- خوز24 – khuz24 - https://khuz24.com -

چه عواملی اجازه نداد تا بورس به مسیر صعودی باز گردد


به گزارش خبرنگار مهر، سیاست گذاری‌های بانک مرکزی در ۱۴۰۰ حاکی از کاهش تورم متوسط دوازده‌ماهه و نقطه به نقطه بود. هر چند که اقلام کالایی تورم ماهانه بالاتری را نسبت به اقلام خدمتی تجربه کرده و سهم بالاتری را از تورم ماهانه شاخص کل به خود اختصاص دادند. با این حال، تورم ماهانه کالاهای بادوام بواسطه همبستگی بالای نوسانات قیمت آنها با نوسانات بازار ارز، رشد محدودی را تجربه کردند.

در حوزه تجارت خارجی نیز گمرک ایران اعلام کرد، طی یازده‌ماهه سال جاری ارزش صادرات گمرکی معادل ۴۳.۵ میلیارد دلار بوده که نشانگر افزایش ۳۹.۹ درصدی آن در مقایسه با دوره مشابه سال ۱۳۹۹ است. همچنین ارزش واردات گمرکی در دوره مزبور معادل ۴۶.۶ میلیارد دلار گزارش شده است که حاکی از افزایش ۳۵.۶ درصدی آن نسبت به مدت مشابه سال قبل است که نشان می‌دهد در مجموع تراز تجاری ایران همچنان منفی است.

طی مدت مذکور در بازار رسمی ارز نیز متوسط نرخ فروش دلار حواله‌ای و اسکناس مندرج در سامانه سنا به ترتیب معادل ۲۴۲.۵ و ۲۵۰.۷ هزار ریال بود که این متغیر در هر دو بازار نسبت به ماه قبل از آن به ترتیب معادل ۱.۹ و ۵.۷ درصد کاهش نشان می‌دهد. همچنین تحولات بازار غیررسمی حاکی از کاهش قابل توجه متوسط نرخ دلار در سال ۱۴۰۰ بوده است.

در سایر بازارهای دارایی از جمله مسکن، بررسی‌ها حاکی از افزایش شاخص «قیمت مسکن معامله‌شده» است، به‌گونه‌ای که بر اساس اطلاعات اخذ شده از سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران طی بهمن‌ماه ۱۴۰۰ نسبت به ماه قبل ۰.۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۶.۴ درصد افزایش را تجربه کرد.

در بازار سهام نیز شاخص کل بورس اوراق بهادار در روز پایانی اسفند ماه ۱.۶ درصد افزایش یافت. در این بازار شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران با ۴.۵۵ درصد رشد از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا آخرین روز معاملاتی بازار سهام در اسفند ماه توانست افزایش ۵۹.۵۴۰ واحدی را برای خود به ثبت رساند. شاخص کل بورس در ابتدای سال ۱۴۰۰ با رقم یکمیلیون و ۳۰۷ هزار واحد کار خود را آغاز کرد و در آخرین روز کاری این نماگر را با عدد یک میلیون و ۳۶۷ واحد به بازار تحویل داد.

شاخص کل بورس با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ و مشخص شدن پیروزی آیت الله رئیسی در انتخابات در حالی روند صعودی به خود گرفت که بسیاری از سهامداران امید داشتند با توجه به وعده‌های انتخاباتی رئیس جمهور منتخب برای حمایت از بورس، سیاست‌های یک شبه و تماماً به نفع سهامداران عمده و شرکت‌های حقوقی و دولت از تصمیم‌گیری‌های مسئولان بورس رخت ببندد.

از ۲۸ خرداد سال جاری تا ۱۲ مرداد که روز تنفیذ رئیس جمهور دولت سیزدهم بوده است، بورس در یک روند صعودی متعادل با رشد ۲۱۶ هزار واحدی روبرو شد و توانست به عدد یک میلیون و ۳۷۶ هزار واحدی برسد.

از ۱۲ مردادماه ۷ شهریورماه سال جاری، بورس به روند متعادل خود ادامه داد. ۳ شهریور نیز روز رأی اعتماد به وزرای دولت سیزدهم بود؛ در این روز شاخص کل بورس توانست به عدد یک میلیون و۵۵۰ هزار واحدی برسد. بالاترین میزان شاخص کل بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰ روز ۷ شهریور ماه و عدد یک میلیون ۵۷۵ هزار واحد بوده است.

اما از ابتدای شهریورماه با مشخص شدن وزرای دولت سیزدهم، بورس به یکباره روند نزولی به خود گرفت. ابهام در مؤلفه‌های بنیادی بورس یکی از عمده ترین دلایل این ریزش بوده است. مشخص نبودن برنامه وزیر اقتصاد در مورد بورس، نوسانی بودن قیمت دلار، برنامه جدی دولت در خصوص کنترل کسری بودجه و تورم و… از جمله دلایل ریزش بورس از نظر بنیادی بوده است.

از ابتدای شهریورماه و از روزهایی که شاخص کل به بالاترین میزان خود در سال ۱۴۰۰ رسیده است تا روز ۱۷ آبان سال جاری بورس چند مرتبه روند خود را تغییر داده است. اما در مجموع شاخص کل بازار سرمایه از ابتدای شهریور تاکنون کاهش ۱۰۵ هزار واحدی را تجربه کرده است.

بورس در تاریخ‌های ۳۱ شهریور و ۹ آبان به یک حمایت جدی برخورد کرده و تغییر روند داده است. اما نکته قابل توجه در این زمینه خروج پول از بازار سرمایه بوده است. این روند خروج پول سهامداران خرد از ابتدای شهریور تشدید شده است.

نماگر بازار اول اما در حالی با رشد ۹.۸۱ درصدی در پایان سال ۱۴۰۰ نسبت به ابتدای سال روبرو شد که شاخص بازار دوم بورس تهران با کاهش ۱.۶۷ درصدی در سال قبل، نشان داد که معامله گران بورس تهران به سهم‌های بزرگ و شاخص ساز توجه بیشتری داشته‌اند.

شاخص کل هم وزن نیز در سالی که گذشت با کاهش ۲۰.۸۱ درصدی به رقم ۳۴۸ هزار و ۲۷۰ واحد رسید. این نماگر در ابتدای سال عدد ۴۳۹ هزار و ۸۰۱ واحد را نشان می‌داد.

چه عواملی اجازه نداد تا بورس به مسیر صعودی باز گردد

گزارش‌های دریافتی از بورس تهران نشان می‌دهد در بازار اول سهام ارزش معاملات این بازار به ۴ میلیون و ۳۰۸ هزار و ۸۱۵ میلیارد ریال در پایان سال ۱۴۰۰ بالغ شده است. این رقم در مقایسه ارزش معاملات این بازار در اسفند ماه با ماه قبل از آن حاکی از کاهش بیش از ۶۵ درصدی است.

حجم معاملات نیز در این بازار به ۵۹۹ هزار و ۳۰۷ هزار میلیون سهم رسید که در اسفند ماه ۱۴۰۰ با افت بیش از ۴۷ درصدی نسبت به بهمن ماه مواجه بود.

در بازار دوم سهام نیز ارزش معاملات این بازار در بورس تهران در حالی تا پایان سال ۱۴۰۰ به ۴ میلیون و ۵۴۰ هزار و ۵۸۴ واحد رسید که این بازار در ماه پایانی این سال با کاهش بیش از ۶۲ درصدی ارزش معاملات خود نسبت به بهمن ماه مواجه بود.

حجم معاملات در بازار دوم بورس تهران نیز در سالی که گذشت به ۸۰۸ هزار و ۱۴۱ میلیون سهم بالغ شد که در اسفند ماه از افت بیش از ۲۶ درصدی نسبت به ماه قبل حکایت داشت.

در بازار بدهی بورس تهران اما ارزش معاملات این بازار به ۴۴۸ هزار و ۱۴ میلیارد ریال رسید که در اسفند ۱۴۰۰ از رشد بیش از ۹۳ درصدی ارزش معاملات این بازار نسبت به بهمن ماه خبر می‌داد.

همچنین ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله نیز با افزایش بیش از ۳۶ درصدی ارزش معاملات خود در ماه پایانی سالی که گذشت روبرو شدند که در نهایت ارزشی بالغ بر ۳ میلیون و یکصد هزار و ۸۸۵ واحد را برای این تابلوی معاملاتی در پایان سال ۱۴۰۰ برجای گذاشتند.

چه عواملی اجازه نداد تا بورس به مسیر صعودی باز گردد

در مجموع ارزش معاملات بورس تهران در آخرین روز کاری بازار در سال ۱۴۰۰ به ۱۲ میلیون و ۴۱۲ هزار و ۵۳۱ میلیارد ریال رسید که در مقایسه با ماه قبل افت ۵۴ درصدی این ارزش را نشان می‌داد.

حجم کل معاملات سهام در بورس تهران نیز در سالی که گذشت به یک میلیون و ۶۰۲ هزار و ۶۳۵ میلیون سهم رسید که طی ۲۳۹ روز معاملاتی در ۱۵۱ میلیون و ۵۳۲ هزار و ۸۹۴ دفعه معامله میان خریداران و فروشندگان سهام دست به دست شده است.

چه عواملی اجازه نداد تا بورس به مسیر صعودی باز گردد

در سالی که گذشت روند تغییرات نرخ بازار بین‌بانکی نشان دهنده کاهش این نرخ در بهمن‌ماه در قیاس با ماه‌های گذشته و تثبیت آن در محدوده ۲۰.۳ درصد بوده است.

https://www.cbi.ir/Upload/Images/News/BEIN%20BANKI(1).jpg

علیرغم کاهش حجم معاملات بازار بین بانکی طی بهمن ماه ۱۴۰۰، افزایش کل مبلغ توافق بازخرید در عملیات بازار باز و تسهیلات قاعده مند در طی این دوره حاکی از استفاده منابع در دسترس برخی بانک‌ها یعنی بانک‌هایی که پیشتر دارای مازاد قابل عرضه در بازار بین بانکی بودند برای تأمین نیازهای نقدینگی خود و کاهش مازاد قابل عرضه آنها در بازار بین بانکی است.

در روزهای پایانی سال ۱۴۰۰ عمدتاً با توجه به تداوم کاهش انتظارات تورمی، روند نزولی نرخ‌های بازده اوراق مالی اسلامی دولتی ادامه یافت؛ به‌نحوی که در این ماه نرخ بازده اسناد مذکور با سررسیدهای یک، دو و سه‌ساله، به‌ترتیب با ۱.۲۱، ۱.۳۳ و ۱.۰۳ واحد درصد کاهش نسبت به ماه قبل به‌ترتیب به ۲۲.۰۷، ۲۳.۱۰ و ۲۴.۰۳ درصد رسید.

مطابق گزارش‌ها، آهنگ رشد پایه پولی در دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه ۱۴۰۰ روند کاهشی را طی کرد به‌گونه‌ای که رشد پایه پولی دوازده ماهه از ۴۲.۱ درصد در مرداد ماه به ۳۳.۲ درصد در بهمن‌ماه رسید. همچنین پایه پولی در پایان بهمن ماه ۱۴۰۰ (معادل ۵۸۰۷.۵ هزار میلیارد ریال) نسبت به پایان سال ۱۳۹۹، رشدی معادل ۲۶.۶ درصد داشته است.

این در حالی است که حجم نقدینگی در پایان بهمن‌ماه سال ۱۴۰۰ (معادل ۴۶۲۴۱.۰ هزار میلیارد ریال) نسبت به پایان سال ۱۳۹۹ معادل ۳۳.۰ درصد رشد یافت.

بر اساس اعلام وزارت امور اقتصادی و دارایی، کارگزاری بانک مرکزی از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن‌ماه ۱۴۰۰، سی و دو مرحله حراج و سه مورد پذیره‌نویسی اوراق مالی اسلامی دولتی برگزار کرد که در مجموع، ۷۵۵.۴ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی دولتی توسط بانک‌ها و سایر سرمایه‌گذاران خریداری شد.

https://www.cbi.ir/Upload/Images/News/ORAGH22(1).jpg

بر همین اساس، در بهمن‌ماه سال ۱۴۰۰ جمعاً به مبلغ ۹۴.۶ هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی دولتی از طریق کارگزاری بانک مرکزی فروخته شد.

همچنین در یازده‌ماهه سال جاری از محل سهمیه ارزی سال ۱۴۰۰ در حدود ۱۴.۸ میلیارد دلار ارز با نرخ ترجیحی به صورت نقدی و اعتباری به واردات کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات پزشکی و نیز واکسن کرونا اختصاص یافته است.

در سالی که گذشت بورس تهران با کسب بازدهی ۹/ ۲ درصدی، در مقایسه با سایر بازارهای موازی در حالی پایین‌ترین بازدهی را برای خود ثبت کرد که بازده اسکناس دلار در این سال با بیش از ۸/ ۵ درصد رشد قیمت و سکه با ۱/ ۱۱ درصد بازدهی در کانون توجه اغلب سرمایه گذاران بودند در عین حال بازار مسکن نیز بنابر گزارش‌ها از رشد بیش از ۹ درصدی برخوردار بوده است.

تصمیم غیرکارشناسی تعدیل نامتقارن دامنه‌نوسان سهام از مثبت و منفی ۵‌درصد به مثبت ۶ و منفی ۲‌درصد و سپس تغییر آن از مثبت ۶ و منفی ۳‌درصد از سوی رئیس وقت سازمان بورس در ابتدای سال ۱۴۰۰ در حالی به افزایش صف‌های طویل فروش سهام انجامید که در ادامه با وجود رشد نرخ تورم و انتظار معامله گران برای جبران کاستی‌ها و بازدهی‌های از دست رفته در این دوره زمانی خاص، اما فرصت اصلاح پرتفوی را از اغلب معامله گران گرفت. هرچند که در ادامه کار این تصمیم از سوی سازمان بورس در اواخر اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ متوقف و دامنه نوسان قیمت سهام به حالت قبلی خود بازگشت.

با استقرار دولت سیزدهم در ۲۱ مهر ماه ۱۴۰۰، مجید عشقی به‌جای محمدعلی دهقان‌دهنوی به عنوان ششمین رئیس سازمان بورس و اوراق‌بهادار در ۱۵ سال اخیر منصوب شد.

بورس ۱۴۰۰ اگر چه در سالی که گذشت برای معامله گران این بازار حرف چندانی برای گفتن نداشت اما با توجه به توافق برجام و رخدادهای بین المللی بویژه افزایش نرخ جهانی نفت و تورم جهانی می‌تواند در صورت حمایت همه جانبه دولت دستکم برای نیمه اول امسال چشم انداز دیگری را پدیدار سازد.

افزایش نقدینگی حدود ۴۰ درصد و رسیدن به حدود ۴,۵۰۰ هزار میلیارد تومان در کنار برآورد تورم ۴۰ درصدی در سال ۱۴۰۰ در حالی سال آینده را نیز همچنان از بابت رشد حجم نقدینگی قابل تأمل کرده که آمار تشکیل سرمایه ثابت ناخالص یا به عبارتی اشتغال آتی نگران‌کننده است.

به زعم اغلب کارشناسان اصلی ترین ناکامی‌ها در سال ۱۴۰۰ شامل ضعف در کنترل حجم نقدینگی؛ نداشتن سیاست مالی و پولی مناسب برای کنترل نرخ تورم؛ داشتن درک سطحی از مشکلات و مسائل اقتصادی و فقدان توانایی در دسترسی به عمق این مسائل؛ عدم برخورد بی‌طرفانه با بازار سهام و تلاش برای رشد شاخص بورس بدون توجه به شرایط عمومی اقتصاد کشور؛ عدم‌کنترل سیستم بانکی کشور در جلوگیری از خلق پول جدید و استمرار بدهی‌های بانک‌ها به بانک مرکزی و نداشتن توجه کافی به ساختار ناسالم ترازنامه بانک‌ها؛ ناتوانی در یکسان‌سازی نرخ ارز و از بین بردن بازارهای متعدد و موازی ارز در کشور؛ بی‌توجهی به روندهای غالب اقتصاد جهان و روندهای اثرگذار بر اقتصاد کشور؛ عدم‌انباشت سرمایه در کشور و وجود سرمایه منفی در سال ۱۴۰۰؛ عدم‌بهره‌برداری درست و به‌موقع از فرصت‌های موجود در بازار جهانی؛ جبران فقدان بهره‌وری در سیستم دولتی با انتشار بی‌رویه اوراق بدهی و اعمال کنترل در اقتصاد به جای اعمال سیاست‌های اقتصادی است.منبع: مهر

قالیباف: باید قرن نو را با حکمرانی نو آغاز کنیم

Posted By خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency On In ایرن و جهان | No Commentsبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، متن پیام آقای محمدباقر قالیباف به این شرح است:

فرا رسیدن سال ۱۴۰۱ را به تمامی مردم عزیز و دوست‌داشتنی‌مان به ویژه خانواده‌های معظم شهدا عرض تبریک و تهنیت می‌گویم. ان‌شاءالله سالی پر از مهربانی و دوستی و موفقیت و سلامتی برای همه شما عزیزان باشد.

در سالی که گذشت در مجلس شورای اسلامی بنده و همکارانم همه تلاشمان بر این بود که مناطق محروم را در بعد محرومیت‌زدایی و اشتغال‌زایی در اولویت بگذاریم؛ البته همین سیاست را برای سال جدید هم در دستور داریم و به گونه‌ای عمل کردیم که بتوانیم اعتبارات پارسال را در سال پیش رو، به بیش از سه برابر برای مردم عزیزمان در مناطق محروم افزایش دهیم.

ما در سال جدید برنامه هفتم توسعه را هم پیش رو داریم، ا ن‌شاء‌الله در این برنامه اولویت ما این است که بتوانیم از درآمدهایی که از محل انفال (از قبیل نفت و معادن و …) هست به زیرساخت‌ها اختصاص دهیم و هزینه‌های جاری را با اصلاح ساختاری که امسال پایه‌گذاری کردیم، از محلی جز انفال از قبیل گمرک و مالیات و مولدسازی دارایی‌های غیر مولد تأمین کنیم.

ان شاءالله در قرن جدید و سال پیش رو که آغاز قرن نو هست بتوانیم با اصلاح امورات در مملکت‌داری و با یک حکمرانی نو، تحول و پیشرفت را برای ایران عزیز در عمل محقق کنیم. ما باید قرن نو را با حکمرانی نو آغاز کنیم.

سال نو و آغاز قرن جدید را به همه شما عزیزان عرض تبریک و تهنیت می‌گویم و برای همه شما آرزوی سلامتی توأم با شادابی و نشاط و عاقبت‌بخیری از خداوند متعال مسئلت دارم.منبع: مهر

عزمی جزم و استوار داریم تا از تولیدکنندگان حمایت ویژه کنیم

Posted By خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency On In ایرن و جهان | No Commentsبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از میزان، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در پیامی فرا رسیدن سال ۱۴۰۱ و نوروز باستانی را تبریک گفت.

پیام نوروزی رئیس قوه قضائیه به شرح زیر است:

نوروز ۱۴۰۱ معطر به عطر بهار طبیعت و شمیم اعیاد شعبانیه به خصوص ولادت حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا فداه فرا رسیده و این امید را در قلب‌ها و جان‌های مستضعفین و منتظرین عالم دو چندان کرده که ورود به سال و قرن جدید شمسی، قرین با پایان فراغ و آغاز وصال و تحقق عدالت جهانی باشد.

ملت عزیز ایرانِ اسلامی طی سال‌های گذشته روزها و ایام پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته، اما مثل لحظه به لحظه‌ی تاریخ، با صلابت و عزت از این فراز و نشیب‌ها عبور کرده و امروز در حال گذر از پیچ تاریخی و ورود سرافرازانه به قرن ۱۵ شمسی تبدیل به یک ملت قدرتمند، با تجربه، آبدیده، صبور و عزیز شده است.

در سال جدید که مبتنی بر اقتضائات زمانه و ضروریات کشور از سوی رهبر حکیم انقلاب با عنوان سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» نامگذاری شده است، عزمی جزم و استوار داریم تا در راستای وظایف ذاتی عدلیه با همکاری و هم‌افزایی سایر قوا از امر «تولید» که بحق یک «جهاد» نام گرفته است، از تولیدکنندگان و صنعتگران و کارآفرینان حمایت و پشتیبانی ویژه کنیم و در مقابل هر آنچه که مانع رونق و جهش اقتصاد مولد و اشتغالزا است بایستیم تا از این طریق ضمن تحقق منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی، توطئه‌های دشمنان و عنودان که طی سال‌های اخیر از هیچ تلاشی برای زمین زدن اقتصاد ملی و معیشت مردم فروگذار نکرده‌اند را خنثی سازیم.

همچنین خود را موظف و مکلف میدانیم در حیطه مسئولیت‌ها و اختیارات قانونی خود در دوره تحول و تعالی بویژه در مقوله‌های ناظر بر احیای حقوق عامه، گسترش عدل، انسداد بسترها و گلوگاه‌های فساد، صیانت از بیت‌المال و کمک به تقویت بنیه اقتصادی و تولیدی کشور، بیش از پیش مجاهدت کنیم.

در این فرصت جا دارد خداقوت و آرزوی توفیق برای کارکنان دستگاه قضا داشته باشم که با همه توان و با وجود سختی‌ها و کمبودها سعی داشته اند یک جهاد قضائی را محقق کنند.

سال نو و بهارطبیعت را به همه هموطنان عزیز تبریک عرض کرده و وصحت وسلامت همه رااز خداوند متعال خواستارم.منبع: مهر

حمله به آرامکوی عربستان با موشک بالستیک و بالدار قدس۲

Posted By خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency On In ایرن و جهان | No Commentsبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المسیره، یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن از مرحله دوم سومین مرحله عملیات شکست محاصره خبر داد. وی تاکید کرد که در این عملیات شرکت آرامکو در جده و اهداف حیاتی در جیزان هدف قرار گرفت.

یحیی سریع تاکید کرد: مرحله سوم دومین مرحله عملیات شکست محاصره با چند موشک بالستیک و بالدار قدس ۲ انجام شد و این عملیات با موفقیت به اجرا شد.

سریع گفت: به دشمن سعودی هشدار می‌دهیم که حملات متمرکز خود را بر اساس بانک اهداف برای شکستن محاصره را آغاز کرده‌ایم.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن در پایان اعلام کرد: با توکل به خدا در مرحله بعد از توسعه بانک اهداف تردید نخواهیم کرد.

رسانه‌های عربی دقایقی پیش از حمله جدید انقلابیون یمن به عربستان خبر دادند. طبق گزارش‌های منتشر شده، یگان پهپادی و موشکی ارتش یمن دقایقی پیش زیرساخت‌های اقتصادی، نظامی و صنعتی رژیم سعودی را هدف قرار داد.منبع: مهر

نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در ایجاد اشتغال پایدار

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Commentsحجت الاسلام نصرالله پژمانفر در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به نام‌گذاری سال ۱۴۰۱ از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین»، اظهار داشت: فرمایشات مقام معظم رهبری درباره تولید یک راهبرد اساسی برای برون رفت از مشکلات موجود است.

وی بیان کرد: تولید ما باید در مسیری قرار گیرد که قابلیت رقابت با تولیدات مابقی کشورها را داشته باشد. تولیدات ما باید تولید متکی بر مجموعه‌های دانش بنیان باشد چرا که این مجموعه‌ها مسیر میانبری را برای رسیدن به محصولات کیفی، مقرون به صرفه و قابل رقابت دنبال می‌کنند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طبیعتاً باید تولیدات ما قابل رقابت با تولیدات کشورهای دیگر باشد. ما با بهبود وضعیت تولید می‌توانیم سهم خود را در بازارهای دنیا و در بخش‌های مختلف به دست آوریم.

پژمانفر متذکر شد: مقام معظم رهبری توجه به جایگاه مراکز دانش بنیان را همواره مورد تأکید قرار می‌دهند، چرا که شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند اشتغال پایدار و مستمری را در کشورمان ایجاد کنند.

وی اظهار داشت: متأسفانه برخی از مراکز تولیدی کشورمان گاهی با بحران مواجه و رو به تعطیلی کشیده می‌شوند و اشتغال هم در این مراکز ناپایدار است که علت اصلی این مسئله آن است که این مراکز نتوانستند محصولات کیفی و قابل رقابت تولید کنند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شرکت‌های دانش بنیان باید فعالانه و در جهت تولید محصولات قابل رقابت گام بردارند که در این صورت اشتغال پایدار و مستمر ایجاد می‌شود. امیدواریم مجلس و دولت در کنار یکدیگر شعار سال را عملیاتی کرده و در این راستا گام بردارند.منبع: مهر

حمله به عمق عربستان تا رفع محاصره یمن ادامه دارد

Posted By خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency On In ایرن و جهان | No Commentsبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، «محمد البخیتی» یکی از رهبران جنبش «انصارالله» یمن در واکنش به حملات امروز یمنی ها به عربستان اعلام کرد که حملات یمن در عمق عربستان تا زمانی ادامه خواهد داشت که محاصره یمن به طور کامل برداشته شود.

وی در ادامه اظهار داشت که انصارالله یمن نسبت به محکومیت های جهانی درخصوص پاسخ نیروهای یمنی به جنایات ائتلاف متجاوز سعودی بی تفاوت است.

شایان ذکر است که امروز یکشنبه نیروهای مسلح یمن از انجام عملیاتی با نام کسر الحصار الثانیه (شکست محاصره) خبر داد که در آن از انواع موشکهای بالستیک و پهپادها استفاده شده است.

نیروهای مسلح یمن اعلام کرد: این عملیات در عمق عربستان با موشکهای بالستیک و بالدار و پهپادها در واکنش به ادامه محاصره ظالمانه ملت ما انجام شد. در این عملیات برخی مراکز و تاسیسات حیاتی دشمن سعودی شامل آرامکو ریاض و ینبع و برخی مناطق دیگر هدف قرار گرفتند. در دومین مرحله عملیات شکست محاصره، همجنین اهداف حیاتی و مهم در مناطق ابها، خمیس مشیط، جیزان و ظهران هدف قرار گرفتند.

قرار است دومین بیانیه نیروهای مسلح یمن درباره حملات به عمق خاک سعودی طی ساعات آینده منتشر شود.منبع: مهر

رنج مردم را در سفرهای استانی و ملاقات‌های عمومی لمس می‌کنم

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Commentsبه گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در نخستین پیام نوروزی خود به ملت ایران در مسجد جامع خرمشهر با بیان اینکه ملت ایران بدون تردید امسال نتیجه استقامت و ایستادگی خود را خواهند دید، گفت: اولین پیام نوروزی اینجانب به‌عنوان خادم جمهور، پیام کار و تلاش شبانه‌روزی و بی‌وقفه برای ساختن ایرانی قوی و پیشرفته است. هیچ ملتی بدون کار متراکم و استفاده از حداکثر منابع انسانی و طبیعی به جایی نرسیده و سال جدید و قرن جدید برای همه ما باید آغاز دور جدیدی از کار مولّد، مفید، ثمربخش و پیشرفت‌آفرین باشد.

متن کامل نخستین پیام نوروزی رئیس جمهور به شرح زیر است؛

یا مقلب القلوب و الأبصار
یا مدبّر اللّیل و النّهار
یا محوّل الحول و الأحوال
حوّل حالنا الی احسن الحال
بسم‌الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب‌العالمین و صلی‌الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

فرا رسیدن نوروز نشاط آفرین، دوباره جان یافتن طبیعت و زمین، حلول سال ۱۴۰۱ هجری شمسی را به شما ملت عزیز و سرافراز ایران و رهبر معظم انقلاب اسلامی صمیمانه تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

تقارن عید سعید نیمه شعبان ولادت با سعادت حضرت ولی عصر (عجل‌الله تعالی فرجه الشریف) با طلیعه‌ی سال نو را به فال نیک می‌گیرم. از خداوند متعال فرج حضرت ولی عصر (عج) را خواستارم.

نوروز، نماد و تبلور تمدنی ارزش‌گراست. تمدنی فرهنگ ساز و معنویتگرا که نقطه اوج فرهنگ بر آمده از خدا پرستی، خانواده دوستی و صلح گستری است.

نوروز امسال لحظه تحویل قرن است. در نگاه کلی قرن چهاردهم قرن انقلاب اسلامی ملت عزیز ایران بود و این ملت در تاریخ درخشان باقی خواهد ماند. انشاالله قرن آینده، قرن ظهور و اعتلای تمدن ایرانی‌-‌اسلامی برآمده از انقلاب شکوهمند اسلامی باشد.

قرنی که مردم مسلمان ایران به رهبری امام خمینی رحمت‌الله‌علیه، خود را از زیر سلطه استکبار و استبداد دست‌نشانده رها کرد و استقلال و آزادی را با استقرار مردم سالاری دینی، در قالب نظام مقدس جمهوری اسلامی نهادینه کرد.
ملت عزیز و قهرمان ایران، «اینجا» نماد ایستادگی شماست؛ مسجد جامع خرمشهر.

در ۸ سال جنگ تحمیلی، شرق و غرب عالم در یک جبهه‌ی واحد، در برابر استقلال خواهی ایران صف کشیده بودند، اما امروز برای تعامل با ایران با یکدیگر رقابت می‌کنند. این عظمت ملت بزرگ ایران است.

ملت ایران از گردنه‌های سخت و پیچ تاریخی، با سرافرازی و حفظ استقلال عبور کرد. البته همچنان از کید دشمن غافل نیست.

قرن پانزدهم، قرن نقش‌آفرینی فعال ملت ایران و یا به عبارت روشن‌تر قرن ایران اسلامی است.

همه اقوام ایرانی، اعم از فارس، لر، کرد، آذری، بلوچ، عرب و ترکمن، همه در خدمت به این آرمان ملی حرکت می‌کنند. همه ما یک خانواده هستیم، با سرنوشت مشترک، خانواده ایرانی.

دولت در هفت ماهی که از آغاز به کارش می‌گذرد، نشان داد مصمم است به آنچه می‌گوید عمل کند.

گفتیم که کرونا را به توفیق الهی و کمک مردم، مهار می‌کنیم، الحمدلله انجام شد. گفتیم که کشور و اقتصاد را معطل برجام نمی‌کنیم، همه دیدند که در عین انجام مذاکره و به کارگیری ابزارهای سیاسی و حقوقی برای رفع جنایت تحریم، اما تمرکز خود را بر خنثی‌سازی تحریم‌ها قرار دادیم. همه دیدند که از همان ماه‌های اول چگونه ظرفیت‌های معطل‌مانده را به لطف خداوند متعال و مردم فعال کردیم. خوشبختانه نشانه‌های رشد و ثبات اقتصادی و افزایش چشمگیر ارزش تجارت خارجی و صادرات غیرنفتی در این مدت پدیدار شده است. تجارت با همسایگان را به نفع مردم افزایش دادیم. گفتیم که هدف گذاری اصلی دولت مهار تورم و اعمال سیاستهای تورم‌زدا است. به توفیق الهی این حرکت آغاز شد و امروز شیب تورم در سه ماهه آخر سال کاهنده شد. آمارها گواه بر این مدعاست.

گفتیم که چرخ تولید را با قوت به حرکت در می‌آوریم. آمارهای رسمی که هنوز تا پایان ۳ ماهه سوم است، نشان می‌دهد رشد اقتصادی به بالای ۵ درصد رسیده است.

گفتیم از همه ظرفیت‌های کشور برای سرعت دادن به پیشرفت و آبادانی کشور استفاده می‌کنیم. همه شاهد بودند که چگونه برای هموارتر کردن مسیر خدمتگزاری دستگاه‌ها و نهادهای عمومی و انقلابی راه باز شد و همه در کنار هم به خدمت رفتیم. امروز همه نهادهای انقلاب اسلامی با دولت در کنار یکدیگر قرار دارند و همه در کنار مردم قرار دارند.

بر خلاف مقاطعی که دائماً مسئولان از تریبون‌ها علیه یکدیگر بدگویی می‌کردند و مردم را نگران می‌کردند، با همکاری و هماهنگی قوا و همه نهادها، تلاش شد اختلاف نظرها به داخل جلسات کارشناسی منتقل شود و تریبون‌های رسمی را به محل تزریق روحیه امید و همگرایی برای حل مشکلات کشور تبدیل کردیم.

گفتیم که منافع و امنیت مردم را با هیچ چیز معامله نمی‌کنیم. همه دیدند که افزایش توان دفاعی و موشکی و فضایی کشور را در اولویت قرار دادیم، چون امنیت کشور در اولویت است.

امیدواریم که دولت ما دولت صادق‌الوعدی باشد. به وعده‌های داده شده در زمان خودش عمل شود.

دولت شما مردم با دیپلماسی فعال، تعادل را به سیاست خارجی بازگردانده است. بزرگترین دستاورد کشور در این سال‌ها شکست مفتضحانه سیاست فشار حداکثری آمریکایی‌ها بوده که با مقاومت ملت ایران این شکست میسر شد.

عزیزان و مردم بزرگوار ایران

اداره کشور را از مسیر درستی شروع کردیم. سرنوشت ملت را در دستان بیگانگان جستجو نکردیم. دوگانه‌سازی و فاصله‌گذاری که تضعیف کننده قدرت ملت است کنار گذاشتیم. نشان دادیم که قدرت میدان به نفع قدرت دیپلماسی است. دیپلماسی می‌تواند در خدمت سلامت باشد. روابط خارجی را در خدمت اقتصاد جامعه به کار گرفتیم و این همان معنای دولت تحول‌گرا و عدالت‌محور است.

ملت عزیز ایران

من از رنج‌های شما به صورت مستقیم با خبر هستم و در سفرهای استانی و در ملاقات‌های عمومی با مردم آن را لمس می‌کنم.

در ۷ ماه از کار دولت تلاش‌های زیادی برای بهبود وضعیت معیشت مردم و کنترل تورم انجام شد و همچنین توجه خاص به اقشار ضعیف داشتهایم و ان‌شاالله پس از این نیز خواهیم داشت.
در طول مدت شروع به کار دولت، بسیاری از کارگاه‌های تعطیل و نیمه تعطیل به مدار تولید بازگشتند.

در سال جاری ان‌شاالله مسئله اشتغال مسئله اول ماست. بیکاری منشا همه مصیبت‌های اقتصادی و اجتماعی است و حمایت از تولید در صدر برنامه‌های دولت خواهد بود.

برنامه‌های زیادی در این مدت در راه اندازی پروژه‌های کلان ملی و طرح‌های منطقه‌ای پیگیری شده است.

در حوزه تولید مسکن، مهار تورم و ایجاد اشتغال، اقداماتی انجام شد که به زودی نتایج آن در کشور مشاهده خواهد شد.
به حول و قوه الهی و بدون تردید امسال ملت ایران نتیجه استقامت و ایستادگی خود را خواهند دید. کما اینکه در گذشته نیز نتایج استقامت و مقاومت آنها روشن شده است.

امیدوارم سال جدید، سال پایان یافتن کرونا در سراسر جهان و خاتمه جنگ و آوارگی در همه کشورهای جهان باشد.

اولین پیام نوروزی اینجانب به‌عنوان خادم جمهور، از این منطقه، از سرزمین عزیزتر از جان ایران، در واقع پیام کار و تلاش شبانه‌روزی و بی‌وقفه برای ساختن ایرانی قوی و پیشرفته است. هیچ ملتی و هیچ کشوری بدون کار متراکم و استفاده از حداکثر منابع انسانی و طبیعی به جایی نرسیده است. سال جدید و قرن جدید برای همه ما باید آغاز دور جدیدی از کار مولّد، مفید، ثمربخش و پیشرفت‌آفرین باشد.

یاد همه‌ی مجاهدان، شهیدان و ایثارگرانی را که برای سربلندی اسلام و ایران عزیز در قرن گذشته کوشیدند و در رأس آنان امام بزرگوارمان که بی‌شک خورشید تابناک قرن ۱۴ است، گرامی می‌دارم.

بار دیگر، نوروز و شروع سال جدید را به شما عزیزان تبریک عرض می‌کنم و برای همه شما در سال جدید آرزوی موفقیت سلامت، خوشبختی و پیروزی دارم.منبع: مهر

سال خود را با نوای «بالابان» نو کنید/ هدیه نوروزی برای «گوش» شما

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Comments


خبرگزاری مهر -گروه هنر-علیرضا سعیدی: سال ۱۴۰۰ با همه تلخی‌ها و شیرینی‌هایی که داشت، به خط پایان رسید و حالا همه ما یک قرن را پشت سر گذاشتیم، قرنی که این دو سال آخرش چنان دنیا را تکان داد که اصلاً فکرش را نمی‌کردیم.

دنیای این روزهای ما قطعاً حکایتی فراموش نشدنی دارد که امیدواریم به زودی شاهد کوچ همیشگی بیماری کرونا باشیم تا این ناگوارترین تجربه سال‌های آخر قرن را کمی التیام بخشد. التیامی در هم‌جواری با فصل دگرگونی و شادابی ناشی از تولد دوباره طبیعت که اگر چه داغ از دست دادن عزیزان همراه آن است اما بازهم بهانه‌ای است برای عوض شدن و باز کردن چشمانی که با خوانش امید و استعانت از پروردگار مهربان برای سلامتی همه مردم زمین می‌خواهند دنیا را جور دیگری ببینند؛ دنیایی بدون «بیماری» و «جنگ» و «مرگ».

و چه خوب که در میان این آرزوها هستند هنرمندانی که به واسطه هنرشان تلاش می‌کنند تا زمختی و زبری این دنیای خشن و پر از بیماری را با هنر خود تلطیف کنند. دنیایی که آفرینش یک قطعه موسیقایی ساده می‌تواند در آن نقش تسکین دهنده‌ای را ایفا کند که اگر خوب بشنویم، خوب به تاثیرات ارزشمند آن پی می‌بریم.

همین ویژگی گروه هنر خبرگزاری مهر را بر آن داشت تا همزمان با عید نوروز و بهار طبیعت به سراغ هنرمندانی برویم که دست به چنین تجربه‌های جذابی آن هم در روزهای سخت زدند و با آفرینش موسیقی‌هایی برآمده از دل، مرهمی بر دردها گذاشتند. مرهمی با زبان موسیقی که در گونه‌های مختلف تلاشی برای اثبات «امید به آینده» و عدم پذیرش شکستی است که این ویروس منحوس در تلاش برای تحمیل آن به ماست.

آنچه در این سلسله گزارش موسیقایی پیش روی مخاطبان قرار خواهد گرفت حاصل همراهی صمیمانه تعدادی از هنرمندان موسیقی کشورمان در حوزه‌های مختلف آهنگسازی، نوازندگی و حتی خوانندگی است که به مناسبت فرا رسیدن ایام نوروز ۱۴۰۱ و با تاکید بر امید و آرامش پیش روی مخاطبان گروه هنر خبرگزاری مهر قرار خواهد گرفت. تصاویری که برخی از آن‌ها در قالبی حرفه‌ای و برخی هم در قالبی کاملاً صمیمانه و از دل برآمده با دوربین یک گوشی تلفن همراه ثبت شده تا پیامی موسیقایی از سوی این هنرمندان شریف به مخاطبانی باشد که به واسطه کرونا و دیگر مشکلات سال‌های سختی را گذارنده و در آستانه بهار آرزومند روزهایی سرشار از سلامتی و آرامش و امید برای یکدیگرند.

گروه هنر خبرگزاری مهر ضمن گرامیداشت یاد و خاطره تمامی از دست رفتگان و مصیبت‌دیدگان ناشی از کرونا و سایر رویدادهای غم‌انگیز طی سال گذشته شده، امید دارد این تحفه نوروزی مورد توجه مردم شریف کشورمان قرار بگیرد.

در اولین شماره از این پرونده موسیقایی و همزمان با تحویل سال نو به سراغ یک قطعه تصویری تک نوازی ساز بالابان به آهنگسازی و نوازندگی صادق چراغی از پژوهشگران و نوازندگان شناخته شده موسیقی ایرانی و موسیقی نواحی کشورمان رفتیم که در قالب یک قطعه بهاریه تقدیم نگاه مخاطبان شده است.

این نوازنده و پژوهشگر که چندی پیش هم آلبوم «نسیم نوروز» را در دسترس مخاطبان قرار داده بود، در پیام تبریک نوروزی خود به مناسبت فرا رسیدن فصل بهار توضیح داده است: «من صادق چراغی هستم. شادباش من را به مناسبت از راه رسیدن سال نو و فصل نو پذیرا باشید. من این بار از معبر خبرگزاری مهر همراه شما هستم. به دوستان این خبرگزاری هم خدا قوت می‌گویم که در طول سال همیشه پشتیبان هنرمندان و اهالی فرهنگ بودید تا این گونه فعالیت‌ها بیشتر و بهتر دیده شود. برای شما آرزوی بهترین‌ها را دارم و در آستانه سال نو قطعه‌ای با ساز بالابان را تقدیم همه مردم ایران می‌کنم و امیدوارم شنیدن این قطعه برای شما عزیزان لذت داشته باشد.

لازم است راجع به ساز بالابان هم توضیحاتی را ارائه بدهم. این ساز سازی است که در گستره بزرگ ایران زمین نوازندگان خوبی به نوازندگی آن مشغول هستند اما شوربختانه خیلی خوب معرفی نشده؛ اما امیدوارم فعالان بیشتر هنرمندان در این زمینه شرایطی را برای معرفی بیشتر این سازها فراهم کند. به هر حال همه اینها بهانه‌ای است که به مناسبت فصل بهار پیام شادباش خودم را به شما عزیزان ابلاغ کنم و آرزوی بهترین‌ها را برای شما ایرانیان داشته باشم. سال نو مبارک.»منبع: مهر

رئیس جمهور دو قانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Commentsبه گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، «قانون موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری غنا به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات‌های بر درآمد، سرمایه و عواید سرمایه‌ای» و «قانون سند الحاقی (پروتکل) بین دولت جمهوری اسلامی ایران و شورای فدرال سوئیس به منظور اصلاح موافقتنامه (۵) آبان ۱۳۸۱ هجری شمسی (۲۷ اکتبر ۲۰۰۲) میان دولت جمهوری اسلامی ایران و شورای فدرال سوئیس برای اجتناب از اخذ مالیات مضاعف در مورد مالیات‌های بر درآمد و سرمایه و سند الحاقی (پروتکل) آن» مصوب مجلس شورای اسلامی را برای اجرا به وزارت امور اقتصادی و دارایی کشور ابلاغ کرد.

«قانون موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری غنا به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات‌های بر درآمد، سرمایه و عواید سرمایه‌ای» در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ دهم بهمن ماه یکهزار و چهارصد مجلس شورای اسلامی تصویب و به تایید شورای نگهبان رسیده بود.

همچنین «قانون سند الحاقی (پروتکل) بین دولت جمهوری اسلامی ایران و شورای فدرال سوئیس به منظور اصلاح موافقتنامه (۵) آبان ۱۳۸۱ هجری شمسی (۲۷ اکتبر ۲۰۰۲) میان دولت جمهوری اسلامی ایران و شورای فدرال سوئیس برای اجتناب از اخذ مالیات مضاعف در مورد مالیات‌های بر درآمد و سرمایه و سند الحاقی (پروتکل) آن» در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ دهم بهمن ماه یکهزار و چهارصد مجلس شورای اسلامی تصویب و به تایید شورای نگهبان رسیده بود.منبع: مهر

سهم ۷۶ درصدی رانندگان سواری در تصادفات نوروزی

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Commentsبه گزارش خبرنگار مهر، سردار سید کمال هادیانفر رئیس پلیس راهور ناجا در گفتگو با شبکه خبر گفت: بعد از هشت سال شورای عالی ایمنی حمل و نقل با حضور رئیس جمهور برگزار شد و امیدواریم با عنایت دولت سیزدهم بتوانیم کاهش اثربخشی در حوزه تصادفات ایجاد کنیم.

وی افزود: در هر ساعت دو نفر جان خود را در تصادفات رانندگی از دست می‌دهند و به ازای هر نفر در کشور ۲۵ نفر در تصادفات مجروح و یا معلول می‌شوند که از این تعداد ۱۵ درصد آنها افرادی هستند که برای همیشه قطع نخاع می‌شوند.

۹ تا ۱۱ درصد بودجه کشور صرف تصادفات می‌شود

هادیانفر با اشاره به اینکه بر اساس آمار در سال گذشته حدود ۱۷ هزار نفر در تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست دادند و بیش از سیصد هزار نفر مجروح شدند، گفت: هر نفر که در تصادفات جان خود را از دست می‌دهد مبلغی حدود ۵.۳ میلیارد تومان خسارت به کشور وارد می‌کند؛ غالباً ۹ تا ۱۱ درصد بودجه کشور صرف تصادفات می‌شود.

رئیس پلیس راهور ناجا تأکید کرد: در سال ۸۵ کشته‌های تصادفات بیش از ۲۵ هزار نفر بود اما با بازنگری قوانین، تولید خودروهای ایمن و فرهنگ سازی عمومی توانستیم این سال‌ها به کاهش ۱۰ هزار نفری جانباختگان تصادفات برسیم. امید دارم در طول سالهای آینده بتوانیم عدد ۱۷ هزار نفر را کاهش دهیم.

باید هزار تا هزار و ۵۰۰ جان باخته در تصادفات داشته باشیم نه ۱۷ هزار نفر!

وی با اشاره به اینکه در شأن جمهوری اسلامی ایران نیست که تعداد جانباختگان حوادث رانندگی این کشور عدد بالایی باشد، تصریح کرد: با در نظر گرفتن شرایط جغرافیایی ایران شاید بتوان گفت عدد قابل قبول برای جانباختگان رانندگی برای کشور چیزی حدود هزار تا هزار و ۵۰۰ نفر باشد.

وی ادامه داد: ۴ روز است که تعطیلات نوروزی شروع شده و متأسفانه ۱۵۷ نفر جان خود را از دست داده‌اند. بخش عمده این تصادفات به دلیل عدم توجه به جلو و عدم داشتن مهارت در کنترل وسیله نقلیه بوده است.

سهم ۷۶ درصدی رانندگان سواری در تصادفات نوروزی

هادیانفر گفت: ۶۷ درصد از رانندگان خودروهای سواری در این روزها تصادف کرده‌اند و ۶۰ درصد تصادفات همچنان در ۳۰ کیلومتری شهرها رخ می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: در محورهای کوتاه مانند محورهای شمالی اکثر تصادفات جرحی است و در محورهای طولانی مانند تهران- مشهد، تهران-کرمان و یا کرمان- زاهدان اغلب تصادفات فوتی است.

رئیس پلیس راهور ناجا در پایان خاطرنشان کرد: بیش از ۵ هزار میلیارد تومان برای برطرف کردن نقاط حادثه خیز در نظر گرفته شده که امیدواریم این عدد محقق شود تا بتوانیم اصلاح نقاط حادثه خیز را داشته باشیم.منبع: مهر