کد خبر : 105114

به گزارش خبرگزاری مهر، کیانوش جهانپور، افزود: افزایش نرخ بیکاری و ریزش مشاغل، رکود اقتصادی و کاهش نرخ رشد اقتصادی و افزایش هزینه‌های سلامت در اقتصاد ملی، معضل همه جوامع درگیر با این بیماری است و البته کشور ما نیز از این موضوع مستثنی نخواهد بود، چنانکه در ایران ما، مؤلفه تحریم‌های ظالمانه نیز در […]به گزارش خبرگزاری مهر، کیانوش جهانپور، افزود: افزایش نرخ بیکاری و ریزش مشاغل، رکود اقتصادی و کاهش نرخ رشد اقتصادی و افزایش هزینه‌های سلامت در اقتصاد ملی، معضل همه جوامع درگیر با این بیماری است و البته کشور ما نیز از این موضوع مستثنی نخواهد بود، چنانکه در ایران ما، مؤلفه تحریم‌های ظالمانه نیز در کنار همه گیری کرونا، سلامت، اقتصاد و سیاست را تحت الشعاع خود قرار داده است.

وی ادامه داد: مقابله با کرونا علاوه بر تبیین، اقناع افکار عمومی و جلب مشارکت اجتماعی و هماهنگی بین بخشی، نیازمند اعمال حاکمیت و الزامات قانونی است و البته این الزامات و اقدامات بهداشتی همراه آن، نیازمند هزینه کرد از منابع ملی است که بی تردید پیامدهای اقتصادی خود را در بر خواهد داشت لکن گریز ناپذیر خواهد بود.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: حداکثر رویکرد جانبدارانه اقتصادی بر مقوله کرونا و بحران همه گیری آن می‌تواند شرط هزینه اثربخشی اقدامات بهداشتی و درمانی و…، در مقابله با آن باشد، گزینه‌ای که البته در شرایط جان دادن روزانه ۲۰۰ تا ۴۰۰ نفر یا بیشتر، احتیاط و ظرافت‌های خاص خود را می‌طلبد.

جهانپور افزود: از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب عالم، پاشنه آشیل مقابله مؤثر و کارآمد با کرونا، تشخیص سریع، اقدام زودهنگام، رهگیری موارد تماس نزدیک و ایزوله کردن مبتلایان به مدت حداقل ۲ هفته است. زنجیره‌ای که هر حلقه آن اگر مفقود یا سست شد، عایدی مورد انتظار حاصل نخواهد شد و البته دانستن این نکته لازم است که تنها ۲۵ هزار تست نه چندان سریع حلقه اول این زنجیره اگر یکسال تداوم یابد، بالغ بر دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان طلب خواهد کرد و بدیهی است همین تعداد تست نیز در پهنه کشوری مانند ایران، یک زنجیره مؤثر و کارآمد را شکل نخواهد داد.

وی تاکید کرد: در کنار آن البته اقدام زودهنگام مستلزم توسعه پوشش‌های بیمه‌ای و هزینه‌های درمانی و دارویی و چند برابر این اعداد خواهد بود، رهگیری و ایزوله کردن بیماران در منزل، هزینه‌های حاکمیتی و حمایت‌های اجتماعی خاص خود را طلب خواهد کرد که پوشش کامل آن از توان بسیاری از اقتصادها و جوامع، خارج است و این گونه است که این بیماری نوپدید و همه گیری پرفراز و فرود آن را بحرانی جهانی به معنای واقعی عنوان می‌کنند.

وی افزود: هزینه‌های انسانی عدم رعایت حداکثری پروتکل‌ها و شیوه نامه‌های بهداشتی و حفاظتی فراتر از آن چیزی است که تصور می‌شود. هزینه ترددهای غیر ضروری، سفرهای بی مورد، مراودات و رفت و آمدهای غیر ضرور، تجمعات کوچک و بزرگ و عدم رعایت فاصله گذاری فیزیکی و در رأس همه، عدم استفاده همگانی از ماسک، جان‌های عزیزی است که چون برگ پاییزی هر روز شاهد ریزش آنها هستیم و البته تحمیل هزاران میلیارد تومان بر پیکره اقتصادی که از فشار و ظلم تحریم‌های بین المللی رنجور و مجروح شده است.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت یادآور شد: شاید مردم از شنیدن و عمل به توصیه‌ها و شیوه نامه‌ها خسته شده باشند، شاید توصیه‌های بهداشتی تکراری شده باشد و شاید حتی بعضاً ساده‌تر از آن به نظر آید که تصور شود بتواند به مصاف یک بحران همه گیری بزرگ رود. اما واقعیت آن است که همین ابزارها و الزامات به ظاهر ساده و تکراری برای هر شهروند و هر ایرانی، شرکت در یک عملیات نجات بزرگ ملی است. توفیق این رزمایش بزرگ، زمانی شدنی است که هر ایرانی هر روز با رعایت و مراعات حداکثری توصیه‌های ایمنی و حفاظتی از جمله پرهیز از هرگونه تردد و سفر غیرضروری، پرهیز از برگزاری یا مشارکت در هر تجمع غیرضروری و استفاده از ماسک در عین رعایت فاصله گذاری فیزیکی خود را در نجات جان حداقل ۲۰۰ تا ۲۵۰ نفر ایرانی هموطن خود شریک و سهیم بداند و این توفیق مشارکت را هر روز و هر روز تجربه کند.

جهانپور در پایان عنوان کرد: جایی که نجات جان یک انسان به مثابه نجات جان همه انسان‌ها است، ارتفاع و عظمت این مشارکت مسئولانه و آگاهانه فراتر از آن است که در تصور گنجد. پس در این عملیات بزرگ نجات جان هموطنان خود مجدانه شرکت کنیم.منبع: مهر