کد خبر : 106385

 خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: کندی تردد در خیابان‌ها، شکستن شاخه‌های درختان به تبع آن افتادن این شاخه‌ها بر روی سیم‌های برق و قطعی برق بیشتر مناطق شهرستان ارومیه و مهاباد و تردد تنها با زنجیرچرخ بخشی از مشکلات پیش روی مردم آذربایجان‌غربی با بارش سنگین برف است. هر چند تمامی جاده‌های استان باز […]


 خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: کندی تردد در خیابان‌ها، شکستن شاخه‌های درختان به تبع آن افتادن این شاخه‌ها بر روی سیم‌های برق و قطعی برق بیشتر مناطق شهرستان ارومیه و مهاباد و تردد تنها با زنجیرچرخ بخشی از مشکلات پیش روی مردم آذربایجان‌غربی با بارش سنگین برف است.

هر چند تمامی جاده‌های استان باز است، اما تردد بدون زنجیر چرخ در محورهای استان به خصوص شهرهای جنوب استان امکان پذیر نیست، بارش برف و وجود مه غلیظ، تردد در گردنه‌ها و محورهای مواصلاتی را کند و رانندگان را با مشکلاتی مواجه کرده است.

براساس اعلام هواشناسی آذربایجان غربی، بارش‌ها تا ۲ روز آینده تداوم دارد و دمای هوای استان ۶ درجه سردتر می‌شود و با ادامه این روند اگر دستگاه‌های اجرایی مدیریت بحران نتوانند وضعیت به وجود آمده را مدیریت کنند، با بحران برف در استان مواجه خواهیم شد.

کاهش دید افقی به کمتر از ۵۰ متر کاهش یافته است

هم اکنون بارش برف در گردنه‌های قره بلاغ در جاده مهاباد- بوکان و زمزیران در محور مهاباد – سردشت گزارش شده و برای انجام عملیات برف روبی و نمک‌پاشی ادوات راهداری در راهدارخانه‌های قره بلاغ، کیت که و کله‌گاوی استقرار یافته است.

در حال حاضر به دلیل بارش برف و مه غلیظ، دید افقی در گردنه‌های این شهرستان به کمتر از ۵۰ متر کاهش یافته و رانندگان باید هنگام تردد در این مسیرها از چراغ مه شکن استفاده کنند، با توجه به پیش بینی تداوم بارش‌ها و به ویژه بارش برف در گردنه‌ها و محورهای کوهستانی شهرستان‌ها، رانندگان باید زنجیر چرخ، سوخت کافی و جیره‌غذایی به همراه داشته باشند.

هم‌اکنون ماشین آلات راهداری جهت عملیات برف روبی در منطقه “مرگور” در محور اشنویه – ارومیه و روستاهای “لولکان “و “ژاراباد” مستقر شده و راهداران در حال برف‌روبی این مسیرها هستند.

به دلیل مه غلیظ رانندگان در این محورها ضمن احتیاط و کاهش سرعت از چراغ‌های مه‌شکن استفاده کنند و با توجه به کاهش دید افقی، برودت و کاهش دما در این گردنه و سایر جاده‌های کوهستانی این شهرستان رانندگان نسبت به بررسی عملکرد مناسب سیستم روشنایی، بخاری و سیستم ترمز خودرو خود اطمینان یابند و سپس به مسافرت اقدام کنند.

تردد در تمامی محورهای جنوب استان بدون زنجیر چرخ امکانپذیر نیست

در حال حاضر بارش برف در کلیه محورهای جنوب استان در جریان بوده و تردد در محورهای مهاباد -سردشت گردنه زمزیران، پیرانشهر – سردشت، مهاباد – ارومیه و جاده بند -سیلوانا بالاتر از سد به کندی پیش می‌رود.

شماره ۱۴۱ مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان غربی به صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی به سوالات مردم در خصوص وضعیت جوی و ترافیکی محورهای ارتباطی است.

در قالب طرح زمستانی امسال امسال ۶۸ اکیپ راهداری و ۲۰ اکیپ گشت راهداری همزمان فعالیت خود را آغاز کردند، در این راستا ۹۰۰ نفر پرسنل راهدار و ۴۲۰ دستگاه انواع ماشین آلات و ۲۰ دستگاه برف روب مکانیزه بکارگیری شدند.

شهروندان ارومیه مراقب یخ‌زدگی کنتورهای آب در فصل سرما باشند

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان ارومیه با اشاره به کاهش قابل توجه دما در روزهای اخیر و فرارسیدن فصل یخبندان از شهروندان ارومیه خواست، موارد لازم را برای جلوگیری از یخ‌زدگی کنتور و تأسیسات آبی رعایت کنند.

صابر خسروزاده در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: با توجه به وارد شدن سامانه بارشی به استان و افت ناگهانی دمای هوا و موج سرما رعایت موارد لازم شامل پوشاندن کنتور، دریچه آن، لوله‌های روکار مسیر کنتور تا محل مصرف، دقت در پوشش دریچه بازدید واقع در دیواره دایک (کانال لوله)، درزهای قسمت پایین و اطراف درب منازل و سرویس‌های بهداشتی برای جلوگیری از جریان هوای سرد به داخل، خودداری از ریختن آب‌جوش بر روی کنتور و ریختن آب ولرم به منظور باز شدن ملایم جریان آب در صورت یخ‌زدگی ضروری است.

وی اضافه کرد: عایق کردن دور کنتور به وسیله پشم شیشه، گونی، تمیز کردن داخل حوضچه کنتور، تهیه خاک اره از نجاری‌ها، ریختن خاک اره در کیسه‌های پلاستیکی و قرار دادن کیسه‌ها در اطراف کنتور، ایجاد فشردگی لازم، بستن درب حوضچه کنتور و عایق‌بندی لوله‌های آب در فضای باز ساختمان از جمله دیگر راهکارها برای جلوگیری از یخ زدگی‌کنتور در این روزها است.

مدیر امور آب و فاضلاب ارومیه شهرستان ارومیه بیان کرد: در صورت بروز مشکل یخ‌زدگی با سامانه اطلاع‌رسانی ۱۲۲ شرکت آب و فاضلاب شهرستان ارومیه تماس بگیرند تا گروه‌های عملیاتی در سریع‌ترین زمان ممکن در محل حاضر شوند.

در آذربایجان غربی ۱۸ گردنه مهم شبکه راه‌های اصلی و ۷۱ گردنه راه‌های روستایی به طول حدود ۶۵۰ کیلومتر در استان تحت پوشش این طرح قرار دارد.منبع: مهر