کد خبر : 103985

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «رابرت اُبرایان» مشاور امنیت ملی دولت ایالات متحده روز چهارشنبه با اعلام اینکه شمار نیروهای نظامی این کشور در خاک افغانستان تا اوایل سال میلادی آینده (۲۰۲۱) به ۲۵۰۰ نفر کاهش می یابد، جزئیات بیشتری را در خصوص سرعت و دامنه طرح کاهش نیروها در این طولانی […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «رابرت اُبرایان» مشاور امنیت ملی دولت ایالات متحده روز چهارشنبه با اعلام اینکه شمار نیروهای نظامی این کشور در خاک افغانستان تا اوایل سال میلادی آینده (۲۰۲۱) به ۲۵۰۰ نفر کاهش می یابد، جزئیات بیشتری را در خصوص سرعت و دامنه طرح کاهش نیروها در این طولانی ترین جنگ آمریکا ارائه کرد.

طبق توافق منعقده میان ایالات متحده و طالبان در فوریه گذشته، نیروهای بیگانه موظفند که تا ماه مه ۲۰۲۱ و در ازای دریافت تضمین هایی در زمینه مقابله با تروریسم از گروه طالبان از خاک افغانستان خارج شوند.

این در حالی است که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور ایالات متحده و سایر مقامات این کشور اعلام کردند که شمار نیروهای این کشور در خاک افغانستان تا ماه نوامبر به رقمی میان ۴ تا ۵ هزار نفر کاهش خواهد یافت.

این مقامات همچنین گفته اند که ورای تمام طرح و برنامه ها، این کاهش نیرو به شرایط افغانستان بستگی خواهد داشت. ابرایان در مراسمی در دانشگاه نوادا در شهر لاس وگاس اظهار داشت: «هنگامی که رئیس جمهور ترامپ به قدرت رسید، بیش از ۱۰،۰۰۰ نیروی آمریکایی در افغانستان حضور داشتند. از امروز شمار نیروها کمتر از ۵۰۰۰ نفر خواهد بود و تا اوایل سال میلادی آینده به ۲۵۰۰ نفر کاهش خواهد یافت».

شایان ذکر است که در صورت عدم شکست ترامپ در انتخابات ماه نوامبر، طرح کاخ سفید برای کاهش نیروها بطور حتم مشمول بازنگری می شود.منبع: مهر