کد خبر : 103691

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل – امیرمحمد اسماعیلی: «گلن دوئر» عضو هیئت علمی دانشگاه «سدراویل» ایالات متحده است. وی مدرک دکتری علوم سیاسی خود را از دانشگاه ایالتی «کنت» دریافت کرد. حوزه‌های مطالعاتی وی ناسیونالیسم و جدایی‌طلبی، سیاست تطبیقی، نظریه روابط بین‌الملل و دین و سیاست است. آثار مختلفی از او در مجلات منتشر شده […]خبرگزاری مهر، گروه بین الملل – امیرمحمد اسماعیلی: «گلن دوئر» عضو هیئت علمی دانشگاه «سدراویل» ایالات متحده است. وی مدرک دکتری علوم سیاسی خود را از دانشگاه ایالتی «کنت» دریافت کرد. حوزه‌های مطالعاتی وی ناسیونالیسم و جدایی‌طلبی، سیاست تطبیقی، نظریه روابط بین‌الملل و دین و سیاست است. آثار مختلفی از او در مجلات منتشر شده است. کتاب اخیر «گلن دوئر»، «تجزیه‌طلبی و اتحادیه اروپا» است که توسط انتشارات لگزینگتون به چاپ رسیده است.

دوئر همچنین به‌عنوان تحلیل‌گر و مفسر مسائل سیاسی در رسانه‌های مختلف جهان حضور یافته است. به منظور بررسی ابعاد مختلف مناظره نخست ریاست جمهوری آمریکا میان دو نامزد جمهوری‌خواه و دموکرات، با این استاد دانشگاه به گفتگو نشستیم. متن گفتگو به شرح زیر است:

*مناظره نخست میان دونالد ترامپ و جو بایدن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در ایالات‌متحده، مناظره‌های ریاست جمهوری، حداقل در سال‌های اخیر تغییری در میزان آرا ایجاد نکرده است، مگر اینکه یک لحظه «مهم» فراموش‌نشدنی به وجود آید. مناظره میان دونالد ترامپ و معاون رئیس‌جمهور پیشین، متأسفانه به جای ارائه محتوا و صحبت در خصوص چشم‌اندازهای متضاد به دلیل مشاجره‌های لفظی و قطع سخنان یکدیگر در خاطرها خواهد ماند.

*به نظر شما چه کسی شانس بیشتری در انتخابات پیش رو دارد؟

نظرسنجی‌های فعلی نشان می‌دهد که بایدن از شانس بیشتری برخوردار است و می‌تواند راهش را برای کسب بیش از ۲۷۰ رأی الکترال (حداقل لازم برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری) هموار کند. با این حال، ترامپ توانایی زیادی در جلب آرا از راه‌های غیرمنتظره دارد. سَبک مبارزاتی او که استفاده از جملات مختصر و مفید بود، درنهایت در برابر هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ بسیار مؤثر واقع شد. برخی از این جملات در مناظره اول هم مورد توجه رأی‌دهندگان قرار گرفت؛ اما سوال مهم این است که آیا ترامپ قادر است تا در مدت زمان باقیمانده، فاصله خود را کم کند یا نه؟

*کدام موضوع در مناظره اول قابل‌توجه بود؟

محل مناظره، کلیولند، از آنجایی که «ایالت اوهایو» پیش‌آهنگی برای ریاست جمهوری است، موضوعی جالب بود. هیچ جمهوری‌خواهی بدون پیروزی در اوهایو به کاخ سفید راه نیافته است. تعداد بسیار کمی از دموکرات‌ها بدون پیروزی در این ایالت به ریاست جمهوری رسیده‌اند. در اوهایو از نظر سیاسی، اختلاف شدید شهری-روستایی وجود دارد. ترامپ در بخش‌های روستایی این ایالت بسیار محبوب است و عملکرد مناظره وی در میان پایگاه‌های او که وی را به‌عنوان «یاریگر مردم عادی» و محافظ اقتصاد می‌بینند، بسیار مورد استقبال قرار گرفت. بایدن در مناطق شهری بسیار محبوب است و بیشتر بر مسئله عدالت و محیط‌زیست متمرکز است. امسال عامل اصلی در اوهایو، رأی‌دهندگان حومه هستند. با توجه به گفتگوهای متقاطع کلامی در حین مناظره، بعید است که هیچ‌یک از کاندیداها به طور جدی نظر رأی‌دهندگان حومه شهر را تغییر داده باشد. بسیاری از آن‌ها منتظر شنیدن برنامه چهار سال آینده بودند.

*چه تصویری از مناظره اول در خاطرها خواهد ماند؟

این مناظره تنها به دلیل بی‌نزاکتی دو کاندیدا در خاطره‌ها خواهد ماند. در هرصورت، بررسی برخی از زمینه‌های مطرح شده در این مناظره جالب خواهد بود، چراکه در مناظره‌های دوم و سوم بیشتر مورد بحث قرار می‌گیرند.منبع: مهر