کد خبر : 105975

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، کانادا روز چهارشنبه برای نخستین بار اعلام کرد که برنامه‌هایی سایبری و تحت حمایتِ دولت در چین، روسیه، ایران و کره شمالی تهدیدهای اصلی برای جرائم سایبری هستند و مدعی شد که بازیگران [هکرهای] خارجی احتمالاً درصدد ایجاد اختلال در شبکه تأمین برق این کشور هستند. «مؤسسه […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، کانادا روز چهارشنبه برای نخستین بار اعلام کرد که برنامه‌هایی سایبری و تحت حمایتِ دولت در چین، روسیه، ایران و کره شمالی تهدیدهای اصلی برای جرائم سایبری هستند و مدعی شد که بازیگران [هکرهای] خارجی احتمالاً درصدد ایجاد اختلال در شبکه تأمین برق این کشور هستند.

«مؤسسه امنیت ارتباطات» (CSE) کانادا خطاب به نهاد اطلاعاتی این کشور خاطرنشان کرد که این برنامه‌های [سایبری] بزرگترین تهدید راهبردی علیه کانادا بشمار می‌روند.

مؤسسه فوق‌الذکر در دومین برآورد خود از تهدید سایبری علیه امنیت ملی کانادا اعلام کرد که «فعالیت سایبری تحت پشتیبانِ دولتی، معمولاً جزء پیچیده‌ترین نوع تهدیدهاست».

گفتنی است که مؤسسه امنیت ارتباطات کانادا در نخستین بررسی خود که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد، به بازیگران [هکرهای] خارجی بدون ذکر هویت آنها اشاره کرد. در ماه ژوئیه امسال نیز کانادا، انگلیس و ایالات متحده هکرهای مورد حمایت روسیه را به تلاش برای سرقت داده‌های مربوط به واکسن کووید -۱۹ متهم کردند.

این در حالی است که روسیه و چین بارها اتهام هرگونه تلاش برای نفوذ به زیرساخت‌های مهم و حیاتی سایر کشورها را رد کرده‌اند. با این حال، روابط کانادا و چین ظرف دو سال گذشته به طور چشمگیری به تیرگی گرائیده است.

با این وجود، مؤسسه امنیت ارتباطات کانادا ادعا می‌کند که «بازیگران [هکرهای] تحت پشتیبانی دولت‌ها به احتمال زیاد در تلاشند تا توانایی‌های سایبری خود را که برای ایجاد اختلال در شبکه تأمین برق موردنیاز است، گسترش دهند».منبع: مهر