کد خبر : 107138

به گزارش خبرگزاری مهر، رأی الیوم در مطلبی با اشاره به عدم تحریم‌های اقتصادی گسترده از سوی اتحادیه اروپا علیه ترکیه به واکاوی دلایل آن پرداخته است. این رسانه می‌نویسد: دلایلی متعددی در این باره دخیل هستند که عبارتند از؛ ۴ دلیل عدم تحریم‌های گسترده اتحادیه اروپا علیه ترکیه نخست، پرهیز از رویارویی نظامی و […]به گزارش خبرگزاری مهر، رأی الیوم در مطلبی با اشاره به عدم تحریم‌های اقتصادی گسترده از سوی اتحادیه اروپا علیه ترکیه به واکاوی دلایل آن پرداخته است.

این رسانه می‌نویسد: دلایلی متعددی در این باره دخیل هستند که عبارتند از؛

۴ دلیل عدم تحریم‌های گسترده اتحادیه اروپا علیه ترکیه

نخست، پرهیز از رویارویی نظامی و اقتصادی مستقیم و تحریک نکردن ترکیه که واکنش قوی آنکارا را به دنبال داشته باشد و اعطای فرصت بیشتر به راهکار دیپلماتیک برای دست یابی به راه حل سیاسی کم هزینه تر.

دوم، وجود اختلافات گسترده در داخل اتحادیه اروپا درباره اعمال تحریم‌های گسترده. در حالی که گروه اول به رهبری فرانسه و یونان خواستار تحریم‌های قوی علیه ترکیه هستند؛ اما گروه دیگر به رهبری آلمان خواهان خویشتنداری و نگه داشتن حداقل ارتباط با ترکیه به عنوان یک همسایه و عضو ناتو و پرهیز از اقدام تحریک آمیز هستند.

سوم، ترکیه مانند لیبی لقمه آسانی نیست و از حیث نظامی پیشرفته است و اهرم‌های فشار زیادی علیه همسایگان اروپایی خود از جمله سلاح مهاجران را در اختیار دارد و این توان را دارد که تصمیم به دخالت نظامی بدون درنگ بگیرد مشابه آنچه در لیبی و جمهوری آذربایجان و قبل از آن در سوریه انجام داد.

رأی الیوم در ادامه می‌نویسد: اینکه اتحادیه اروپا به تحریم‌های انفرادی روی می‌آورد؛ نشان از این دارد که آنها به دنبال اقدامات تدریجی هستند تا واکنش ترکیه را بسنجند تا پس از آن گام‌های بیشتری بردارند اینکه اتحادیه اروپا به تحریم‌های انفرادی روی می‌آورد؛ نشان از این دارد که آنها به دنبال اقدامات تدریجی هستند تا واکنش ترکیه را بسنجند تا پس از آن گام‌های بیشتری بردارند.

این رسانه می‌نویسد: اینکه مقامات ترکیه این تحریم‌ها را کم اهمیت می‌دانند، مبالغه آمیز است به ویژه در سایه اوضاع اقتصادی بحرانی ترکیه و به موازارت آن افزایش هزینه دخالتهای خارجی نظامی در لیبی، سوریه و جمهوری آذربایجان که کمر خزانه ترکیه را شکسته است اینکه مقامات ترکیه این تحریم‌ها را کم اهمیت می‌دانند، مبالغه آمیز است به ویژه در سایه اوضاع اقتصادی بحرانی ترکیه و به موازارت آن افزایش هزینه دخالتهای خارجی نظامی در لیبی، سوریه و جمهوری آذربایجان که کمر خزانه ترکیه را شکسته است و نیز با توجه به تحریم‌های اقتصادی موازی از سوی آمریکا علیه ترکیه به خاطر خرید سامانه اس ۴۰۰ روسی.

رأی الیوم نوشت: حجم مبادلات تجاری میان ترکیه و اتحادیه اروپا حدود ۱۲۰ میلیارد دلار در سال است و یک سوم آن با آلمان است و هرگونه جنگ تجاری یا اقتصادی اتحادیه اروپا علیه آنکارا به طور گسترده یا انفرادی تأثیر منفی زیادی بر اقتصاد ترکیه در شرایطی که دشمنان از همه سو آنرا احاطه کرده اند و مخالفان داخلی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور و حزب عدالت و توسعه حاکم در حال افزایش است، خواهد داشت.

این رسانه گزارش داد: قطر همواره متحد راهبردی بوده است که اردوغان در شرایط دشوار اقتصادی به آن روی آورده است. قطر سه بار لیر ترکیه را نجات داده است؛ اول در سال ۲۰۱۸ که ۱۵ میلیارد دلار به شکل سرمایه گذاری داد، بار دوم در اوایل سال جاری میلادی ۱۵ میلیارد دلار به شکل سرمایه گذاری و سپرده در بانک مرکزی ترکیه قرار داد و بار سوم هم در دیدار اخیر شیخ تمیم بن حمد امیر قطر به آنکار به دنبال سقوط ارزش لیر ترکیه بود که اینبار قطر مشابه قبل عمل نکرد و ۱۰ درصد از سهم بورس ترکیه به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار را خرید؛ موضوعی که مخالفت گسترده داخلی در ترکیه را به دنبال داشت.

رأی الیوم می‌نویسد: ترکیه به سبب سیاست‌های رجب طیب اردوغان و دخالت‌های نظامی آن در منطقه در آستانه جنگ اقتصادی شدید با شرکای اروپایی قرار دارد و شاید فراخواندن کشتی حفاری نفت و گاز در آب‌های مورد مناقشه با یونان و قبرس تلاشی برای آرام کردن اوضاع قبل از موعد نشست سران اروپا محسوب می‌شود.

این رسانه آورده است: راهبرد ترکیه در قبال غرب و امید بستن به ورود به اتحادیه اروپا شکست خورده است و همین درباره جهان عرب هم صادق است که سرنوشتی مشابه با توجه به دخالت نظامی در لیبی و سوریه به عنوان دو کشور عربی، پیدا کرد.منبع: مهر