کد خبر : 105475

رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان با اشاره به وجود یکهزار و ۵۰۰ موکب در این استان گفت: مواکب خوزستان از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۵۰۰ میلیارد ریال برای مقابله با این ویروس هزینه کرده‌اند.

به گزارش خوز ۲۴ به نقل از ایرنا- دزفول حجت الاسلام سیدمحمود موسوی روز دوشنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان دزفول در مصلای امام علی(ع) این شهرستان افزود: مواکب استان خوزستان بیش از ۱۲۰ هزار بسته معیشتی از ابتدای شیوع کرونا تاکنون بین اقشار آسیب پذیر جامعه توزیع کرده‌اند.

وی با بیان اینکه مواکب هر شهرستان به مردم همان شهرستان خدمات‌رسانی می‌کنند، ادامه داد: بیش از یک میلیون ماسک و دستکش توسط مواکب خوزستان توزیع شد ضمن اینکه این مواکب در تهیه ماسک، دستکش و ژل نیز ورود کردند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان گفت: هر سال در ایام اربعین بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد ریال مواکب خوزستان هزینه می‌کنند که امسال با توجه به شیوع کرونا مبلغی نزدیک به ۷۰ میلیارد ریال ظرف مدت یک هفته برای کمک به نیازمندان هزینه شد.

وی حرکت اربعین را افتخار شیعه دانست و اظهارداشت: در سال‌های اخیر شاهد حجم میلیونی جمعیت زائران بودیم و مرز شلمچه میزبان زائرانی از ۹۲ کشور جهان بود.

حجت الاسلام موسوی مشارکت در آزادی زندانیان، بازسازی منازل سیل زدگان و طبخ غذا را از دیگر اقدامات مواکب خوزستان عنوان کرد و افزود: مواکب خوزستان تمام این خدمات را از طریق کمک‌های مردمی ارائه می‌دهند.

لزوم مرمت، بازسازی و توسعه حرم‌های اهل بیت(ع)

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات خوزستان با تاکید بر لزوم مرمت، بازسازی و توسعه حرم‌های اهل بیت(ع) گفت: فضای موجود در حرم‌های مطهر اهل بیت(ع) با توجه به جمعیت زیاد زائران در سال‌های اخیر به ویژه بعد از سقوط صدام پاسخگو نبود و مشکلات زیادی برای زائران پیش آمد.

وی با اشاره به سابقه تاریخی ایرانیان در ساخت و مرمت ابنیه حرم‌های اهل بیت(ع) افزود: این بناها میراث فرهنگی ۲ کشور ایران و عراق هستند که باید حفظ، بازسازی و مرمت شوند.

حجت الاسلام موسوی با بیان اینکه طبق اسناد اجداد ما در ساخت بناهای حرم‌های اهل بیت(ع) مشارکت داشته‌اند، اظهارداشت: گنبد حرم امام حسین(ع) از جنس چوب و فرسوده بود که گنبد جدید ساخته و ستون‌های آن لاغرسازی شدند.

وی افزود: زائران و مسافرانی که به سمت حرم حرکت می‌کنند نیازمند خدمات رفاهی، عمرانی و بهداشتی هستند که در این زمینه اقدامات بزرگی با کمک‌های مردمی در حال انجام است.

رئیس ستاد عتبات عالیات خوزستان با بیان اینکه تمام اقدامات این ستاد از طریق کمک‌های مردمی انجام می‌شوند، گفت: در هیچ پروژه‌ای معطل نمانده‌ایم و همواره مردم و خیران به سمت حرم‌ها آمده‌اند.

غلامعلی نوری زاده در پایان این نشست به عنوان مسوول جدید ستاد بازسازی عتبات عالیات شهرستان دزفول معرفی و از زحمات خلیل ذبیح اله زاده مسوول پیشین قدردانی شد.