کد خبر : 105180

به گزارش خبرگزاری مهر، مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در سخنرانی روز سه‌شنبه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل با موضوع گزارش دیوان بین‌المللی دادگستری به مجمع عمومی گفت: آمریکا باید به اجرای قرار دیوان لاهه پایبند شود. آمریکا با انجام اقدامات متخلفانه قرار موقت الزام آور دیوان دادگستری بین […]به گزارش خبرگزاری مهر، مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در سخنرانی روز سه‌شنبه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل با موضوع گزارش دیوان بین‌المللی دادگستری به مجمع عمومی گفت: آمریکا باید به اجرای قرار دیوان لاهه پایبند شود. آمریکا با انجام اقدامات متخلفانه قرار موقت الزام آور دیوان دادگستری بین المللی را نقض کرده است که مسئولیت بین المللی به همراه دارد.

وی افزود: آمریکا از اقدامات قهرآمیز به عنوان ابزار سیاست خارجی خود به تحریم‌های آمریکا در سال‌های گذشته علیه ایران استفاده کرده که با خروج این کشور از برجام نیز تشدید شده است.

تخت روانچی ادامه داد: این تحریم‌ها به طور مستقیم و غیرمستقیم شرکت‌های ایرانی و مردم ایران را هدف گرفته و توانایی ایران در تجارت آزاد را متأثر کرده است. این در حالی است که رئیس‌جمهوری آمریکا نیز به صورت بی‌شرمانه‌ای اعلام کرده است که سخت‌ترین تحریم‌ها علیه ایران اجرایی خواهند شد و مشکلات ایران بیشتر از گذشته خواهد بود.

وی تاکید کرد: در پاسخ به این اقدامات غیر قانونی و متخلفانه که مغایر با اصول منشور سازمان ملل، حقوق بین‌الملل و موافقت‌نامه دوجانبه ایران با آمریکا در سال ۱۹۵۵ می‌باشد جمهوری اسلامی ایران نزد دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت کرد و همچنین خواستار صدور قرار موقت از سوی دیوان بین‌المللی دادگستری برای توقف اقدامات غیر قانونی آمریکا شد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با بیان اینکه دیوان بین‌المللی دادگستری در سوم اکتبر ۲۰۱۸ با اجماع، قرار موقت الزام‌آوری را صادر و آمریکا را ملزم کرد، گفت: بر اساس تعهدات این کشور به موجب عهدنامه مودت از اقدامات محدودکننده خودداری کند و تضمین کند که مجوزهای لازم برای پرداخت‌ها و انتقال پول در زمینه‌های تصریح شده در قرار دیوان مشمول محدودیت نخواهند بود.

تخت روانچی در پایان اظهار کرد: متأسفانه آمریکا تاکنون وقعی به قرار موقت دیوان ننهاده و حتی تحریم‌های بیشتری وضع و اقدامات قهر آمیز خود را تشدید کرده است به طوری که اخیراً و همزمان با گسترش کرونا تعداد بیشتری از بانک‌های ایرانی تحریم شده‌اند.
 منبع: مهر