کد خبر : 107194

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در آیین رونمایی از پوستر سی ودومین جشنواره تئاتر خوزستان در اهواز بیان کرد: پس از اعلام فراخوان این جشنواره و در نخستین مرحله ثبت نام ۵۳ گروه نمایشی از سراسر خوزستان برای حضور در جشنواره اعلام آمادگی کردند که از این تعداد ۳۱ اثر به دبیرخانه جشنواره رسید.

محمد جوروند با بیان اینکه این دوره از جشنواره از یکم تا چهارم دی امسال به صورت مجازی در خوزستان برگزار می شود توضیح داد:امکان تماشای تئاترها در زمان برگزاری جشنواره از طریق فضای مجازی برای مخاطبان فراهم شده است.

وی ادامه داد: پس از بازبینی آثار، فیلم آثار توسط هیات انتخاب مورد بازبینی قرار می‌گیرد و آثار نهایی منتخب به دبیرخانه سی و دومین جشنواره تئاتر خوزستان معرفی می‌شوند.
دبیر این دوره از جشنواره نیز گفت: در هر مقطع و شرایطی دنیا یک چهره جدیدی از خود را به ما معرفی می‌کند و وظیفه هنرمند در این موقعیت این است که تمام تعاریف زندگی از عشق و نفرت گرفته تا مرگ و زندگی و تمامی مناسبات را بازشناسی کند و خودش را در این دنیا پیدا کند.
آرش سهرابی با بیان اینکه همه جنگ‌ها و بلایای طبیعی هر کدام به نحوی بر جریان هنر اثر گذار بوده‌اند ادامه داد: امسال ما درگیر کرونا هستیم که بر جشنواره سی و دوم تئاتر خوزستان تاثیر گذاشته است.
وی گفت: کرونا موجب شده تا جشنواره امسال به صورت آزمون و خطا باشد وباید دید میزان تاثیرگذاری آن به صورت مجازی چگونه خواهد بود. تئاتری که به صورت زنده اجرا می‌شود شکل اصلی تئاتر است ولی وقتی مجازی برگزار می‌شود باید دید چه دستاوردی می‌تواند برای مخاطبان به ارمغان آورد.
دبیر این دوره از جشنواره خاطرنشان کرد: از گروه‌های نمایشی خواستیم اثر خود را در قالب فیلم در اختیار ما بگذارند؛ این آثار در سایت بارگذاری می‌شوند و هنرمندان و علاقمندان می‌توانند این آثار را روی سایت تماشا کنند. آیین پایانی جشنواره نیز به صورت مجازی در همان سایت صورت می‌گیرد.
مشاوره فرهنگی و هنری استاندار خوزستان نیز گفت: در حالی که به نوعی با محدودیت کرونایی رو به رو هستیم اما این محدودیت‌ها به معنای نفی نشاط اجتماعی و فکری جامعه نخواهد بود و برگزاری این جشنواره اقدام ارزشمندی است.
رضا کیانی بیان کرد: در چنین شرایطی برگزاری جشنواره و استفاده از بستر فضای مجازی برای آن قابل تقدیر است چرا که منجر به بروز خلاقیت‌ها و تبادل داشته‌ها می‌شود.
وی ادامه داد: در آستانه هفته پژوهش از این رو می‌طلبد با توجه به بنیه فکری و پژوهشی خوزستان این مقوله پررنگ باشد و با تئاتر آن را پیوند بزنیم؛ پژوهش یکی از حلقه‌های مفقوده در حوزه فرهنگ و هنر است و باید تلاش کنیم حرکت‌های پژوهشی به موازات دیگر اقدامات انجام شود.
بنابرهمین گزارش سی و دومین جشنواره تئاتر خوزستان از یکم دی امسال در خوزستان برگزار می‌شود. هر ساله در پایان این جشنواره ۲ اثر بر اساس رای هیات داوران به دبیرخانه سی و نهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی می‌شدند.