کد خبر : 107369

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، وزارت خارجه روسیه بامداد پنج شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که «نمایندگان کشورهای عضو [به استثنای ایالات متحده] و شرکت کننده در نشست کمیسیون مشترک برجام از بازگشت به اجرای این توافقنامه طبق چارچوب اولیه و مورد توافق حمایت می‌کنند. نمایندگان کشورهای عضو با تأکید مجدد […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، وزارت خارجه روسیه بامداد پنج شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که «نمایندگان کشورهای عضو [به استثنای ایالات متحده] و شرکت کننده در نشست کمیسیون مشترک برجام از بازگشت به اجرای این توافقنامه طبق چارچوب اولیه و مورد توافق حمایت می‌کنند.

نمایندگان کشورهای عضو با تأکید مجدد بر پایبندی به تعهدات خود ذیل برجام و همچنین قطعنامه ۲۲۳۱، از تداوم کوششی متمرکز برای یافتن راه حل‌های مؤثر جهت تسهیل بازگشت سریع به اجرای توافقنامه‌های فراگیر مطابق با چارچوبهای پذیرفته شده اولیه حمایت کردند».

وزارت خارجه روسیه همچنین اطلاع داد که شرکت کنندگان در این نشست یک تحلیل مفصل از وضعیت امور در اجرای توافقنامه‌های ۲۰۱۵ با توجه به چالش‌های کنونی ارائه کردند. وزارت خارجه روسیه در ادامه تأکید کرد که اقدامات آمریکا با هدف «مانع تراشی بر سر راه اجرای کامل توافق هسته ای» همچنان بزرگترین چالش بشمار می‌رود.

شرکت کنندگان در این نشست همچنین پیرامون موضوعاتی از قبیل تمهید و تدارک نشست وزرای خارجه کشورهای عضو برجام در روز ۲۱ دسامبر سال جاری صحبت کردند.

اوایل روز چهارشنبه، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه این کشور در نشست غیر رسمی وزرای خارجه کشورهای عضو برجام در ۲۱ دسامبر شرکت خواهد کرد.

لازم به ذکر است که نشست روز چهارشنبه در سطح معاونان وزرا و مدیران سیاسی وزارت خارجه‌های ایران و پنج کشور (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و فرانسه) و به ریاست «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران و «هلگا اشمید» دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و با هدف بررسی روند اجرا و موانع اجرای تعهدات توسط طرف‌های برجامی برگزار شد.منبع: مهر