سعد خبرنگار خبرگزاری مهر با «علی مراد» پژوهشگر سیاسی و کارشناس مسائل خلیج فارس گفتگو کرده که متن آن به شرح زیر است:

* عربستان به همراه سایر کشورهای حوزه خلیج فارس شاهد سفر مهم رئیس جمهور آمریکا بودند که در مورد آن صحبت‌های زیادی شد؛ اکنون این کشورها خود را برای میزبانی از رئیس جمهور چین آماده می‌کنند؛ این تحولات نشانه چیست؟ آیا منطقه به عرصه‌ای برای رقابت بین المللی بر سر ثروت‌های آن تبدیل شده است؟

شکی نیست که درباره سفر بایدن به منطقه و نشست او با سران کشورهای حاشیه خلیج فارس و مصر، عراق و اردن در جده هیچ دستاوردی نداشته است، زیرا این سفر به درخواست دولت بایدن و در درجه اول برای دستیابی به تولید نفت بیشتر توسط کشورهای خلیج فارس انجام شد؛ اما از آنجایی که عربستان سعودی و امارات قادر به پاسخگویی به تقاضای آمریکا برای افزایش تولید نفت نیستند، بایدن دست خالی به واشنگتن بازگشت. حتی در سطح اجرا نیز هیچ مغایرت واضح و آشکاری غیر از آنچه پیش بینی می‌شد، وجود نداشت، چرا که نیاز غرب به نفت خلیج فارس به دلیل جنگ در اوکراین افزایش یافته و اقتصاد کشورهای غربی دچار ضرر و زیان شده است.

از این رو کشورهای عربی دوباره در دستور کار آمریکا قرار گرفته‌اند، اما این بدان معنا نیست که آمریکایی‌ها اعتقادی برای بازگشت به سطح روابط با عربستان سعودی مانند دو یا سه دهه قبل دارند. به عبارت دیگر، نیاز دوباره غرب به کشورهای حاشیه خلیج فارس، موقتی و مبتنی بر نیاز به پمپاژ نفت است.

از آنجایی که دیگر بازیگران بین المللی شاهد کاهش روابط ایالات متحده و عربستان هستند، چین و روسیه به دنبال استفاده از این فرصت هستند تا روابط خود را با ریاض توسعه دهند. اما برای مثال، نزدیکی چین به عربستان سعودی نیز با منافع نفتی مرتبط است، زیرا این کشور به شدت به نفت خام عربستان وابسته است.

تاکنون نه چین و نه عربستان سعودی سفر رئیس جمهور چین به عربستان را به طور رسمی تأیید نکرده‌اند، اما اگر این سفر انجام شود، هیچ اتفاق خارق العاده و ناگهانی رخ نمی‌دهد. طبیعتاً محمد بن سلمان و همراهانش سعی خواهند کرد با استفاده از این دیدار چنین وانمود کنند که موضعگیری عربستان از غرب به سوی شرق متمایل شده است، اما این فقط یک اقدام تبلیغاتی برای بهبود وجهه بن سلمان و همچنین سرمایه گذاری بر روی غرب برای به دست آوردن دستاوردها و منافع بیشتر است.

** به نظر شما این رقابت بین المللی بر سر ثروت‌های خلیج فارس، اهمیت و نقش عربستان و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس را در درگیری‌های بین المللی افزایش می‌دهد یا تهدیدهایی که آنها را احاطه کرده است تشدید می‌کند؟

البته رقابت شدید قدرت‌های بین‌المللی برای توسعه روابط خود با کشورهای نفت‌خیز مانند عربستان سعودی مسئله غیرمتعارفی نیست. در گذشته نیز کشورهای تولیدکننده نفت برحسب نیاز بازارهای بین المللی، جایگاه خود را بالا می‌بردند یا سطح روابط را کاهش می‌دادند.

بنابراین نمی‌توان گفت که عربستان سعودی به دستاوردهای راهبردی بلندمدت دست خواهد یافت. غرب به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به عنوان پمپ بنزین یا باجه‌های خودکار نگاه می‌کند. در چین نیز هیچ اعتمادی به کشوری مانند عربستان سعودی برای ایجاد یک مشارکت پایدار وجود ندارد. رهبران چین می‌دانند که آنچه بن سلمان را به چین نزدیک کرده، تیرگی روابط بین او و واشنگتن است.

** به نظر می‌رسید عربستان سعودی از سیاست‌های آمریکا درباره بحران اوکراین و نیاز به افزایش تولید نفت برای بازارهای جهانی فاصله گرفته است. با این وجود آیا می‌توان از بازآرایی نقش عربستان در ائتلاف‌های بین المللی صحبت کرد؟ آیا علیرغم مخالفت آمریکا، شاهد نزدیکی بیشتر چین و عربستان خواهیم بود؟

در جریان بحران ناشی از جنگ اوکراین، عده‌ای در تفسیر رفتار سعودی‌ها مبنی بر مخالفت با خواسته‌های آمریکا برای بالا بردن سطح تولید نفت، تا جایی پیش رفتند که این موضوع را به قیام سعودی‌ها علیه آمریکا تعبیر کردند؛ اما این تحلیل نادرست است و آنچه از بهار گذشته تا کنون اتفاق افتاده، این است که محمد بن سلمان از فرصت مانوری که با سقف مشخص برای او تعیین شده است، به خوبی استفاده می‌کند.

بایدن برای رفتار با بن سلمان دو گزینه داشت:

۱- استفاده از گزینه قدرت برای سرنگونی بن سلمان. اجرای این گزینه به معنای ماجراجویی آمریکایی‌ها در کشاندن عربستان به هرج و مرج است، زیرا بن سلمان از آن دسته حاکمان نیست که تسلیم شود و هرگونه کودتا در عربستان سعودی با حمایت آمریکا بر منافع واشنگتن در منطقه تأثیر می‌گذاشت. به این معنا که آمریکایی‌ها عربستان سعودی را به عنوان نماینده و دست نشانده اصلی در منطقه در کنار رژیم موقت صهیونیستی از دست خواهند داد.

۲- در پیش گرفتن صبر و شکیبایی در قبال بن سلمان و استفاده از تاکتیک‌های تشویقی مرتبط با عقب نشینی از وعده‌های بایدن برای مجازاتش، بازگشت به روند فروش تسلیحات تهاجمی به او و نادیده گرفتن کارنامه خونین وی در زمینه حقوق بشر.

در نهایت بایدن به گزینه دوم متوسل شد و البته در اینجا رژیم صهیونیستی از بن سلمان حمایت کرد و از لابی صهیونیستی در واشنگتن استفاده کرد که بایدن را تحت فشار قرار دهد تا نظرش را نسبت به بن سلمان تغییر دهد و شانس انعقاد به اصطلاح صلح و زمینه برای اعلام ائتلاف با سعودی‌ها فراهم شود.

من فکر نمی‌کنم بن سلمان در قبال آمریکا موضع رادیکالی داشته باشد و به تغییر راهبرد به سمت چین متقاعد شده باشد؛ داستان چیزی جز خودنمایی بن سلمان برای بالا بردن ارزش و قیمتش نزد واشنگتن نیست.

** چین تا چه اندازه می‌تواند در دیوار کشیده شده آمریکا به دور خلیج فارس و ثروت‌های آن نفوذ کند و آیا کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس می‌توانند از حمایت آمریکا و وابستگی فرهنگی و نظامی به غرب چشم پوشی کنند؟

صحنه خروج آمریکا از افغانستان و آویزان شدن برخی از افغان‌های طرفدار آمریکا به چرخ‌های هواپیما، صحنه نگران‌کننده‌ای برای مردم خلیج فارس به‌طور عام و سعودی‌ها به‌طور خاص بود. سپس آمریکایی‌ها نمونه دیگری از رها کردن دنباله روهای خود را در جنگ اوکراین به نمایش گذاشتند، تا جایی که زلنسکی از رها شدن توسط آمریکایی‌ها و غربی‌ها شکایت کرد.

بنابراین منطقی و طبیعی است که کشوری مانند چین به دنبال بهره برداری از این رها کردن‌ها و نفوذ به خلاءهای واشنگتن در میان کشورهای تحت الحمایه آمریکا باشد. اما حتی اگر به نظر برسد که عربستان سعودی به سمت تقویت روابط خود با چین و جایگزینی آمریکا با چین به عنوان حامی خود می‌رود، موانعی وجود خواهد داشت که مانع از تحقق این امر می‌شود. چرا که چینی‌ها در روابط خارجی و سیاست‌های بین المللی خود با همان پیش فرض و رفتار آمریکایی‌ها پیش نمی‌روند.

چین همچنان به دنبال توسعه نفوذ از طریق جبهه اقتصادی است و به نظر می‌رسد بر خلاف آمریکا در قدرت نمایی و استقرار پایگاه‌های نظامی در جهان محتاط است. بنابراین، چین نمی‌تواند آنچه را که قبلاً آمریکا ارائه می‌کرد، در اختیار عربستان سعودی قرار دهد و عربستان سعودی نیز از آمریکا به عنوان منبع تسلیحات بی نیاز نیست. حتی اگر عربستان سعودی تصمیم بگیرد به پکن به عنوان منبع معاملات تسلیحاتی تکیه کند، مشکلات لجستیکی و فنی مانع از مدرن سازی زرادخانه نظامی ریاض از طریق چین می‌شود.

به عنوان مثال، نیروی هوایی عربستان همچنان به صنعت و فناوری آمریکا وابسته خواهد بود و آنچه چین به سعودی‌ها عرضه می‌کند برای استفاده در سیستم‌های ساخت آمریکا مناسب نخواهد بود. علاوه بر این، محمد بن سلمان به الگوی لیبرال غربی کاملاً باور پیدا کرده است و حاضر نیست این اعتقاد را جایگزین کند، حتی اگر نیازش آن را ایجاب کند.

** در مورد کشورهای عربی حوزه خلیج فارس طوری صحبت می‌شود که انگار یک بلوک متحد در سیاست خارجی هستند. آیا واقعاً این‌طور است؟ و چین یا روسیه تا چه اندازه می‌توانند در حیات خلوت چند دهه‌ای آمریکا و غرب برای خود جای پایی بسازند؟

عربستان سعودی دهه‌ها است که بر فرآیند تصمیم‌گیری کشورهای حوزه خلیج فارس تسلط داشته است و اینکه یک بلوک یکپارچه در این حوزه وجود داشته باشد، دقیق نیست؛ بلکه در مسائل بین‌المللی و بسیاری از موضوعات مرتبط با یکدیگر، عربستان سعودی تصمیم گیرنده واحد بوده است. بحران خلیج فارس و همچنین تنشی که در اواسط سال ۲۰۲۱ بین امارات و عربستان سعودی در پس زمینه مخالفت ابوظبی با محدود کردن سهم خود از تولید نفت در اوپک رخ داد، بهترین گواه بر این واقعیت است.

چین و روسیه تمایل آشکاری برای نفوذ به حوزه آمریکا در خلیج فارس دارند و تمایل آنها برای توسعه روابط خود با کشورهای حاشیه خلیج فارس از دهه‌ها پیش مشهود بوده است. با این حال، این بدان معنا نیست که تلاش‌های چین و روسیه همیشه و به ویژه با توجه به عوامل متعددی از جمله عدم اعتقاد عربستان سعودی به روابط با ابرقدرت‌های نوظهور به عنوان جایگزین آمریکا و ترس از واکنش واشنگتن موفق می‌شود؛ به خصوص که آمریکا نفوذ زیادی در میان شیخ‌نشین‌ها و پادشاهی‌هایی دارد که از دهه‌های گذشته در حوزه خلیج فارس ساخته است.منبع: مهر

بورل: پاسخ ایران به اروپا منطقی بود/ منتظر جواب آمریکا هستیم

Posted By خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency On In ایرن و جهان | No Commentsبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رویترز، جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز دوشنبه در سخنانی اعلام کرد: پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا در مورد احیای برجام معقول است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه سمیناری در اسپانیا در این خصوص گفت: پیشنهادی از سوی من به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات مطرح شده و پاسخی از سوی ایران داده شد که فکر می‌کنم پاسخ ایران معقول است. این پیشنهاد به آمریکا منتقل شده که هنوز به طور رسمی پاسخی به آن نداده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، جوزف بورل دراین باره اضافه کرد: منتظر آمریکا هستیم و امیدواریم که این پاسخ به ما اجازه دهد روند مذاکرات را تکمیل کنیم. نسبت به این مسئله امیدواریم اما نمی‌ توان در خصوص آن به شما اطمینان بدهم.

به گزارش شبکه تلویزیونی یورو نیوز، بورل در اسپانیا ضمن اشاره به این موضوع تاکید کرد که قرار بود نشستی در رابطه با مذاکرات برچیدن تحریم های ضدایرانی در آخر هفته گذشته (به وقت محلی) در وین برگزار شود که این امر اتفاق نیفتاده است. این دیپلمات اسپانیایی اضافه کرد که احتمال دارد در هفته جاری شاهد برگزاری مذاکرات مذکور در پایتخت اتریش باشیم.

ادامه دارد …..منبع: مهر

بهبود سرعت اینترنت ثابت و همراه/ شتاب بخشی به شبکه ملی اطلاعات

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Commentsدسته بندی کلی اقدام عنوان (اقدام – شاخص- پروژه- طرح) شاخص سنجش درصد پیشرفت بازه زمانی شروع بازه زمانی پایان نتایج سند بالادستی شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملّی اطلاعات تشکیل «شورای راهبری اجرای شبکه ملی اطلاعات» با مسئولیت وزیر و بسیج همه بخشها و امکانات وزارت ارتباطات برای تحقق شبکه ملی اطلاعات میزان تحقق ۱۰۰ مهر ۱۴۰۰ آذر ۱۴۰۰ بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی با عنوان «طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات»، بیش از ۲۰۰ پروژه ریز و درشت برای اجرای شبکه ملی اطلاعات استخراج شده و در حال انجام است که در قالب این شورا به صورت هفتگی وضعیت پیشرفت آنها رصد می‌شود. تا پایان تیرماه این شورا ۳۵ جلسه داشته است. منویات مقام معظم رهبری
وعده‌های ریاست محترم جمهور
مصوبات شورای عالی فضای مجازی اتصال پایدار و پرسرعت روستاهای بالای بیست خانوار کشور به شبکه ملّی اطلاعات درصد روستاهای متصل ۸۷ درصد از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان تیرماه مشکل ارتباطی بیش از ۱۸۰۰ روستا حل شده است. مصوبات شورای عالی فضای مجازی
قانون برنامه ششم توسعه بهبود سرعت اینترنت ثابت و همراه (افزایش ۲۲ درصدی سرعت اینترنت همراه و ۱۰ درصدی سرعت اینترنت ثابت) مگابیت بر ثانیه سرعت اینترنت همراه از ۲۱.۸ در ابتدای دولت سیزدهم به ۲۷.۳ در پایان تیرماه افزایش یافته است. همچنین سرعت اینترنت ثابت از ۹.۲۸ در ابتدای دولت به ۱۰.۲ در پایان تیرماه ۱۴۰۱ رسیده است. مصوبات شورای عالی فضای مجازی – شعارهای ریاست محترم جمهور بهره برداری از فرکانس جدید ۲۳۰۰ برای توسعه ظرفیت شبکه تلفن همراه کشور نتیجه این اقدام، افزایش سرعت اینترنت اپراتورهای همراه شده است. مصوبات شورای عالی فضای مجازی – شعارهای ریاست محترم جمهور افزایش ۱۰۰ درصدی ترانزیت اینترنت از خاک جمهوری اسلامی ایران میزان ترافیک اینترنت عبوری از کشور به ترابیت بر ثانیه ۲.۵ ترابیت بر ثانیه آغاز دولت مرداد ۱۴۰۱ استفاده حداکثری از ظرفیت خدادادی کشور برای ترانزیت ترافیک اینترنت از خاک کشورمان یکی از طرح‌های مهم است که در گذشته مورد غفلت واقع شده بود. از ابتدای دولت تاکنون میزان ترافیک عبوری از کشور از ۱.۳ ترابیت بر ثانیه به ۲.۵ رسیده است. مصوبات شورای عالی فضای مجازی افتتاح پروژه ملی و راهبردی سیگنال رسانی زمینی مبتنی بر فیبر نوری به ایستگاه‌های صدا و سیما در کل کشور به منظور قطع وابستگی پخش سراسری سازمان صداوسیما از ماهواره این پروژه از سال ۱۳۹۲ آغاز شده بود که در بهمن ماه سال گذشته رسماً افتتاح و بهره برداری از آن صورت گرفت. منویات مقام معظم رهبری آغاز پروژه راهبردی افزایش ۷۰ درصدی ظرفیت شبکه زیرساخت کشور ترابیت بر ثانیه ۶۰ درصد پیشرفت اسفند ۱۴۰۰ در حال انجام با اجرای این پروژه به اندازه ده سال گذشته به ظرفیت شبکه مادر ارتباطی کشور افزوده خواهد شد. برای اولین بار در کشور کل تجهیزات استفاده شده تولید شرکتهای دانش بنیان داخلی است. مصوبات شورای عالی فضای مجازی عملیاتی سازی سامانه‌های ارائه دهنده خدمات نام دامنه شبکه ملی اطلاعات (DNS) درصد ترافیک زیر بار رفته ۵۰ درصد مهر ۱۴۰۰ در حال انجام یکی از پروژه‌های مهم استقلال شبکه ملی اطلاعات، این سامانه است که راه اندازی شده است و با زیر بار رفتن کل ترافیک کشور به بهره برداری کامل خواهد رسید. مصوبات شورای عالی فضای مجازی شتاب بخشی به روند بومی سازی تجهیزات و سامانه‌های مورد نیاز شبکه ملی اطلاعات یکی از برکات این حرکتی که آغاز شده است، تأمین تجهیزات مورد نیاز کشور و امکان صادراتی شدن آنها است. در سفر اخیر به روسیه، تعدادی از این محصولات مورد اقبال روس‌ها قرار گرفت و منجر به عقد قراردادهایی شد. توسعه نظارتهای مردمی بر شبکه ارتباطی کشور با راه اندازی سامانه «سلام» سامانه با راه اندازی این سامانه، مردم می‌توانند در هر زمان و مکان مشکلات ارتباطی خود را برای سازمان تنظیم مقررات ارسال کنند. افزایش ظرفیت مراکز تبادل ترافیک کشور (IXP) و افزایش ظرفیت مرکز تبادل ترافیک بین الملل گیگا بیت بر ثانیه نتیجه این کار، تمرکز زدایی از عبور کل ترافیک کشور از تهران و محلی شدن ترافیک اینترنت در کشور و در نتیجه افزایش سرعت و کیفیت به خدمات داخلی خواهد بود. دستیابی به توان طراحی، اجرا، نگهداری و تعمیر فیبرهای دریایی در کف دریاها و اقیانوس‌ها هم اکنون برای اولین بار قطعی یکی از فیبرهای دریایی کشور توسط ظرفیت‌های داخلی در حال انجام است. تدوین مدل جدید اقتصادی برای شبکه ملی اطلاعات با بررسی و آسیب شناسی مدل فعلی تعرفه گذاری، پیشنهاد جدیدی از سمت وزارتخانه آماده و به شورای عالی فضای مجازی ارائه شده است. در مدل پیشنهادی تولید کنندگان محتوا از ترافیک تولیدی کسب درآمد خواهند داشت. حمایت از پیام رسان ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی تمام ظرفیت‌های کشور در حوزه شبکه اجتماعی و پیام رسان شناسایی شده و در قالب یک بسته حمایتی، طیف متنوعی از حمایتها برای این پلتفرمها پیش بینی شده است. در یکی از این پلتفرمهای منتخب تعداد کاربر فعال در مدت ده ماه گذشته ۵۰ درصد افزایش داشته است. مصوبات شورای عالی فضای مجازیمنبع: مهر

استقبال روس ها از خودرو و قطعات ایرانی

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Commentsبه گزارش خبرنگار مهر، سید رضا فاطمی امین امروز در حاشیه مراسم افتتاح نمایشگاه اتوموبیلیتی روسیه، در یک گفت و گوی تلویزیونی، اظهار کرد: نمایشگاه فعلی بیست و ششمین نمایشگاه اتوموبیلیتی روسیه است و ایران برای اولین بار در این نمایشگاه شرکت کرده است. ۵۰ شرکت ایرانی حضور دارند که ۹ درصد از کل شرکت‌های حاضر در نمایشگاه را شامل می‌شود.

وزیر صمت افزود: مسئولان وزارت صنعت روسیه که از نمایشگاه بازدید کردند، از کالاهای ایرانی استقبال و اعلام کردند که قطعات تولیدی ایرانی به درد صنعت این کشور می‌خورد.

وی ادامه داد: این نمایشگاه ۴ روزه است و امروز و فردا دو جلسه بین شرکت‌های ایرانی و روسی برگزار می‌شود. امیدواریم این نمایشگاه به شناخت صنعت خودروسازی و قطعه سازی ایران کمک کند و منجر به رشد تعاملات و تبادل در این حوزه بین دو کشور شود.

فاطمی امین در مورد صادرات خودرو و قطعه به روسیه، اضافه کرد: از چند ماه پیش مذاکراتی برای صادرات خودرو و قطعه به روسیه آغاز شده است و باید روال کار طی شود.

وزیر صمت افزود: نکته مهم اینجاست که در دهه‌های گذشته صنعت خودروی ایران به تدریج به حد نصاب‌هایی رسیده است. خوشبختانه به لحاظ فناوری و تکنولوژی محصولات تولیدی ایران در نقطه بالایی قرار دارد که اگر اقتصاد کلان و اوضاع مدیریتی را اصلاح کنیم، صنعت خودروی ایران در داخل و خارج می‌تواند افتخارآفرین باشد.

وی گفت: طرف‌های روسی تمایل به همکاری دارند و در روز آخر نمایشگاه تفاهم نامه‌هایی امضا خواهد شد.منبع: مهر

توانمندی‌های دفاعی کشور با ایجاد ارتباط با نخبگان حاصل شده است

Posted By خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency On In ایرن و جهان | No Commentsبه گزارش خبرگزاری مهر، سردار امیر علی حاجی زاده در نشست بصیرتی دانش‌پژوهان بیست و هفتمین دوره طرح ولایت در دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت اظهار کرد: ما در بسیاری از بخش‌های تولیدی، زمینه بسیاری از اقدامات را نداریم و فعالیت‌های دانش‌بنیان باید آن را به وجود بیاورد. اگر این امر صورت گیرد، می‌توانیم در اغلب صنایع، مشکلات را حل و اشتغال ایجاد کنیم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه بیان کرد: ما در بسیاری از بخش‌ها نیازمند اقدامات دانش‌بنیان هستیم تا به این وسیله، وابسته به خارج نباشیم؛ چرا که تولید دانش‌بنیان، می‌تواند جهش ایجاد کند.

وی با بیان اینکه این اقدامات در حوزه دفاعی نیز انجام گرفته است، تصریح کرد: ما در حوزه نظامی این توانمندی‌هایی که الان داریم، در گذشته نداشتیم. در گذشته سیم خاردار وارد می‌کردیم، اما حالا پهپاد صادر می‌کنیم؛ بدون شک این مسیربا ایجاد ارتباط بین بخش‌های دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها و نخبگان، طی شده است.

سردار حاجی‌زاده اضافه کرد: در همین نیروی هوافضا، ما اوایل در بخش تحقیقات، سرمایه‌گذاری کردیم تا بتوانیم موانع را پشت سر بگذاریم. این امر باعث برتری ایران در پهنه هوایی شد و بارها شنیدیم که غربی‌ها اولویت مذاکره را در محدود کردن پهپادها و قدرت موشکی ما بیان کردند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با تاکید بر اینکه ما سال‌هاست که شاهد جنگ ترکیبی از سوی دشمن هستیم، اظهار کرد: به لطف خداوند و با استقرار دولتی انقلابی و همت مسئولان و همچنین کمک آحاد مردم امیدواریم که این موضوع را نیز حل کنیم.

وی افزود: مشکل اقتصادی ما از دو عامل اصلی ناشی شد؛ یکی از آن‌ها عامل خارجی بود که با تحریم و فشار دشمن آغاز شد. دشمن برای این تحریم حداکثری تمام توان خود را بکار گرفت. بر همین اساس در دوره اوباما شروع تحریم با به‌کارگیری افراد و ایجاد قرارگاه و هزینه‌های بسیار صورت گرفت و در دوره ترامپ نیز همین فشار حداکثری حفظ شد.

حاجی زاده بیان کرد: دشمن با راهبرد و هدف ثابت، اما تاکتیک متفاوت و البته به‌کارگیری سایر روش‌ها، با محوریت اقتصاد و هدف فروپاشی نظام برنامه‌ریزی کرده بود. با اشاره به عامل دوم تضعیف شرایط اقتصادی گفت: آنچه که این مسئله را تشدید کرد، موانع داخلی بود؛ آن‌هایی که به آمریکا امید بستند و بسیاری از اقدامات لازمی که باید در طول هشت سال انجام می‌دادند را انجام ندادند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه افزود: اقدام آمریکایی از خارج و امید آمریکایی در داخل، دو تیغه قیچی تضعیف شرایط اقتصادی کشور بود.

وی با تأکید بر اهمیت موضوع تولید، تصریح کرد: نسخه حل مشکلات کشور همان است که مقام معظم رهبری در طی سال‌های مختلف مطرح کرده‌اند و امسال نیز دوباره موضوع تولید، اشتغال و دانش‌بنیان را بیان فرمودند.

حاجی‌زاده افزود: این‌ها عصاره صدها جلد کتاب و راهکار و روش‌هایی است که دانشمندان و متخصصین روایت کردند و رهبر معظم انقلاب آن را در این سه کلمه مطرح کردند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با تأکید بر اهمیت نقش مسئولین در ایجاد انگیزه برای جوانان کشور افزود: مسئولین باید به جوانان و نخبگان امید و انگیزه بدهند و در اقدامات خود جسارت داشته و خطرپذیر باشند.منبع: مهر