کد خبر : 108039

به گزارش خبرنگار مهر، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان و رئیس شورای سیاستگذاری دبیرخانه بین المللی صلح و مقاومت عصر امروز در نشست خبری رویداد مطالبه گری حقوقی ترور شهید سلیمانی با اشاره به اولین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی، گفت: جنایت به شهادت رساندن سردار سلیمانی خلاف حقوق بین المللی بود و در تاریخ […]به گزارش خبرنگار مهر، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان و رئیس شورای سیاستگذاری دبیرخانه بین المللی صلح و مقاومت عصر امروز در نشست خبری رویداد مطالبه گری حقوقی ترور شهید سلیمانی با اشاره به اولین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی، گفت: جنایت به شهادت رساندن سردار سلیمانی خلاف حقوق بین المللی بود و در تاریخ سابقه نداشت.

وی افزود: مراحل پایانی دادخواست عاملان این جنایت در حال انجام است.

سخنگوی شورای نگهبان در عین حال اعلام کرد: تعقیب بین المللی هم انجام خواهد شد.

کدخدایی تاکید کرد: رئیس قوه قضائیه و همکاران او در دادگستری، وزیر خارجه و همکاران وی و همچنین مرکز امور حقوقی ریاست جمهوری کمک های خوبی در جهت تحقق اقدامات حقوقی در خصوص ترور شهید سلیمانی کرده اند.

وی اظهار داشت: شهید سلیمانی در ایران و منطقه ایثارگرانه برای حفظ امنیت اقدام کرد و خیلی زود است که فعالیت‌های این شهید عزیز علنی شود.

رئیس شورای سیاستگذاری دبیرخانه بین المللی صلح و مقاومت با بیان اینکه ترور شهید سلیمانی یک جنایت بود و هیچ انسان سلیم‌النفسی این جنایت را تایید نمی‌کند، گفت: در حوزه بین‌المللی اسناد متعددی داریم که این جنایت را محکوم می‌کند؛ یک مقام عالی رتبه ایرانی در سفر رسمی به یک کشور دیگر توسط کشور سومی ترور می‌شود، این از جهت حقوقی یک پرونده ویژه است و حتما آمران و مباشران این جنایت تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

کدخدایی با اشاره به اینکه جنایت مقامات رژیم آمریکا، قابلیت پیگیری در محاکم داخلی دارد که بر این اساس مقدمات محاکمه جنایتکاران فراهم شده و موضوع توسط دستگاه قضایی در دست پیگیری است، تصریح کرد: تعقیب کیفری جنایتکاران نیز توسط محاکم قضایی در تهران در حال پیگیری است.

وی افزود: علاوه بر محاکم داخلی، محاکم کشور دوست و برادر عراق نیز صلاحیت پیگیری حقوقی دارد، چون حاکمیت عراق نقض شده و بدون گزارش به مقامات عراقی، این جنایت انجام شده است.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه ترور سردار سلیمانی نقض کنوانسیون‌های مختلفی مانند کنوانسیون ژنو و قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است، گفت: دبیرخانه بین‌المللی صلح و مقاومت تشکیل شده تا مراحل حقوقی پیگیری موضوع ترور شهید سلیمانی به سرانجام برسد.

کدخدایی با بیان اینکه بعد از اتمام دوره ریاست جمهوری ترامپ این امکان شاید وجود داشته باشد که ترامپ و سران رژیم آمریکا هم تحت تعقیب قرار بگیرند، افزود: البته دادخواست رژیم آمریکا نیز تهیه شده و در حال طی مراحل نهایی است و به محض نهایی شدن، تحویل دادگاه خواهد شد.

وی اظهار داشت: آمران و عاملان اصلی از جمله ترامپ و پمپئو خودشان اعتراف به این جنایت کرده‌اند اما غیر از این افراد، عاملان دیگری از این ترور از برخی کشورهای دیگر نیز شناسایی شده‌اند.

رئیس شورای سیاستگذاری دبیرخانه بین المللی صلح و مقاومت تاکید کرد: کشورهای مختلفی در فراهم کردن عملیات ترور شهید سلیمانی دخیل بوده اند و مردم از ما توقع دارند که این موارد نیز پیگیری شود و حتما پیگیری می شود.

در این مراسم که تعدادی از خانواده‌های شهدای جبهه مقاومت و شهدای ترور شرکت کرده بودند از پوستر همایش صلح و مقاومت رونمایی شد.منبع: مهر