کد خبر : 107792

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، «علیاء احمد بن سیف آل ثانی» نماینده دائم قطر در سازمان ملل در دو نامه جداگانه به «جری ماتجلا» رئیس دوره‌ای شورای امنیت از آفریقای جنوبی و «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد که ۴ جنگنده بحرینی حریم هوایی قطر را بر فراز آب‌های منطقه‌ای […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، «علیاء احمد بن سیف آل ثانی» نماینده دائم قطر در سازمان ملل در دو نامه جداگانه به «جری ماتجلا» رئیس دوره‌ای شورای امنیت از آفریقای جنوبی و «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد که ۴ جنگنده بحرینی حریم هوایی قطر را بر فراز آب‌های منطقه‌ای قطر در روز چهارشنبه نهم دسامبر ۲۰۲۰ نقض کرده‌اند.

در این نامه آمده است: قطر مراتب محکومیت خود را از این اقدامات ابراز می‌دارد و آن‌را نقض حاکمیت و تمامیت منطقه‌ای و امنیت خود می‌داند. این اقدامات در تضاد آشکار با تعهدات بحرین به موجب قانون بین المللی است و اقدامی تنشزا است که دامنه تنش‌ها را در منطقه افزایش می‌دهد.

خانم علیاء احمد بن سیف آل ثانی بیان کرد: بحرین در تحریم ظالمانه و اقدامات یکجانبه و غیرقانونی و غیرقابل توجیه علیه قطر، مشارکت دارد.

وی تاکید کرد: این اقدامات نقض کننده اولین بار نیست که از سوی جنگنده‌های بحرینی رخ می‌دهد. تکرار این قبیل حوادث نشانه عدم پایبندی منامه به تعهدات بین المللی است و نمی‌توان در قبال آن ساکت ماند.

نماینده قطر در سازمان ملل از بحرین خواست که دست از این اقدامات تحریک آمیز و غیرمسئولانه دست بردارد و به منشور سازمان ملل و قوانین بین المللی و معاهده‌های بین المللی پایبند باشد.

گفتنی است، چهار کشور عربستان سعودی، مصر، امارات و بحرین از پنجم ژوئن ۲۰۱۷ روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کردند و ضمن محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور، ۱۳ شرط از جمله کاهش روابط با تهران و تعطیلی شبکه الجزیره را برای از سرگیری این روابط تعیین کردند.منبع: مهر