کد خبر : 134249

به گزارش خبرنگار مهر، همایش تجلیل از پیرغلامان حسینی و ستایشگران زینبی و یادواره دو ادیب آسمانی مرحوم سیدابوالحسن موسوی (شایق) و سید اسدالله راغب (فالی) شنبه شب در شهرستان لامرد برگزار شد. سیدجلیل احمدی دبیر این یادواره به خبرنگار مهر گفت: خداوند را شاکریم که در ایام غم و اندوه بازماندگان کربلا، و ایام […]به گزارش خبرنگار مهر، همایش تجلیل از پیرغلامان حسینی و ستایشگران زینبی و یادواره دو ادیب آسمانی مرحوم سیدابوالحسن موسوی (شایق) و سید اسدالله راغب (فالی) شنبه شب در شهرستان لامرد برگزار شد.

سیدجلیل احمدی دبیر این یادواره به خبرنگار مهر گفت: خداوند را شاکریم که در ایام غم و اندوه بازماندگان کربلا، و ایام اسارت آل الله خصوصاً حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) موفق شدیم با حضور چشم گیر مردم دو شهرستان لامرد ومهر این مراسم بافضیلت را برگزار کنیم.

وی افزود: در این همایش بیش از ۱۷۰ نفر از پیرغلامان حسینی تجلیل شدند و بیش از سی نفر از ستایشگران زینبی که خواهرانی بودند که پرونده آنان ممهور به ذکر اهل بیت (ع) شده بود نیز تجلیل شدند.

وی افزود: مردم یادواره دو ادیب دانشمند و آسمانی مرحوم سید ابوالحسن موسوی معروف به (شایق) و سید اسدالله راغب (اهل شهر فال) که نامشان بر ساق در و دیوار و خیمه‌های حسینی در شهرستان‌های لامرد ومهر حک شده است را از یاد نخواهند برد.

مسئول آموزش کانون مداحان استان فارس خاطرنشان کرد: شایق و راغب بنیانگذار تعزیه‌های شهرستان‌های لامرد ومهر بودند که بیش از ۹۰ سال قبل در این منطقه با اشعار خود شاهکار کردند و در این مسیر سنگ تمام گذاشتند.

وی افزود: در این آئین از چندنفر از برندگان فرهنگی از جمله آنها از ده نفر از برندگان مسابقه آئین پیشخوانی که با روش اصیل و سنتی شهرستان‌های لامرد ومهر انجام شده بود تجلیل شد.

در حاشیه این مراسم سید عباس موسوی نایب رئیس کانون مداحان استان فارس ضمن تشکر و قدردانی از برگزارکنندگان این همایش بزرگ به خبرنگار مهر گفت: نقش کانون مداحان تربیت نیروهای جوان و افرادی که بتوانند در بحث مداحی و ستایشگری تلاش‌هایی را انجام دهند می‌باشد.

وی افزود: کانون مداحان شهرستان لامرد کانون فعال و برتر استان فارس است که در امر آموزش و رده بندی نیز پیشرو و اول است.

همچنین، در این آئین باشکوه با نوای مداح و ستایشگر برجسته کشوری حاج مهدی منصوری ادامه یافت.

این مراسم توسط کانون مداحان شهرستان لامرد و با همکاری، شورای شهر وشهرداری لامرد، اداره تبلیغات اسلامی و شورای هیئات مذهبی لامرد، کانون بسیج مداحان در سالن معلم شهر لامرد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، ادیب آسمانی سیدابوالحسن موسوی (شایق) اهل علم و فاضل بود که پدرش سیدهاشم از فرزندان سید علی البحرانی از سادات بحرین بود که در سال ۱۳۲۷ هجری قمری به ملکوت اعلی پیوست و پیکر مطهرش در قبرستان شاه حسن لامرد به خاک سپرده شد، و سید اسدالله راغب (فالی) نیز که فرزند سیداحمد عالمی فاضل و شاعری دانا وتوانا بود در سال ۱۳۴۰ هجری قمری در قبرستان مسجد جامع فال از توابع گله دار به خاک سپرده شده است.منبع: مهر