- خوز24 – khuz24 - https://khuz24.com -

برگزیدگان پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان معرفی شدند


به گزارش خبرنگار مهر، مراسم اختتامیه پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان شامگاه پنجشنبه سی ام دی ماه سال جاری با معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف در قالب یک رویداد آنلاین از تالار وحدت تهران پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

قدردانی از همراهی فرهنگ‌ها در یک رویداد ملی موسیقایی

در ابتدای مراسم اختتامیه که به صورت مجازی پخش شد بعد از قرائت آیاتی از قران مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی، عباس سجادی مجری برنامه پیام محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان را قرائت کرد.

در این پیام آمده است: موسیقی همواره یکی از جلوه‌های هنری جوامع و ملل از آغاز تا کنون و به عنوان یک بلاغت مؤثر روحی، نماینده احساسات عالی و روح ملت‌ها بوده است. حفظ و پاسداری از این میراث بی بدیل که طی سالیان متمادی برگرفته از همزیستی و همراهی فرهنگ‌ها، باورها و هویت اجتماعی مردم این سرزمین است، به پشتوانۀ پیشینه درخشان و فروزان خود، پایدار و پوینده پیش می‌رود. شایستگی و کشف استعدادهای فرزندان ما در هنر موسیقی به پشتوانه همراهی و کسب تجربه از محضر استادان و پیشکسوتان این عرصه نوید از پایندگی و بالندگیِ موسیقی در جای جای ایران‌زمین است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این پیام اظهار کرد: پانزدهمین برگ از جشنواره ملی موسیقی جوان عرصه درخشش نوجوانان و جوانانی است که برای سربلندی و افتخار ایران اسلامی قدم برمی دارند تا سفیرانی شایسته برای معرفی هویت فرهنگ و هنر کشور عزیزمان باشند. بی شک این مهم با همراهی و مشارکت اساتید و هنرمندان برجسته و دلسوز در قالب هیأت داوران با رعایت اصول حرفه‌ای و اخلاقی در داوری‌ها معنا و اعتبار می‌یابد، آنان که همواره با حضورشان ضامن و حافظ این برگ زرین هستند و ما وامدار دلسوزی‌ها و تجارب ارزنده ایشان هستیم. حضور گسترده نوجوانان و جوانان از تمام نقاط ایران زمین و تنوع حضور از مناطق و اقوام مختلف جای بسی خوشحالی دارد زیرا که باعث ایجاد رنگین کمانی از اصالت، خلاقیت و توانایی در این جشنواره شده است تا با تداوم حضور خود نوید بخش آینده درخشان فرهنگ و هنر ایران عزیزمان باشند. با آرزوی موفقیت روز افزون هنرمندان شرکت کننده در این جشنواره از استادان و داوران پانزدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان و زحمات دبیر محترم جشنواره و برگزارکنندگان صمیمانه قدردانی می‌کنم.

توجه به جوانان اصلی ترین برنامه نظام جمهوری اسلامی است

در ادامه این مراسم محمود سالاری معاون هنری وزیر ارشاد گفت: جهان امروز جهان آینده پژوهی و آینده نگری است. کشورهای پیشرو نسبت به جهان امروز و آینده نگرانند. فرهنگ و هنر با توجه به جوانان آینده اش تأمین می‌شود همچنانی که در بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب آمده؛ جوانان محور تحول و تمدن سازی هستند.

معاون امور هنری وزیر ارشاد: فرهنگ و هنر با توجه به جوانان آینده اش تأمین می‌شود همچنانی که در بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب آمده؛ جوانان محور تحول و تمدن سازی هستند وی ادامه داد: جشنواره موسیقی جوان در ایران اسلامی حکایت از این دارد که توجه به آینده و توجه به جوانان یکی از اصلی ترین برنامه‌هایی است که در نظام جمهوری اسلامی به آن توجه می‌شود به همین جهت است که چنین جشنواره‌هایی از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

سالاری بیان کرد: این جشنواره‌ها ۵۰ الی ۶۰ سال آینده موسیقی را بیمه می‌کنند و هر سال که برگزار می‌شود این امید را بیشتر و به دورتر پرتاب می‌کند. جوانان و نوجوانانی که با هنر خودشان این معرکه را گرما بخشیده‌اند؛ به عبارتی بیمه کننده موسیقی ایران در حوزه موسیقی نواحی و دستگاهی وموسیقی جهان درحوزه کلاسیک و آهنگسازی هستند. این چهار بخش اصلی که در جشنواره حضور داشته و ما شاهد آثار برجسته ای بودیم که نشان از هنر و ذوق ایرانی در حوزه‌های مختلف دارد و هوش سرشار جوان ایرانی را به رخ می‌کشد.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خاتمه ضمن تشکر از هومان اسعدی دبیر، داوران و اساتید موسیقی و سایر دست اندرکاران جشنواره موسیقی جوان و تبریک به برگزیدگان جشنواره پانزدهم تصریح کرد: امیدوارم در سالهای آتی شاهد آثار برجسته‌تر و قوی‌تری در حوزه هنر موسیقی ایرانی و کلاسیک باشیم.

برگزیدگان پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان معرفی شدند

یک امیدواری برای آینده موسیقی ایران در برگزاری یک رویداد موسیقایی

بعد از صحبتهای معاون هنری وزیر، محمد اله یاری سرپرست دفتر موسیقی ارشاد نیز گفت: آینده از آن جوانان است. این جمله‌ای است که در هرمحفلی که می‌نشینیم، گفتگو و برنامه ریزی می‌کنیم، گفته می‌شود و هر اتفاقی که برای آینده کشور می‌افتد بخشی از اتکای ما به جوانان است. طبیعی است که حوزه موسیقی هم از این قاعده مستثنی نیست.

وی ادامه داد: در کشور پانزده دوره است که جشنواره ملی موسیقی جوان برگزار می‌شود. جشنواره‌ای که هدف اصلی‌اش استعدادیابی و معرفی آینده‌های موسیقی ایران است. شاید کمترین جشنواره‌ای را در حوزه موسیقی داشته باشیم که اینچنین تعداد قابل توجهی از اساتید حوزه موسیقی به عنوان داور؛ کار جوان ترها را نظارت و ارزش گذاری کنند و نقاط ضعف و قوتشان را بگویند و همه با یک امیدواری ازآینده موسیقی ایران در گونه‌های مختلف صحبت می‌کنند و وقتی استعدادهای جوان را می‌بینند که درحال شکوفایی وجلوه کردن هستند، به اینکه آینده موسیقی ایران می‌تواند آینده امیدوار کننده‌ای باشد، امیدوارم می‌شوند.

سرپرست دفتر موسیقی ارشاد نیز با تشکر از دبیر جشنواره و داوران و اساتید موسیقی جوان بیان کرد: من از شرکت کنندگان جوانی که از سراسر کشور در چندین ماه و چندین مرحله در جشنواره شرکت و آثارشان را ارسال کردند و نتایج داوری را پذیرفتند، قدردانی می‌کنم و به آنهایی که در این دوره پذیرفته شدند نیز تبریک می‌گویم و از آنهایی که خوب بودند ولی اما در این رقابت حائز رتبه نشدند اما به رأی داوران تمکین کردند، تشکر می‌کنم.

الهیاری در پایان صحبت‌های خود گفت: امیدوار هستم جشنواره ملی موسیقی جوان در سالهای آتی هم پررونق‌تر از این دوره و دوره‌های گذشته به مسیر خودش ادامه دهد و همه امیدوار باشیم به اینکه نسل جوانی که معرفی می‌شود نسلی باشد که با موسیقی ایرانی و نواحی؛ موسیقی که ریشه در آداب و آئین‌های ما دارد به خوبی آشنا شوند و فرزندان این سرزمین را تربیت کنند.

برگزیدگان پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان معرفی شدند

حمایت دولت مهم‌ترین نقطه قوت جشنواره پانزدهم بود

در ادامه نماهنگی از داوری‌های جشنواره پانزدهم موسیقی جوان پخش شد و سپس هومان اسعدی دبیر پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان گفت: خوشحالم امروز بعد از نزدیک به ۱۰ ماه تلاش بی وقفه از شروع برگزاری، در مراسم اختتامیه پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان هستیم. بی شک جشنواره موسیقی جوان یکی از مهمترین رویدادهای هنری و موسیقایی ایران محسوب می‌شود که هدفش کشف و شناسایی استعدادهای جوان در حوزه‌های مختلف موسیقی از موسیقی نواحی اقوام مختلف ایران گرفته تا موسیقی کلاسیک ایرانی و همینطور کلاسیک اروپایی است. ما امسال بخش جدیدی تحت عنوان آهنگسازی اضافه کردیم.

وی با بیان اینکه جشنواره در ابعاد مختلف موسیقی جدی و هنری این فعالیت داشته و دارد، ادامه داد: موجب خوشحالی است که امسال علیرغم شرایطی که وجود داشت تعداد آثار ارسال شده به دبیرخانه جشنواره از تمام ادوار پیشین بیشتر بود و حدود ۲۵۰۰ اثر در حوزه‌های مختلف به دبیرخانه جشنواره ارسال شد. در این دوره مانند دوره‌های قبل ما بخش‌های سابق را داشتیم اما بخش جدیدی تحت عنوان آهنگسازی هم به این جشنواره هومان اسعدی: یکی ازمهمترین نقاط قوت این جشنواره این است که با حمایت دولت به طور کامل برگزار می‌شود اما در امور تخصصی و فنی کاملاً به اهل فن سپرده شده و اعضای شوراهای تخصصی و سیاستگذاری کاملاً همه موسیقیدانان برجسته ایران زمین هستند اضافه شد که علیرغم اینکه اولین دوره بود، استقبال بسیار خوبی شد هم از لحاظ کمی که حدود ۱۰۰ اثر به دبیرخانه ارسال شد وهم از لحاظ کیفی آثار بسیار شایان توجه بودند و در حوزه‌های مختلف موسیقی ایرانی و کلاسیک غربی آثار آهنگسازی را شاهد بودیم که همه متمرکز بر یک ایده واحد با تمرکز بر هویت ایرانی و رنگ وبو وفضای ایرانی بودند.

دبیر ۹ دوره جشنواره ملی موسیقی جوان ضمن قدردانی از حضور داوران و اساتید شوراهای تخصصی گفت: من تشکر ویژه ای از استادم حسین علیزاده دارم که در تمام این سال‌ها همواره در کنار ما بودند و همیشه توانستیم از محضر ایشان بهره‌مند شویم. در این جشنواره بیش از ۱۰۰ شاخه مختلف ساز و آواز داشتیم با احتساب موسیقی دستگاهی و کلاسیک غربی و موسیقی اقوام نواحی مختلف ایران و به طور کلی هیئت‌های داوری جشنواره به صورت تخصصی داوری‌ها را انجام می‌دهند که بیش از ۱۱۰ نفر از اساتید موسیقی ایران زمین؛ هیئت‌های داوری جشنواره را تشکیل می‌دهند. این جشنواره اگرچه به روال سالهای قبل کمی تأخیر داشت و دیرتر از اوایل امسال کارش را شروع شد اما با تلاش بسیار همکارانم در انجمن موسیقی ایران و ستاد جشنواره به نحو شایسته‌ای برگزار شد.

اسعدی ادامه داد: جشنواره موسیقی جوان با حمایت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی فرهنگ و هنر موسیقی در ایران برگزار می‌شود و شاید یکی ازمهمترین نقاط قوت این جشنواره این است که با حمایت دولت به طور کامل برگزار می‌شود اما در امور تخصصی و فنی کاملاً به اهل فن سپرده شده و اعضای شوراهای تخصصی و سیاستگذاری کاملاً همه موسیقیدانان برجسته ایران زمین هستند. من امیدوارم دور بعدی این جشنواره استمرار پیدا کند و دوباره شاهد حضور پرشور جوانان در همین سالن باشیم و هم اجراها را به صورت زنده درمقام مخاطب ببینیم و همینطور مراسم اختتامیه را با حضور تک تک شرکت کنندگان برگزار کنیم.

برگزیدگان پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان معرفی شدند

اسعدی در خاتمه از ستاد جشنواره، انجمن موسیقی ایران، مدیران معاونت هنری، دفتر موسیقی و بنیاد رودکی تشکر کرد و گفت: از شرکت کنندگان سپاسگزاری می‌کنم که در این شرایط آثار بسیار ارزشمندشان را به دبیرخانه ارسال کردند و به تک تک آنها تبریک می گویم و آرزوی توفیق و سعادت و موفقیت‌های روز افزون برایشان دارم.

تشکر مشاور عالی دبیر جشنواره از خانواده‌ها در شرایط اقتصادی سخت

حسین علیزاده مشاور عالی دبیر جشنواره و یکی از اعضای هیأت داوران پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان هم در این برنامه د با بیان اینکه موسیقی یعنی خود عشق گفت: واقعاً جای سپاس و تشکر دارد از خانواده‌هایی که در شرایطی که وضعیت اقتصادی بسیار سخت است از بچه‌ها و فرزندان خودشان پشتیبانی می‌کنند تا آنها هنر موسیقی را فرا گیرند. شاید برگردیم به گذشته جشنواره، همیشه می‌گفتیم که امیدواریم استقبال شود و فرزندانی به وجود بیایند که این موسیقی را نگه دارند و پیش ببرند. خوشبختانه دوره پانزدهم خیلی سرافراز و با افتخار ایستاد و گفت خیلی اتفاقات خوبی افتاده است.

وی با اشاره به تداوم جشنواره افزود: مشکل هر چیزی در کشور ما این است که تداوم ندارد به خصوص کارهای فرهنگی و هنری که با دیدگاه‌های مختلف به آن نگاه کرده می‌شود، باعث می‌شود این تداوم از یک جایی قطع شود حالا یا به طور اتفاقی یا عمدی. چیزی که در این پانزده دوره در جشنواره خیلی محسوس بوده همان تداوم است. تداومی که عشقی به وجود آورده و هیچکس از کسانی که جزهیات داوران هستند و جز استادان این هنر هستند اصلاً سوال نمی‌کنند به محض اینکه موعد جشنواره می‌شود، مشتاق هستند که سر جلسات باشند. حتی بین خود ما دوستی‌های خیلی عمیقی بوجود آورده چون تنها جایی بوده که می‌نشستیم درباره هنرهای موسیقی صحبت می‌کردیم و صمیمانه و واقعاً فکرهایمان را رد و بدل می‌کردیم.

حسین علیزاده: واقعاً جای سپاس و تشکر دارد از خانواده‌هایی که در شرایطی که وضعیت اقتصادی بسیار سخت است از بچه‌ها و فرزندان خودشان پشتیبانی می‌کنند تا آنها هنر موسیقی را فرا گیرند داور جشنواره ملی موسیقی جوان در ادامه گفت: ثمره این جشنواره مدیون همه شرکت کنندگان و دست اندرکاران جشنواره است و کار ساده ای نبوده که تا به امروز ادامه داشته باشد. خوشبختانه وقتی به این تداوم نگاه می‌کنیم حتی با اینکه الان شرایط اجتماعی طوری نیست که از نزدیک همدیگر را ببینیم ولی میوه این جشنواره امسال خیلی لذت بخش و خوشمزه بود. بارها در این جلسات اشک ریختیم. بارها شاد شدیم و بارها و بارها انرژی کسب کردیم. واقعاً برای ما که دست اندکار موسیقی هستیم و قرار است این هنر را بوجود بیاوریم انرژی مضاعف شد و خوشحال شدیم این زحمات؛ ثمر پیدا کرده است.

این آهنگساز اظهار داشت: امسال جشنواره در رشته‌های مختلف نوازندگی و خلاقیت بسیار درخشان بود. جشنواره موسیقی جوان نسبت به دوره‌های اول نگاهش را کمی عوض کرده و بازنگری در خودش ایجاد کرده است. در بخش خلاقیت و آهنگسازی به ذهنیت بچه‌ها می‌پردازد. وقتی ما قطعات را می‌دیدیم، حیران بودیم و نمی‌دانستیم کدام را ترجیح دهیم. اصلاً ترجیح دادنی نبود و فقط بر اساس سنت اول و دوم و سوم طبق نظر جمعی تعدادی را انتخاب کردیم ولی جا دارد بگوییم همه آنهایی که شرکت کردند برنده هستند چون همه احساسات ما را برانگیختن و حس بسیار بسیار خوبی داشتیم. نتیجه این است اگر یک عده‌ای با یک هدف واحد و با عشق و ایمان آن هدف را دنبال کنند حتماً ثمر می‌دهد.

برگزیدگان پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان معرفی شدند

حسین علیزاده ضمن تشکر از هومان اسعدی دبیر جشنواره گفت: هومان اسعدی با انرژی مضاعف و با تمام مسئولیت و تخصص اش در دانشگاه با جان و دل در هر شرایطی این جشنواره را حفظ و کار کردند و مهمترین مسئله اعتبار ایشان بوده که همه را تشویق کرده با او و جشنواره همکاری کنند.

وی ضمن تشکر از انجمن موسیقی و ستاد جشنواره در خصوص همکاری ارگان‌های دولتی گفت: از این به بعد به هر شکلی که باشد و از طریق انجمن حمایت شود خیلی خوب است. به نظر ما همه ارگان‌ها وظیفه شأن حمایت است. همه ارگان‌ها در خدمت مردم هستند نه مردم در خدمت ارگان‌ها به خاطر همین ارگان‌ها باید کار کنند تا مردم آن کارها و فکرهای خوبی که دارند را پیش ببرند. امیدوارم در آینده همینطور ادامه پیدا کند اگر هم نشد باز هم من امیدوارم به هر شکلی که شده حتی اگر دولت هم نخواهد پشتیبانی کند بخش خصوصی این مسئله را دنبال می‌کند و افتخار ایران اتفاق افتاده است. جوان‌هایی ما داریم در سن‌های بسیار پایین که واقعاً نابغه هستند و آینده بسیار درخشانی دارند.

علیزاده با اشاره به حمایت از شرکت‌کنندگان نیز افزود: فکرهایی برای جوانهای شرکت کننده که استعدادهای خاصی هستند، در نظر گرفته شده که آموزش‌های فوق العاده برایشان گذاشته شود و به گونه‌ای کارشان ادامه پیدا کند. تا وقتی توان داریم این عشق ما به جشنواره جوان و بچه‌های جوان همیشه هست. برای اینکه ما نفسمان و امیدمان به آنها بستگی دارد آنها وقتی باشند، سرحال باشند، بنوازند، بخواند و بسازند ما هم زنده خواهیم بود.

ابراهیم لطفی عضو هیأت داوران جشنواره در بخش موسیقی کلاسیک، حمیدرضا اردلان داور و مشاور دبیر بخش موسیقی نواحی و کیاوش صاحب نسق عضو هیأت داوران بخش آهنگسازی نیز در مراسم اختتامیه پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان که به صورت آنلاین پخش می‌شد به بیان نقطه نظرات خود پیرامون این دوره از جشنواره پرداختند.

برگزیدگان پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان معرفی شدند

پس از صحبت‌های دست اندرکاران و تعدادی از هنرمندان شناخته شده موسیقی کشورمان درباره برگزاری پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان، نفرات برگزیده بخش‌های مختلف این رویداد معرفی شدند.

برای مشاهده هنرمندان برگزیده بخش موسیقی کلاسیک اینجا برای مشاهده هنرمندان برگزیده بخش موسیقی دستگاهی اینجا، برای مشاهده برگزیدگان بخش موسیقی نواحی اینجا، برای مشاهده هنرمندان برگزیده بخش آفرینش در تک نوازی اینجا و برای مشاهده برگزیدگان بخش آهنگسازی اینجا را کلیک کنید.



منبع: مهر

دستاوردهای اقتصادی سفر رئیس‌جمهور به روسیه

Posted By خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency On In ایرن و جهان | No Comments



به گزارش خبرگزاری مهر، سید احسان خاندوزی در ارتباط مجازی از کشور روسیه با برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما، درباره مباحث اقتصادی که رؤسای جمهور دو کشور ایران و روسیه در مورد آنها صحبت کردند، اظهار داشت: قبل از اینکه آقای رئیس‌جمهور جلسه‌شان را با رئیس‌جمهور روسیه شروع کنند، مقامات اقتصادی، مقامات حوزه انرژی و نفت دو کشور جلساتی را با یکدیگر داشتند تا موضوعات با جمع‌بندی و توافق کامل خدمت رؤسای جمهور دو کشور ارائه شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه جلسات حاشیه‌ای دیگری نیز قبل از ملاقات آیت‌الله رئیسی و پوتین، برگزارشده بود، افزود: علاوه بر جلسات وزرای دو طرف، من با تجار ایرانی فعال در بازار روسیه و وزیر نفت با شرکت‌هایی که در حوزه نفت و گاز کار می‌کنند، جلسه داشتیم که نتیجه آنها قبل از شروع مذاکرات رئیس‌جمهور، خدمت آیت‌الله رئیسی ارائه شد.

وی با اشاره به خبرهای بسیار خوبی که بعد از جلسه دو رئیس‌جمهور شنیده شد، افزود: بخش اعظم و قریب به‌اتفاق موضوعاتی که توافق شده بود هم در خصوص همکاری‌های حوزه بالادستی نفت و گاز و هم در حوزه ترانزیت دو کشور و هم در حوزه نیروگاهی و استفاده از خط اعتباری ۵ میلیارد دلاری بود که بالاخره بعد از گذشت چند سال از تصویب آنها و سرعت بسیار کندی که داشت، در مورد تسریع و تکمیل آنها توافقاتی صورت گرفت.

خاندوزی درباره این توافقات تصریح کرد: تکمیل کریدور شمال به جنوب از طریق ترانزیت ریلی که بتواند جنوب ایران و خلیج‌فارس را به آسیای میانه و اروپا متصل کند یکی از محورهای این توافق بود که بر اساس آن تصمیمات بسیار خوبی برای خط آهن رشت – آستارا و خط آهن اینچه برون گرمسار اتخاذ شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی به دیگر توافقات جنبی نیز اشاره کرد و گفت: در مورد تأمین نهاده‌های اساسی و غلات و همچنین خرید لوکوموتیو و موضوعاتی ازاین‌دست، بسیار بیشتر از آن چیزی که در ابتدا به نظر می‌رسید، هم‌گرایی و هم‌نظری‌ها وجود داشت که خبرهای تکمیلی و تشریحی آینده، تأییدکننده توافقات حداکثری و راهبردی بین دو کشور خواهد بود.

خاندوزی در پاسخ به این سوال که آیا روس‌ها در خصوص قطعه خط آهن رشت آستارا سرمایه‌گذاری مشترک خواهند کرد؟ گفت: مطلع هستید که طول این قطعه خیلی زیاد نیست اما بخش مفقوده یکی از مهم‌ترین کریدورهایی است که اگر شکل بگیرد، می‌تواند تغییر مناسبات تجاری بین تمام کشورهای حوزه اوراسیا را با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و همین‌طور پاکستان، هند و چین را به دنبال داشته باشد.

وی در ادامه پاسخش، افزود: در جلسه‌ای که بنده با وزیر اقتصاد روسیه صحبت کردم، بنا شد از طریق همان خط اعتباری که قبلاً بین دو کشور به توافق رسیده بود، فاینانس قطعه رشت – آستارا انجام شود؛ بنابراین از طرف روسیه به شکل خط اعتباری تأمین مالی خواهد شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به این سوال که این ۵ میلیارد دلار، علاوه بر تأمین مالی قطعه ریلی رشت به آستارا و احیاناً خرید ۲۰۰ لوکوموتیو، چه مصارف دیگری خواهد داشت، تصریح کرد: بقیه اجزا خط اعتباری کریدور عبارت است از تکمیل نیروگاه سیریک که کارش آغاز اما جز کوچکی از سرمایه‌اش پرداخت‌شده بود و با صحبتی که انجام گرفت، طرف روس موافقت کرد با سرعت خیلی بیشتری مابقی تأمین مالی نیروگاه سیریک را انجام دهد.

خاندوزی در ادامه گفت: خط آهن اینچه برون به گرمسار هم یک اصلاح فنی کوچک نیاز دارد و باید بعضی از توافقات آن تجدید می‌شد، در کنار این برای مدرن سازی نیروگاه رامین اهواز، برای افزایش ظرفیت نیروگاه سد گتوند هم به توافق رسیدیم که هر چه زودتر این پروژه‌ها هم انجام شود.

«آیا زمینه توافق برای پیمان پولی دوجانبه وجود دارد یا خیر» سوال دیگری بود که خاندوزی در جواب گفت: یکی از پیشنهادهای جدی ما به هیئت روسی در مورد تکمیل مراودات بانکی و ارزی بود، چراکه همه این تجارت‌ها مبتنی بر این است که چقدر سهل‌تر، کم‌هزینه‌تر و سریع‌تر نقل و انتقالات بانکی و ارزی را انجام داد؛ البته اینجا بیزینس بانک که یکی از بانک‌های مهم روسیه است، خیلی به مراودات تجار ایرانی کمک می‌کند که برای افزایش ظرفیتش پیشنهادی مشخصی را ارائه کردیم.

سید احسان خاندوزی در ادامه تأکید کرد: با توجه به اینکه حوزه مراودات بانکی نیازمند توافق بانک مرکزی طرفین هست، گرچه رویکرد کاملاً مثبت بود اما مقرر شد در سفر و جلسه‌ای که فی‌مابین رؤسای بانک مرکزی ایران و روسیه شکل خواهد گرفت، جزئیات این توافق نهایی شود؛ اما مجموعه تسهیل تمام این مراودات بانکی حتی مورد تأیید جناب آقای پوتین هم قرار داشت.



منبع: مهر

شلیک بیش از ۶۲ راکت جنگنده‌های سعودی به مناطق مختلف یمن

Posted By خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency On In ایرن و جهان | No Comments



به گزارش خبرگزاری مهر به نقل المسیره، جنگنده‌های ائتلاف متجاوز سعودی طی شبانه روز گذشته با شلیک بیش از ۶۰ راکت مناطق مختلف یمن را هدف قرار دادند.

بر اساس گزارش المسیره، جنگنده‌های سعودی آمریکایی با شلیک ۲۰ راکت شهرستان الجوبه و ۷ راکت دیگر الوادی را هدف قرار دادند.

همچنین گزارش شده که طی این حملات هوایی با ۴ راکت صرواح و حریب، زیر آتش قرار گرفتند.

از شبوه نیز خبر می‌رسد که جنگنده‌های ائتلاف سعودی- عبری و عربی با پرتاب ۱۴ راکت دیگر نیز مناطق مسکونی و نظامی در شهرستان‌های عین، بیحان، الصومعه، المللجم و عبس را هدف قرار دادند.

پس از این حملات خونبار رئیس کمیته ملی یمن تاکید کرد که تنها راه چاره حل بحران کشور توقف جنگ نابرابر سعودی با یمن و رفع محاصره است.

وی افزود: بدون شک بی تفاوتی جامعه بین‌الملل نسبت به بحران یمن و جنایت‌های عربستان علیه مردم این سرزمین به مثابه مشارکت در جنایات این رژیم خواهد بود.



منبع: مهر

برتری قاطع هندبال ایران برابر میزبان/ صعود با عنوان صدرنشینی

Posted By خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency On In ایرن و جهان | No Comments



به گزارش خبرنگار مهر، بیستمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی مردان آسیا و انتخابی رقابت‌های جهانی از روز سه شنبه شب ۲۸ دی ماه با حضور ۱۶ تیم در قالب چهار گروه در شهر دمام عربستان آغاز شده است. ایران در مرحله گروهی این رویداد در گروه دوم با تیم‌های عربستان، استرالیا و هند همگروه است. شاگردان مانوئل فرناندز سرمربی اسپانیایی تیم ملی کشورمان در حالی امشب برابر تیم عربستان میزبان این رقابت‌ها به سرمربیگری دیدیه دینار فرانسوی قرار گرفتند که دو بازی قبل خود را مقابل تیم‌های استرالیا و هند با برتری پشت سر گذاشتند.

این مسابقه که برای سرگروهی این گروه برگزار شد با قضاوت کوبل داوری سئوک لی و بون اوک کوو از کره جنوبی برگزار شد. نیمه ایران این دیدار ابتدا با تساوی بین دو تیم آغاز شد اما در ادامه تیم عربستان توانست با تفاوت ۴ گل از تیم ما جلو بیافتد در نهایت با وجود بازی بسیار خوب تیم ایران و نمایش خوب سجاد استکی با نتیجه ۱۳ بر ۹ از تیم عربستان شکست خورد.

در نیمه دوم و در حالی که چهار گل از تیم میزبان عقب بودیم، شاهد یک بازی هیجانی و زیبا از هندبالیست‌های کشورمان بودیم به طوری که توانستند به سرعت ۴ گل خورده را جبران کرده و در نیمه بازی نتیجه را به تساوی ۱۴ بر ۱۴ برسانند. شاگردان مانوئل فرناندز در ادامه بازی بسیار زیبایی را ارائه کردند و توانستند از تیم عربستان پیشی بگیرند. در این نیمه محمد سیاوشی به عنوان دروازه‌بان بهترین عملکرد را در میدان از خود نشان داد. در نهایت تیم هندبال ایران این بازی را با نتیجه ۲۴ بر ۲۰ به سود خود تمام کرد.

در پایان این مرحله، تیم ایران در گروه خود به عنوان صدرنشین و با اقتدار به دور دوم صعود کرد. به این ترتیب تیم ایران با ۶ امتیاز به عنوان صدرنشین گروه دوم راهی دور بعد شد. تیم عربستان با ۴ امتیاز، استرالیا ۲ امتیاز و هند بدون امتیاز هستند.

هشت تیم برتر دور مقدماتی در قالب دو گروه چهار تیمی برای روشن شدن تکلیف تیم‌های راه یافته به مرحله نیمه نهایی رقابت خواهند کرد. با پایان یافتن مرحله گروهی، کلیه تیم‌ها فردا جمعه استراحت دارند و مسابقات از روز شنبه دوم بهمن ماه از سرگرفته خواهد شد.

صبح امروز، علیرضا پاکدل رئیس فدراسیون هندبال کشورمان نیز با توجه به اهمیت بازی برابر تیم عربستان، به ملی پوشان برابر برد در این دیدار قول پاداش داده بود.

به گزارش خبرنگار مهر، بیستمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی مردان آسیا و انتخابی رقابت‌های جهانی (لهستان – سوئد از ۲۸ دی الی ۱۱ بهمن ماه) به میزبانی دمام عربستان برگزار می‌شود و ۵ تیم جواز حضور در مسابقات جهانی را کسب خواهند کرد.



منبع: مهر

بازداشت ۴ افسر اطلاعاتی به جرم جاسوسی برای رژیم صهیونیستی

Posted By خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency On In ایرن و جهان | No Comments



به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المعلومه، برخی منابع عراقی اعلام کردند که دادگاه عالی عراق دستور بازداشت چهار افسر ارشد سازمان اطلاعات این کشور را به جرم تشکیل شبکه جاسوسی برای موساد (سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی) صادر کرده است.

بر اساس این گزارش، سرلشکر ماجد الدلیمی رئیس سازمان اطلاعات عراق و از افراد بسیار نزدیک به الکاظمی و همچنین احمد ابو رغیف جانشین وی در سرویس اطلاعاتی عراق در میان بازداشتی‌ها قرار دارند.

طبق گزارش مقامات سرویس اطلاعاتی عراق و بر اساس نتایج بازجویی‌ها شبکه ای از جاسوسان موساد در سرویس اطلاعات عراق تشکیل شده است.

گفتنی است که رژیم صهیونیستی از زمان تضعیف گروهک‌های تروریستی در عراق از جمله گروهک داعش و قدرت گیری بسیج مردم عراق (حشد شعبی) درصدد آن بوده است تا با نفوذ در ساختار نظامی و سیاسی عراق صحنه تحولات در عراق را به نفع خود تغییر دهد.



منبع: مهر

ابراز همدردی ایران با خانواده‌های حادثه تروریستی پاکستان

Posted By خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency On In ایرن و جهان | No Comments



به گزارش خبرگزاری مهر، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان حادثه تروریستی به وقوع پیوسته در لاهور که موجب کشته و زخمی شدن شهروندان پاکستانی شد را محکوم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن ابراز همدردی با حادثه‌دیدگان، خانواده‌های ایشان و دولت دوست و برادر پاکستان تأکید کرد، اینگونه اقدامات تروریستی بار دیگر ضرورت مبارزه با گروه‌های تروریستی را برای برقراری صلح و آرامش در منطقه، آشکارتر می‌سازد.



منبع: مهر

مردم آثار توافق‌های نفتی با روسیه را به‌زودی خواهند دید

Posted By خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency On In ایرن و جهان | No Comments



به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، جواد اوجی در تبیین مهمترین برنامه‌های خود در روسیه با بیان اینکه به جرأت می‌گویم که یکی از پربارترین سفرها بود و بسیار بیشتر از آنچه انتظار داشتیم، حاصل شد، اظهار کرد: دیدارهای خوبی با الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر، نیکلای شولگینوف، وزیر انرژی و شرکت‌های توانمند روس در حوزه نفت و گاز داشتیم.

وی با اشاره به اینکه در زمینه مشارکت در توسعه میدان‌های نفت و گاز، احداث پتروپالایشگاه، انتقال فناوری و تجهیزات فناورانه، که به شدت موردنیاز صنعت نفت است، توافق‌های بسیار خوبی انجام شد و اسناد مهمی امضا شد، تصریح کرد: مردم ایران به‌زودی آثار این توافق‌ها را در حوزه انرژی خواهند دید.

وزیر نفت با بیان اینکه با توجه به عزم جدی که در ۲ کشور به‌ویژه در حوزه وزارتخانه‌های نفت و انرژی ایران و روسیه وجود دارد، به‌زودی همه این توافق‌ها محقق می‌شود، یادآور شد: نقشه راه جامع همکاری مشترک در تمام زیرمجموعه‌های نفت و انرژی تدوین شده است. ما از یک‌ماه گذشته پیشنهادهای خود را به طرف‌های روس ارائه کرده بودیم و شرکت‌های توانمند روسی نیز علاقمندی خود را برای همکاری اعلام کردند.

اوجی به تحریم‌های ظالمانه آمریکا ضد ایران و روسیه اشاره کرد و با بیان اینکه هر دو کشور در کنار ظرفیت‌های بسیار خوب دارای ذخایر فراوان نفتی و گاز هستند که می‌توان از آن‌ها بهره ببرند، تأکید کرد: با توافق‌های به‌دست آمده، بی‌شک مردم و حوزه نفت، آثار آن را خواهند دید.

وی با بیان اینکه روس‌ها به خوبی متوجه شدند که عزم و اراده دولت سیزدهم و وزارت نفت ایران بر این استوار شده که این روابط را مستحکم و مستمر پیش ببریم، گفت: ایران و روسیه در ائتلاف اوپک‌پلاس (تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت-اوپک و غیر اوپک) هم دارای دیدگاه یکسانی هستند.



منبع: مهر

ارائه تسهیلات برای خرید خدمت نظام وظیفه مشمولان مقیم خارج ازکشور

Posted By خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency On In ایرن و جهان | No Comments



به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ در تشریح آخرین مصوبات این کمیسیون که شب گذشته صورت گرفت، گفت: بر اساس مصوبه این کمیسیون، اخلالگران اقتصادی که از طریق قانون‌شکنی و تخلف از قانون، مالی کسب می‌کنند، علاوه بر رد مال به همان میزان جریمه مالی برای این دسته از اخلالگران در نظر گرفته شود.

وی افزود: همچنین کمیسیون تلفیق در قالب لایحه بودجه سال آینده کل کشور مصوب کرد، ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق مالی از جمله اسناد خزانه جهت احداث و تکمیل طرح‌های نیمه تمام، مهار و تأمین آب کشور با اولویت طرح‌های شهری و نیز برق و آب در اختیار شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نیرو قرار گیرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ تصریح کرد: وزارت آموزش و پرورش نیز موظف شد، از فروش اموال غیرمنقول مازاد خود جهت توسعه و تکمیل مدارس در مناطق محروم با اولویت مدارس خیرساز در استان‌ها و شهرستان‌ها یا منطقه خود اقدام کند.

زارع در ادامه با اشاره به دیگر مصوبات آخرین جلسه کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ افزود: وزارت جهاد کشاورزی نیز موظف شد در سال آینده تا سقف ۲۰ هزار میلیارد تومان از اموال منقول و غیرمنقول مازاد خود را به فروش رسانده و با اولویت مناطق محروم در حوزه‌های کشاورزی و شبکه‌های آبیاری، زهکشی و آب و خاک صرف کند.

وی همچنین گفت: در یکی از مصوبات کمیسیون تلفیق مصوب شد در سال آینده هزینه‌هایی که خیرین برای ساخت پاسگاه‌ها و کلانتری‌ها انجام می‌دهند، به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی محسوب شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ در ادامه تصریح کرد: یکی از مصوبات این کمیسیون در خصوص سربازان غایب مقیم خارج از کشور بود که براساس مصوبه کمیسیون، آن دسته از مشمولان غایب خارج از کشور که پنج سال از زمان فراخوان آنان به خدمت زیر پرچم می‌گذرد، در سال آینده با رعایت اصل یکصد و ۱۰ قانون اساسی تسهیلاتی جهت خرید خدمت سربازی آنان در نظر گرفته شده است.



منبع: مهر

مقدمات نهایی شدن سند جامع همکاری‌های ایران و روسیه فراهم شده است

Posted By خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency On In ایرن و جهان | No Comments



به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، نشست رئیس‌جمهور با فعالان اقتصادی روسیه برای عملیاتی کردن نقشه‌ راه ارتقای مناسبات اقتصادی در مسکو برگزار شد.

حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور در این دیدار، آشنایی با دیدگاه‌های فعالان اقتصادی در کشور روسیه را بسیار مغتنم توصیف کرد و گفت: آشنایی سران و مقامات دو کشور با دیدگاه‌های فعالان در حوزه تجارت و اقتصاد می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های کلان و راهبردی برای همکاری دوجانبه مؤثر باشد.

وی تصریح کرد: روسیه از تمدن و فرهنگ ارزشمندی برخوردار است و ظرفیت‌های بسیاری در دو کشور ایران و روسیه برای توسعه همکاری‌ها وجود دارد.

رئیس‌جمهور، همسایگی، منافع و دشمنان مشترک را از دلایل ضرورت افزایش همکاری میان ایران و روسیه برشمرد و گفت: علاوه بر منافع مشترک دشمنان مشترکی هم داریم که رشد و پیشرفت در منطقه را نمی‌خواهند، اما ما باید رشد و توسعه را به حدی برسانیم که دیگران نتوانند برای تحقق اهداف سیاسی و فرهنگی خود در این منطقه نفوذ کنند.

حجت‌الاسلام رئیسی با تأکید بر ضرورت آسیب‌شناسی علل پایین بودن حجم تجارت دو کشور گفت: باید با نگاه آسیب‌شناسانه، مشکلات و موانع را شناسایی و برطرف کنیم.

وی با اشاره به دیدار با همتای روس خود، اظهار کرد: در این دیدار به مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی پرداختیم و بنده و آقای پوتین هم‌نظر بودیم که باید از ظرفیت‌های همکاری ایران و روسیه بهتر استفاده کرد، کریدور شمال به جنوب فعال و مشکلات پیش پای فعالان اقتصادی رفع شود.

رئیس‌جمهور با تأکید بر لزوم تحول در نظام پولی و بانکی بین ایران و روسیه، گفت: برای حل این مشکل بانک‌های مرکزی جمهوری اسلامی ایران و روسیه می‌توانند توافق کنند بانک‌های ایران و روسیه در هر دو کشور فعال شوند تا فعالان اقتصادی با سهولت مبادلات پولی و مالی خود را انجام دهند.

حجت‌الاسلام رئیسی با اشاره به پیشنهاد یکی از حاضران درباره ایجاد بستری برای شناخت ظرفیت‌های استان‌های ایران و روسیه، گفت: معرفی این ظرفیت‌ها مهم است و با رفع مشکلات گمرکی، نباید مانعی در امور گمرکی پیش پای فعالان اقتصادی باشد.

وی، مواضع رؤسای جمهور ایران و روسیه را نزدیک و دارای اشتراکات فراوان توصیف کرد و گفت: مقدمات نهایی شدن سند جامع همکاری‌های ایران و روسیه فراهم شده است.

پیش از سخنان رئیس‌جمهور، شماری از فعالان اقتصادی روسیه دیدگاه‌های خود و مشکلات ارتقای روابط تجاری بین دو کشور را مطرح کردند.

نماینده اتحادیه صنعتگران و کارآفرینان روسیه گفت: روحیه تجار روسی همکاری با ایران است و می‌توان در همکاری با ایران به پروژه‌های سبز توجه جدی کرد.

محمد شین، رئیس گروه نگرش راهبردی شورای فدراسیون «روسیه – دنیای اسلام»، گفت: خواهان نظم عادلانه در جهان برای مقابله با چالش‌ها و تقویت نظم جهانی براساس حقوق بین‌الملل هستیم و بسیار خوشحال خواهیم شد نمایندگان ایران فعالانه همکاری با گروه ما را ادامه دهند.

«ایگور ماروزوف»، رئیس گروه دوستی ایران و روسیه در شورای فدراسیون روسیه، اظهار کرد: سفر شما به روسیه و دیدار با ولادیمیر پوتین باعث تحرک در روابط اقتصادی بین دو کشور خواهد شد، اما استان‌های ما اطلاعات کمی از ایران دارند و باید در این زمینه اقداماتی انجام شود.

«سرگئی تومانوف»، مدیر اجرایی گاز پروم اینترنشنال نیز در این دیدار گفت: ما درباره توسعه ۴ میدان گازی با ایران در حال همکاری هستیم و مشکل، مارکتینگ گاز در ایران است و ایده اصلی ما ایجاد شرکت مشترک است.

«سرگئی گورکوف»، مدیرعامل شرکت روس گیولوگیا هم در زمینه افزایش مبادلات اقتصادی با ایران، گفت: ما در دریای خزر و خلیج فارس تجربه کاری داریم و تجربیات خوبی نیز در حوزه تأمین آب آشامیدنی داریم که می‌تواند به همکاری مشترک منجر شود.



منبع: مهر

مدعیان گفتگو با دنیا،منتقدان تعامل ما با شرق!/«برجام»زمین بازی شد

Posted By خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency On In ایرن و جهان | No Comments


خبرگزاری مهر، گروه سیاست- زینب رجایی: رئیس دولت سیزدهم روز چهارشنبه (۲۸ دی ماه) تهران را به مقصد مسکو به منظور سفری دو روزه ترک کرد؛ هفتم دی ماه بود که سفر «سید ابراهیم رئیسی» به مسکو به صورت رسمی توسط سخنگوی دولت اعلام شد. «علی بهادری جهرمی» به خبرنگاران گفت: این سفر به درخواست رئیس‌جمهور روسیه اتفاق خواهد افتاد و قرار است همکاری‌های دو جانبه در دستورکار دو رئیس دولت قرار بگیرد.

مخالفان گسترش روابط با روسیه چه کسانی هستند؟

در این مدت ۲۱ روزه یعنی از هفتم دی ماه -اعلام رسمی این سفر- تا همین لحظه، موجی از انتقادات علیه گسترش روابط ایران و روسیه توسط فعالان سیاسی و رسانه‌های اصلاح‌طلب به راه افتاد. حامیان و ناصحان ارتباط گسترده با دنیا، همکاری با کشور روسیه را نهی و نقد می‌کردند و ابراز نگرانی آنها هم هرروز شدت می‌گرفت.

«روزنامه شرق»، فردای همان روز [۸ دی ماه] که بهادری جهرمی، دیدار «رئیسی» و «پوتین» را رسانه‌ای کرد، خیلی زود برای احیای موج انتقادات علیه روابط ایران و روسیه دست به کار شد و گفتگویی منتشر کرد که در آن تلاش داشت آینده همکاری دو کشور را غیرقابل اعتماد تلقی کند!

«شرق» برای این گفتگو آن هم زمانی که به تازگی ایران پیشنهادات خود را به ۱+۴ ارائه کرده بود، تیتر می‌زند: «مذاکرات برجام برای روسیه دو سر برد است» و با این عنوان، مسکو را در مذاکرات، بی‌طرف جلوه می‌دهد.

محمود شوری، در این گفتگو برگ دیگری از دستاوردهای برجام را شکوفا می‌کند و درباره اهمیت احیای برجام در توسعه روابط با شرق می‌گوید: «تحریم‌ها تا امروز تأثیر منفی بر گسترش روابط اقتصادی و همکاری‌های تجاری ایران و روسیه داشته است. به همین دلیل اگر روند تحریم ادامه پیدا کند، این اثر منفی نیز ادامه خواهد داشت».

زیگزاگ اطلاح‌طلبان مقابل آمریکا!

چند روز بعد روزنامه شرق در تیتر دیگری نوشت: «میدان‌داری مشکوک روسیه در مذاکرات وین». غلامرضا نظربلند تحلیلگر سیاسی اصلاح‌طلب در این یادداشت، هرگونه نیاز برای وصف و شرح دلدادگی خود و جریان متبوعش به آمریکا را از بین برد و نوشت: «نمی‌توان با کشوری که در قد و قواره بزرگ‌ترین است، قهر کرد یا از در خصومت با آن درآمد. وقتی چنین کشوری را از سبد کشورهایی که با آنها مراوده داریم خارج می‌کنیم، گویی سر کوپن را سوزانده‌ایم و ناچاریم با کوپن‌های باقی‌مانده که هیچ‌کدام در تراز آن نیستند، حوائج خود را رفع کنیم.»

او از خروج یک طرفه آمریکا از برجام شکایتی ندارد، بلکه کشور مزبور را کوپن رفع احوائج ایران می‌داند! و از طرف دیگر ۱+۴، به ویژه روسیه را نسبت به خروج آمریکا از توافق صورت گرفته مسئول می‌داند و گلایه می‌کند: «چرا وقتی ترامپ آن تصمیم عهدشکنانه را گرفت، کشورهای امضاکننده توافق‌نامه و مشخصاً روسیه اقدامی در جهت سر پا نگه‌داشتن آن صورت ندادند و با این بی‌عملی به واقع از آن تصمیم تبعیت کردند!؟»

این تحلیل گر اطلاح‌طلب در این یادداشت، خود و همفکرانش را از غرب‌زدگی منزه می‌کند و تعامل با غرب را به دور از عزت نمی‌داند؛ اما معتقد است: «نه حکمت و نه مصلحت و نه عزت به ما اجازه نمی‌دهد روابط خارجی خود را سوی روسیه و چین سوق دهیم و خود را از برقراری روابط با بقیه جهان که حداقل از جهت توسعه‌یافتگی وزن بیشتری دارند، محروم کنیم!»

این سوال، ذهن را درگیر می‌کند که بر چه اساس این منتقدان، ۱+۴ را غیرقابل اعتماد می‌دانند، اما نه تنها به آمریکایی‌ها چنین نگاهی ندارند، بلکه اصرار هم می‌کنند ایران باز پای میز مذاکره با آنها بنشیند که با عهدشکنی خود خسارات بسیاری به ملت ایران زده‌اند؟!

اگرچه رسانه‌های اصلاح‌طلب و فعالان سیاسی بعد از قطعی شدن سفر رئیس جمهور کشورمان به مسکو، تلاش خود را برای دامن زدن به بی‌اعتماد کردن جامعه به روابط دو کشور مضاعف کردند؛ اما این تلاش ماه‌ها پیش و از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم آغاز شده بود.

حسین مسعودنیا، تحلیلگر و پژوهشگر مسائل سیاسی در یادداشتی که هفتم مهر ماه با عنوان «ریشه‌های بی‌اعتمادی به سیاست شرق‌گرایی» منتشر شد، نوشت: «از نگاه منتقدان، روسیه از نظر تکنولوژیک و صنعتی در سطحی نیست که بتواند تقاضاهای ایران را تأمین کند و این کشور خود در این حوزه به غرب وابسته است»

وی در این یادداشت، ریشه‌های بی‌اعتمادی منتقدان به «نزدیکی به شرق» را در ۴ محور بررسی می‌کند و با اشاره به ۶ موضوع، ادعا می‌کند که روسیه به ایران نگاه ابزاری دارد و می‌گوید: «روسیه، جمهوری اسلامی ایران را رقیب خود در همه حوزه‌ها می‌بیند.»

سکوت منتقدان در گذشته!

به اعتقاد کارشناسان سیاسی، نگاه به تاریخ و دقت در آن می‌تواند مانع از تکرار اشتباهات گذشته شود؛ اما آیا این منتقدان زمان انعقاد برجام نیز چنین رویکرد و نگاه ریزبینانه‌ای داشتند؟ آیا در تاریخ مناسبات دو کشور کنکاش کردند تا مواردی را که آمریکایی‌ها با تکیه بر منافع خودشان، حقوق ایرانیان را زیر پای گذاشتند، بازگو کنند؟

پاسخ این سوال با ورق زدن جراید هشت سال گذشته حاصل می‌شود. رسانه‌های اصلاح‌طلب که به تبعیت از حسن روحانی پیش از انعقاد برجام، منتقدان این توافق را سرکوب می‌کردند؛ ذوق‌زده شدند، از برجام به عنوان «بزرگترین توافق قرن» یاد کردند. آنها از رفتن تحریم‌هایی خوشحال شدند که همانطور که منتقدان هشدار داده بودند هیچگاه برطرف نشد و همچنان مذاکرات برای لغو تحریم‌ها در وین ادامه دارد.

منتقدان گسترش روابط با شرق فاقد ارائه راهکار هستند

ابراهیم کارخانه‌ای نماینده ادوار مجلس درباره گروهی که در دولت گذشته حامی برجام بودند و امروز با گسترش روابط منطقه‌ای ایران مخالفت می‌کنند، گفت: «تیترهایی که این افراد در روزنامه‌ها منتشر می‌کردند هرگز از خاطر ملت ایران نمی‌رود؛ آنها همان کسانی هستند که تیتر زدند صبح بدون تحریم، دیوار تحریم فرو ریخت و از برجام که توافقی سراسر خسارت برای ایران بود به عنوان بزرگترین توافق قرن یاد کردند»

او تاکید کرد: «نادرست بودن سیاست‌های این گروه، برای همه ملت و اهالی رسانه شفاف و روشن است؛ این افراد امروز نمی‌توانند راهکار و راهبرد به سیاستمداران نشان بدهند و برای مثال عنوان کنند که نباید به بلوک شرق خوش‌بین باشیم.»

علیرغم همه فشارها، هجمه‌ها و انتقاداتی که مطرح شده و همچنان نیز ادامه دارد؛ دولت سیزدهم تاکید کرده است که این سفر نیز در چارچوب تقویت تعاملات بین‌المللی با کشورهای جهان و به ویژه کشورهای منطقه انجام می‌شود. شمار زیادی از کارشناسان و سیاستمداران نیز درباره نتایج این سفر اظهار امیدواری کرده‌اند و معتقدند توسعه صادرات به روسیه و همچنین تقویت ارتباطات تجاری و اقتصادی می‌تواند از دستاوردهای همکاری‌های آینده دو کشور باشد.

وابستگان به غرب تمایلی به ارتباط ایران با شرق ندارند

حجت الاسلام سید رضا تقوی با بیان اینکه غربگرایان داخلی با شعار علیه کشورهای شرق می‌خواهند دامن آلوده آمریکا را پاک کنند، می‌گوید: وابستگان به آمریکا و غرب نمی‌خواهند ایران با کشورهای شرق در ارتباط باشد، این در حالی است که آمریکا و بسیاری از کشورهای غربی هشت سال جنگ را بر ما تحمیل کردند، تحریم‌ها را به وجود آوردند و نه تنها به ایران دارو ندادند، بلکه بسیاری از اقلام ضروری صنعتی و معیشتی ما را هم تحریم کردند.

همچنین ابراهیم رضایی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه، با بیان اینکه سفر رئیس جمهور به روسیه قطعاً تأمین کننده منافع ملی ما خواهد بود، به خبرنگار مهر، گفت: اما غربگرایان و شیفتگان آمریکا در داخل کشور با هرگونه تعامل با کشورهای شرق مخالف هستند چرا که این کشورها را در مقابل آمریکا تعریف می‌کنند.

حسین سبحانی نیا نماینده ادوار مجلس هم پیرامون تلاش برخی در داخل برای مخالفت با گسترش روابط ایران با روسیه و بلوک شرق، می‌گوید: «این عده جریانی هستند که از گذشته در کشور به ارتباط با غرب اصرار داشته‌اند. آنها فکر می‌کنند اگر با روسیه و شرق در ارتباط باشیم موجب تضعیف و تهدید روابط با غرب خواهد شد و از آنجا که خودشان به غرب امید دارند، موضوع همکاری و روابط با روسیه را زیر سوال می‌برند.»

رئیسی که از ابتدای روی کار آمدن خود نگاه ویژه‌ای به احیا و توسعه روابط منطقه‌ای داشت، پیش از آغاز سفر خود به مسکو با اشاره به عدم رضایت کافی از همکاری‌های موجود میان ایران و روسیه، بیان کرد: «این همکاری‌ها و میزان کار تجاری و اقتصادی تا کنون برای هیچکدام از دو کشور رضایت‌بخش نبوده است و حتماً می‌تواند به یک سطح بسیار بالاتری ارتقا پیدا کند.»

به هرحال، منتقدان گسترش روابط ایران با شرق می‌خواهند به نام «برجام» و به کام «مذاکره با آمریکا» اهداف و برنامه‌های سفر رئیس دولت سیزدهم به مسکو را نادیده و کم اهمیت تلقی کنند تا بدین وسیله پروژه اصلی خود که همان نزدیکی و گفتگو با آمریکا است دنبال و پیگری کنند تا به خیال آنها برگی جدیدی از «برجام» ورق بخورد!

آنچه مشخص است، دولت سیزدهم بر روند گسترش روابط با شرق به ویژه چین و روسیه تاکید دارد و به نظر می‌رسد در تلاش است از این طریق، فشار تحریم‌ها را از دوش ملت ایران بردارد تا از دیگر سوی، دست بالاتری در ادامه مذاکرات وین داشته باشد. مسیری که دولت قبل از ابتدای کار آن را نادیده گرفت و امروز راهی نرفته است که شواهد حاکی از امیدوارکننده بودن آن است.



منبع: مهر