کد خبر : 108023

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا احمدی ظهر چهارشنبه در حاشیه جلسه رسمی شورای اسلامی استان البرز و شهرستان کرج، در تشریح یکی از مباحث اصلی مد نظر و دغدغه شوراها یعنی لایحه مالیات بر ارزش افزوده اظهار کرد: با توجه به اینکه در ماده ۵۳ بحث وضع عوارض از شوراها گرفته شده بود، اما اخیراً […]به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا احمدی ظهر چهارشنبه در حاشیه جلسه رسمی شورای اسلامی استان البرز و شهرستان کرج، در تشریح یکی از مباحث اصلی مد نظر و دغدغه شوراها یعنی لایحه مالیات بر ارزش افزوده اظهار کرد: با توجه به اینکه در ماده ۵۳ بحث وضع عوارض از شوراها گرفته شده بود، اما اخیراً با تشخیص هیئت عالی نظارت چند بند از بندهای این لایحه مغایر با سیاست های کلی نظام اعلام شد که برای اصلاح به مجلس برگشته شود.

وی بیان کرد: این دغدغه شوراها به زودی حل خواهد شد و امیدواریم این اتفاق مبارک رقم بخورد.

رئیس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه در این مدت باقی مانده از عمر شوراها، رسانه‌ها باید تلاش کنند تا خدمت رسانی شوراها در راستای حل مشکلات مردم به نحو احسن صورت بگیرد، افزود: همچنین مردم از ظرفیت شوراها، شهرداری ها و دهیاری‌ها استفاده کنند.

وی با بیان اینکه نزدیک انتخابات، شوراها نباید مشغول انتخابات آینده شوند و از کار مردم باز بمانند، تصریح کرد: تا آخرین لحظه ای که عضو شورا هستیم وقت خود را برای خدمت رسانی به مردم بگذارنیم و مردم هم شاهد خواهند بود.

احمدی ادامه داد: یعنی هر عضو شورا خوب کار کند مردم از آنها در راستای خدمت استفاده می کنند، اگر عکس این قضیه باشد، عملاً خود فرد باید انصراف دهد.

وی با بیان اینکه در این جلسه متذکر شدم باید از لحظه‌ها و ظرفیت‌های که داریم در جهت خدمت‌رسانی به مردم انجام دهیم، گفت: هر فرد نباید صرفاً برای بقای خود تلاش کند چرا که باید در جهت منافع عموم و مردم گام برداریم.

‌شورای عالی استان‌ها می‌تواند به مجلس طرح بدهد

رئیس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه در حال حاضر سه تا از طرح های مهم شورای عالی استانها در مجلس اعلام وصول شد، بیان کرد: بنابراین همانطور که دولت لایحه به مجلس می آورد شورای عالی استانها هم می تواند طرح به مجلس ارائه دهد و این ظرفیت بسیار بزرگی است که باید استفاده شود.

وی خاطر نشان کرد: از این سه طرح که در مجلس اعلام وصول شده است یک طرح مهمی که در مجلس مطرح است، طرح جامع مدیریت یکپارچه شهری و روستایی است اگر در مجلس مصوب شود خیلی از مشکلات و بوروکراسی های اداری که مردم با آن مواجه هستند، حل می شود.

احمدی اظهار کرد: اگر طرح جامع مدیریت یکپارچه شهری به ثمر برسد، شکی نیست؛ بسیاری از مشکلات مردم حل می شود.

وی افزود: شورای عالی استان‌ها هم اکنون پیگیر طرحی که در سال جاری در مجلس مطرح شده است تا برای مردم مثمر ثمر واقع شود و این اهتمام در نمایندگان مجلس است که این اتفاق رقم بخورد.

رئیس شورای عالی استان‌های کشور با بیان اینکه وضع عوارض در هر شهری جزو اختیارات شوراهاست، تصریح کرد: در لایحه مالیات بر ارزش افزوده یکی از مواد این لایحه به نوعی وضع عوارض است که از شوراها گرفته شده است.

وی با بیان اینکه اگر وضع عوارض دست شورا باشد پرداخت عوارض برای مردم عادلانه تر خواهد بود، بیان کرد: ولی اگر به طور کلی در سطح کشور تصمیم گیری شود در این خصوص شاید تبعیض ایجاد شود و در حق مردم ظلم شود.

احمدی با بیان اینکه وضع عوارض در حیطه اختیارات قانونی است، این نیست که شورای شهر می تواند برای هر موردی وضع عوارض داشته باشد، گفت: برخی از وضع عوارض هایی که در شوراهای شهر اتفاق افتاده اخیراً در دیوان ابطال شده است، چراکه وضع عوارض باید بر مبنا و چارچوب قانون باشد.

وی در پایان با بیان اینکه هر ساله از طریق وزارت کشور میزان اختصاص بودجه شوراها مشخص می شود، متذکر شد: شوراها براساس جمعیتشان بودجه از سوی شهرداری‌ها دریافت می کنند و این به معنای وابستگی نیست.منبع: مهر