کد خبر : 106683

به گزارش خبرنگار مهر، محمد باقر قالیباف امشب در گفتگوی زنده تلویزیونی که به صورت زنده از شبکه اول سیما در حال پخش است ضمن تسلیت شهادت شهید فخری زاده، گفت: همچنین متاسفانه شاهد آبگیری و سیل در استان خوزستان هستیم که انشاءالله نیروهای دولتی و مردمی کمک کنند تا هر چه سریعتر این مشکل […]به گزارش خبرنگار مهر، محمد باقر قالیباف امشب در گفتگوی زنده تلویزیونی که به صورت زنده از شبکه اول سیما در حال پخش است ضمن تسلیت شهادت شهید فخری زاده، گفت: همچنین متاسفانه شاهد آبگیری و سیل در استان خوزستان هستیم که انشاءالله نیروهای دولتی و مردمی کمک کنند تا هر چه سریعتر این مشکل حل و فصل شود.

با گرانی ها آشنا هستیم

وی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه شما تا چه حد از گرانی ها خبر دارید، افزود: ما به عنوان نمایندگان مردم نباید دغدغه ای جز دغدغه مردم داشته باشیم و با گرانی ها آشنا هستیم و در نظارت‌های میدانی خود شاهد این موضوع بودیم و با این دغدغه مردم آشنا هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مردم به طور جدی در این بخش گله‌مند هستند، تصریح کرد: در یکی از بازدیدها دیدم که پشت نانوایی نوشته شده بود که نان نسیه داده نمی شود و بنده تعجب کردم و صحبت کردم و فهمیدم کارگران روزمزدی هستند که بعضی اوقات کار ندارند و برای خرید نان هم دچار مشکل هستند.

قالیباف افزود: مشکلات مردم بسیار زیاد است و از تهیه نان که ساده ترین موضوع است تا دیگر اقلام اساسی چون مرغ مشکل دارند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مجلس چه اقداماتی انجام داده تا جلوی گرانی‌ها را بگیرد؟، گفت: زمانی که شرایط تحریم و کرونا را نداشتیم مردم پذیرفته بودند که نزدیک به ایام عید، تورم ۲۰ تا ۲۵ درصدی خواهیم داشت و این موضوع برای مردم امری طبیعی بود و سالی یکبار انتظار آن را می کشیدند اما علت ناراحتی فعلی مردم این است که الان آنان شاهد گرانی های چند باره در سال و عدم ثبات در قیمت‌ها هستند.

بودجه ۱۴۰۰ شامل کسری بودجه است

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این مسئله به کسری بودجه بازمی‌گردد، گفت:  حتی در بودجه‌ای که اخیر [بودجه ۱۴۰۰] به مجلس ارائه شد نیز شامل کسری بودجه هستیم.  

قالیباف تاکید کرد: همچنین ما در شبکه تهیه تامین و توزیع کشور دچار مشکلات جدی هستیم و این شبکه درست نیست که به دلیل سوء مدیریت است و ما در نظارت ها دچار مشکل هستیم.

وی تصریح کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی باید برای تهیه کالاهای اساسی اختصاص داده شود و در ۶ ماهه اول امسال بیش از ۴ میلیارد دلار به اقلام اساسی ارز دولتی داده شد اما امروز قیمت مرغ گران شده و مردم قدرت خرید خود را از دست داده‌اند.

مجلس وارد حیطه کار دولت نمی شود

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کار اجرایی دست مجلس شورای اسلامی نیست و تاکید ما این است که مجلس نباید به جای دولت کار اجرایی انجام دهد و اصلاً مجلس وارد حیطه کار دولت نمی شود.

قالیباف تاکید کرد: قانونگذاری حق قانونی ما است و وظیفه ما قانون‌گذاری و سیاستگذاری است و سیاست‌های کلان را هم باید در قانونگذاری خود مورد توجه قرار دهیم و تصویب قانون و ریل‌گذاری کار مجلس است اما در اجرا نباید دخالت کنیم و تاکید بنده هم همواره روی این مسئله است.

وی اظهار داشت: اکثر مردم، متخصصان و نخبگان دو عامل را برای علت مشکلات مردم می‌دانند مبنی بر اینکه یک عامل سوءمدیریت و یک عامل دیگر تحریم است و موضوع سوء مدیریت را عامل مهم تری از تحریم می دانند و ما مدیران آمده ایم که مشکلات را حل کنیم و معتقدیم که این مشکلات قابل حل است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: زمانی که از کسری بودجه صحبت می‌کنیم به این معنا است که دخل و خرج دولت با یکدیگر همخوانی ندارد و باید منابع و مصارف را به گونه‌ای تنظیم کنیم که بین منابع و مصارف تراز برقرار باشد و کسری نداشته باشیم که در صورتی که از یک درآمد پایدار برخوردار باشیم دچار کسری بودجه نمی شویم.

قالیباف تاکید کرد: در همه اقتصادهای درست دنیا شاهدیم که اقتصاد آنان متکی به منابع پایدار است که مالیات و گمرکات درآمدهای پایدار هستند اما نفت و اوراق قرضه جزء درآمدهای پایدار نیست.

وی گفت: زمانی که منابع ما به سمت درآمدهای غیر پایدار مانند نفت و اوراق قرضه سوق پیدا می کند به معنای کسری بودجه است.

در بودجه ۹۸ حدود ۱۵۰ هزار میلیارد کسری بودجه داشتیم

رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: در سال ۹۸ بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم که دولت یا از بانک‌ها قرض گرفت و یا اوراق فروخت.

قالیباف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مجلس برای واقعی کردن درآمدها در بودجه چه اقداماتی را انجام می دهد؟ گفت: مجلس شورای اسلامی دقیقاً برای جلوگیری از کسری بودجه و جلوگیری از تورم و گرانی و اصلاح شبکه توزیع و تهیه کالا در شش ماه گذشته برنامه های منظم را تنظیم کرده و اقداماتی را انجام داده است.

وی افزود: رویکرد روشن مجلس آن است که هر اقدامی که انجام می‌دهیم مبتنی بر مردمی سازی، شفاف سازی، هوشمند سازی و کارآمد سازی باشد و این موارد را در همه تصمیمات خود لحاظ می‌کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در بحث کسری بودجه یکی از کارها آن است که در وهله اول بپذیریم که کسری بودجه داریم و زمانی که این موضوع را پذیرفتیم راه‌های صحیحی که بودجه را به سمت منابع پایدار سوق بدهد باید در نظر گرفته شود که یکی از بحث‌ها مالیات است.

قالیباف گفت: ما سه نوع مالیات داریم که یک مورد مربوط به حداقل سرمایه هایی است که افراد دارند و مورد بعدی «سی جی تی» است که همان درآمد بر دارایی ها و عایدی ها است و مورد بعدی «پی آی تی» و مالیات هایی است که بر درآمدهای مربوط به یک موضوع و قراردادهای خاص بسته می‌شود.

وضعیت مالیات در کشور به شدت به هم ریخته است

وی تاکید کرد: امروز وضعیت مالیاتی ما در کشور به شدت به هم ریخته است و حدود ۶۰۰ هزار شرکت حقوقی داریم که مودیان مالیاتی هستند و حدود ۳ میلیون نفر هم در حوزه کسب و کار هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین حدود ۳۲ هزار نفر ممیزی مالیاتی در کشور داریم که باید این مالیات را جمع‌آوری کنند که ۶۰ درصد این ۳۲ هزار نفر با ۶۰ درصد کل امکانات حوزه مالیاتی ما فقط ۱۵ درصد مالیات‌ها را جمع‌آوری می‌کنند.

قالیباف بیان کرد: برای مثال امسال ۱۷۰ هزار میلیارد تومان میزان مالیات بود اما حدود ۲۵ تا ۲۷ هزار میلیارد تومان جمع آوری می‌شود که این نشان‌دهنده تصمیم گیری های غلط است و مدیران و قانون گذاران باید در اینجا بایستند و فرآیندها را اصلاح کنند که متاسفانه در گذشته به دلایل مختلف در مقابل این رویه نیاستادند و نتیجه آن شد که دلالان و سوداگران بدون آن که زحمت بکشند و عرق بریزند، پول و درآمد زیادی را به دست آوردند بدون آن که مالیات پرداخت کنند. مالیات یکی از راهکارهای جدی برای جلوگیری از کسری بودجه است.

وی گفت: در ۶ ماه گذشته یکی از کارهایی که ما انجام دادیم با همکاری وزارت اقتصاد و سازمان مالیاتی بررسی طرح مربوط به «سی جی دی» بود که در کمیسیون اقتصادی مجلس به تصویب رسید و در نوبت صحن علنی مجلس است و تلاش ما این است که پیش از بررسی لایحه بودجه آن را تصویب کنیم.

امسال بودجه دولتی ۸۵۰ هزار میلیارد است

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بودجه ۱۴۰۰، گفت: در این بودجه، بودجه دولتی ۸۵۰ هزار میلیارد تومان است اما بودجه شرکت‌های دولتی هزار و پانصد هزار میلیارد تومان است یعنی بودجه شرکت‌های دولتی دو برابر بودجه دولتی و برای بیش از ۳۰۰ شرکت دولتی اعم از شرکت‌های نفتی و دیگر شرکت‌ها است.

قالیباف ادامه داد: ما در مجلس با مسئولان دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌های مجلس، بودجه شرکت‌های دولتی را با جزئیات مورد بحث و بررسی قرار دادیم و الان ۲ سال است که بودجه شرکت‌های دولتی پیش از ارائه لایحه بودجه به مجلس تقدیم می‌شود.

وی بیان کرد: شرکت های دولتی در سال صرفاً ۲۵ هزار میلیارد تومان مالیات و یا سود از طریق سهام به دولت می‌دهند این در حالی است که این شرکت ها بدهی زیادی را برای دولت ایجاد می کنند که بین ۷۰ تا ۸۰ هزار میلیارد تومان است و در شرایطی که ما کسری بودجه داریم باید به این اموالی که در اختیار داریم و به این شرکت‌های خصولتی توجه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در همین ۶ ماه که گذشت، یک قانونی در مجلس در خصوص بورس پیگیری کردیم که دولت در شورای عالی اقتصاد می‌خواست مصوب کند. دولت یک لایحه دوفوریتی برای سود سهام شرکت‌ها داشت تا این از طریق به افزایش سرمایه شرکت‌ها کمک کند. این یعنی باید به سمت تولید برویم.

قالیباف افزود: من در شورای عالی هماهنگی اقتصادی به رئیس جمهور گفتم که اجازه بدهید این لایحه در این شورا تصویب نشود چرا که مصوبات این شورا یک ساله و قابل تمدید است و مردم نمی‌توانند خیلی به این قانون اعتماد کنند زیرا ممکن است قانون عوض شود. ما این قانون را در مجلس آوردیم و ظرف مدت سه هفته، این لایحه دو فوریتی در مجلس تصویب شد، شورای نگهبان تایید کرد و به دولت ابلاغ شد، این لایحه برای بورس بود اما متأسفانه اجرای آن به درستی انجام نشد.

وی گفت: البته ما پیگیری کردیم و به شدت موضوع را دنبال می‌کنیم تا این کار انجام شود. ما در ۶ ماه گذشته برای بورس این قانون را تصویب کردیم. ما در بورس می‌گوییم باید عرضه اولیه انجام شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این لایحه دو فوریتی که در مجلس تصویب شد برای افزایش سرمایه از محل سود سهام بدون حق تقدم بود یعنی اجازه بدهیم که مردم در همان ارائه اولیه این کار را انجام دهند. من با هرگونه برخورد قضائی و امنیتی در بورس با کسانی که کار درست انجام نمی دهند، مخالفم ولی بورس باید نظارت دقیق خود را انجام دهد. من با آقای دژپسند و رئیس سازمان بورس جلسات متعدد داشتیم و گفتیم شما باید نظارت کنید زیرا قانون دارید و باید انضباط تخلفات اداری را انجام دهید و حق دارید جریمه کنید و محدودیت بگذارید. این همان جایی است که می‌گویم سومدیریت وجود دارد.

قالیباف ادامه داد: ما کمیسیون اقتصاد را فرستادیم و یک نظارت دقیق انجام دادند و گزارش را آوردند. این گزارش بر اساس ماده ۴۵ آئین نامه داخلی در دستور کار مجلس است و قرار است تا قبل از تصویب بودجه، تصویب شود. پیشنهادی که در گزارش آمده، طرحی را آورده است که قانون بورس را عوض کنیم تا این مشکلات حل و فصل شود.

وی تصریح کرد: اینکه می‌گوئیم در ۶ ماه گذشته در مجلس چه کار کردیم، به طور دقیق هم نظارت میدانی کردیم، هم مرتب با دستگاه‌های اجرایی و وزرا جلسه گذاشتیم و  نارسایی های اجرایی ها را تذکر دادیم. یکی از ویژگی های خوب این مجلس این است که تعداد زیادی از نمایندگان آن سابقه استانداری، شرکت‌های بزرگ و وزارتخانه‌ها را دارند. ما با دوستانی که در اجرا هستند جلسه می‌گذاریم و باگ‌های موجود را می‌آوریم و تبدیل به قانون و دستور العمل می کنیم.  

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما الان در بورس دو ناظر داریم، این ناطران تخصصی و فعال شدند. در نظارت میدانی، کمیسیون های مجلس سفر استانی و تخصصی می روند. خود من و نواب رئیس به سفر می روند و خود نمایندگان نظارت می‌کنند. در سفر اخیری که رفتیم، می‌خواستند ۵۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی احیا شود، ارز آن را با درخواست دولت از صندوق توسعه دادند ولی وقتی نگاه می‌کنیم می‌بینیم که اجرای آنها زمان برده و ناقص است و کیفیت لازم را ندارد زیرا بخشی از این شرکت‌ها که این مساله را اجرا می‌کنند همان شرکت‌هایی هستند که گفتم در حال ضرر دادن هستند.  

قالیباف گفت: مشکلات ما به گونه ای است که درآمدها، پایدار نمی شود و کسری بودجه ها را واقعی نمی بینیم و به سمت مالیات می رویم. مگر می‌شود نتوان با قاچاق مبارزه کرد؟ من یک روزی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا بودم. قاچاق از کجا اتفاق می‌افتد؟  البته آنهایی که کوله بری می کنند، مقصرش ما مدیران هستیم که این جوان را به این کار وادار کردیم. بازارچه های مرزی را درست عملیاتی نکردیم.  

وی گفت: چند ۱۰ میلیاردی که قاچاق، از بندر و ریل و جاده می‌آید، کجا این کار انجام می شود؟ سیستم بوروکراسی فاسدی که در کشور وجود دارد، این یعنی سوء مدیریت.  

۶۰ تا ۶۵ درصد مشکلات به دلیل سوء مدیریت‌هاست

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی درخصوص سهم سوء مدیریت و تحریم در اقتصاد کشور، گفت: من کارشناسی که نگاه می کنم، برای ما ۶۰ تا ۶۵ درصد سوء مدیریت است و ۳۰ تا ۳۵ درصد بحث تحریم است.

قالیباف گفت: وقتی در بحث تحریم حرف می‌زنیم و همین چند وقت پیش که دولت فرانسه با ما صحبت می کرد، حرفش چه بود؟ می خواست پنج میلیارد دلار به ما وام بدهند و تحریم که اینطور شد، ما هم نفت بدهیم. به صندوق بین‌المللی پول نامه نوشتیم که پنج میلیارد دلار به ما پول بدهند. ما یک مرتبه تصمیم گرفتیم که قیمت ارز را ۴۲۰۰ تومان کنیم که اصلا معلوم نشد مبنای این ۴۲۰۰ تومان از کجا درآمد.

وی افزود: الان که ۱۵ میلیارد دلار داریم، چه  کار کرده ایم؟ بخشی از آن را در ۶ ماه اول به نهاده‌های دامی دادیم و مرغ کیلوی ۹ هزار تومان را ۲۹ هزار تومان کردیم.  

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: پول این نهاده ها را به ارز ۴۲۰۰ تومانی از ما گرفتند، این اوج بی‌عرضگی و چوب حراج زدن به اموال بیت المال است، خُب این یک واقعیت است. روزی بوده است که در این کشور نفت ما بشکه ای ۱۱۰ دلار و درآمد کشور ۱۰۰ میلیارد دلار شده است، در آن شرایط تورم ۲۰ درصد و همین کسری بودجه را داشتیم. روزی هم که درآمد کشور ۲۴ میلیارد دلار بود، وضع‌مان بهتر بود. من نمی‌گویم سیستم بانکی الان در تحریم و فشار نیست.

قالیباف گفت: ما این همه می‌خواهیم حرف بزنیم که ۵ میلیارد دلار بگیریم اما به ۱۸ میلیارد دلار چوب حراج می زنیم. خُب تحریم‌ هم برداشته شود و آن پول ها را بگیریم چه تغییری در اقتصاد مردم می‌افتد. اینجاست که به جرأت می‌گویم ۳۰ تا ۳۵ درصد تحریم و ۶۵ درصد سوء مدیریت است، این واقعیت‌هایی است که وجود دارد و باید بپذیریم.

نمی خواهم مانند مدیران دولتی صحبت کنم

وی با بیان اینکه من نماینده مردم هستم و نمی‌خواهم مثل مدیران دولتی صحبت کنیم، اظهار داشت: مردمی که مالیات می دهند، برخی از ممیزهای مالیاتی می گویند مالیات‌تان چقدر است؟ مثلا می‌گوید ۱۰۰ میلیون تومان، بعد ممیز می‌گوید اگر ۲۰ میلیون تومان به من بدهی، این ۱۰۰ میلیون تومان، ۵۰ میلیون تومان می‌شود. اینکه می‌گوییم رویکرد هوشمندسازی، در قانون مالیاتی مصمم هستیم که همه این‌ها را هوشمند سازی کنیم و دنبال کنیم.  

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز قانون مربوط به حوزه توزیع تصویب شده است و باید از نیمه دوم امسال اجرا شود که یک مقدار با تأخیر انجام خواهد شد. الان دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۰ پیش‌بینی فروش داخلی یا خارجی ۲.۵ میلیون بشکه نفت را کرده است. خُب ما چرا کاهش هزینه نمی دهیم!؟ آن روزی که تحریم نبودیم، ۲ و نیم میلیون بشکه نفت صادراتی را نمی‌توانستیم به فروش برسانیم. ما خودمان می‌گوییم نباید خام فروشی بکنیم.  

قالیباف گفت: ما در حوزه تحریم، نفت خام را که تبدیل به فرآورده یا بنزین می‌کنیم، صادر می‌کنیم و پول آن هم برمی‌گردد اما آنجایی که خام‌فروشی می‌کنیم هم ارزان‌فروشی می‌کنیم و از ما نمی خرند،  اگر هم بخرند پولش را نمی‌دهند. آیا این سوء مدیریت هست یا نیست؟ شما امروز رشد نقدینگی را نگاه کنید، وقتی از بانک‌ها قرض می‌کنیم معنی آن افزایش پایه پولی و یعنی خلق پول است. مردم به زبان عامیانه می‌گویند این‌ها اسکناس چاپ می‌کنند و می‌دهند.  

وی در پاسخ به این سوال که آیا مجلس نباید بر حسن اجرای قانون نظارت کند؟، گفت: ما در مجلس شورای اسلامی یک برنامه یک ساله داریم. ما از خرداد ماه آمده ایم و دو ماه طول کشید تا سازوکار مجلس شکل گرفت و ۴ ماه است که عملیاتی شده ایم و بر قوانین نظارت می‌کنیم. گام بعدی ما برای بودجه ۱۴۰۰ است که امروز آمده است.  

بودجه ۱۴۰۰ متفاوت تر از بودجه های گذشته بسته می شود

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: مطمئن باشید امسال بررسی بودجه ۱۴۰۰ در مجلس متفاوت تر از همه بودجه های گذشته بسته خواهد شد. اصلاح ساختار بودجه در یک سال انجام نمی‌شود. احکام بودجه دائمی در دستور کار یکشنبه و چهارشنبه مجلس بود.  

قالیباف خاطرنشان کرد: قراربود بخاطر کرونا مجلس تعطیل شود اما این اتفاق نیفتاد. ما در عین اینکه پروتکل ها را رعایت می‌کنیم، جلسات مجلس را هم تشکیل می‌دهیم. اگر اصلاح ساختار بخواهد کامل شود، سه تا چهار سال زمان می‌برد. دولت با اصلاح ساختار همراه است. دیروز با آقای نوبخت جلسه داشتیم و آنها گفتند ما با بودجه همراه هستیم. یک بخشی از آن را با بودجه ۱۴۰۰ اصلاح می کنیم.

وی تاکید کرد: سال آینده ما باید برنامه هفتم را اجرا کنیم و مهمترین رکن رکین آن اصلاح ساختار بودجه است. من با اطمینان به شما عرض می کنم که ما محکم بر این بخش هستیم تا کسری بودجه خود را در تراز کسری عملیاتی به صفر برسانیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما امروز برای شرکت‌های دولتی تصمیم گرفتیم، یعنی در مجلس به آن ۳۰ شرکت دولتی متمرکز می شویم، گفت: اگر این شرکت ها کار دولتی انجام می‌دهند عیبی ندارد. اگر دولت‌ها، هر دولتی، چه من باشم چه فرد دیگری، بخواهند تولید خدمت کنند، ۴ تا ۵ برابر بخش خصوصی گران تر کار را انجام می دهند. ما در گام اول باید اجازه هرگونه تولید خدمات را بگیریم.

به دنبال گره گشایی از کار دولت هستیم، نمی خواهیم مچ گیری کنیم

قالیباف گفت: ما نمی‌خواهیم مزاحم دولت شویم بلکه می‌خواهیم از کار دولت گره گشایی کنیم و به دنبال مچ‌گیری نیستیم. ما باید اجازه دهیم افراد قوی و با شجاعت تصمیم بگیرند،  یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است که مدیران نمی‌توانند با شجاعت تصمیم بگیرند. ما دنبال آن هستیم که مدیران با شجاعت و با قدرت تصمیم گیری کنند و از آنها حمایت می‌کنیم.  

وی با تاکید بر اینکه هر قول و وعده ای که می‌دهیم به دنبال اجرایی کردن آن هستیم، افزود: ما در بودجه ای که به ما ارجاع شده قطعاً در آن تغییرات اساسی ایجاد خواهیم کرد. دولت نیز این همراهی را با ما دارد که بتوانیم بودجه را اصلاح کنیم.  

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص هدفمندی یارانه در سال آینده و میزان پایین یارانه ها با توجه به گرانی ها، گفت: متاسفانه پولی را  با فروش اوراق قرضه و واگذاری دارایی‌ها تامین می کنیم و اوج غصه اینجاست که این پول را به بدترین شکل ممکن خرج کنیم. وقتی حرف از هدفمندی یارانه ها می زنیم و می خواهیم یارانه پرداخت کنیم نمی‌خواهیم به همه ۸۵ میلیون نفر یارانه بدهیم.

قالیباف با بیان اینکه مالیات زمانی می تواند شکل بگیرد کهبه تامین اجتماعی وصل باشد، افزود: برای افرادی که دخل و خرجشان یکی است، نباید مالیات بگیریم، برای افرادی که خرجشان بیش از دخلشان است، دولت باید با سیاست های جبرانی، به آنها کمک کند.

وی با اشاره به وضعیت یارانه ها در سال آینده، گفت: ما در سال آینده ارز ۴۲۰۰ تومانی داریم اما آن را هدفمند خواهیم کرد، یک میلیارد دلار با قیمت ارز آزاد به معنای ۲۵ هزار میلیارد تومان است که باید به این موضوع دقت کنیم و در بخش ریالی نیز از ۲۵۰ هزار میلیارد تومان که برای یارانه می دهیم باید اولویت را بر این بگذاریم که دهک هایی که آسیب بیشتری می بینند کما اینکه برخی افراد از وضعیت ناشی از شیوع کرونا نیز آسیب دیده اند باید درست کنیم و نباید به دهک های بالا که برخوردارتر هستند یارانه بپردازیم و این جا بحث مدیریت مطرح است که باید برمبنای رویکرد هوشمندسازی بدان بپردازیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ما در ۲ سال گذشته پایگاه داده ها را دقیق تر کردیم تا بدانیم که چه کسانی بیشتر آسیب می بینند که به آن ها کمک کنیم.

قالیباف تاکید کرد: ما به عنوان یارانه یک، ۴۵ هزار تومان، یک، ۷۵ هزار تومان و یک طرح معیشت می پردازیم که باید در این زمینه یکپارچه سازی شود و در قالب بودجه یارانه ها را هدفمند کنیم.

یارانه ها در سال آینده قطع نمی شود

وی  گفت: یارانه ها در سال آینده به هیچ وجه قطع نمی شود نه به صورت ارزی نه ریالی اما واقعا هدفمند می شود یعنی در جایی که باید هزینه می شود. ضمن آنکه ما یک یارانه دیگری می دهیم که باید در قالب ساختار بودجه اصلاح شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حواشی ایجاد شده ناشی از افزایش قیمت بنزین، تصریح کرد: براساس آمارها حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد خانواده ها خودرو ندارند، ما در شرایط کنونی یارانه که در حوزه انرژی به خودروها می دهیم فرد مستضعف یا روستایی یا افراد ساکن در شهرستان ها که فاقد خودرو هستند یا مترو و اتوبوس ندارند شرایط متفاوتی به افراد ساکن در تهران و شهرهای بزرگ دارند، یارانه حمل و نقل ندهیم اما افرادی در تهران سکونت دارند که هرکدام از افراد خانواده دارای یک خودرو هستند و این به دور از عدالت است.

قالیباف در پاسخ به سوالی درباره گلایه پدری ساکن در مرزها که فرزندش در هنگام حمل گالن بنزین کشته شده بود و به او [قالیباف] که در ناجا فعالیت می کرد شکایت کرده بود، گفت: چطور پیرمرد روستایی ساکن در زهک که ۷۵ سال سن دارد این موضوع را متوجه می شود اما من رئیس مجلس این را متوجه نشوم چرا ما شجاعت تصمیم گیری نداریم. اصلاح ساختار بودجه به این موضوع برمی گردد.

دولت را وادار به کار می کنیم

وی با بیان اینکه ما با دولت همکاری می کنیم و کمک می کنیم و آن را وادار به کار می کنیم، گفت: از این که دولت به فکر معیشت افتاده است خوشحالیم، چه فرقی می کند طرح معیشتی که در مجلس تصویب شده است به نام دولت باشد که آن را انجام دهد مهم این است که به افراد نیازمند کمک کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: هم اکنون جمعیت قابل توجهی که فقط حدود ۶ میلیون نفر هستند ۵ درصد برق مصرف می کنند که الان دولت که حل مشکل معیشت را دنبال می کنند گفته است که قیمت برق برای این افراد رایگان باشد ضمن اینکه قانون نیز در این مورد اشکال داشت و از زمانی که وزیر نیرو به این موضوع اشاره کرد تاکید کردیم که حتما آن را حل می کنیم و ظرف مدت ۴۸ ساعت ابلاغ کردیم، کار انجام شود ضمن اینکه این مسئله در مورد گاز هم وجود دارد و اینکه بخواهیم قیمت گاز را پلکانی کنیم چقدر قابل محقق شدن است. چند برابر کسی که با یک مشعل زندگی می کند با فردی که چندین خانه دارد و گاز مصرف می کند باید قیمت گاز را بپردازد بنابراین باید براساس کدملی افراد مصرف گاز را تعیین کنیم و این همان PIT است که در مصرف انجام می دهد.

قالیباف با اشاره به گزارش رئیس سازمان برنامه و بودجه، افزود: آقای نوبخت به این نکته اشاره کرده که غیر از ۲۵۰ هزار میلیارد که بخش های مختلف از جمله حوزه سلامت به عنوان بودجه پرداخت می شود بیش از ۱۴۰۰ میلیارد تومان یارانه پنهان پرداخت می شود که آن ها را قشر خاصی از جامعه دریافت می کنند.

وی درباره اینکه آیا تصمیم مجلس این است که قیمت بنزین افزایش پیدا کند؟، گفت ما معتقد به همان لیتری ۱۵۰۰ تومان سهمیه و ۳۰۰۰ تومان قیمت آزاد هستیم، چرا خانواده ای که فاقد خودرو هستند از یارانه این بخش استفاده نکنند. این ظلم است و در ساختار بودجه باید اصلاح شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که عده ای معتقدند که مجلس چرا به جای کمک به دولت مصوبه اقدام راهبردی برای رفع تحریم را آن هم در فضای بین المللی ایجاد شده بعد از پیروزی «بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ایجاد کرد و کشور را با چالش مواجه کرد، گفت: این حرف را غیرکارشناسی می دانم و اصلا این طور نیست. ما دو راه برای تحریم داریم، یک راه این که اثر تحریم را خنثی سازی کنیم یعنی به جای اینکه از قبل این کار را می کردیم حتی اگر تحریم نبود چرا نفت خام می فروختیم و آن را تبدیل به فرآورده نکردیم چرا گاز را تبدیل به پتروشیمی و پاراپتروشیمی و … نکردیم و در شرایط کنونی باید اثر تحریم را کاهش دهیم. نگویند اگر ما این کارها را می کردیم FATF را انجام می دادیم.

قالیباف افزود: ما ۴ ماه است که در مجلس روی این موضوع کار کارشناسی انجام دادیم و این موضوع ربطی به انتخاب «بایدن» ندارد. هرچند این موضوعات کار مجلس نیست و از شئونات شورای عالی امنیت ملی است و ما یک بحثی در کمیسیون امنیت ملی داشتیم و این موضوع در شورای عالی امنیت ملی بحث شد که در آن یک مصوبه بند هفتی وجود دارد که مجلس با اخذ نظر از وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی و با محوریت دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی و کمیسیون امنیت ملی مجلس این کار را انجام دهد.

وی افزود: در این زمینه کار دقیقی انجام شده ضمن اینکه این بحث خروج از برجام نیست چرا که بحث مجلس در این مورد نیست ما در این طرح از مواد ۳۶ و ۳۷ برجام استفاده کردیم که گفته دوطرفی که به برجام متعهد هستند هرکدام که تعهد خود را انجام می دهند طرف مقابل خود اجازه دارد به همین میزان تعهد خود را کاهش دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: از روزی که قرارداد برجام امضا شد ما دچار مشکلاتی بودیم زیرا ما به تعهداتمان عمل می‌کردیم اما طرف‌های مقابل کوتاهی می‌کردند لذا ما در قانون، راهبردی برای لغو تحریم‌ها آوردیم که در صورتی که طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکند ما غنی‌سازی را به ۲۰ درصد برسانیم.

قالیباف با اشاره به شهادت محسن فخری‌زاده، حادثه نطنز که ماحصل اقدام نفوذی بود و شهادت سردار سلیمانی، گفت: سردار سلیمانی را ترور کردند سپس رئیس جمهور دولتی که حرف از دموکراسی می‌زند به طور رسمی اعلام کرد که این ترور را آنها انجام داده‌اند، از سوی دیگر شاهد جاسوسی‌هایی هستیم که آلوده کردن سایت‌های هسته‌ای توسط بازرسان یکی از آنها بود بنابراین ما نمی‌توانیم در شرایطی که امنیت ملی‌مان را به خطر می‌اندازند و به هیچ تعهدی عمل نمی‌کنند واکنشی نشان ندهیم.

وی یادآور شد: در زمان ریاست جمهوری اوباما، آقای جان کری در لندن گفت تعهدات ما مانع کسی نیست اما شرکت‌ها چون احساس می‌کنند در صورت همکاری با ایران تحریم می شوند به تعهدات خود عمل نکرده‌اند، آقای ظریف نیز بارها گفت که برجام اجرا می‌شود و مشکل در روح برجام است اما ما در این قانون راهبردی برای لغو تحریم‌ها بحث خروج از برجام را مطرح نکردیم و بر اساس مواد ۳۶ و ۳۷ برجام موضوع کاهش تعهدات واقعی را عنوان کردیم تا در حوزه سیاست به تولید قدرت برسیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تا زمانی که در مقابل زیاده‌خواهی‌ها نایستیم، نمی‌توانیم حق خود را بگیریم، ما در این قانون نیز در چارچوب برجام موضوعاتی را مطرح کردیم و عنوان کردیم هر موقع طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل کنند بلافاصله ما به تعهدات قبل برمی‌گردیم در واقع این قانون قابلیت برگشت‌پذیری به برجام را پیش بینی کرده است.

آقای روحانی! ما هول نیستیم؛ منتظریم کاری کنید

وی در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد: عده‌ای می‌گویند مجلس هول شده، کسی هول نشده است؛ همه ما ۷ ساله منتظریم کاری انجام بدهید و مردم آرزویشان این است با دولت دوازدهم با خاطره خوش خداحافطی کنند.

تکمیل می‌شود…منبع: مهر