کد خبر : 103983

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فرانس ۲۴، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه روز چهارشنبه خطاب به کمیته روابط خارجی پارلمان این کشور اعلام کرد که فرانسه به همراه روسیه و ایالات متحده گفتگوهایی را با هدف آغاز مذاکرات بدون پیش شرط برای حل مناقشه قره باغ برگزار خواهند کرد. طبق اظهارات لودریان، […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فرانس ۲۴، «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه روز چهارشنبه خطاب به کمیته روابط خارجی پارلمان این کشور اعلام کرد که فرانسه به همراه روسیه و ایالات متحده گفتگوهایی را با هدف آغاز مذاکرات بدون پیش شرط برای حل مناقشه قره باغ برگزار خواهند کرد.

طبق اظهارات لودریان، این گفتگوها قرار است روز پنج شنبه در ژنو سوئیس و روز دوشنبه در مسکو، پایتخت برگزار شود و هدف آن، متقاعد ساختن طرف‌های درگیر [آذربایجان و ارمنستان] در مناقشه قره باغ به موافقت با انجام مذاکره برای برقراری یک آتش بس است.

وزیر خارجه فرانسه همچنین ترکیه را به «دخالت نظامی» در حمایت از جمهوری آذربایجان متهم کرد و به کمیته روابط خارجی پارلمان فرانسه گفت که «جنبه جدید این مناقشه دخالت نظامی ترکیه است که به خطر بین المللی شدن این مناقشه دامن می زند».

گفتنی است که ارمنستان و آذربایجان- که هر دو از جمهوری‌های سابق اتحاد جماهیر شوروی هستند- ظرف دهه‌های گذشته بر سر منطقه قره باغ با یکدیگر در تعارض بسر می‌برند. با ادامه یافتن این تعارض‌ها، روز ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ درگیریهای سنگین نظامی میان دو کشور بار دیگر آغاز شد.

از سوی دیگر، این مناقشه باعث ورود و مداخله بازیگران منطقه‌ای شده است؛ به طوری که ترکیه از آذربایجان حمایت می‌کند و ارمنستان نیز امیدوار است متحدش، روسیه، در حمایت از ایروان وارد معرکه شود.

افزون بر این، ترکیه نیز به اعزام نیروها از سوریه برای حمایت آذربایجان در این مناقشه متهم شده است. در همین ارتباط، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه با متهم کردن آنکارا به عبور از «خط قرمز» مدعی شد که آنکارا گروههای «جهادگرای» سوری را به منطقه مورد مناقشه اعزام کرده است.منبع: مهر