کد خبر : 107696

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، سرویس مطبوعاتی کاخ کرملین با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و «امانوئل ماکرون» همتای فرانسوی وی روز سه شنبه پیرامون وضعیت کنونی در قره باغ به طور مفصل گفتگو کرده و آمادگی متقابل خود را جهت تداوم هماهنگی در جنبه‌های مختلف توافق […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، سرویس مطبوعاتی کاخ کرملین با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و «امانوئل ماکرون» همتای فرانسوی وی روز سه شنبه پیرامون وضعیت کنونی در قره باغ به طور مفصل گفتگو کرده و آمادگی متقابل خود را جهت تداوم هماهنگی در جنبه‌های مختلف توافق صلح تأیید کردند.

در ادامه این بیانیه آمده است: «رئیس جمهور روسیه تأکید کرد که وضعیت در منطقه تثبیت می‌شود و توافقنامه‌های نهم نوامبر که به امضای رؤسای جمهور روسیه و آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان رسید، در کل به مرحله اجرا گذاشته شده‌اند. طرف‌ها به فعالیت موفق حافظان صلح روسیه که آتش بس و امنیت غیرنظامیان را بنا به درخواست باکو و ایروان تضمین می‌کنند، اشاره کردند. طرف‌ها همچنین آمادگی متقابل خود را برای هماهنگی بیشتر در جنبه‌های مختلف توافقنامه قره باغ، به ویژه در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا تأیید کردند».

طبق این بیانیه، مشکلات بشردوستانه مرتبط با بازگشت پناهجویان به میهن خود، بازسازی زیرساخت‌ها، صیانت از بناهای یادبود مذهبی و فرهنگی از جمله مهمترین موضوعات مورد بحث بودند.

گفتنی است که این مقامات پیش از این نیز در روز شانزدهم نوامبر درباره برقراری ثبات در منطقه قره باغ و استقرار یک گروه حافظ صلح در منطقه گفتگو کردند.منبع: مهر