کد خبر : 107561

به گزارش خبرگزاری مهر، ابراهیم عزیزی در تشریح اشکالات بودجه ۱۴۰۰ گفت: ایراد نخست بودجه این است که تکیه قابل توجهی به نفت دارد در حالی که قرار بود در برنامه ششم توسعه تکیه به نفت در بودجه سالانه به حداقل برسد. رئیس مجمع نمایندگان فارس اضافه کرد: دولت در بودجه سال آینده فروش روزانه […]به گزارش خبرگزاری مهر، ابراهیم عزیزی در تشریح اشکالات بودجه ۱۴۰۰ گفت: ایراد نخست بودجه این است که تکیه قابل توجهی به نفت دارد در حالی که قرار بود در برنامه ششم توسعه تکیه به نفت در بودجه سالانه به حداقل برسد.

رئیس مجمع نمایندگان فارس اضافه کرد: دولت در بودجه سال آینده فروش روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز را پیش بینی کرده که با این حساب بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد کسری بودجه خواهیم داشت.

عزیزی افزود: این بودجه تورم زا است و نمی‌تواند منطبق بر نیازهای واقعی کشور باشد چراکه متأسفانه فاقد یک نگاه هوشمندانه به سایر منابع درآمدی است و فراتر مالیاتی در آن بسیار دیده می‌شود.

نماینده شیراز و زرقان در مجلس خاطرنشان کرد: در بودجه ۱۴۰۰ تکیه بر منابع پایدار انجام نشده و بررسی همه جانبه آن نشان می‌دهد بودجه‌ای که بتواند در شرایط تحریم جهت رفع نیازهای اقتصادی و معیشتی مردم مؤثر واقع شود، نیست.

او همچنین گفت: بخش قابل ملاحظه‌ای از بودجه نیز بر فروش اموال و دارایی‌های دولت پیش بینی شده که احتمال تحقق نیافتن آن وجود دارد و وقتی منابع و مصارف را کنار هم می‌گذاریم، هم خوانی نداشته و نشان می‌دهد عملیاتی برنامه ریزی نشده است.

عزیزی افزود: به همین دلایل احتمال می‌دهیم که لایحه بودجه دولت نتواند همه اهداف را در سال ۱۴۰۰ محقق کند لذا باید در مجلس به آن یک نگاه جامع شود.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با بیان اینکه بودجه پیشنهادی دولت احتمال دارد در کمیسیون تلفیق رأی نیاورد، بیان کرد: با این حال در تلاش هستیم تا دولت را متقاعد کنیم یک بودجه جامع‌تر، کامل‌تر و واقعی‌تر را ارائه دهد تا در این مدت باقی مانده با همکاری مجلس مشکلات را به حداقل برسانیم.منبع: مهر