کد خبر : 106975

رییس سازمان بازرسی کشور با بیان اینکه سال‌ها حق استان خوزستان از آلایندگی پرداخت نشده و جمع آن با جرایم حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است گفت:حتی اگر ۵۰ درصد این حق پرداخت می‌شد بسیاری از مشکلات امروز در خوزستان وجود نداشت.

 به گزارش خوز ۲۴ از اهواز حجت‌الاسلام حسن درویشیان روز چهارشنبه در نشست بررسی مسایل و مشکلات آبگرفتگی خیابان‌ها و مشکلات فاضلاب خرمشهر در محل فرمانداری این شهرستان بیان کرد:درصد تعیین شده که واحدهای آلاینده در خوزستان به ویژه در بندر ماهشهر باید پرداخت کنند متاسفانه محقق نشده و یا تنها بخشی پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه از محل سه درصد نفت سال ۹۷ حدود ۳۴ درصد و پارسال ۲۰ درصد و امسال تاکنون فقط ۱۲ درصد پرداخت شده است گفت: مبلغ محاسبه شده پارسال بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال و امسال بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد ریال است که اعداد قابل توجهی است.

حجت‌الاسلام درویشیان ادامه داد: همانطور که مسوولان بومی اشاره کردند مشکلات آب و فاضلاب تنها مربوط به اهواز، بندرامام خمینی(ره) و ماهشهر نیست بلکه مربوط به کل استان خوزستان است و اگر جایی خسارت وارد نشده و یا در فضای مجازی منعکس نشده دلیل بر نبود مشکل نیست و چه بسا این مشکلات در بارندگی‌های آینده نمایان شود.

وی افزود: رفع مشکل آب‌های سطحی خوزستان به ویژه شهرهای با اولویت باید در یک زمان بندی اعلام و برای پروژه دفع آب‌های سطحی و همچنین طرح جامع فاضلاب اقدام اساسی شود؛ مسایل و مشکلات را باید به ۲ بخش تقسیم کرد یکی اقدامات ضروری، فوری و موقت که اگر حادثه و مشکلی پیش آمد بخشی از آنها با فوریت دنبال شود و بخشی دیگر در دراز مدت که با یک برنامه مدون دنبال شود.

رییس سازمان بازرسی کل کشور بیان کرد: از ضعف‌هایی که در نظام برنامه‌ریزی کشور وجود دارد نبود برنامه مدون و سند توسعه شهرستان‌ها و به روز نبودن اسناد بالادستی و تحقق نیافتن برخی از قوانین است.

وی گفت: قانون سه درصد از درآمد نفت، یک درصد مربوط به مناطق نفتخیز و ۲ درصد مربوط به مناطق کمتر توسعه یافته است که بخش قابل توجهی از استان خوزستان هم کمتر توسعه یافته و هم نفتخیز است و تحقق آن بسیاری از مشکلات را برطرف می‌کند.

حجت‌الاسلام درویشیان در ادامه به مشکل بیکاری در خوزستان اشاره کرد و افزود: پتروشیمی‌ها که از امکانات خوزستان استفاده و آلودگی ایجاد می‌کنند، باید به مردم کمک کنند و منطقه آزاد اروند نیز باید کمک‌هایی را برای رفع محرومیت از آبادان و خرمشهر انجام دهد.

وی بیان کرد: نرخ رسمی بیکاری در خوزستان ۱۴.۵ درصد و غیررسمی حدود ۲۵ درصد است که با وجود این همه امکانات، منطقه آزاد و پتروشیمی‌ها و ظرفیت اشتغالزایی بالا، خیلی مایه تأسف است که آمار بیکاری خوزستان اینگونه باشد.

معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان نیز در این نشست گفت: آبادان پیش از جنگ تحمیلی از نظر مبلمان شهری، عمران و سازندگی وضعیت بسیار مطلوبی داشت ولی با گذشت ۳۲ سال از پایان جنگ تحمیلی بسیاری از زیرساخت‌ها این شهرستان آسیب‌دیده است.
سیدزین العابدین موسوی افزود: آبادان و خرمشهر زخم خورده جنگ تحمیلی هستند و مسوولان هیچ گاه نتوانستند این مناطق را به وضعیت موردنظر مردم برسانند.
وی ادامه داد:آبادان ۱۱۰ کیلومتر مرز آبی با عراق دارد ولی متاسفانه ارتباطات تجاری و مسایل اقتصادی با کشور عراق ندارد و در صورتی که دژ باقی مانده از جنگ تحمیلی برداشته شود می‌توان ده‌ها فرصت شغلی با احداث جاده ساحلی و مرزی ایجاد کرد.

موسوی مشکلات موجود ناشی را از آثار جنگ تحمیلی و بی‌توجهی برخی مسوولان بیان کرد و گفت: روزانه ۱۳۰ هزار مترمکعب از محل طرح آبرسانی غدیر به مردم آبرسانی می‌شود و تصفیه فاضلاب شهری آبادان پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی دارد.

بنابر همین گزارش معاون استاندار و فرماندار ویژه خرمشهر نیز در این نشست مهمترین معضل شهرستان خرمشهر را فرسودگی شبکه فاضلاب بیان کرد و گفت: پارسال بارندگی ۱۴۶ میلیمتری در خرمشهر داشتیم و نقاط بحرانی این شهر شناسایی و برای آنها برنامه‌ریزی انجام شده که در بارندگی اخیر مشکل پارسال در این مناطق پیش نیامد.
محمد حیدری افزود: برای تکمیل شبکه فاضلاب خرمشهر به امکانات و اعتبارات دولت نیاز است و در هنگام وقوع بحران‌ نیاز به بروزرسانی ایستگاه‌های پمپاژ در این شهرستان است.
وی مناطق ایران زمین، دیزل آباد و طالقانی خرمشهر را سه ایستگاه مهم دفع فاضلاب خرمشهر بیان کرد و گفت:از پارسال به حداقل رساندن مشکلات فاضلاب  خرمشهر در دستور کار قرار گرفت و با اقدامات انجام شده و اصلاح ساختاری و مدیریتی بسیاری از مشکلات  به حداقل رسید و اکنون در تلاش هستیم که مشکلات باقیمانده را حل کنیم.

امام جمعه خرمشهر نیز در این نشست گفت: ای کاش نهادهای نظارتی و بازرسی پیش از وقوع حوادث کار خود را انجام دهند تا از بروز برخی حوادث جلوگیری شود.
حجت‌الاسلام محمدجواد عادل‌پور بیان کرد: سامانه دفع آب سطحی در خرمشهر نداریم در حالی که کنار رودخانه هستیم و یک سامانه دفع آب‌های سطحی ساده می‌توانست بسیاری از مشکلات ما را برطرف کند.
وی افزود: طرح مطالعاتی دفع آب‌های سطحی خرمشهر در سال ۸۴ مطرح شد ولی این طرح راکد مانده است و به اعتقاد من یک نوع ترک فعل از سوی شهرداران سابق خرمشهر انجام شده است و مسوولانی که امروز کار می‌کنند میراث‌دار اقدامات انجام نشده مدیران گذشته هستند.
حجت‌الاسلام عادل‌پور ادامه داد: بدهی‌ بسیار سنگین شهرداری خرشمهر همه را گرفتار کرده و متأسفانه گاهی مواقع توانایی پرداخت حقوق کارگران را هم ندارند.

حجت‌الاسلام درویشیان که از سوی رییس قوه قضاییه ماموریت یافت تا موضوع آبگرفتگی برخی مناطق خوزستان را بررسی و گزارش ارایه کند، روزهای دوشنبه و سه شنبه نیز از برخی مناطق اهواز که در جریان باران شدید اوایل هفته گذشته دچار آبگرفتگی شده بودند دیدن کرد.

منبع ایرنا