کد خبر : 104597

رییس‌کل دادگستری خوزستان با تاکید بر انجام غربالگری زندانیان گفت: تمامی قضات استان خوزستان در یک اقدام جهادی همه زندانیان را ملاقات و پس از شنیدن مشکلات و تقاضای آنان، دستورات مقتضی را صادر کنند.

حجت‌الاسلام و المسلمین صادق مرادی در جلسه نظارت مستمر بر دادسراها و دادگاه‌های کلان شهر اهواز اظهار کرد: همکاران قضایی در استان خوزستان توانسته‌اند با همت و تلاش جهادگونه خود تا قبل از شیوع بیماری کووید – ۱۹، بیش از ۸۰ درصد پرونده‌های مسن را رسیدگی و مختومه کنند و امیدواریم ۲۰ درصد دیگر این پرونده‌ها در سه ماه آینده رسیدگی و مختومه شوند.

به گزارش خوز ۲۴ به نقل از دادگستری‌کل خوزستان، وی گفت: با همت و تلاش همکاران قضایی استان قبل از شیوع بیماری کووید – ۱۹، از ۱۶۹ هزار و ۴۸۴ پرونده مسن به بیش از ۱۳۴ هزار پرونده رسیدگی شد که بخش عظیمی از این پرونده‌ها مختومه شده‌اند و ۳۴ هزار و ۷۳۰ پرونده دیگر در حال رسیدگی هستند که با توجه به شرایط حساس شیوع این بیماری، امیدواریم تا سه ماه آینده این مجموعه از پرونده‌ها با همت همکاران قضایی مختومه شوند.

مرادی بر کاهش وقت رسیدگی پرونده‌ها در دادسراها و دادگاه‌های خوزستان تاکید کرد و افزود: در راستای اجرای هر چه بهتر سیاست‌های جدید قوه قضائیه، همه باید تلاش کنیم زمان رسیدگی به پرونده‌ها در دادسراها و دادگاه‌های سراسر استان کاهش پیدا کند و علاوه بر تسریع در رسیدگی‌ها، دقت لازم در صدور احکام صورت بگیرد.

رئیس‌کل دادگستری خوزستان بر لزوم استفاده از دادرسی الکترونیکی در محاکم استان تاکید کرد و گفت: استفاده از ظرفیت دادرسی الکترونیکی در کاهش آمار پرونده‌ها بسیار تأثیرگذار است و با توجه به شیوع بیماری کرونا، می‌توان بخش مهمی از پرونده‌ها را به همین نحوه رسیدگی کرد.

مرادی با اشاره به فضای فیزیکی دادگستری‌های خوزستان، یکی از مشکلات موجود در افزایش شعب جهت کاهش اطاله دادرسی برشمرد و عنوان کرد: فضای فیزیکی فعلی دادگستری‌ها گنجایش افزایش شعب دیگر را ندارند ولی در حال پیگیری برای ایجاد فضای مناسب برای این شعب هستیم که امیدواریم به زودی تحقق پیدا کند.

وی در ادامه با تاکید بر انجام غربالگری زندانیان گفت: با توجه به طرح تحول قضائی و بخشنامه‌های اخیر رئیس قوه قضاییه، غربالگری زندانیان به عنوان یک ضرورت باید هرچه سریع‌تر انجام شود و با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، تمامی قضات استان خوزستان در یک اقدام جهادی همه زندانیان را ملاقات و پس از شنیدن مشکلات و تقاضاهای آنان، دستورات مقتضی را صادر کنند.

در ادامه این جلسه تعدادی از معاونین قضایی استان و روسای دادسراها و دادگاه‌های شهرستان اهواز به ارائه گزارش عملکرد، مشکلات و کمبودهای زیرمجموعه خود پرداختند.