وی درباره جایگزینی نمرات سه سال دبیرستان به جای کنکور گفت:  هم‌اکنون شاخص اصلی برای پذیرش داوطلبان کنکور، نمره آزمون است اگر بخواهیم به جای آن شاخص دیگری قرار دهیم باید انتخاب علمی انجام شود بنابراین نمی‌تواند نمرات یک سال باشد و باید نمرات  چند سال متوالی ملاک باشد و با سیستم ثابت همه‌گیر در سطح ملی ارزیابی کنیم و بتوانیم دانش‌آموزان سراسر کشور را در یک سطح استاندارد با هم مقایسه و انتخاب کنیم.

وزیر علوم گفت: اینکه دانشگاه‌ها خودشان شاخص‌های خاصی داشته باشند نیز در حال بررسی است، مسئله کنکور به صورت جدی در حال پیگیری است و این پیش بینی می‌شود بتوان در سال ۱۴۰۰  قبل از ثبت‌نام کنکور ۱۴۰۱ اعلام شود که اگر این اتفاق بیفتد بسیار خوب است.

غلامی درباره برگزاری کنکور نظام قدیم در سال ۱۴۰۰ متذکر شد: پرونده کنکور نظام قدیم بسته شد و دو بار در شورای سنجش و پذیرش دانشجو مطرح شد که با آن موافقت نشد.

وی درباره پژوهش‌های علمی ایران گفت:‌ پژوهش‌های علمی ما در تمام مجامع علمی دنیا پذیرفته و در نشریات معتبر چاپ  می‌شود؛ این باعث شده است در رتبه‌بندی‌ها جایگاه ۱۵ را بین کشورهای دنیا داشته باشیم در بحث شاخص کیفیت مقالات از طریق نسبت ارجاعات به مقالات ما نیز رتبه خوبی داریم.

وزیر علوم بیان کرد:  سرعت رشد علمی ایران نیز موضوع دیگر است و در مسابقه بین کشورهای بزرگ برای ارائه دستاوردهای علمی وقتی سرعت رشد علمی ما در دنیا دوم یا به اعتبار برخی شاخص‌ها اول است یعنی محققان ما با توان در حال فعالیت هستند  اما دستاوردهای علمی چقدر در داخل کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ حتما باید جایگاه بین‌المللی را حفظ و به استفاده از آنها در داخل توجه کنیم برخی موارد لبه‌های جدید علم را طی می‌کنند و برخی مقالات محققان ما از این گروه هستند که تعداد زیادی در کشور به سمت کاربردی شدن رفته است.

منبع تسنیم