کد خبر : 107604

خبرگزاری مهر، گروه بین‌الملل – پیمان یزدانی: «رافائل گروس» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اخیراً در اظهاراتی تعجب انگیز خواستار دستیابی دولت بعدی آمریکا (دولت بایدن) به یک توافق هسته‌ای جدید با ایران برای حفظ برجام شده است. اظهارات غیرمنتظره وی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان ناشی از فشارهای آمریکا و کشورهای اروپایی […]خبرگزاری مهر، گروه بین‌الملل پیمان یزدانی: «رافائل گروس» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اخیراً در اظهاراتی تعجب انگیز خواستار دستیابی دولت بعدی آمریکا (دولت بایدن) به یک توافق هسته‌ای جدید با ایران برای حفظ برجام شده است.

اظهارات غیرمنتظره وی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان ناشی از فشارهای آمریکا و کشورهای اروپایی است، با واکنش ایران مواجه شد بطوریکه تهران از این نهاد بین المللی درخواست کرد تا به دور از جانبداری و با حفظ بی طرفی به انجام وظایف حرفه‌ای خود بپردازد.

در همین زمینه گفتگویی داشته ایم با پروفسور نادر انتصار استاد علوم سیاسی دانشگاه آلابامای جنوبی در آمریکا.

استاد علوم سیاسی دانشگاه آلابامای جنوبی در آمریکا در خصوص این درخواستِ خارج از عُرف مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: رافائل گروسی در جایگاهی نیست که خواستار دسترسی به یک توافق هسته‌ای جدید با ایران شود گروسی در جایگاهی نیست که خواستار دسترسی به یک توافق هسته‌ای جدید با ایران شود. وی رئیس یک سازمان فنی است که شرح وظایفش در اساسنامه آن و توافقات آن سازمان با کشورهای عضو مشخص شده است. من نمی دانم که چرا آقای گروسی با اظهارات سیاسی تحریک آمیز پای خود را از حیطه اختیاراتش فراتر گذاشته است؛ اظهاراتی که به هیچ وجه در خدمت اهداف و مقاصد مثبت نمی‌باشند؛ شاید وی در توهم قدرت به سر می‌برد.

نادر انتصار در پاسخ به این سوال که آیا رافائل گروسی به دنبال یک مکانیسم نظارتی جدید به منظور نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران است، تصریح کرد: من فکر می‌کنم گروسی تحت فشار آمریکا و ۳ کشور اروپایی قرار دارد تا مواضع آژانس بین المللی انرژی اتمی را به مواضع این این کشورها در مواجه‌شان با ایران نزدیک کند؛ تا اینکه با فشار بر ایران بتواند تهران را وادار کند اجازه بازرسی‌های سرزده را به عنوان یک بَرگ برنده به آژانس بدهد. ایران باید به طور رسمی و بدون ابهام به اظهارات گروسی پاسخ داده و او را از توهمات خود منصرف کند.

انتصار همچنین ضمن تاکید بر اهمیت درس گرفتن ایران از تجربیات گذشته خود در برجام در خصوص ادعای تیم رئیس جمهور منتخب آمریکا (جو بایدن) مبنی بر بازگشت واشنگتن به برجام گفت: جو بایدن و تیمش بدون مطرح کردن شروط جدید به برجام برنخواهند گشت. آنها در گام اول خواستار امتیازات بیشتری از ایران خواهند شد؛ به ویژه در زمینه سیاست‌های منطقه‌ای تهران و توانمندی‌های دفاعی متعارف این کشور. آنها به دنبال تضعیف توان دفاعی ایران بایدن و تیم وی به دنبال تضعیف توان دفاعی ایران هستند مشخصاً تقلیل توانمندی موشکی ایران خواهند بود. نهایتاً تیم بایدن قصد دارد ایران را به یک قدرت درجه دو و بازیگر ضعیف منطقه‌ای تبدیل کند.

وی در پایان گفت: امیدوارم ایران از مذاکرات قبلی خود درباره برجام با دولت باراک اوباما و غرب درس‌های لازم را گرفته باشد و اشتباهات گذشته اش را دوباره تکرار نکند.منبع: مهر