کد خبر : 108194

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، عادل عبدالمهدی نخست وزیر سابق عراق در مستندی که از شبکه خبری المیادین منتشر شد، به بیان جزئیات مکالمه تلفنی‌اش با دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا سه روز قبل از ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در اوایل سال گذشته پرداخت و تاکید کرد که از نیت شوم […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، عادل عبدالمهدی نخست وزیر سابق عراق در مستندی که از شبکه خبری المیادین منتشر شد، به بیان جزئیات مکالمه تلفنی‌اش با دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا سه روز قبل از ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در اوایل سال گذشته پرداخت و تاکید کرد که از نیت شوم آمریکا برای ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در اوایل سال گذشته میلادی اطلاع نداشته است.

وی گفت: ترامپ شب تحویل سال میلادی گذشته حدود ساعت ۹ شب به وقت بغداد با من تماس گرفت و از پایان دادن به حادثه حمله به سفارت آمریکا از ما تشکر کرد. بعد از من پرسید که آن‌ها (حمله‌کنندگان) عراقی بودند یا ایرانی؟ گفتم عراقی‌ها به اقدام هواپیماهای آمریکایی در بمباران گروه‌های مسلح در مرزهای مشترک با سوریه معترض بودند.

عبدالمهدی افزود که ترامپ گفت: آمریکایی‌ها ایرانی‌ها را خوب نمی‌شناسند اما عراقی‌ها آن‌ها را خوب می‌شناسند.

وی در ادامه گفت: به ترامپ گفتم ایرانی‌ها می‌گویند که به دنبال جنگ نیستند همانگونه که آمریکایی‌ها خواهان جنگ نیستند. به او پیشنهاد دادم که یا به طور مستقیم با ایرانی‌ها مذاکره کند یا اینکه توافقات ضمنی همانند توافقاتی که از سال ۲۰۰۳ منعقد شد، با آن‌ها امضا کند.

نخست‌وزیر پیشین عراق افزود: ترامپ به من گفت که شما مذاکره‌کنندگان خوبی هستید، آنچه دراین باره از دستتان برمی‌آید انجام دهید و ما آماده هستیم.

عبدالمهدی تاکید کرد: طی توافق و با دعوت رسمی قرار شد شهید سلیمانی برای گفت‌وگو به عراق بیاید. تصمیم ترور او در یک یا دو روز برنامه‌ریزی نشده بود بلکه مدت زمانی زیادی بود که برای آن برنامه‌ریزی شده بود.

سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس سال گذشته در سوم ماه ژانویه هنگامی که در یک سفر رسمی وارد پایتخت عراق شده بود، توسط پهپادهای آمریکایی در فرودگاه بغداد هدف حمله تروریستی قرار گرفت و به شهادت رسیدند.منبع: مهر