کد خبر : 105928

به گزارش خبرگزاری مهر، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه‌ای به رئیس جمهور ضمن انتقاد از عملکرد دولت در حوزه اقتصاد، آورده‌اند: چرا وظایف چند ماهه دولت که نیازمند اراده مجریان بوده است تنها طی چند روز آن‌هم دقیقاً منطبق با زمان بندی انتخابات آمریکا با عجله و حتی در روز تعطیل […]به گزارش خبرگزاری مهر، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه‌ای به رئیس جمهور ضمن انتقاد از عملکرد دولت در حوزه اقتصاد، آورده‌اند: چرا وظایف چند ماهه دولت که نیازمند اراده مجریان بوده است تنها طی چند روز آن‌هم دقیقاً منطبق با زمان بندی انتخابات آمریکا با عجله و حتی در روز تعطیل (۱۳ آبان) دقیقاً مصادف با روز برگزاری انتخابات آمریکا حل و فصل شده است؟ و چه کسی پاسخگوی تلاطم ارزی حاصل از این عجله کاری در آینده خواهد بود؟

متن کامل نامه ۲۱ نماینده مجلس بدین شرح است:

هوالحکیم
جناب آقای روحانی؛ رئیس جمهور محترم
سلام علیکم

همانگونه که استحضار دارید کشور در جنگ اقتصادی تحمیلی نظام سلطه به سرکردگی آمریکای جنایتکار قرار دارد و لذا تمام تصمیمات و تدابیر مسوولان کشور در این شرایط باید متناسب با نیازهای تهاجمی و تدافعی جنگ اقتصادی باشد و با هرگونه شائبه همکاری با دشمن یا بازی در نقشه او باید به اشد وجه مقابله و برخورد نمود.

در چند ماه اخیر میلیون‌ها تن کالای اساسی علیرغم نیاز شدید اقتصاد کشور و معیشت مردم به دلیل عدم هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف اجرایی از جمله بانک مرکزی و وزارت صمت در گمرکات کشور دپو و رسوب شده بود که به عنوان مثال در یکی از بنادر کشور، ده‌ها هزار تن گندم ۱۶۵ روز، شکر ۱۷۰ روز، برنج ۲۶۰ روز، روغن خوراکی ۲۳۵ روز و کود شیمیایی ۲۴۰ روز معطل مانده بود.

مجموعاً حدود ۴ میلیون تن کالای اساسی رسوب شده در ۱۳ بندر کشور طی حدود فقط ۱۰ روز (۶ تا ۱۶ آبان) با برگزاری چهار جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و کارگروه تنظیم بازار و جلسه هماهنگی مسوولان اجرایی و نظارتی به شرح ذیل تشکیل و با حذف الزام کد رهگیری تامین ارز، به یکباره دستور ترخیص صادر شد:

۱- مصوبه ۱۴ گانه جلسه ۱۷۷ ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مورخ ۱۳۹۹/۰۸/۰۶ که ۱۲ آبان توسط آقای نهاوندیان به شش وزیر و رییس کل بانک مرکزی ابلاغ شد.

۲- مصوبه محرمانه تک بندی جلسه ۱۷۸ ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مورخ ۱۳۹۹/۰۸/۱۱ (یک روز قبل از ابلاغ مصوبه قبلی!) که ۱۳ آبان ماه توسط آقای نهاوندیان به وزرای اقتصاد، صمت و بانک مرکزی ابلاغ شد؛ در این مصوبه عملاً بند هفت مصوبه جلسه قبلی اصلاح و الزام به ارائه کد رهگیری ارزی برای ترخیص کالای اساسی حذف شد.

۳- جلسه ۱۱ آبان به منظور ایجاد هماهنگی بین گمرک و دستگاه‌های نظارتی که در محل وزارت صمت برگزار شد.

۴- جلسه فوق العاده شماره ۱۱۱ کارگروه تنظیم بازار که روز سه شنبه ۱۳۹۹/۰۸/۱۳ برگزار شد و تصمیمات ده گانه آن با تعیین مسوول و زمان انجام آنها با قید آنی و حائز اهمیت به دستگاه‌های مسوول ۱۶ آبان توسط آقای قبادی ابلاغ شد.

جناب آقای روحانی!

ما از حل معضلات کشور به صورت فوری توسط دولتمردان و خصوصاً ترخیص کالاهای اساسی رسوب شده مورد نیاز کشور که بارها از سوی رهبرانقلاب و نیز نمایندگان مجلس تذکر داده شده بود استقبال و حمایت می‌کنیم، اما از جنابعالی مجدانه می‌خواهیم به این شبهه مطرح شده توسط تحلیلگران و افکارعمومی پاسخ دهید که چرا وظایف چند ماهه دولت که نیازمند اراده مجریان بوده است تنها طی چند روز آن‌هم دقیقاً منطبق با زمان بندی انتخابات آمریکا با عجله و حتی در روز تعطیل (۱۳ آبان – میلاد پیامبر اعظم (ص)) دقیقاً مصادف با روز برگزاری انتخابات آمریکا حل و فصل شده است؟ و چه کسی پاسخگوی تلاطم ارزی حاصل از این عجله کاری در آینده خواهد بود؟

آیا عجیب و نگران کننده نیست دولتی که در افکار عمومی با کمترین محبوبیت تمام ادوار جمهوری اسلامی در سال پایانی خود مواجه است و متهم به پیری و کم کاری است، تمام اقدامات اصلاحی خود را برای ایجاد آرامش در بازار و سفره معیشت مردم بطور فشرده و فوق العاده و آنی به روزهایی موکول کند که وضعیت رقابت انتخاباتی بین ترامپ و بایدن (دو نماد ظلم و ستم علیه مظلومان جهان و خصوصاً مردم ایران عزیز) تعیین تکلیف می‌شود؟

آقای رئیس جمهور!

جنابعالی در شعارهای انتخباتی خود گفته بودید که هفتاد درصد مشکلات اقتصادی کشور ریشه در بی تدبیری داخلی دارد و سهم تحریم کمتر است والبته برای رفع تحریم هم وعده کرده بودید که چرخ اقتصاد همزمان با سانتریفیوژ بچرخد و چنان رونق اقتصادی ایجاد خواهید کرد که مردم از یارانه‌های ماهیانه بی نیاز شوند؛ اما اکنون علاوه بر نابسامانی اقتصادی و عدم تحقق وعده‌ها ناشی از اعتماد کامل به غرب و گذاشتن تمام تخم مرغ‌ها در سبد پاره شده برجام اتفاق خطرناک‌تری پیش چشم مردم در حال وقوع است که با توهم تاثیرگذاری غرب و خصوصاً آمریکایی‌ها در سرنوشت جریانات سیاسی کشور و غربگرایان در انتخابات آینده، استقلال سیاسی و اقتصادی کشور دچار آسیب جدی خواهد شد و در این میانه آنچه به گروگان گرفته شده، سفره و معیشت مردم است.

لذا از جنابعالی درخواست می‌کنیم ضمن توضیح به افکارعمومی در این خصوص، علاوه بر تلاش مستمر با تکیه بر توانمندی‌های داخلی و همکاری و تعامل با مجلس یازدهم و قوه قضاییه (که در حال گره گشایی از گمرک و تولید است) مراقبت نمایید تا منافع ملی و معیشت مردم بیش از این به اتفاقات خارجی گره نخورد و به طور جدی مانع شوید که کشور از سوراخ اعتماد به وعده آمریکا دوباره گزیده شود.

والسلام علیکم و رحمه الله
سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹

اسامی امضاء کننده این نامه بدین شرح است:

۱- ابوالفضل ابوترابی

۲- زهره الهیان

۳- هادی بیگی نژاد

۴- محسن پیرهادی

۵- مجتبی توانگر

۶- محمد رشیدی

۷- جلال رشیدی کوچی

۸- ابراهیم رضایی

۹- اقبال شاکری

۱۰- مالک شریعتی نیاسر

۱۱- مصطفی طاهری

۱۲- مهدی طغیانی

۱۳- حسین عباس زاده امامی

۱۴- ابوالفضل عمویی

۱۵- احمد حسین فلاحی

۱۶- حجت الله فیروزی

۱۷- فاطمه قاسمپور

۱۸- روح الله متفکرآزاد

۱۹- الیاس نادران

۲۰- روح الله نجابت

۲۱- علیرضا نظری

 منبع: مهر