کد خبر : 103939

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه سومریه، رهبر جریان صدر عراق به حادثه روز سه شنبه در کربلا واکنش نشان داد. «مقتدی صدر» در بیانیه خود آورده است: گروهی از نفوذی‌ها در صف تظاهرات کنندگان انقلاب اکتبر حضور دارند که با افکار منحرف و تمایلات داعشی و بعثی، و با همراهی برخی از […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه سومریه، رهبر جریان صدر عراق به حادثه روز سه شنبه در کربلا واکنش نشان داد.

«مقتدی صدر» در بیانیه خود آورده است: گروهی از نفوذی‌ها در صف تظاهرات کنندگان انقلاب اکتبر حضور دارند که با افکار منحرف و تمایلات داعشی و بعثی، و با همراهی برخی از خرابکاران در صدد سو استفاده از مناسبت‌های مذهبی این روزهای کربلا هستند و قصد دارند آن را به سمت تحقق منافع شوم خود سوق دهند که با مفاهیم دینی و ملی در تضاد است.

این بیانیه می‌افزاید: نیروهای امنیتی باید از مقدسات ما در برابر فتنه این خرابکاران که با حمایت‌های مشکوک خارجی همراه است، دفاع کنند. سایر انقلابی‌ها نیز باید از این افراد اعلام برائت کنند.

صدر در ادامه گفته است که اگر دو توصیه فوق الذکر عملی نشود، او به شیوه خودش عمل خواهد کرد.

رهبر جریان صدر در عین حال از همه محبان اهل بیت (ع) خواست تا با صبوری در انتظار دستورات نهادهای مربوط و آشکار شدن موضوع باشند.

رهبر جریان صدر در پایان گفته که اگر انقلابی‌های اکتبر به صورت رسمی از این اقدامات خرابکارانه اعلام برائت نکنند شاید دیگر نتوانند به تظاهرات بپردازند و در مقابل این مردم عراق باشند که از آنان اعلام برائت کنند.

در همین حال، جنبش عصائب اهل الحق هم با واکنش به این حادثه، اعلام کرد: اقدامات انحرافی از این چنینی، تهدیدی برای امنیت و ثبات کشور است و باید با آن مقابله شود.

این جنبش همچنین افزود: در کنار ملت و نیروهای امنیتی ایستاده‌ایم.

از سوی دیگر نیروهای امنیتی عراق در بیانیه‌ای اعلام کردند که عصر روز سه‌شنبه، در خلال برگزاری مراسم اربعین حسینی در میدان التربیه کربلا، گروهی از تظاهرات کنندگان از اهالی استان‌های مختلف به سمت باب القبله حرکت کردند و قصد داشتند از طریق درهای خروجی وارد حرم مطهر امام حسین (ع) شوند که با ممانعت نیروهای امنیتی دسته اول روبرو شدند.

این نیروها تظاهرات کنندگان را به سمت درهای ورودی راهنمایی کردند تا برای ورود به حرم ابتدا تفتیش بدنی آنان صورت بگیرد اما برخی از افراد نفوذی با پرتاب سنگ به سمت نیروهای محافظتی حرم دست به ایجاد تنش زدند.

از این رو نیروهای امنیتی طبق مسئولیت خود در مقابل آنان ایستادگی کردند و اجازه ایجاد آشوب را به آنان ندادند.

در عین حال آن دسته از زائران که قصد ورود از درهای ورودی را داشتند پس از تفتیش بدنی به داخل حرم راه یافتند.

در این بیانیه آمده است: به علاوه اقدامات قاطعانه ما شامل حال نفوذی‌هایی شد که قصد داشتند امنیت زائران را به خطر بیاندازند اما با درایت نیروهای امنیتی اوضاع به حالت طبیعی بازگشت و زائران توانستند در سایه اقدامات امنیتی مراسم مذهبی خود را همانند گذشته برگزار کنند.

هم اکنون اوضاع به طور کامل در اختیار نیروهای محافظتی است.منبع: مهر