کد خبر : 107463

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، در راستای افزایش فشارهای دولت «دونالد ترامپ» بر چین در هفته‌های پایانی ریاست جمهوری وی، مقامات واشنگتن نام ده‌ها شرکت چینی از جمله «شرکت بین المللی ساخت نیمه رسانا» (Semiconductor Manufacturing International Corporation- SMIC‎) و شرکت نوآوری‌های علم و فناوری یا دی جی آی (.Shenzhen DJI Sciences […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، در راستای افزایش فشارهای دولت «دونالد ترامپ» بر چین در هفته‌های پایانی ریاست جمهوری وی، مقامات واشنگتن نام ده‌ها شرکت چینی از جمله «شرکت بین المللی ساخت نیمه رسانا» (Semiconductor Manufacturing International Corporation- SMIC‎) و شرکت نوآوری‌های علم و فناوری یا دی جی آی (.Shenzhen DJI Sciences and Technologies Ltd) را که تولیدکننده اصلی پهپاد در چین است، به فهرست سیاه تجاری خود افزود.

این اقدام جز آخرین تلاش‌های ترامپ جمهوریخواه برای نشان دادن موضع سختگیرانه خود در قبال چین است.

وزارت بازرگانی آمریکا در بیانیه‌ای مدعی شد که دلیل این اقدام علیه شرکت نوآوری‌های علم و فناوری، تلاش‌های پکن برای استفاده از فناوری‌های غیرنظامی به سود اهداف نظامی و همچنین وجود شواهد و مدارکی دال بر فعالیت‌های این شرکت با شرکت‌های فعال در حوزه صنایع نظامی چین است.

«ویلبور رأس» وزیر بازرگانی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این وزارتخانه «به فناوری پیشرفته آمریکا اجازه نخواهد داد که به ساخت ارتش یک دشمن متخاصم کمک کند».

وزارت بازرگانی آمریکا همچنین اعلام کرد که بزرگترین شرکت تولیدکننده پهپاد در جهان (DJI) را به این فهرست افزوده است.

در همین ارتباط، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای جداگانه مدعی شد: «ایالات متحده برای جلوگیری از سو استفاده شرکت‌ها و مؤسسات (چینی) از کالاها و فناوری‌های آمریکا برای اهداف بدخواهانه، از تمام اقدامات متقابل و در دسترس خود استفاده خواهد کرد».

گفتنی است که شرکت بین المللی ساخت نیمه رسانا و دیگر شرکت‌های چینی ذکر شده در این فهرست هنوز نسبت به این اقدام مقامات واشنگتن اظهارنظری نکرده‌اند.منبع: مهر