کد خبر : 106682

به گزارش خبرنگار مهر، محمد باقر قالیباف امشب در گفتگوی زنده تلویزیونی که به صورت زنده از شبکه اول سیما در حال پخش است ضمن تسلیت شهادت شهید فخری زاده، گفت: همچنین متاسفانه شاهد آبگیری و سیل در استان خوزستان هستیم که انشاءالله نیروهای دولتی و مردمی کمک کنند تا هر چه سریعتر این مشکل […]به گزارش خبرنگار مهر، محمد باقر قالیباف امشب در گفتگوی زنده تلویزیونی که به صورت زنده از شبکه اول سیما در حال پخش است ضمن تسلیت شهادت شهید فخری زاده، گفت: همچنین متاسفانه شاهد آبگیری و سیل در استان خوزستان هستیم که انشاءالله نیروهای دولتی و مردمی کمک کنند تا هر چه سریعتر این مشکل حل و فصل شود.

با گرانی ها آشنا هستیم

وی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه شما تا چه حد از گرانی ها خبر دارید، افزود: ما به عنوان نمایندگان مردم نباید دغدغه ای جز دغدغه مردم داشته باشیم و با گرانی ها آشنا هستیم و در نظارت‌های میدانی خود شاهد این موضوع بودیم و با این دغدغه مردم آشنا هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مردم به طور جدی در این بخش گله‌مند هستند، تصریح کرد: در یکی از بازدیدها دیدم که پشت نانوایی نوشته شده بود که نان نسیه داده نمی شود و بنده تعجب کردم و صحبت کردم و فهمیدم کارگران روزمزدی هستند که بعضی اوقات کار ندارند و برای خرید نان هم دچار مشکل هستند.

قالیباف افزود: مشکلات مردم بسیار زیاد است و از تهیه نان که ساده ترین موضوع است تا دیگر اقلام اساسی چون مرغ مشکل دارند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مجلس چه اقداماتی انجام داده تا جلوی گرانی‌ها را بگیرد؟، گفت: زمانی که شرایط تحریم و کرونا را نداشتیم مردم پذیرفته بودند که نزدیک به ایام عید، تورم ۲۰ تا ۲۵ درصدی خواهیم داشت و این موضوع برای مردم امری طبیعی بود و سالی یکبار انتظار آن را می کشیدند اما علت ناراحتی فعلی مردم این است که الان آنان شاهد گرانی های چند باره در سال و عدم ثبات در قیمت‌ها هستند.

بودجه ۱۴۰۰ شامل کسری بودجه است

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این مسئله به کسری بودجه بازمی‌گردد، گفت:  حتی در بودجه‌ای که اخیر [بودجه ۱۴۰۰] به مجلس ارائه شد نیز شامل کسری بودجه هستیم.  

قالیباف تاکید کرد: همچنین ما در شبکه تهیه تامین و توزیع کشور دچار مشکلات جدی هستیم و این شبکه درست نیست که به دلیل سوء مدیریت است و ما در نظارت ها دچار مشکل هستیم.

وی تصریح کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی باید برای تهیه کالاهای اساسی اختصاص داده شود و در ۶ ماهه اول امسال بیش از ۴ میلیارد دلار به اقلام اساسی ارز دولتی داده شد اما امروز قیمت مرغ گران شده و مردم قدرت خرید خود را از دست داده‌اند.

مجلس وارد حیطه کار دولت نمی شود

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کار اجرایی دست مجلس شورای اسلامی نیست و تاکید ما این است که مجلس نباید به جای دولت کار اجرایی انجام دهد و اصلاً مجلس وارد حیطه کار دولت نمی شود.

قالیباف تاکید کرد: قانونگذاری حق قانونی ما است و وظیفه ما قانون‌گذاری و سیاستگذاری است و سیاست‌های کلان را هم باید در قانونگذاری خود مورد توجه قرار دهیم و تصویب قانون و ریل‌گذاری کار مجلس است اما در اجرا نباید دخالت کنیم و تاکید بنده هم همواره روی این مسئله است.

وی اظهار داشت: اکثر مردم، متخصصان و نخبگان دو عامل را برای علت مشکلات مردم می‌دانند مبنی بر اینکه یک عامل سوءمدیریت و یک عامل دیگر تحریم است و موضوع سوء مدیریت را عامل مهم تری از تحریم می دانند و ما مدیران آمده ایم که مشکلات را حل کنیم و معتقدیم که این مشکلات قابل حل است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: زمانی که از کسری بودجه صحبت می‌کنیم به این معنا است که دخل و خرج دولت با یکدیگر همخوانی ندارد و باید منابع و مصارف را به گونه‌ای تنظیم کنیم که بین منابع و مصارف تراز برقرار باشد و کسری نداشته باشیم که در صورتی که از یک درآمد پایدار برخوردار باشیم دچار کسری بودجه نمی شویم.

قالیباف تاکید کرد: در همه اقتصادهای درست دنیا شاهدیم که اقتصاد آنان متکی به منابع پایدار است که مالیات و گمرکات درآمدهای پایدار هستند اما نفت و اوراق قرضه جزء درآمدهای پایدار نیست.

وی گفت: زمانی که منابع ما به سمت درآمدهای غیر پایدار مانند نفت و اوراق قرضه سوق پیدا می کند به معنای کسری بودجه است.

در بودجه ۹۸ حدود ۱۵۰ هزار میلیارد کسری بودجه داشتیم

رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: در سال ۹۸ بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشتیم که دولت یا از بانک‌ها قرض گرفت و یا اوراق فروخت.

قالیباف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مجلس برای واقعی کردن درآمدها در بودجه چه اقداماتی را انجام می دهد؟ گفت: مجلس شورای اسلامی دقیقاً برای جلوگیری از کسری بودجه و جلوگیری از تورم و گرانی و اصلاح شبکه توزیع و تهیه کالا در شش ماه گذشته برنامه های منظم را تنظیم کرده و اقداماتی را انجام داده است.

وی افزود: رویکرد روشن مجلس آن است که هر اقدامی که انجام می‌دهیم مبتنی بر مردمی سازی، شفاف سازی، هوشمند سازی و کارآمد سازی باشد و این موارد را در همه تصمیمات خود لحاظ می‌کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در بحث کسری بودجه یکی از کارها آن است که در وهله اول بپذیریم که کسری بودجه داریم و زمانی که این موضوع را پذیرفتیم راه‌های صحیحی که بودجه را به سمت منابع پایدار سوق بدهد باید در نظر گرفته شود که یکی از بحث‌ها مالیات است.

قالیباف گفت: ما سه نوع مالیات داریم که یک مورد مربوط به حداقل سرمایه هایی است که افراد دارند و مورد بعدی «سی جی تی» است که همان درآمد بر دارایی ها و عایدی ها است و مورد بعدی «پی آی تی» و مالیات هایی است که بر درآمدهای مربوط به یک موضوع و قراردادهای خاص بسته می‌شود.

وی تاکید کرد: امروز وضعیت مالیاتی ما در کشور به شدت به هم ریخته است و حدود ۶۰۰ هزار شرکت حقوقی داریم که مودیان مالیاتی هستند و حدود ۳ میلیون نفر هم در حوزه کسب و کار هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین حدود ۳۲ هزار نفر ممیزی مالیاتی در کشور داریم که باید این مالیات را جمع‌آوری کنند که ۶۰ درصد این ۳۲ هزار نفر با ۶۰ درصد کل امکانات حوزه مالیاتی ما فقط ۱۵ درصد مالیات‌ها را جمع‌آوری می‌کنند.

قالیباف بیان کرد: برای مثال امسال ۱۷۰ هزار میلیارد تومان میزان مالیات بود اما حدود ۲۵ تا ۲۷ هزار میلیارد تومان جمع آوری می‌شود که این نشان‌دهنده تصمیم گیری های غلط است و مدیران و قانون گذاران باید در اینجا بایستند و فرآیندها را اصلاح کنند که متاسفانه در گذشته به دلایل مختلف در مقابل این رویه نیاستادند و نتیجه آن شد که دلالان و سوداگران بدون آن که زحمت بکشند و عرق بریزند، پول و درآمد زیادی را به دست آوردند بدون آن که مالیات پرداخت کنند. مالیات یکی از راهکارهای جدی برای جلوگیری از کسری بودجه است.

وی گفت: در ۶ ماه گذشته یکی از کارهایی که ما انجام دادیم با همکاری وزارت اقتصاد و سازمان مالیاتی بررسی طرح مربوط به «سی جی دی» بود که در کمیسیون اقتصادی مجلس به تصویب رسید و در نوبت صحن علنی مجلس است و تلاش ما این است که پیش از بررسی لایحه بودجه آن را تصویب کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بودجه ۱۴۰۰، گفت: در این بودجه، بودجه دولتی ۸۵۰ هزار میلیارد تومان است اما بودجه شرکت‌های دولتی هزار و پانصد هزار میلیارد تومان است یعنی بودجه شرکت‌های دولتی دو برابر بودجه دولتی و برای بیش از ۳۰۰ شرکت دولتی اعم از شرکت‌های نفتی و دیگر شرکت‌ها است.

قالیباف ادامه داد: ما در مجلس با مسئولان دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌های مجلس، بودجه شرکت‌های دولتی را با جزئیات مورد بحث و بررسی قرار دادیم و الان ۲ سال است که بودجه شرکت‌های دولتی پیش از ارائه لایحه بودجه به مجلس تقدیم می‌شود.

وی بیان کرد: شرکت های دولتی در سال صرفاً ۲۵ هزار میلیارد تومان مالیات و یا سود از طریق سهام به دولت می‌دهند این در حالی است که این شرکت ها بدهی زیادی را برای دولت ایجاد می کنند که بین ۷۰ تا ۸۰ هزار میلیارد تومان است و در شرایطی که ما کسری بودجه داریم باید به این اموالی که در اختیار داریم و به این شرکت‌های خصولتی توجه شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در همین ۶ ماه که گذشت، یک قانونی در مجلس در خصوص بورس پیگیری کردیم که دولت در شورای عالی اقتصاد می‌خواست مصوب کند. دولت یک لایحه دوفوریتی برای سود سهام شرکت‌ها داشت تا این از طریق به افزایش سرمایه شرکت‌ها کمک کند. این یعنی باید به سمت تولید برویم.

قالیباف افزود: من در شورای عالی هماهنگی اقتصادی به رئیس جمهور گفتم که اجازه بدهید این لایحه در این شورا تصویب نشود چرا که مصوبات این شورا یک ساله و قابل تمدید است و مردم نمی‌توانند خیلی به این قانون اعتماد کنند زیرا ممکن است قانون عوض شود. ما این قانون را در مجلس آوردیم و ظرف مدت سه هفته، این لایحه دو فوریتی در مجلس تصویب شد، شورای نگهبان تایید کرد و به دولت ابلاغ شد، این لایحه برای بورس بود اما متأسفانه اجرای آن به درستی انجام نشد.

وی گفت: البته ما پیگیری کردیم و به شدت موضوع را دنبال می‌کنیم تا این کار انجام شود. ما در ۶ ماه گذشته برای بورس این قانون را تصویب کردیم. ما در بورس می‌گوییم باید عرضه اولیه انجام شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این لایحه دو فوریتی که در مجلس تصویب شد برای افزایش سرمایه از محل سود سهام بدون حق تقدم بود یعنی اجازه بدهیم که مردم در همان ارائه اولیه این کار را انجام دهند. من با هرگونه برخورد قضائی و امنیتی در بورس با کسانی که کار درست انجام نمی دهند، مخالفم ولی بورس باید نظارت دقیق خود را انجام دهد. من با آقای دژپسند و رئیس سازمان بورس جلسات متعدد داشتیم و گفتیم شما باید نظارت کنید زیرا قانون دارید و باید انضباط تخلفات اداری را انجام دهید و حق دارید جریمه کنید و محدودیت بگذارید. این همان جایی است که می‌گویم سومدیریت وجود دارد.

قالیباف ادامه داد: ما کمیسیون اقتصاد را فرستادیم و یک نظارت دقیق انجام دادند و گزارش را آوردند. این گزارش بر اساس ماده ۴۵ آئین نامه داخلی در دستور کار مجلس است و قرار است تا قبل از تصویب بودجه، تصویب شود. پیشنهادی که در گزارش آمده، طرحی را آورده است که قانون بورس را عوض کنیم تا این مشکلات حل و فصل شود.

وی تصریح کرد: اینکه می‌گوئیم در ۶ ماه گذشته در مجلس چه کار کردیم، به طور دقیق هم نظارت میدانی کردیم، هم مرتب با دستگاه‌های اجرایی و وزرا جلسه گذاشتیم و  نارسایی های اجرایی ها را تذکر دادیم. یکی از ویژگی های خوب این مجلس این است که تعداد زیادی از نمایندگان آن سابقه استانداری، شرکت‌های بزرگ و وزارتخانه‌ها را دارند. ما با دوستانی که در اجرا هستند جلسه می‌گذاریم و باگ‌های موجود را می‌آوریم و تبدیل به قانون و دستور العمل می کنیم.  

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما الان در بورس دو ناظر داریم، این ناطران تخصصی و فعال شدند. در نظارت میدانی، کمیسیون های مجلس سفر استانی و تخصصی می روند. خود من و نواب رئیس به سفر می روند و خود نمایندگان نظارت می‌کنند. در سفر اخیری که رفتیم، می‌خواستند ۵۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی احیا شود، ارز آن را با درخواست دولت از صندوق توسعه دادند ولی وقتی نگاه می‌کنیم می‌بینیم که اجرای آنها زمان برده و ناقص است و کیفیت لازم را ندارد زیرا بخشی از این شرکت‌ها که این مساله را اجرا می‌کنند همان شرکت‌هایی هستند که گفتم در حال ضرر دادن هستند.  

تکمیل می‌شود…منبع: مهر