کد خبر : 105923

به گزارش خبرگزاری مهر، رأی الیوم در مطلبی با اشاره به درگذشت ولید المعلم وزیر خارجه سوریه به بحث جانشین احتمال وی پرداخته و آورده است: درگذشت ولید المعلم وزیر خارجه سوریه و شیخ دیپلماسی سوریه آنگونه که در سوریه توصیف می‌شود در بامداد دوشنبه غافلگیرکننده بود به ویژه وی که از بیماری قلبی رنج […]


به گزارش خبرگزاری مهر، رأی الیوم در مطلبی با اشاره به درگذشت ولید المعلم وزیر خارجه سوریه به بحث جانشین احتمال وی پرداخته و آورده است: درگذشت ولید المعلم وزیر خارجه سوریه و شیخ دیپلماسی سوریه آنگونه که در سوریه توصیف می‌شود در بامداد دوشنبه غافلگیرکننده بود به ویژه وی که از بیماری قلبی رنج می‌برد تا ساعت مرگ خود در وزارتخارجه سوریه فعال بود.

مردی که تا لحظات پایانی عمرش از فعالیت دست برنداشت

این رسانه می‌نویسد: وی چند روز قبل در نشست ویژه بازگشت آوارگان سوری که در دمشق برگزار شد، حضور داشت و میزبان هیأت‌های شرکت کننده بود و در جلسه افتتاحیه شرکت کرد و آنگونه که رأی الیوم از منابع آگاه جویا شده است، نشستی با نمایندگان احزاب لبنانی در مقر وزارت خارجه سوریه در دمشق داشت.

رأی الیوم آورده است: نبود ولید المعلم خلاء در پست وزارت خارجه سوریه ایجاد کرده است به ویژه که وی مردی کهنه کار در عرصه سیاسی بود نبود المعلم خلاء در پست وزارت خارجه سوریه ایجاد کرده است به ویژه که وی مردی کهنه کار در عرصه سیاسی بود و در مراحل دشواری از تاریخ سوریه اعم از مذاکرات دشوار با سوریه به منظور بازگردانیدن جولان اشغالی سوریه از اسرائیل پس از نشست صلح سال ۱۹۹۰ مادرید گرفته که وی سفیر سوریه در آمریکا و عضو هیأت مذاکره کننده بود یا مراحل جنگ سختی که سوریه از سال ۲۰۱۱ بدان گرفتار شد و همراه آن محاصره و فشارها و تلاش‌های برای براندازی نظام سوریه و سلب مشروعیت آن و نیز خطرات تجزیه و تحرکاتی بین المللی و عربی که برای انزوای سوریه انجام شد، با تجربه خود حضور داشت.

این رسانه در ادامه آورده است: اما سوال مهمی که هم اکنون در دمشق با وجود حزن و اندوهی که بر آن سایه افکنده است، مطرح می‌شود این است که چه کسی جانشین ولید المعلم در وزارت خارجه سوریه می‌شود؟ مردی که بشار اسد رئیس جمهور سوریه انتخاب می‌کند تا صدا و زبان سوریه در خارج باشد، کیست؟

اسامی نامزدها کدام است؟

رأی الیوم می‌نویسد: اسامی نامزدها برای تصدی این شغل زیاد نیستند؛ اما یکی از آنها برای اداره امور دیپلماتیک در دوره محدود تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوریه در حدود هفت ماه دیگر، که قرار است دولت جدید پس از انتخابات تشکیل شود، انتخاب می‌شود.

این رسانه عرب زبان گزارش داد: نگاه‌ها خود به خود به سوی فیصل المقداد معاون وزیر خارجه سوریه دوخته می‌شود زیرا این مرد مأموریت‌های زیادی دارد و از مدتها قبل در وزارت خارجه فعال بوده است به ویژه در دوره بیماری و نبود مرحوم ولید المعلم و بدون تردید صلاحیت و تجربه برای پیشبرد دقیق‌ترین پرونده‌های حساسی که وزارت خارجه بر آن نظارت دارد مانند پرونده حملات شیمیایی و فعالیت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی وسازمان های بین المللی فعال در سوریه در جریان جنگ و پرونده فلسطین و نیز مأموریت‌های دیگر را دارد.

رأی الیوم نوشت: به همان اندازه نامزد دیگر یعنی بشار الجعفری نماینده سوریه در سازمان ملل، فولادی و حرفه‌ای است و از ویژگی‌های عالی و حرفه گری بالا و فهم عمیق اوضاع سوریه در محافل بین المللی برخوردار است. الجعفری نقش برجسته ای در سازمان ملل و شورای امنیت ایفا کرده است و علیه هجمه و طرف‌های گوناگون به ویژه آمریکا در مقر سازمان ملل در آمریکا، ایستاده است. وی با تجارب بالا، قدرت سکانداری دستگاه دیپلماسی سوریه را دارد و از کارآمدی قابل توجهی برخوردار است و می‌تواند نقش مؤثری در وزارت خارجه سوریه ایفا کند؛ هر چند نبود وی در سازمان ملل خلاء ایجاد خواهد کرد اما یک دیپلمات حرفه‌ای سوری می‌تواند این خلاء را پر کند. وی توان انتقال تجارب خود را به وزارتخارجه سوریه دارد.

این رسانه در ادامه آورده است: بثینه شعبان مشاور سیاسی و رسانه‌ای بشار اسد رئیس جمهور سوریه هم بدون شک یکی از نامزدهاست و اولین زن سوری شاید در تاریخ سوریه می‌تواند لقب بگیرد که عهده دار این سمت می‌شود. دکتر شعبان به مثابه آرشیو متحرکی است که جزئیات را نادیده نمی‌گیرد و هیج واقعه‌ای را رها نمی‌کند یا موضوع یا حادثه‌ای فراموشش نمی‌شود. وی بدون شک عصاره مراحل درگیری و آزمون‌های دشواری است که سوریه در آن به سر برده است و توان عالی برای پیگیری پرونده‌ها و اطلاع از دقیق‌ترین امور سیاسی را دارد.

رأی الیوم می‌نویسد: وی قبلاً سمت وزیر مهاجرت سوریه را داشته و پیوند و پل‌هایی با سوری‌های مقیم خارج برقرار کرده است. جدای از آن به شکل عمیقی ذهنیت غرب و نحوه نگرش و سیاست‌های آنها را می‌داند.

این رسانه در پایان آورده است: این اسامی در فهرست نامزدهاست اما قطعاً، انتخاب افرادی خارج از این فهرست یا غیرقابل انتظار، همگی به رئیس جمهور سوریه مربوط می‌شود که چه فردی را انتخاب کند تا سیاست خارجی کشور را به وی بسپارد و زیاد انتظار نخواهیم کشید، تا این را بدانیم.منبع: مهر