کد خبر : 130074

خبرگزاری مهر، گروه سیاست- محمد مهاجرانی: «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات وین روز چهارشنبه برای دومین بار در سال جدید به تهران سفر کرد و با «علی باقری» مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد. سفر هماهنگ‌کننده مذاکرات وین پس از وقفه‌ای دو ماهه و […]


خبرگزاری مهر، گروه سیاست- محمد مهاجرانی: «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات وین روز چهارشنبه برای دومین بار در سال جدید به تهران سفر کرد و با «علی باقری» مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد.

سفر هماهنگ‌کننده مذاکرات وین پس از وقفه‌ای دو ماهه و به پیشنهاد «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان انجام شد.

مورا در نهایت پس از پایان رایزنی‌ها، شب گذشته‌ (پنج‌شنبه) تهران را ترک کرد. اما ساعتی پس از پروازش، در توئیتی عجیب مدعی دستگیری‌اش در فرودگاه فرانکفورت شد و در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: پلیس آلمان در فرودگاه فرانکفورت در مسیر بروکسل در حالی که از تهران برمی‌گشتم، مانع ادامه سفر من شد.

وی در مطلب خود آورده است: هیچ توضیحی داده نشد. (متوقف کردن) یک مقام اتحادیه اروپا در یک ماموریت رسمی با گذرنامه دیپلماتیک اسپانیایی! گذرنامه و گوشی‌هایم را گرفتند.

این اقدام پلیس آلمان که خلاف قوانین بین‌المللی است، نقض فاحش کنوانسیون وین است. زیرا بر اساس این کنوانسیون کارمندان سیاسی و دیپلماتیک از هرگونه تفتیش مصون هستند. البته این نوع رفتار از سوی آلمان مسبوق به سابقه است و در سال ۲۰۱۸ «اسدالله اسدی» دبیر سوم سفارت کشورمان در اتریش هنگام عبور از آلمان با اتهامات جعلی دستگیر شد.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز در واکنش به این اتفاق در صفحه شخصی خود نوشت: اگر با مقامات ارشد اتحادیه اروپا با گذرنامه دیپلماتیک، چنین رفتار می‌شود، مردم عادی چه انتظاری باید داشته باشند؟

وی تاکید کرد: بیایید امیدوار باشیم که این یک سوءتفاهم موردی بود که دیگر تکرار نخواهد شد.

اما توئیت‌های عجیب مورا به اینجا ختم نشد و این دیپلمات با سابقه‌ی اروپایی، پس از آزادی توسط پلیس آلمان، در فرودگاه فرانکفورت مطلب مداخله‌جویانه‌ای در خصوص یکی از جاسوسان دستگیر شده در کشورمان منتشر کرد و نوشت: در حالی که منتظرم تا سفرم به بروکسل ادامه یابد، می‌خواهم تاکید کنم که در تهران، لزوم توقف اعدام «احمدرضا جلالی» را مطرح کردم و خواستار آزادی او به دلایل بشردوستانه شدم.

ممکن است انتشار این مطلب از طرف آلمانی‌های قانون‌شکن به انریکه‌مورا دیکته شده باشد، زیرا موضع صریح جمهوری اسلامی ایران در مورد جاسوس محکوم‌شده در کشورمان به وضوح اعلام شده است.

توئیت‌های عجیب «انریکه‌مورا»/نقض مجدد قوانین بین‌الملل توسط آلمان

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در جریان نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: جلالی به جرم جاسوسی مدت‌هاست که در جمهوری اسلامی ایران دستگیر و حکم او صادر و بازنگری شده و دوباره درخواست بازنگری خورده و سال‌هاست این موضوع پیگیری می‌شود و خسارات عمده‌ای هم زده و گزارش‌های دوستان ما در مراکز اطلاعاتی و امنیتی حاکی از این است که برخی کشورهای غربی و رژیم اشغالگر قدس در خصوص این عملیات به او کمک کردند.

به هرحال آنچه مشخص است، بروز حواشی در روزهایی که جو مثبتی بر مذاکرات وین حاکم می‌شود، امری تکراری است و احتمالا در روزهای آینده باز هم شاهد چنین حواشی باشیم.منبع: مهر