کد خبر : 103487

به گزارش خبرگزاری مهر، وبینار «جنگ تحمیلی ۴۰ سال بعد: نگاهی تازه به طولانی ترین جنگ متعارف قرن بیستم» توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا و پایگاه اطلاع‌رسانی اینترنتی ایتالیایی‌زبان اخبار اجتماعی – فرهنگی ایران به‌نشانی www.diruz.it برگزار شد. این‌وبینار در جریان سلسله وبینارهای پایگاه اطلاع رسانی (Diruz) با عنوان «گفت‌وگوهایی در خصوص ایران» […]به گزارش خبرگزاری مهر، وبینار «جنگ تحمیلی ۴۰ سال بعد: نگاهی تازه به طولانی ترین جنگ متعارف قرن بیستم» توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا و پایگاه اطلاع‌رسانی اینترنتی ایتالیایی‌زبان اخبار اجتماعی – فرهنگی ایران به‌نشانی www.diruz.it برگزار شد.

این‌وبینار در جریان سلسله وبینارهای پایگاه اطلاع رسانی (Diruz) با عنوان «گفت‌وگوهایی در خصوص ایران» به مناسبت چهلمین هفته دفاع مقدس برگزار شد.

آنتونلو ساکتی (Antonello Sacchetti) مدیر پایگاه اطلاع رسانی (Diruz) مجری و محمد تقی امینی رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا و نیکولا پِدِه (Nicola Pedde) مدیر مؤسسه مطالعات جهانی، سخنرانان این وبینار بودند.

در آغاز این وبینار، ساکتی پس از معرفی اجمالی طرح «گفت‌وگوهایی در خصوص ایران» و موضوع و سخنرانان وبینار، سخن را به محمد تقی امینی رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا واگذار کرد. او پس از تقدیر از ساکتی و دیگر سخنران این وبینار،گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس و تسلیت درگذشت خانم پروفسور ماریا بیانکا اسکارچا آمورِتّی (Biancamaria Scarcia Amoretti) شیعه شناس شهیر ایتالیایی به جامعه علمی و دانشگاهی ایتالیا، طی سخنانی با ارایه تاریخچه‌ای اجمالی از جنگ تحمیلی و خسارات جانی و مالی ناشی از آن گفت: این خسارات و جنایات به کشوری تحمیل شد که عموماً در طول تاریخ خود و مطلقاً در قرون اخیر، آغازگر هیچ جنگی نبوده و این واقعیت، این پرسش را به ذهن متبادر می‌سازد که، چرا بیش از ۱۰ کشور از قدرت‌های جهانی، باید با رژیمی متجاوز، در جنایات جنگی سازمان دهی شده علیه ایران همدستی نمایند؟

وی افزود: این جنگ که هشت سال به طول انجامید و به ایران تحمیل شد و ائتلافی از ۱۰ کشور به سرکردگی ایالات متحده آمریکا، پشت رژیم بعث عراق، با جمهوری اسلامی ایران وارد جنگی ناجوانمردانه شدند که در جریان آن جنگ افروزان، از جنایاتی نظیر ۱۶ هزار بمباران و موشک باران مناطق غیر نظامی در کنار مناطق نظامی حمله موشکی سوم جولای سال ۱۹۸۸ م. ناو «یواس اس وینسنتس» آمریکا به هواپیمای مسافربری شماره ۶۵۵ خطوط هواپیمایی ج.ا.ایران در خلیج فارس با ۲۹۰ قربانی غیر نظامی و ۳۷۸ حمله شیمیایی ابایی نداشتند و ایرانیان باید از خود در مقابل این جنایت دفاع می‌کردند دفاعی که نظر به گستردگی و استمرار این جنایات، هشت سال به طول انجامید.

رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا ادامه داد: آموزه این جنگ برای ایرانیان به همان میزان که در تلاش دهه‌های پس از جنگ برای سازندگی توسعه علمی – و فن آورانه به ویژه افزایش توان تدافعی کشور نمود یافته در پشتیبانی بشردوستانه از ملل قربانی همدستی‌های مشابه نیز نمود داشته و در پیشگاه تاریخ مفتخریم، نه به وجود آورنده که خاتمه دهنده داعش بوده‌ایم و در حالی که اشغال اراضی فلسطینیان توسط رژیم اشغالگر قدس و جنگ افروزی آمریکا و هم پیمانان‌اش در منطقه، میلیون‌ها آواره و پناهجو به همراه داشته ما پذیرای میلیون‌ها پناهجو و آواره فلسطینی؛ افغان؛ عراقی؛ سوری؛ و… بوده ایم.

امینی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تخصیص بخشی از فعالیت‌های رایزنی به معرفی ایران در دوران جنگ تحمیلی، گفت: این رهیافت و کارنامه سربلند موجب شده رایزنی فرهنگی بخشی از فعالیت‌های خود را به معرفی دفاع مقدس به مثابه یک افتخار و بخشی از هویت ملی در ایران معاصر اختصاص دهدکه انتشار ۱۶ عنوان کتاب؛ زیرنویس فیلم‌های سینمایی این حوزه و نمایش آن در شهرهای مختلف ایتالیا و برگزاری همایش در این خصوص، از جمله این فعالیت‌ها بوده است.

در ادامه، نیکولا پِدِه (Nicola Pedde) مدیر مؤسسه مطالعات جهانی در پاسخ به پرسش ساکتی در خصوص علت حمله رژیم بعث عراق به جمهوری اسلامی ایران، به اختلافات دیرینه دو کشور نظیر اختلاف بر سر خط مرزی اروندرود اشاره و حمله رژیم بعث به خاک ایران را تلاش این رژیم برای غافلگیری ایران درنخستین روزها پس از پیروزی انقلاب اسلامی معرفی کرد؛ که توسط ائتلافی از کشورها به ویژه رقبای منطقه‌ای در حاشیه جنوبی خلیج فارس ایالات متحده آمریکا و… نیز پشتیبانی شد و هدف آن تضعیف توان نظامی هر دو کشور درگیر جنگ بود. هر چند برآورد اولیه صدام حسین از توان نظامی خود و ایران انسجام نیافته پس از انقلاب و منزوی در عرصه بین المللی، با واقعیت تفاوت داشت.

وی در ادامه، فاز نخست جنگ تا آزاد سازی خرمشهر را واکاوی و تحولات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و… داخلی نظیر خودکفایی به ویژه در عرصه نظامی را به همراه نقش تحولات راهبردی و اقتصادی منطقه‌ای و بین المللی فاز بعدی جنگ نظیر افزایش قیمت نفت و تحرکات منطقه‌ای رژیم اشغالگر قدس و عدم اطمینان ناشی از این ائتلاف و تحرکات و دیگر علل سیاسی داخلی و بین المللی منجر به عدم پذیرش پیشنهاد صلح از سوی جمهوری اسلامی ایران در آن زمان که رژیم بحث عراق خاک ایران را اشغال کرده بود و نحوه حضور قدرتمند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در این روند را تشریح کرد.

مدیر مؤسسه مطالعات جهانی همچنین، گوشه‌ای از ابعاد ایدئولوژیک این جنگ برای دولت و ملت ایران نظیر عبارت «راه قدس از کربلا می‌گذرد»؛ جهاد؛ شهید؛ و…؛ و لایه‌های ملی گرایانه آن و راهبردهای وابسته نظیر تشکل بخشی و حمایت از شیعیان عراق را توضیح داد.

نیکولا پِدِه سپس با ارایه گزارش اجمالی روند رشد نظامی جمهوری اسلامی ایران در فاز بعدی جنگ آغاز بمباران و موشک باران مناطق غیر نظامی و دیگر جنایات جنگی و گسترش ناامنی‌ها به خلیج فارس، توسط رژیم بعث عراق و هم پیمانان او نظیر ایالات متحده آمریکا در حمله به هواپیمای مسافربری خطوط هوایی جمهوری اسلامی ایران را تلاشی برای متوقف کردن رشد نظامی ایران و روند پیروزهایش در جنگ معرفی کرد. پروفسور پده، در پایان سخنان‌اش به تشریح پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شواری امنیت توسط ایران و آغاز دوره سازندگی پرداخت.

پرسش و پاسخ درباره منابع مکتوب دفاع مقدس، موزه شهدای تهران، دوره سازندگی، حضور زنان در جنگ، نقش منافقین، چیدمان ارتش ج.ا.ایران، روند به قدرت رسیدن سپاه پاسداران و روابط در جریان جنگ ایران و عراق، نقش جمهوری اسلامی ایران در پاکسازی عراق از داعش و… پایان بخش این وبینار بود.منبع: مهر