کد خبر : 103696

غلامرضا منتظری در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره آخرین وضعیت بررسی طرح جمعیت و تعالی خانواده در کمیسیون فرهنگی مجلس، اظهار داشت: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در حوزه خانواده و جمعیت، کمیسیون فرهنگی کمیته‌ای تحت عنوان کمیته «خانواده» تشکیل داد و بحث خانواده و تعالی جمعیت یکی از مهم‌ترین اولویت‌های کمیسیون فرهنگی […]



غلامرضا منتظری در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره آخرین وضعیت بررسی طرح جمعیت و تعالی خانواده در کمیسیون فرهنگی مجلس، اظهار داشت: با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در حوزه خانواده و جمعیت، کمیسیون فرهنگی کمیته‌ای تحت عنوان کمیته «خانواده» تشکیل داد و بحث خانواده و تعالی جمعیت یکی از مهم‌ترین اولویت‌های کمیسیون فرهنگی از ابتدای تشکیل مجلس یازدهم بوده است.

وی بیان کرد: کمیسیون فرهنگی مجلس با همه سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با موضوع جمعیت و تعالی خانواده، جلساتی را برگزار کرده است و در نهایت طرح «جمعیت و تعالی خانواده» را تدوین کردیم.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما در حال جمع‌بندی طرح جمعیت و تعالی خانواده در کمیسیون فرهنگی مجلس هستیم و این طرح احتمالاً طی دو هفته آینده و در واقع پس از تعطیلات مجلس، تقدیم هیئت رئیسه می‌شود.

تعیین تکلیف طرح جمعیت و تعالی خانواده در مجلس یازدهم

منتظری متذکر شد: طرح جمعیت و تعالی خانواده در مجالس قبلی هم در دستورکار قرار گرفت اما به نتیجه نرسید اما قطعاً مجلس یازدهم این طرح را نهایی و تبدیل به قانون می‌کند.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مفاد طرح جمعیت و تعالی خانواده، گفت: برای حمایت از زوجین و تشویق آنان به فرزندآوری، مشوق‌های بلندمدت پیش‌بینی شده و قرار است از بدو تولد نوزاد، صندوق حمایتی برای وی در نظر گرفته و مبالغی در آن واریز شود.

وی با اشاره به اینکه در این طرح ضمانت‌های اجرایی به خوبی در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: در این طرح کلیه دستگاه‌ها و سازمان‌هایی را که برای اعمال سیاست‌های جمعیتی مسئولیت دارند، مشخص و به صورت کمی وظایفی را برای آنان در نظر گرفتیم تا قابلیت پیگیری داشته باشد.

بررسی میدانی عملکرد دستگاه‌ها در حوزه جمعیت و خانواده

نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: از دیگر نکات قابل توجه در طرح جمعیت و تعالی خانواده، تقویت نظارت مجلس بر عملکرد دستگاه‌های ذیربط است. به این معنا که ما نظارت خود را محدود به ارائه گزارش دستگاه‌ها از عملکردشان در این حوزه نمی‌کنیم و با نظارت میدانی، بررسی می‌کنیم که دستگاه‌ها تا چه حد در این زمینه اقدامات خود را انجام داده‌اند.

منتظری با بیان اینکه باید بعد نظارتی مجلس در حوزه جمعیت و تعالی خانواده تقویت و با دستگاه‌های خاطی برخورد شود، اظهار داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و رسانه ملی نقش مهمی در تولید محصولات فرهنگی در جهت تغییر باورهای مربوط به جمعیت و تعالی خانواده دارند.



منبع: مهر