کد خبر : 105177

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل – امیرمحمد اسماعیلی: کارشناسان و تحلیلگران بین‌المللی، شرایط فعلی آمریکا را شرایط جامعه‌ای می‌دانند که مترصد جرقه‌ای برای شعله‌ور شدن ناآرامی‌های داخلی است. ترامپ و بایدن به‌عنوان دو نامزد اصلی ریاست جمهوری ایالات‌متحده، بارها در سخنانشان از احتمال بروز تقلب و دزدی آرا سخن به میان آورده‌اند و این احتمال […]خبرگزاری مهر، گروه بین الملل – امیرمحمد اسماعیلی: کارشناسان و تحلیلگران بین‌المللی، شرایط فعلی آمریکا را شرایط جامعه‌ای می‌دانند که مترصد جرقه‌ای برای شعله‌ور شدن ناآرامی‌های داخلی است. ترامپ و بایدن به‌عنوان دو نامزد اصلی ریاست جمهوری ایالات‌متحده، بارها در سخنانشان از احتمال بروز تقلب و دزدی آرا سخن به میان آورده‌اند و این احتمال را مطرح کرده‌اند که در صورت عدم پیروزی در انتخابات، از پذیرش مسالمت‌آمیز خودداری خواهند کند. علاوه بر این چالش آرای الکترال موضوع دیگری بوده که بیش از پیش چهره لیبرال دموکراسی آمریکایی را خدشه‌دار کرده است.

به‌منظور بررسی اوضاع سیاسی و اجتماعی ایالات‌متحده با پروفسور ریچارد فالک استاد بازنشسته دانشگاه پرینستون آمریکا به گفتگو نشستیم. احتمال بروز ناآرامی‌های داخلی پس از انتخابات آمریکا، چگونگی مقابله ساختار سیاسی این کشور با این درگیری‌ها در دو بعد ملی و درون ایالتی و نهایتاً بررسی تغییر سیاست خارجی آمریکا در صورت ایجاد هرگونه تغییر در ریاست جمهوری این کشور، از محورهای گفتگو با این استاد برجسته آمریکایی بودند. متن کامل گفتگو در ادامه ارائه می‌شود:

*آیا سیاست خارجی ایالات‌متحده در قبال خاورمیانه و ایران با تغییر احتمالی در کاخ سفید تغییر خواهد کرد؟

در حالی که به نظر می‌رسد بایدن انتخاب خواهد شد، ابرهای تاریک عدم اطمینان بر فضای انتخابات آمریکا سایه افکنده است. چیزی که پیش از این در تاریخ این کشور وجود نداشته است. احتمال بحران بزرگ فلج‌کننده و درگیری‌های جدی داخلی را نمی‌توان از نظر دور داشت. در همین زمان، اگر بایدن به کاخ سفید راه یابد، سیاست خارجی ایالات‌متحده تغییر ملموسی نخواهد داشت، حداقل در آغاز امر چنین خواهد بود. اگر بایدن انتخاب شود و یک انتقال سیاسی مسالمت‌آمیز توسط ترامپ انجام شود، در این صورت، احتمالاً در کوتاه‌مدت سیاست خارجی ایالات‌متحده در خاورمیانه تعدیل خواهد شد؛ اما تغییر اساسی نمی‌کند.

*برخی از کارشناسان هشدار داده‌اند که آمریکا در آستانه ناآرامی‌ها و شورش‌های سیاسی داخلی قرار دارد. نظر شما چیست؟

تردیدی نیست که واقعیت‌های داخلی ایالات‌متحده در این مرحله کاملاً ترسناک است و یک انتخابات مورد اختلاف می‌تواند مانند جرقه‌ای باشد که کشور را شعله‌ور کند. پیش‌بینی اینکه این خشونت‌ها چه شکلی به خود می‌گیرد و اینکه آیا ترامپ در رابطه با به چالش کشیده شدن خود با آرای الکترالی که او را از قدرت کنار زده، آشوب ایجاد می‌کند یا حداقل در شعله‌های آن می‌دمد، دشوار است.

اگر چنین موضوعی اتفاق بیفتد، خشونت گسترده جناح راست می‌تواند با اقدامات مختلفی همراه شود تا رفتار غیرقانونی برخاسته از وحشت داخلی را تحت کنترل درآورد. بدون شک این موضوع با واکنش‌های گسترده‌ای از سوی جناح چپ قدرت همراه خواهد بود که می‌تواند طیفی از اعتراضات مسالمت‌آمیز تا اقدامات رادیکال‌تر را در کل کشور در برگیرد. آینده دموکراسی ایالات‌متحده، هرگز یا حداقل از زمان جنگ داخلی آمریکا در اوایل دهه ۱۸۶۰ این چنین در معرض خطر نبوده است.

*ساختار سیاسی و امنیتی ایالات‌متحده در برابر وقوع هر گونه درگیری و ناآرامی احتمالی بعد از انتخابات، چه واکنشی نشان می‌دهد؟

بسیاری از ناظران متخصص بر این باورند که پاسخ مقامات دولتی و نیروهای پلیس به این مسئله بستگی دارد که آیا انتخابات ریاست جمهوری توسط ترامپ و یا بایدن، مورد مناقشه جدی قرار می‌گیرد یا خیر. به نظر می‌رسد که احتمال ناآرامی‌های جدی، در صورتی که نتایج یک طرفه به نفع بایدن باشد (به‌اصطلاح یک پیروزی قاطع)، کم‌تر خواهد بود. این پیروزی استدلال‌هایی که مبنی بر «سرقت» و «دزدی» انتخابات را بیش از پیش تضعیف خواهد کرد و برای بازنده‌های انتخابات، به‌استثنای افراط‌گرایان، انگیزه کمتری برای ایجاد درگیری‌های داخلی و خسارت به دارایی‌ها باقی می‌گذارد.

همچنین این موضوع به چگونگی تعامل ترامپ با شکست احتمالی بستگی دارد و اینکه آیا او می‌تواند برای یک چالش الکترال، حمایت ارتش این کشور و سنا را (که از ۴ نوامبر تا زمان تحلیف رئیس‌جمهور در ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ تحت کنترل جمهوری خواهان است)، به دست آورد یا خیر.

*به نظر شما مقابله هر یک از ایالت‌ها با این ناآرامی‌ها چگونه خواهد بود؟

ایالات‌متحده یک کشور فدرال با ۵۰ حوزه قضائی متمایز برای رسیدگی به «قانون و نظم» است و تغییرات زیادی در رفتار منطقه‌ای و بسته به اینکه کدام حزب ساختار دولت را در این واحدهای فرعی دولت کنترل می‌کند، وجود دارد. همچنین یک بند اجرایی قانون فدرال وجود دارد که می‌تواند توسط دولت ملی مورد استناد قرار گیرد و به کاخ سفید ابزار لازم برای مقابله با هرگونه رفتار مخالف را در هر یک از ۵۰ ایالت می‌دهد. از آنجا که تجربه گذشته اندک است، درک بسیار کمی از نحوه رسیدگی به پیامدهای انتخابات در ایالات‌متحده وجود دارد و وقوع چنین ناآرامی‌هایی باید نه تنها آمریکایی‌ها بلکه جهان را نگران کند.منبع: مهر