کد خبر : 105944

به گزارش خبرنگار مهر، حسین مسافرآستانه دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر شب گذشته ۲۷ آبان ماه با حضور در برنامه «شب‌های هنر» درباره جزئیات برگزاری این دوره از جشنواره، ویژگی‌های بخش‌های مختلف، میزان بودجه اختصاص یافته به جشنواره و … صحبت و بر این نکته تاکید کرد که با وجود مشکلات پیش رو […]به گزارش خبرنگار مهر، حسین مسافرآستانه دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر شب گذشته ۲۷ آبان ماه با حضور در برنامه «شب‌های هنر» درباره جزئیات برگزاری این دوره از جشنواره، ویژگی‌های بخش‌های مختلف، میزان بودجه اختصاص یافته به جشنواره و … صحبت و بر این نکته تاکید کرد که با وجود مشکلات پیش رو سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر امسال قطعاً برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه وضعیت جشنواره تابعی است از وضعیت کل تئاتر و وضعیت کل تئاتر نیز تابعی است از وضعیت کشور درباره برگزاری این دوره از جشنواره گفت: طبیعتاً با این شرایط نباید انتظاری را که از برگزاری جشنواره‌ها در گذشته داشتیم، امسال هم داشته باشیم همانطور که نباید از اجرای تئاترها توقع گذشته را داشته باشیم. همانطور که ما در شرایط بسیار سخت، تعطیلی‌های مداوم و شرایطی که برخی اوقات دست می‌دهد تئاتر کار می‌کنیم جشنواره هم ناچار است با همین شرایط خودش را تطبیق دهد و در عین حال حتماً برگزار شود.

وی درباره برگزاری جشنواره توضیح داد: ما هیچ تصمیمی برای تغییر تاریخ یا تغییر بخش‌های جشنواره نداریم اما در این شرایط احتمال اینکه به دستورالعمل‌های سخت بربخوریم و ناچار به تغییر باشیم، وجود دارد و آن زمان است که باید تصمیماتی منطبق با شرایط بگیریم. اما در حال حاضر با تمام مشکلاتی که وجود دارد هیچ تغییری در زمان برگزاری جشنواره به وجود نیامده است. البته پیش بینی تغییر داریم اما تصمیم نداریم و امیدوارم که این تغییر به ما تحمیل نشود. اما با تاکید می‌گویم که جشنواره تعطیل نخواهد شد چون معتقدم تئاتر اصلاً تعطیل بردار نیست چون زندگی تعطیل شدنی نیست.

مسافر آستانه با اشاره به اینکه تمام آثار حاضر در این دوره از جشنواره قرار است پخش اینترنتی داشته باشند، بر این نکته تاکید کرد که ناچارا این آثار باید با گروه‌های متعددی در کیفیت‌های قابل ارائه برای پخش مجازی ضبط شوند.

وی ادامه داد: اما قطعاً ما اجراهای زنده و فیزیکی هم در جشنواره خواهیم داشت که ممکن است پخش آنها به صورت آنلاین میسر نباشد. امیدوارم شرایط بهتر از وضعیت الان شود تا ما بتوانیم برخی نمایش‌ها را حداقل با یک سوم ظرفیت و یا حتی بدون تماشاگر و فقط برای اجرای داوری به صورت زنده داشته باشیم.

دبیر جشنواره سی و نهم تئاتر فجر در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره میزان بودجه این دوره از جشنواره نیز بیان کرد: قطعاً در این دوره هرچقدر بودجه به جشنواره تعلق بگیرد تمام آن برای هنرمندان داخلی هزینه خواهد شد و حتی اگر مهمان یا اجرای خارجی هم داشته باشیم قطعاً از این بودجه برای آنها خرج نخواهد شد و بودجه آن باید به طریق دیگری تامین شود.

وی در پایان یادآور شد: بودجه‌ای که برای این دوره پیشنهاد داده‌ایم مبلغ ۶ میلیارد و اندی است که از بودجه سال گذشته تقریباً حدود یک میلیارد تومان هم کمتر است اما هنوز این بودجه مصوب نشده که امیدوارم همین مبلغ تصویب شود و کمتر نشود. ما کاملاً مطالعه شده این پیشنهاد را مطرح کردیم و هزینه همه بخش‌ها را کاملاً تعریف کرده‌ایم. این دوره از جشنواره بیشتر جنبه حمایتی برای گروه‌های نمایشی دارد و خوشبختانه مدیرکل هنرهای نمایشی و معاون هنری وزارت ارشاد نیز با ما همراه هستند.منبع: مهر