کد خبر : 105502

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، خانم دبورا لاینز نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان ظهر امروز دوشنبه (۱۹/۸/۹۹) با حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل امور بین الملل دیدار و گفتگو کرد. حسین امیرعبداللهیان در این دیدار با اشاره به حمایت‌های مستمر جمهوری اسلامی ایران از مردم […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، خانم دبورا لاینز نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان ظهر امروز دوشنبه (۱۹/۸/۹۹) با حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل امور بین الملل دیدار و گفتگو کرد.

حسین امیرعبداللهیان در این دیدار با اشاره به حمایت‌های مستمر جمهوری اسلامی ایران از مردم کشور دوست و برادر افغانستان و جایگاه مهم افغانستان در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران گفت: عبور افغانستان از وضعیت موجود قطعاً با همکاری کشورهای همسایه و تاثیر گذار منطقه و کنشگران جهانی ممکن خواهد بود.

وی افزود: از قانون اساسی افغانستان و ساختارهای دموکراتیک موجود باید در راستای مذاکرات بین الافغانی حفاظت شود.

امیرعبداللهیان با اشاره به تحرکات اخیر رهبران و گروه‌های تروریستی به ویژه داعش در افغانستان گفت: متاسفانه آمریکا از شرایط افغانستان سوء استفاده می‌کند تا جایی که برخی نظامیان آمریکایی به قاچاق گسترده مواد مخدر از فرودگاه بگرام مشغولند در حالی که به ظاهر خود را از حامیان روند صلح معرفی می‌نمایند.

وی در ادامه افزود: ما امنیت افغانستان را امنیت خود و منطقه می‌دانیم و از هرگونه اقدام سازمان ملل در جهت ایجاد امنیت، صلح و رفاه در این کشور مهم همسایه حمایت می‌کنیم.

امیرعبداللهیان با اشاره به برگزاری سه نشست پارلمانی کشورهای همسایه افغانستان در اسلام آباد، تهران و استانبول گفت: روسای مجالس و اعضای پارلمان‌های کشورهای همسایه افغانستان نیز سهم مهمی در جهت کمک به روند صلح، امنیت و ثبات در افغانستان دارند.

دبورا لاینز نیز در این دیدار با اشاره به پیشینه همکاری جمهوری اسلامی ایران و یوناما در حمایت از روند صلح در افغانستان گفت: ایران به عنوان همسایه افغانستان و یک کشور استراتژیک تاثیرگذار در منطقه، همواره کمک‌های شایانی در حمایت از مردم افغانستان داشته است.

وی افزود: حمایت‌های ایران از مهاجرین و آوارگان افغان و کمک به ایجاد راه و تامین انرژی افغانستان قابل تقدیر است.

وی در ادامه به شرایط حساس افغانستان و دوران گذار امنیتی و اقتصادی در این کشور اشاره کرد و گفت: ما به کمک همه احزاب، طرف‌ها، کشورهای همسایه و سازمان‌های بین المللی برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان و بهبود شرایط اقتصادی برای ایجاد انگیزه در میان مردم این کشور نیاز داریم به ویژه اینکه شرایط همه گیری کووید ۱۹ از لحاظ اقتصادی مشکلات این کشور را دو چندان کرده است.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان ضمن اشاره به گفتگوهای صلح افغانستان به برخی مشکلات اشاره نمود و گفت: این انتظار وجود دارد که بازیگران منطقه‌ای و کشورهای همسایه به پیشبرد هر چه بیشتر و بهتر روند مذاکرات کمک نمایند.

وی در پایان ضمن آرزوی بهبودی هرچه سریع‌تر برای رئیس مجلس شورای اسلامی از بیماری کرونا، از ابتکار مجلس شورای اسلامی و پارلمان‌های همسایه افغانستان در برگزاری نشست پارلمانی کشورهای همسایگان افغانستان تقدیر نمود و گفت: شعار این نشست که راه مبارزه با تروریسم از طریق فقرزدایی و توسعه در منطقه و به ویژه افغانستان می‌گذرد، ایده‌ای بسیار قوی و پسندیده است.منبع: مهر