- خوز24 – khuz24 - https://khuz24.com -

پروژه‌هایی واجب‌تر از نان شب/ بی‌پولی راه سدهای لرستان را سد کرد


خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: استان لرستان به‌عنوان سومین منطقه پرباران کشور از مناطق مهم کشورمان در حوزه آب است، پتانسیلی که ده‌ها سال است بدون استفاده رهاشده و مردم این استان منتظرند تا پروژه‌های سدسازی در این استان به بار بنشیند.

بی‌پولی راه سدهای لرستان را سد کرد

وضعیت خروج میلیاردها مترمکعب از استان لرستان در حالی است که عدم مهار آب‌ها در استان لرستان موجب چالش جدی در حوزه صنعت، کشاورزی و آب شرب دریکی از پرآب‌ترین استان‌های کشور شده است.

این در حالی است که لرستانی‌ها سال‌ها با موضوع در دست اجرا بودن پروژه‌های سد سازی امیدوار نگه‌داشته شده‌اند تا این سدها روزی به بهره‌برداری برسند و علاوه بر اینکه اراضی کشاورزی‌شان را رونق دهد، آن‌ها را از بی‌آبی و بیکاری نجات بخشد.

استان لرستان در سومین منطقه پرباران کشور قرار دارد و طی سال‌های اخیر شاهد خسارات ناشی از سیلاب است چرا که مهار آب‌ها در این استان به‌رغم گذشت بیش از سه دهه از فعالیت سدسازی در کشور در حد صفر بوده است.

این موضوع در حالی رخ می‌دهد که پروژه‌های سدسازی این استان نیز طی سال‌های گذشته به دلیل آنچه از سوی مسئولان کمبود اعتبار و عدم تخصیص آب عنوان می‌شود متوقف‌شده یا عملیات اجرایی آنها به کندی پیش می‌رود و عملاً بی‌نتیجه مانده‌اند.

در این میان پروژه‌های سدسازی لرستان با دهها سال قدمت آغاز عملیات اجرایی، کاسه صبر مردم را لبریز کرده‌اند.

توقف سد «معشوره»

گودرز امیری معاون عمرانی استانداری لرستان با اشاره به پروژه‌های سدسازی لرستان، بیان داشت: چهار سد بزرگ «رودبار»، «بختیاری»، «سیمره» و «معشوره» در استان و هم جوار با استان‌های دیگر شروع شده‌اند.

معاون عمرانی استانداری لرستان با بیان اینکه سد «رودبار» و «سیمره» به بهره برداری رسیدند، افزود: سد «بختیاری» که بخشی از آن در استان لرستان و بخشی در استان خوزستان قرار دارد شروع شده اما به دلیل محدودیت منابع مالی متوقف شده است.

امیری با تاکید بر اینکه سد «معشوره» هم شروع شده و بخشی از کار انجام شده اما آن هم متوقف شد، بیان داشت: مهم‌ترین این سدها، سد «معشوره» بوده که می‌توانیم تخصیص آب کشاورزی هم از آن داشته باشیم.

سدی در گیر و دار تخصیص آب و مطالعات

وی، تصریح کرد: اوایل برای این سد ۵۰ میلیون متر مکعب آب در نظر گرفته شده بود که با پیگیری‌های صورت گرفته این عدد تا الان به ۱۳۴ میلیون متر مکعب رسیده است.

معاون عمرانی استانداری لرستان با تاکید بر اینکه دوباره به دنبال این هستیم که این تخصیص آب سد را افزایش داهیم، عنوان کرد: امیدواریم وزارت نیرو با استدلال‌های محکمی که از طریق مشاور و مسئولان استان ارائه شده، ۵۰ میلیون متر مکعب دیگر به تخصیص آب این سد اضافه کند.

امیری با اشاره به اینکه مشاور این سد نیز در حال بررسی است و زمانی می‌توان عملیات اجرایی آن ادامه پیدا کند که تخصیص آب و میزان آبی که بابت سیل گیر قرار است در آن مهار شود مشخص شود، ادامه داد: میزان آب سیل حدود ۳۰۰ میلیون متر مکعب پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه مشکلی که در رابطه با این سد داریم روستاهای واقع شده در مخزن سد هستند، افزود: اگر مطالعات سد نهایی شود تکلیف آنها هم روشن می‌شود.

«تاج امیر» در نقطه پیشرفت ۵۰ درصدی و وعده‌ای برای آبگیری «کمندان»

معاون عمرانی استانداری لرستان در ادامه سخنان خود با اشاره به بهره برداری از سدهای «کزنار»، «هاله»، «خان آباد»، «مروک» و «ایوشان»، عنوان کرد: سد «کمندان» در حال اجرا بوده و پیشرفت قابل توجهی دارد و تقریباً رو به اتمام است.

امیری، گفت: اگر روستای بالا دست سد را بتوانیم جابجا کنیم تا پایان سال می‌توانیم سد را آبگیری کنیم.

وی با بیان اینکه سد «تاج امیر» نیز حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، افزود: مطالبات سد نیز خوشبختانه با قرارگاه تعیین تکلیف شده و فعالیت مجدد در آن در دستور کار قرار گرفته است.

توقف سدها در ایستگاه مطالعات

معاون عمرانی استانداری لرستان با تاکید بر اینکه سد «زیبامحمد» نیز شروع شده است، بیان داشت: سد «شهید بروجردی»، «عالی محمود» و… نیز خیلی پیشرفت مناسبی ندارند.

امیری، بیان داشت: سد «آبسرده» پیشرفت نسبتاً خوبی دارد، مطالعات سد «مخملکوه» تکمیل و عملیات اجرایی آن شروع شده است، سد «حوضیان» تقریباً رو به اتمام است و شبکه آبرسانی آن باقی مانده است.

وی با اشاره به اینکه ۱۶ سد استان نیز در دست مطالعه است، ادامه داد: این سدها نیز با پیگیری صورت گرفته در سال ۹۸، تخصیص آب آنها مشخص و مطالعات آنها نیز رو به اتمام است.

دولت دست به دامن بخش خصوصی و بانک‌ها

معاون عمرانی استانداری لرستان با اشاره به تأمین آب مورد نیاز شرب و کشاورزی استان با احداث این سدها، عنوان کرد: همچنین کنترل سیلاب‌های مخرب، تقویت آب‌های زیرزمینی و… از جمله کارکردهای سدها می‌تواند باشند.

امیری با بیان اینکه مجموعه استان به دنبال احداث این سدها هستند، تصریح کرد: خوشبختانه برخی از آنها که ردیف‌های اعتباری آنها صفر بود را تأمین اعتبار کردیم، افزود: استان این آمادگی را دارد که از ظرفیت بخش خصوصی برای احداث این سدها در قالب ماده ۲۷ قانون مقررات یا تبصره ۱۹ بودجه استفاده کند.

وی، گفت: برخی از سدهای استان با ۴۰ تا ۵۰ میلیارد و بخشی دیگر با ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد به نتیجه می رسند، بنابر این به جز سد «معشوره» که ۱۵ تا ۲۰ میلیارد اعتبار نیاز دارد بقیه را می‌توان با بخش خصوصی و مشارکت بانک‌ها اجرایی کرد.منبع: مهر

جلیقه‌زردها به خیابان‌های پاریس بازگشتند

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Commentsبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، علیرغم موج جدید شیوع ویروس کرونا در فرانسه در روزهای اخیر، جنبش اعتراضی به اوضاع اقتصادی این کشور و سیاست‌های دولت «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه موسوم به جلیقه‌زردها، دوباره به خیابان‌ها آمدند.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، صدها معترض با تجمع در «پاریس» پایتخت فرانسه در مقابل شورای شهر تجمع کردند.

به گزارش آناتولی، معترضان با در دست داشتن نوشته‌هایی شعارهایی را علیه دولت «امانوئل ماکرون» فریاد زده و گفتند: حتی اگر ماکرون هم نخواهد، ما اینجا هستیم؛ ماکرون، آماده شو، ما تو را راهی خانه‌ات می‌کنیم.

این در حالیست که رئیس جمهور فرانسه هم اکنون به دلیل ابتلاء به ویروس کرونا در قرنطینه است.

پیشتر اعلام شد که پلیس فرانسه دستور ممنوعیت برگزاری هرگونه تجمعی از سوی جلیقه زردها را برای امروز به دلیل موارد مرتبط با شیوع کرونا صادر کرده است.

به گزارش مهر، جنبش اعتراضی جلیقه زردهای فرانسه از ۱۷ ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی و در اعتراض به تصمیم دولت مبنی بر افزایش قیمت سوخت و کاهش مالیات ثروتمندان آغاز شد؛ ولی به مرور مطالبات آنها رو به افزایش است.

پارلمان فرانسه چندی پیش لایحه «ضد خرابکاری» دولت فرانسه که با هدف تشدید برخورد با اقدامات مخرب معترضان تدوین شده بود را تصویب کرد؛ اما این قانون از سوی شورای قانون اساسی فرانسه رد شد.

جلیقه زردها معتقدند ارائه این لایحه از سوی دولت ماکرون نشان دهنده روحیه دیکتاتوری وی است لذا این افراد خواهان استعفای او هستند.منبع: مهر

سردار سلیمانی توطئه تجزیه سوریه را خنثی کرد

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Commentsخبرگزاری مهر، گروه بین الملل فاطمه صالحی: در آستانە نخستین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی فرمانده شجاع سپاه قدس قرار داریم. ژنرال نظامی ایران کە در جهان علاوه بر تمجید دوستداران، همیشە مورد تحسین برخی از دشمنان نیز بودە است.

سردار قاسم سلیمانی از سوی برخی نظریه پردازان و مقام‌های سیاسی و نظامی جهان به عنوان مرد شماره یک مبارزه با تروریسم و داعش نام بردە می‌شود. همگان بر این واقعیت اذعان دارند کە برای تغییر موازنەهای نظامی و سیاسی در منطقە و برای شکستن هیمنە سازمان تروریستی داعش، چنین فرمانده و ژنرالی با قابلیت‌های بالای مسائل نظامی و درک تحولات سیاسی لازم بود.

«عبدالوهاب الخیل» مدیرکل امور حقوقی وزارت آموزش یمن در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: آمریکا به اهمیت نقش سردار شهید قاسم سلیمانی در ممانعت از اجرای معامله قرن و در واقع معامله ترامپ پی برده بود. این کشور به شدت از واکنش ملت‌های محور مقاومت از جمله مقاومت فلسطین که متأثر از سردار سلیمانی است، واهمه داشت. وی در تمام محورها و جبهه‌ها حضور مؤثر و فعالی داشت. این در حالی بود که آمریکا و مزدوران این کشور از طریق اعلام عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی تلاش کردند به آرمان فلسطین لطمه وارد کنند.

آمریکا پیش از این، چندین بار تلاش کرده بود از طریق مزدوران خود، سردار سلیمانی را ترور کند و زمانی که در تمام این مراحل شکست خورد تصمیم گرفت بنا به دستور دونالد ترامپ در ۳ ژانویه ۲۰۲۰ از طریق یک حمله هوایی بزدلانه در عراق وارد عمل شود. بعد از ترور سردار سلیمانی، آمریکایی‌ها فکر کردند روح مقاومت را از بین برده‌اند تا مزدوران خود را به اعلام عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی تشویق کنند؛ اقدامی که یک خیانت آشکار در حق آرمان فلسطین و مسائل امت اسلامی به شمار می‌رود.

بعد از شهادت سردار سلیمانی، منطقه به ۲ دسته تقسیم شد؛ کشورهای خائن و مزدور و صهیونیست و کشورهای آزادی خواه که در برابر آمریکا و رژیم صهیونیستی و پروژه‌های عادی سازی ایستاده‌اند بعد از شهادت سردار سلیمانی، منطقه به ۲ دسته تقسیم شد؛ کشورهای خائن و مزدور و صهیونیست و کشورهای آزادی خواه که در برابر آمریکا و رژیم صهیونیستی و پروژه‌های عادی سازی ایستاده‌اند. در واقع شهادت سردار سلیمانی مرزبندی‌ها را در میان کشورهای خائن و مقاوم مشخص کرد. سردار سلیمانی با شهادت خود، به آنچه که می‌خواست رسید؛ شهادت در راه خداوند؛ اما آنچه که آمریکایی‌ها آن را حساب نکرده بودند این است که تمام آزادگان در محور مقاومت روحیه سردار سلیمانی و دیگر شهدای این جبهه را با خود دارند و خون پاک این شهدا، امت اسلامی را زنده نگه می‌دارد.

وی در خصوص تلاش‌های سردار سلیمانی برای نابودی داعش در منطقه و مشخصاً در عراق بیان کرد: آمریکا تلاش کرد تا از طریق حمایت از گروه‌های تکفیری و تروریستی، عراق را به لبه پرتگاه سوق دهد. خطرناک‌ترین گروه تروریستی در این بین، تشکیلات داعش بود که در سال ۲۰۱۴ به عراق یورش برده و فجیع‌ترین جنایات را در حق زنان، مردان و کودکان عراقی مرتکب شد. روزی نبود که خبر اسارت زنان عراقی و سر بریدن دهها شهروند این کشور در رسانه‌ها منتشر نشود. آمریکا بر این روند نظارت داشت و عربستان نیز از طریق ترویج تفکرات وهابی تکفیری در میان گروه‌های عراقی و اعزام عناصر انتحاری به این کشور در این جنایات دست داشت.

مبالغه نیست اگر بگوییم که عراق در سال ۲۰۱۴ در حال نابودی و ذوب شدن در میان داعش، آمریکا و مزدوران آنها بود. سردار سلیمانی در برابر این خطر، توانست عراق را بیدار کرده و مقاومت را در میان شهروندان عراقی گسترش دهد. آزادگان عراقی نیز به دعوت سردار سلیمانی لبیک گفته و وارد میدان نبرد شدند. نکته‌ای که باید اینجا به آن اشاره کنم این است که سردار سلیمانی خیلی سریع به درخواست کمک مقامات عراقی پاسخ مثبت داد چرا که در آن زمان، آمریکایی‌ها با وجود وعده‌های توخالی شان درباره مبارزه با داعش، پشت عراقی‌ها را خالی کردند اما ایران تسلیحات و تجهیزات نظامی در اختیار عراقی‌ها قرار داد تا بتوانند در برابر عناصر داعش بایستند.

این مسئول یمنی همچنین اضافه کرد: سردار سلیمانی معتقد بود که دفاع از عراق یک دفاع عقیدتی به شمار می‌رود و به خاک این کشور به عنوان خاک خود نگاه می‌کرد و عراقی‌ها را برادر خود می‌دانست. وی ارتباطات بسیار خوبی با دیگر رهبران عراقی و فرماندهان مقاومت در این کشور از جمله شخصیت‌های سُنی و کُرد داشت و توانست از این طریق، آنها را وارد میدان نبرد با داعش کند.

این در حالیست که شخص سردار سلیمانی در خطوط مقدم جبهه‌های نبرد حضور داشت تا بتواند مستقیماً بر روند مبارزات نظارت داشته باشد و راهبردهای لازم را به دست مبارزان برساند. بسیاری از مواقع نیز شخصاً برای جمع آوری اطلاعات وارد عمل شده و در عملیات نظامی که خود آنها را طراحی کرده بود شرکت می‌کرد. به راستی که باید سردار سلیمانی را نجات دهنده عراق خواند و ملت این کشور همواره مدیون او باقی خواهند ماند.

وی ادامه داد: سردار سلیمانی در سوریه نیز به همین منوال عمل کرد. وی حامی ملت سوریه و تمام کسانی که در برابر تروریسم ایستاده بودند به شمار می‌آمد. سردار سلیمانی حضور تأثیر گذاری در میادین نبرد علیه تشکیلات تروریستی تکفیری از جمله داعش داشت؛ گروه‌هایی که از سوی آمریکا و مزدوران آنها در منطقه از جمله عربستان حمایت می‌شدند. رهبران سوریه و ملت این کشور نیز قدردان فداکاری‌های سردار سلیمانی که سوریه را از خطر نابودی نجات داد هستند چرا که وی نقشه‌های مربوط به تجزیه سوریه را خنثی کرد. سردار سلیمانی ایمان داشت که آرمان فلسطین مهم‌ترین مسأله جهان اسلام است و باید موضع گیری ها در برابر رژیم صهیونیستی یکسان باشد بنابراین از لحاظ نظامی و تسلیحاتی از مقاومت فلسطین حمایت به عمل آورد

الخیل در خصوص ویژگی‌های شخصیتی سردار سلیمانی نیز گفت: این شهید بزرگ، یک شخصیت مقاوم و انقلابی متمایزی داشت که فرامرزی بود و همانند آن چیزی که سید حسن نصرالله توصیف کرده، بهترین شخص برای برداشتن پرچم انقلاب به شمار می‌رفت. ایشان در برابر پروژه‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی در حمایت از تروریسم ایستاد اما در عین حال ویژگی‌های انسانی و شخصیتی بارزی داشت که حتی بر ضرورت رفتار انسانی با اسرای دشمن نیز تاکید می‌کرد.

وی در خصوص نقش سردار سلیمانی در تقویت اتحاد میان گروه‌های مقاومت تصریح کرد: ایشان ایمان داشت که آرمان فلسطین مهم‌ترین مسأله جهان اسلام است و باید موضع گیری ها در برابر رژیم صهیونیستی یکسان باشد، بنابراین از لحاظ نظامی و تسلیحاتی از مقاومت فلسطین حمایت به عمل آورد. مقاومت فلسطین توانست در عملیات نظامی خود به صورت محسوسی از سردار سلیمانی یاد گرفته و برای افزایش توان نظامی در زمینه‌های مختلف به ویژه موشکی از وی بهره بگیرد.

این شهید بزرگ، مقابله با پروژه‌های آمریکایی صهیونیستی را در رأس اولویت‌های خود قرار داده و در تمام میادین نبرد در لبنان، عراق و فلسطین حضور داشت. همین مسأله باعث به وجود آمدن تغییرات در جغرافیای سیاسی منطقه شد که کشورهای مستکبر آن را پیش بینی نمی‌کردند به طوری که سردار سلیمانی روح انقلابی گری و مقاومت را در منطقه احیا کرد.منبع: مهر

آغاز تدریجی بارش برف و باران از روز چهارشنبه در کشور

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Commentsبه گزارش خبرگزاری مهر، بر اساس پیش بینی آخرین مدل‌های هواشناسی امروز در برخی نقاط استان هرمزگان تا تنگه هرمز بارش باران گاهی با رعد و برق و وزش باد در برخی نقاط استان‌های کرمان، خراسان جنوبی و جنوب خراسان رضوی بارش پراکنده رخ می‌دهد و در سایر مناطق کشور تا روز چهارشنبه جوی آرام و شهرهای صنعتی و پرجمعیت غبار محلی و افزایش غلظت آلاینده‌ها پیش‌بینی می‌شود.

از روز چهارشنبه سامانه بارشی وارد کشور شده و در شمال غرب، غرب و جنوبغرب به تدریج در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی موجب بارش برف و باران خواهد شد.

این سامانه روز پنجشنبه علاوه بر این نواحی استان‌های ساحلی خزر، نواحی مرکزی بوشهر، شمال فارس و غرب خلیج فارس را نیز دربرمی‌گیرد، بارش در مناطق جنوبی با رعد و برق همراه است و از شدت بارش در روز پنجشنبه در چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال و شرق خوزستان، جنوب لرستان، گیلان، مازندران، اردبیل، آذربایجان شرقی، ارتفاعات البرز در استان‌های زنجان، قزوین، البرز و تهران بیشتر است.

روز جمعه تمرکز بارش در استان‌های ساحلی خزر شمال شرق و شرق است و از روز جمعه تا یکشنبه کاهش دما در نیمه شمالی کشور رخ خواهد داد.

در سه روز آینده خلیج فارس و بعضی از سواحل مواج است.منبع: مهر

دو سوم از احکام بودجه سال ۹۸ ناقص و یا فاقد عملکرد بوده است

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Commentsبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، مهرداد بذرپاش رئیس دیوان محاسبات کشور در حاشیه نشست امروز کمیسیون عمران مجلس، اظهار داشت: در نشست امروز کمیسیون عمران، گزارش دیوان محاسبات درباره تفریغ بودجه سال ۱۳۹۸ و نحوه تحقق اعتبارات مورد بررسی و بحث قرار گرفت.

رئیس دیوان محاسبات کشور ادامه داد: بر اساس گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۸، ۲۴ درصد از احکام بودجه در سال ۹۸ فاقد عملکرد بوده، حدود ۳۴ درصد از احکام عملکرد کامل داشته و حدود ۴۴ درصد از احکام عملکرد ناقص داشته است. این آمار نشان می‌دهد که حدود دو سوم از احکام بودجه یا ناقص عمل شده و یا فاقد عملکرد بوده است.

بذرپاش گفت: گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد که در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ باید اصلاحات جدی در حوزه احکام تکراری، احکام فاقد عملکرد و تأکید بر احکام محقق شده صورت گیرد.

وی ادامه داد: خوشبختانه در شرایط کنونی اعضای کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ می‌تواند در بررسی جز به جز مواد این لایحه از گزارش تفریغ بودجه استفاده کنند تا نواقص به صورت کلی مشخص شود، از طرف دیگر دیوان محاسبات به دنبال آن است که تا دو هفته آینده، گزارش وضعی درباره عملکرد بودجه سال ۹۹ ارائه کند.منبع: مهر

آلودگی هوای تهران مساوی شرایط اضطرار است/ تهران باید تعطیل شود

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Commentsبهزاد اشجعی کارشناس آلودگی هوا و دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت وگو با خبرنگار مهر، با اشاره به تداوم روزهای ناسالم هوای در تهران گفت: در این شرایط باید حتماً کمیته اضطرار تشکیل و برای تعطیلی تهران فکری شود.

وی با اشاره به اینکه طبق آئین نامه‌های قانون هوای پاک تداوم دو روز با شرایط نارنجی و قرارگیری شاخص کیفیت هوا بالاتر از عدد ۱۰۰ مساوی با شرایط اضطرار است، ابراز داشت: بنابراین تصمیمات اتخاذ شده هم باید مساوی با شرایط قرمز باشد.

اشجعی با اشاره به اینکه بنابر پیش بینی هواشناسی تداوم آلودگی هوا تا روز چهارشنبه در شهرهای صنعتی از جمله تهران ادامه خواهد داشت، گفت: براساس این شرایط تهران روز سه شنبه در تهران باید محدودیت‌های عبور و مرور در نظر گرفته شود و فعالیت‌های عمومی شهر تعطیل شود.منبع: مهر

احتمال رد شدن بودجه ۱۴۰۰/ مشکل معیشت مردم حل نمی شود

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Commentsبه گزارش خبرگزاری مهر، ابراهیم عزیزی در تشریح اشکالات بودجه ۱۴۰۰ گفت: ایراد نخست بودجه این است که تکیه قابل توجهی به نفت دارد در حالی که قرار بود در برنامه ششم توسعه تکیه به نفت در بودجه سالانه به حداقل برسد.

رئیس مجمع نمایندگان فارس اضافه کرد: دولت در بودجه سال آینده فروش روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز را پیش بینی کرده که با این حساب بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد کسری بودجه خواهیم داشت.

عزیزی افزود: این بودجه تورم زا است و نمی‌تواند منطبق بر نیازهای واقعی کشور باشد چراکه متأسفانه فاقد یک نگاه هوشمندانه به سایر منابع درآمدی است و فراتر مالیاتی در آن بسیار دیده می‌شود.

نماینده شیراز و زرقان در مجلس خاطرنشان کرد: در بودجه ۱۴۰۰ تکیه بر منابع پایدار انجام نشده و بررسی همه جانبه آن نشان می‌دهد بودجه‌ای که بتواند در شرایط تحریم جهت رفع نیازهای اقتصادی و معیشتی مردم مؤثر واقع شود، نیست.

او همچنین گفت: بخش قابل ملاحظه‌ای از بودجه نیز بر فروش اموال و دارایی‌های دولت پیش بینی شده که احتمال تحقق نیافتن آن وجود دارد و وقتی منابع و مصارف را کنار هم می‌گذاریم، هم خوانی نداشته و نشان می‌دهد عملیاتی برنامه ریزی نشده است.

عزیزی افزود: به همین دلایل احتمال می‌دهیم که لایحه بودجه دولت نتواند همه اهداف را در سال ۱۴۰۰ محقق کند لذا باید در مجلس به آن یک نگاه جامع شود.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با بیان اینکه بودجه پیشنهادی دولت احتمال دارد در کمیسیون تلفیق رأی نیاورد، بیان کرد: با این حال در تلاش هستیم تا دولت را متقاعد کنیم یک بودجه جامع‌تر، کامل‌تر و واقعی‌تر را ارائه دهد تا در این مدت باقی مانده با همکاری مجلس مشکلات را به حداقل برسانیم.منبع: مهر

پایان هژمونی آمریکا/ ترامپ نقش «گورباچف» را بازی می‌کند

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Commentsبه گزارش خبرگزاری مهر، عبدالباری عطوان در مطلبی در رای الیوم آورده است: آمریکا بزرگترین قدرت جهان اکنون به دلیل حملات سایبری گسترده و نفوذ به زیرساخت‌های بیش از ۳۰ مرکز مهم این کشور نظیر وزارتخانه‌های خزانه داری، بازرگانی، انرژی و آژانس‌های امنیت داخلی در نوعی آشفتگی بی سابقه به سر می‌برد.

وی افزود: مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا انگشت اتهام را به سمت روسیه نشانه گرفت و گفت: «مشخص است که روسیه پشت حمله الکترونیکی به چند موسسه آمریکایی قرار دارد و هنوز برای محاسبه میزان خسارات وارده زود است».

قبل از هر گونه تحلیلی در این زمینه توجه به چند نکته زیر ضروری است؛

اول: روند افول و چه بسا فروپاشی عظمت آمریکا در سایه ظهور قدرت‌های بزرگی نظیر روسیه و چین و تشدید بحران‌های داخلی آمریکا که به وضوح خود را در دودستگی‌های ناشی از انتخابات اخیر آمریکا نشان داد، آغاز شده است. جهان غرب به رهبری آمریکا که طی صد سال اخیر بر اوضاع جهان تسلط داشته و این هژمونی پس از جنگ جهانی دوم به اوج خود رسید؛ اکنون با همان سرنوشتی روبرو است که بلوک سوسیالیستی به رهبری اتحاد جماهیر شوروی با آن روبرو شد

دوم: روسیه امروز، روسیه زمان پوتین است که به طور کامل با روسیه زمان برژنف، گورباچف و یلتسین متفاوت و از نظر نظامی و اقتصادی بسیار پیشرفت کرده است و از ابزارهای قدرت سایبری مبتنی بر فن آوری های مدرن برخوردار است و کاملاً متفاوت از روش‌های منسوخ شده جنگ سرد است که در برابر قدرت فناوری مدرن آمریکا شکست خورد.

سوم: جهان غرب به رهبری آمریکا که طی صد سال اخیر بر اوضاع جهان سیطره داشته و این هژمونی پس از جنگ جهانی دوم به اوج خود رسید، اکنون با همان سرنوشتی روبروست که اردوگاه سوسیالیستی به رهبری اتحاد جماهیر شوروی با آن روبرو شد و به همین دلیل است که ما در آستانه ورود به یک نظام جهانی جدید چندقطبی هستیم که شاید ائتلاف چینی-روسی چارچوب آن‌را ترسیم می‌کند.

عطوان در ادامه آورده است: مبالغه نکرده‌ایم اگر بگوییم که روسیه زمان پوتین رئیس پیشین سرویس اطلاعاتی شوروی سابق(KGB) از دونالد ترامپ، حماقت و حرص مالی او به صورت مستقیم یا غیرمستقیم برای تخریب آمریکا بهره برداری می‌کند همان‌طوری که آمریکا از گورباچوف برای تخریب اتحاد جماهیر شوروی و از بین بردن بلوک سوسیالیست و نابودی پیمان ورشو استفاده کرد.

این تحلیلگر می‌نویسد: آری ما به نظریه توطئه بویژه از نوع آمریکایی آن ایمان داریم و هر که خاطرات باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا و هیلاری کلینتون وزیر خارجه او را درباره نحوه بهره برداری از بهار عربی برای تجزیه منطقه عربی و غرق کردن آن در هرج و مرج خونین را بخواند و سپس هروله رژیم‌های سازشکار عربی برای عادی سازی روابط با اسرائیل را مورد واکاوی قرار دهد، به همان نتیجه‌ای خواهد رسید که ما به آن رسیده‌ایم و نسبت به آن هشدار داده‌ایم.

عبدالباری عطوان در پایان نوشت: بزرگترین خطری که در راس اولویت‌های «جو بایدن» رئیس جمهور جدید آمریکا- در صورتی که بتواند وارد کاخ سفید شود- قرار خواهد گرفت؛ نحوه مقابله با محور جدید چینی- روسی و متحدانش و توقف روند فروپاشی داخلی در کشورش خواهد بود و فکر نمی‌کنیم که در این دو جبهه پیروز شود.منبع: مهر

کادر درمانی به عنوان مدافعان سلامت، انصافاً نمره خوبی گرفتند

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Commentsبه گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام حسن روحانی عصر یکشنبه در آئین بزرگداشت روز پرستار با تبریک ولادت حضرت زینت کبری (س) و گرامیداشت روز پرستار تاکید کرد که کادر درمانی ایران اسلامی به عنوان مدافعان سلامت، در خط مقدم مقابله با کرونا با از خودگذشتگی، انصافاً نمره خوبی گرفتند و بی تردید وجدان عمومی در برابر آنان تواضع می‌کند.

وی افزود: امروز مجموعه کادری که بار مسؤولیت بهداشت و درمان کشور را بر عهده دارد نه تنها مورد اعتماد ایرانیان بلکه مورد اعتماد غیرایرانیان است و اینکه افرادی که در اروپا زندگی می‌کنند اما در صورت نیاز به عمل‌های جراحی، راهی ایران می‌شوند، افتخاری برای ایران است.

رئیس جمهور با تجلیل از ایثار، فداکاری و جانفشانی کادر درمانی بویژه جامعه پرستاری کشور، گفت: بدون تردید فداکاری این عزیزان در تاریخ ثبت خواهد شد و ملت ایران خدمات این عزیزان را هرگز فراموش نخواهند کرد.

روحانی حضرت زینب کبری (س) را الگوی بی‌بدیل جامعه پرستاری کشور دانست و گفت: چه الگویی بالاتر از دخت امیرالمؤمنین (ع) که از یک طرف نزدیک‌ترین عزیزانش به شهادت رسیدند و از طرفی بایستی از کودکان که زیر شلاق ستمگران بودند، حفاظت می‌کرد و از طرف دیگر از امام سجاد (ع) پرستاری می‌نمود.

رئیس جمهور با بیان اینکه براساس آنچه در قرآن مجید آمده، در زندگی روزهایی برای امتحان روشن و آشکار وجود دارد، اظهار داشت: بدون شک دوران ۸ سال جنگ تحمیلی، دوران جنگ اقتصادی و نیز موضوع کرونا از جمله آزمایش‌های بزرگ برای ملت ایران بود که البته اقشار مختلف مردم بویژه کادر درمان که داوطلبانه در همه این عرصه‌ها حضور داشتند، در این امتحانات سربلند و موفق بودند.

وی با بیان اینکه بخش بهداشت و درمان از اولویت‌های دولت تدبیر و امید و از جمله وعده‌های انتخاباتی در سال ۹۲ بود، اظهار داشت: از ابتدای دولت یازدهم اجرای طرح تحول سلامت را در دستور کار قرار دادیم و امروز حتی منتقدین دولت نیز به موفقیت‌آمیز بودن این کار بزرگ اذعان دارند. به واسطه اجرای این طرح، هزینه‌های سرسام‌آور درمان، کاهش یافته است. همچنین در کنار اجرای این طرح بیمه سلامت و عمومی کردن بیمه برای همه مردم را به اجرا در آوردیم.

روحانی خاطر نشان کرد: در ۷ سال گذشته ۳۶ هزار تخت جدید بیمارستانی اضافه شده و ۴۰ درصد تخت‌های بیمارستانی به طور کامل مورد بازسازی قرار گرفته است و تعداد تخت‌های آی‌سی‌یو بیش از ۲ برابر شده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: دولت هر مقدار امکانات و توان داشته باشد با افتخار در مسیر رسیدگی و بهبود شرایط کادر درمانی و پرستاری کشور هزینه خواهد کرد و براساس گزارش سازمان برنامه و بودجه از اسفند سال گذشته تاکنون پرداختی بخش درمان ۲.۵ برابر افزایش داشته است.

روحانی در ادامه سخنان خود خواستار وجود نقاهتگاه و مراکز مراقبتی و توان‌بخشی در کنار بیمارستان‌های بزرگ شد و اظهار داشت: باید در کنار این موارد الکترونیکی کردن بخش درمان و پرستاری و مراقبت در منزل را به طور کامل پیگری کرد و با استفاده از این روش‌ها نیازی به حضور همه بیماران در بیمارستان نخواهد بود.

رئیس جمهور همچنین با قدردانی از تلاش شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در دوره ۷ سال گذشته به بیش از ۵۲۰۰ شرکت افزایش یافته و اخیراً به استانداران دستور دادم تا تأسیس کارخانه‌های نوآوری را در استان‌های خود پیگیری کنند. این شرکت‌ها در زمینه کرونا نیز بسیار فعال بودند و تعداد زیادی از تجهیزات مورد نیاز بخش بهداشت و درمان کشور توسط شرکت‌های دانش بنیان تهیه و تولید شد.

روحانی در ادامه با تبریک شب یلدا گفت: بزرگترین کمک به کادر درمان کشور این است که امشب مردم از دورهمی‌ها دوری کنند و از طریق فضای مجازی و به صورت غیرحضوری مراسم این شب را برگزار کنند. همچنین امیدوارم مراسم بزرگداشت ایام فاطمیه حتی‌الامکان به صورت غیرحضوری و با رعایت همه دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شود.

رئیس جمهور در این مراسم از همسر شهید مدافع سلامت و همچنین پرستار نمونه کشوری با اهدا لوح سپاس، تجلیل و قدردانی کرد.

در این مراسم همچنین خانم جلیلی پرستار آسیب‌دیده از کرونا از یزد و آقای فانی مدیر پرستاری استان خراسان شمالی از طریق ویدئو کنفرانس در سخنانی نظرات و پیشنهادات خود را بیان کردند و رئیس جمهور از ایثار و فداکاری آنان قدردانی کرده و برایشان سلامتی کامل آرزو کرد.منبع: مهر

کمیسیون آموزش مجلس بند اجرای سند ۲۰۳۰ را از بودجه ۱۴۰۰ حذف کرد

Posted By کاشانی On In ایرن و جهان | No Comments
کمیسیون آموزش مجلس بند اجرای سند ۲۰۳۰ را از بودجه ۱۴۰۰ حذف کردمنبع: مهر